Şeker işçisi fabrikayı terkediyor - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Şeker işçisi fabrikayı terkediyor

Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin ardından, 259 işçinin 86’sı emekliliğe ayrılıyor; Diğer kısmı da 4/B statüsünde kamu kurumlarında ve özelleştirilmeyen fabrikalarda çalışmak için başvuru yaptı. Şeker-İş Başkanı Mustafa Onay, “Bu durumda fabrikada kalmak isteyen hiçbir işçi yok. Şeker işçisi fabrikayı terkediyor.” dedi.

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine karşı büyük bir direnç ortaya koyan Şeker-İş Sendikasının başkanı Mustafa Onay, fabrikadaki işçilerle ilgili gelişmeleri paylaştı. Önümüzdeki hafta satış sözleşmesinin imzalanarak devrin yapılacağına kesin gözüyle bakılan Şeker Fabrikası’nın işçileri, fabrikayı terkediyor. Onay’ın verdiği bilgilere göre; 259 İşçinin 86’sı emekli oluyor. Diğer 173 işçi de 4/B Statüsünde kamu kurumlarında çalışmak ve özelleştirilmeyen diğer fabrikalara gönderilmek için başvuruda bulundu. Onay, “İşçi bir şekilde idare ediyor, çözüm buluyor ama çiftçimiz kaybedecek, üreticimiz kaybedecek, nakliyecimiz, esnafımız kaybedecek.” dedi.

Fabrikanın 5 Yıl sonra çeşitli bahanelerle kapatılmasının ve alanın farklı amaçlarla kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Onay, “Biz yanılalım, fabrikamız 5 değil, 100 Yıl çalışsın istiyoruz. Durumu da görüyoruz. Önümüzdeki hafta gelecekleri yönünde duyumlarımız var. Müdürlerini atamışlar. Bu şartlarda usta işçiler olmadan fabrikayı çalıştıramazlar. Emekli olan arkadaşlarımızın bir kısmı istedikleri ücret verilirse belki çalışırlar. Ama diğer arkadaşlarımız gidiyor. Şeker fabrikası, yoldan geçen birisini tutup getirerek çalıştırılamaz.” dedi.

259 işçi fabrikadan ayrılıyor

Şeker Fabrikasının ihale süreciyle ilgili bilgileri kısaca paylaşıp, işçilerin durumu hakkında bilgi veren Şeker-İş Başkanı Mustafa Onay, “Şeker Fabrikamızın ihalesinden sonra, Özelleştirme Yüksek Kurulu, fabrikanın özelleştirilmesini onayladı. Fabrikayı alan Erser-Sterk Ortak Girişimi, devir işlemlerini tamamlamak için kanunun emrettiği peşinatı yatırmak zorunda. Bu peşinatı henüz yatırmadı. Parayı yatırdıktan sonra önce satış sözleşmesini daha sonra fabrikamıza gelerek devir sözleşmesini imzalayacak. Şirket, bu sözleşmeleri imzalamış gibi işçi ve memurlarımızdan geleceğe yönelik kararlarını geçtiğimiz cuma itibariyle aldı. Fabrikamızda 259 işçimiz vardı. Bu işçilerimizin 86’sı emekli oluyor. Diğer 173 işçi arkadaşımızın bir kısmı 4/B statüsünde diğer kamu kurumlarına atanmak için, diğer kısmı da özelleştirme kapsamında olmayan fabrikalarda çalışmak için başvuru yaptılar. 4/B Statüsünde çalışmak için başvuran arkadaşlar, Ekim ayına kadar bekleyip yapılacak kurayla kurumlara dağıtılacaklar.” dedi.

Önümüzdeki hafta gelebilirler

Fabrikanın 5 Yıl sonra çeşitli bahanelerle kapatılmasının ve alanın farklı amaçlarla kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Onay, “Biz kaybedenin tarım kesimi olacağını baştan söylemiştik. Çiftçi kaybedecek, köylü kaybedecek, esnaf kaybedecek. İşçilerimiz fabrikada kalmayacak, bunlar belki Burdur’dan gidecekler. Bu da ekonomiyi etkileyecek. Yine biz yanılmış olalım; Çiftçimiz, üreticimiz, kamyoncumuz, nakliyecimiz, esnafımız zarar görmesin. Bu fabrika 5 Yıl değil, 50 Yıl çalışsın, 100 Yıl çalışsın istiyoruz. Şirket müdür ve ceo’larını atamış. Bunlar fabrikaya gelip gidiyorlar. 9-13 Temmuz arasında satış ve devir sözleşmesini imzalayacakları yönünde duyumlarımız var.” diyerek, gelişmeler hakkında da bilgi verdi.

İşçilerin şartı TİS

İşçilerin, Toplu İş Sözleşmesi olduğu takdirde çalışmaya devam edebileceklerini de aktaran Şeker-İş Başkanı Onay, “Fabrikadan işçi arkadaşlarımızın tamamı gidecek. Erser-Sterk Ortak Girişimi yetkilileri geçtiğimiz günlerde fabrikamızı ziyaret etti. Biz de konuşmalarını dinlemek üzere tüm arkadaşlarımızla bir araya geldik. Fabrikayı çalıştıracağını söylüyor ama tarım makinalarıyla şeker üretim sektörü farklı alanlar. Başarılı olabilmesi için emekliliğe ayrılacak 86 arkadaşımızdan usta pozisyonunda olanları veya diğer fabrikalarda benzer şekilde emekliliğe ayrılanları burada devam ettirmesi gerekiyor. Aksi takdirde şeker üretmesi mümkün değil. Sokaktan birisini tutarak, burada şeker üretmesi mümkün değil. Özellikle emekli arkadaşlarımızın bir bölümünün göreve devam edeceklerini tahmin ediyoruz. O arkadaşlarımız, Şeker-İş’le örgütlenerek hiçbir hak kaybı olmadan, arkasına sendikal gücünü alıp çalışacaklar. 

Burada birkaç kişi çalışmayacak. Yüzlerce kişi çalışacak. Toplu İş Sözleşmesi yapılarak iş güvencesi sağlanırsa arkadaşlar büyük oranda kalırlar. Örgütlü bir güç bizim için önemli. Bireysel sözleşme imzalandığı zaman sorunlar oluşur. Toplu İş Sözleşmesi olmazsa işçilere fazla mesai yaptırılıp emeğinin karşılığı ödenmeyebilir. Biz eşit işe eşit ücret istiyoruz.” dedi.

Bahtiyar Turan

 

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın