Medusa bütün ihtaşamıyla ziyaretçilerini bekliyor

Gölhisar’daki Kibyra Antik Kenti’nde 3 bin 600 kişilik odeonun orkestra bölümünü süsleyen yaklaşık 2000 yıllık dişi canavar figürü Medusa mozaiği ziyarete açıldı. M.S. 1. yüzyılın ilk dönemine dayanan, mitolojide gözlerine bakanı taş ettiğine inanılan, yılan saçlı, keskin dişli olarak bilinen Medusa’nın moziak işlemesi, bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Medusa, Ağustos sonuna kadar açık

Antik dönemde konser alanı, meclis, mahkeme ve üzeri kapalı tiyatro görevi yapan Kibyra Odeonu, zamanla zarar görmüş olsa da ortasını süsleyen Medusa mozaiği, 2000 yıllık ihtişamıyla kendisini korumayı başarmış. Hava şartlarından zarar görmemesi için yılın 10 ayı üzeri kapatılan, Kibyra Antik Kenti’ndeki Medusa mozaiği, ağustos ayının sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Şükrü Özüdoğru’nun başkanlığında 2009 Yılında başlayan kazıların ardından odeon 2012 Yılında kazısı tamamlanarak halkın ziyaretine açıldı. Tarihe ışık tutan ender yerlerden birisi olan Kibyra’daki Odeon, yalnızca Medusa’yla değil büyüklüğüyle de biliniyor. Türkiye’de üzeri çatıyla kaplanmış en büyük antik yapı olarak geçiyor.

Odeon’un üzeri kapatılacak

Türkiye’de en iyi korunan antik kentlerden birisi olan Kibyra, çeşitli proje destekleriyle geçen 9 yıl boyunca restorasyon ve kazı çalışmalarını sürdürdü. En büyük desteği Kültür ve Turizm Bakanlığından alan antik kent, MAKÜ ve BAKA’dan da destek aldığı dönemler oldu. 2000 Yıllık geçmişin ardından tarihe ışık tutan ihtişamı ve bulunduğu alanın doğal güzellikleriyle yerel turizme de büyük katkı sağlayan antik kentteki odeon, Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde yapılacak restorasyonla çatısı kapatılacak. Odeon’un çatısının kapatılmasıyla Medusa Mozaiği, sürekli açık kalacak ve 12 ay Kibyra’yı ziyarete gelenlerin beğenisine sunulacak.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın