Fabrikanın yeni sahipleri haftaya geliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılan 14 fabrika arasında yer alan Burdur Şeker Fabrikası, önümüzdeki hafta tamamen devrediliyor. 26 Nisan’da yapılan ihalede 487 Milyon TL’ye fabrikayı alan Erser-Sterk Ortak Girişim Grubu yetkilileri, fabrikayla ilgili çalışmalarına şimdiden başladılar.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının gözden çıkardığı Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu, Elbistan, Muş ve Burdur Şeker Fabrikaları, birer birer yeni sahiplerine bırakılıyor. 487 Milyon TL Bedelle satılan 26 Nisan’da yapılan ihalenin ardından 31 Mayıs’ta satışı onaylanan Burdur Şeker Fabrikası, önümüzdeki hafta yeni sahiplerinin olacak. Edinilen bilgiye göre; 11 Temmuz’da belirlenen ihale tutarına göre ilk ödemesini yaparak fabrikanın devrini alacak Erser-Sterk Ortak Girişim Grubu, 12 Temmuz’da da fabrikanın başına geçecek.

İhalenin ardından defalarca Burdur Şeker Fabrikasına gelmelerine rağmen, işçilerle masaya oturmadığı öğrenilen şirketin, izleyeceği politika da merak konusu. Satışın ardından tatmin edici bir maaş karşılığında fabrikada kalarak şirketle çalışma niyetinde olan da var, hızla ayrılıp devletin belirleyeceği bir kamu kurumunda yaşamını sürdürmek isteyen de...

Şeker Fabrikasının ihale süreci

Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı en güçlü eylemi Şeker-İş yapmıştı. Burdur Halkından da güçlü bir destek alınmasına rağmen fabrikanının satışı engellenememiş, Burdur’da iş adamları ve sivil toplum örgütlerinin ortaklığıyla “Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Şeker Fabrikaları Gıda Sanayi ve Ticaret Konsorsiyumu” ile ihaleye hazırlanılmıştı. Amaç; Fabrikanın satışının kesinleştiği için, dışarıdan gelecek sermaye gruplarına değil, Burdur’un kendisinde kalmasıydı. 

Pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Turizm Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ-MBM Enerji İnşaat Turizm Emlak Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ Ortak Girişim Grubu, Özbey Holding AŞ Ortak Girişim Grubu, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Sınırlı Sorumlu Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Şeker Fabrikaları Gıda Sanayi ve Ticaret Konsorsiyumu, Erser Grup Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ-Sterk Plast Ltd. Ortak Girişim Grubu katıldı.

Burdur Ortak Konsorsiyomu 455 Milyon TL’ye kadar çıksa da açık artırma sonunda en yüksek teklifi 487 milyon TL’yle Erser Grup Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ-Sterk Plast Ltd. Ortak Girişim Grubu verince fabrika elden gitti. 31 Mayıs’ta da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Burdur Şeker Fabrikasının Erser Grup Tarım Ürünleri San. ve Tic. AŞ ile Sterk Plast Ltd. Ortak Girişim Grubu’na satılmasına onay verildi.

Şirketin, 11 Temmuz’da belirlenen tutara göre ilk taksidini ödeyip, 12 Temmuz’da fabrikanın başına geçeceği öğrenildi. Fabrikaya başta Ziraat Mühendisleri olmak üzere farklı alanlarda çalışanlarını göndererek inceleme yaptıran şirket yetkililerinin önümüzdeki dönemde hem üretimle hem de işçilerle ilgili izleyeceği politika henüz bilinmiyor.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın