Burdur Çayı’na sel yürüdü

Mayıs ayı sonundan başlayıp, 1 aydır şiddetli olarak devam eden sağanak yağışlar Burdur Çayı’nda sele neden oldu. Uzun süredir devam eden yağışlarla birlikte menfezler, çaylar, dereler yağmur sularıyla doldu taştı. 

Kış mevsiminde yeterince kar yağışının olmaması, kuraklık tehlikesiyle karşı karışya kalacağımızın bir göstergesiydi. Bahar mevsiminde de yeterli miktarda yağışların olmaması, hem üreticiyi hem tüketiciyi kara kara düşündürüyordu. Ancak Haziran ayı başından beri devam eden şiddetli yağışlar etkisini gösterdi. Beklenmedik yağışlar üretcilerin tarlalarını da sel basmasına neden oldu. Çiftçinin tarlalarını su bastı. Yer yer dolu yağışının etkili olmasıda tehlikeyi dahada artırdı. 

Geçtiğimiz günlerde yağan şiddetli yağışlar Burdur Çayı’nda sele neden oldu. Şiddetli yağışların neden olduğu selle birlikte çayın içinde çeşitli atıklar ve suyla birlikte gelen kum ve taşlar birikti.Selin etkisi geçince suyla birlikte gelen atıklar, taş ve kumlar gün yüzüne çıktı. Atıklar, kum ve taşlar görevliler tarafından selin etkisi geçince temizlendi. 

Burdur Çayı’nda uzun süredir böyle bir sel etkisi olmadığı için seli gören vatandaşlar anı ölümsüzleştirmek adına özçekim yaptılar. Çayda etkili olan selle birlikte insanlar şırıl şırıl akan suyun tadını çıkardılar. Çay kenarında yer alan banklara oturup suyun akışını doyasıya seyrettiler. 

Hatice Dursun

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın