Paran varsa sınava girersin! Paran yoksa?

Ülkemizde işsizlik had safhada. Genç işsizlerin oranı yüzde yirmiyi geçti. Buna mukabil işsiz gençlerin iş bulmak umuduyla girdikleri sınavlardan adeta harç adı altında haraç alınıyor. KPSS sınavından belirlenen barajın üstünde puan alıp, iş başvurusu yapan işsiz gençlerden heyet raporu almak için hastanelere başvurduklarında 200 TL heyet raporu ücreti isteniyor!

Peki işsiz genç, heyet raporu için istenen 200 TL’yi nereden bulacak.Hele ailesinin de ekonomik durumu iyi değilse 200 Lirayı babasından, annesinden nasıl isteyecek? 

İşsiz gençlerin iş bulma umudu ile girdikleri sınavlardan alınan harç ücretine, haraca ne demeli? Üniversiteyi bitiren genç işsiz. Bir geliri yok. İş bulma umuduyla sınavlara girecek, sınav için de şart var. Sınav harcı haracı, paran varsa sınava girersin. Ya paran yoksa?

İşsiz üniversite mezunu gençlerin iş bulmak umuduyla girecekleri sınavlar için istenen ücretlere bakar mısınız;

Genel Yetenek-Genel Kültür : 60,00 TL

Eğitim Bilimleri : 60,00 TL

KPSS Alan Bilgisi Sınavları  (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 40,00 TL

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum (Hukuk, İktisat, Maliye) : 40,00 TL

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum 

(İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 40,00 TL

Geç başvuruda bulunacak adayların ödeyeceği sınav ücreti ise genel yetenek-genel kültür, eğitim bilimleri, ÖABT için : 90 TL

Alan bilgisi sınavlarının her bir oturumu içinse : 60 TL olarak belirlendi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın