Hukukun üstünlüğü değil üstünlerin hukuku var

İyi Parti İl Başkanlığı Belediye Konferans ve Sergi Salonu’nda aday tanıtım ve genişletilmiş basın toplantısı düzenledi. Toplantıda adaylar kendilerini tanıtıp seçim beyannamelerini açıkladılar. Toplantıda, 2017 Kasım ayından bu yana İyi Parti’nin Burdur’da teşkilatlanması için yoğun çalışma temposu içinde olduğu vurgulanarak seçim beyannameleri maddeleri tek tek açıklandı. 

Beyannamede sığınmacılardan, taşeron işçilerin kadroya alınmasından, TRT’nin kaldırılmasından, YÖK’ün kaldırılmasına, Şeker fabrikalarının satılmasına kadar birçok konudan bahsedildi. Hareketli geçen toplantıda adayların oldukça iddialı oldukları gözlendi ve dikkatler 24 Haziran Seçimleri’ne çevrildi.

İyi Parti İl Başkanı  Faruk Erkan aday tanıtım toplantısındaki konuşmasında; “Bizim seçim beyannamemizde  laik cumhuriyet, güçlü vatandaşlık, toplumsal uzlaşı, ifade ve basın özgürlüğü ve yeni parlamenter sistemin inşası, ayakları yere basan güçlü politika, üretken ekonomi hedefimizdir.”dedi.

İyi Parti 3. sıra milletvekili adayı Hatice Funda Bülbül Cumhuriyetle demokrasinin tek kişinin inisiyatifine bırakılamayacak kadar değerli olduğunun altını çizerek;

“Partimizin 8 temel ilkesinden birisi. Hiçkimse milletten büyük değildir. Devletin dini hukuktur. Liyakat önemli bir unsurdur. Cumhuriyetle demokrasi tek kişinin inisiyatifine bırakılamayacak kadar değerlidir. Onun içindir ki milletimizi aklı ile meclis çoğunluğu sağlanırsa, ilk icraatımız parlamenter sisteme en yakın zamanda dönmek olacaktır. Kaynakların adaletli dağılımı ve ücrette eşitlik sağlanmalıdır. Ahlak ve sorumluluk bilinci kazanmış bireyler toplumda değerlidir.”deyip seçmenlerine Yüzünü güneşe dön Türkiye, yüzünü güneşe dön Burdur sloganıyla seçmenlerine seslendi.

İyi Parti 2. sıra milletvekili Adayı Hüseyin Erdem, İyi Parti olarak her zaman haklının yanında olacaklarına vurgu yaparak;

“Ben hep demokrasi aşığı oldum. Hiçbir şeyden  korkmadım. Cesurlar hareketi olarak adyandırılan bu hareketin içinde olmaktan, demokrasi ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak adına sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Biz siyaseti yaparken büyüklerden gördüğümüz gibi insana saygıyı hep önemli kıldık. Son 16 yıl içerisinde siyaset dili bu kadar çirkefleşmedi. Saygısızlık son noktaya geldi. Bunların hepsini kınıyorum. Biz insanlara saygılıyız. Biz kimsesizlerin sesi olmaya geldik. Bu dönemde üstünlerin hukuku var. Biz hukukukn üstünlüğünü tutacağız. Haklının yanında olacağız.”dedi.

İyi Parti 1. sıra Milletvekili Adayı Osman Kurt, İyi Parti olarak seçimlere hazır bir parti olduklarını ve sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmadıklarını hatırlatarak;

“Sizlerinde bildiği gibi 2017 Kasım ayından beri partimizin Burdur’da teşkilatlanması için görev aldık. Biz siyasette iyilerin iyi bir dil oluşturması için bir araya gelmiş cesur insanlarız. İyi Parti seçimlere hazır partilerden biri. Sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayacağız diye yola çıktık. Seçim beyannamelerimizi ana başlıklar halinde açıklamak istiyorum. Bizim için öncelikli maddelerden birisi sığınmacılar konusudur. Suriyeli sığınmacılarla olan zaafımı hepiniz bilirsiniz. Biz bu arkadaşların ülkelerine dönmeleri için elimizden geleni yapacağız. Bir diğer konu da şeker fabrikalarının satışı. Hepinizin bildiği gibi şeker fabrikalarıyla ilgili yapılan mitinglerin tamamına katıldık. Satılmaması konusunda elimizden gelen her şeyi yaptık. Asgari ücretten vergi alınmasını belirli seviyeye indireceğiz. Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda da seçimlerden önce taşeronlara verilen vaadlerin hiçbiri yapılmaı. Taşeron işçilerin tamamını kadroya almak üzerine çalışmalar yapacağız. Mazotun yüzde elli indirimli verileceğini belirttik. Bunu üretemin karşılığı olarak destekleyeceğiz. Emekliilere 1500 lira bayram ikramiyesi dedik. Bundan sonra iktidar partisi 1000’er lira dağıttı. 

TRT konusunda özellikle Ak Partili milletvekili adayı bizi eleştiriyor. Her şeyi satıyorlar diye. Bu memlekette her şeyi satanlar onlar. Vatandaşın parasını çar çur ettiği için satacağız. Üniversite mezunlarıyla ilgili iş bulana kadar 500 tl vatandaşlık maaşı verilecek. Sözleşmeli ve atanamayan öğretmenler konusu. Bizim elimizdeki verilere göre devlet okullarındaki kadrolar  tamamlandığı  takdirde bu arkadaşların tamamı atanabiliyor. Ama ödeneksizlikten dolayı atanamıyorlar. Bütçe kalemleri arasındaki oynamalarla biz bunları çözeceğimize inanıyoruz. YÖK şu anda siyasi iktidarın kuklası konumunda. YÖK atamalarına biz müdahale etmeyeceğiz. Askeri okulların açılması içinde zaten gerekli çalışmalar yapılıyor.

 Geçenlerde iktadar partisi  milletvekili konuşma yapıyor.  Biz de bekledik. Kendisinin iddiası şu. Gelişen dünyada hızlı karar alınması gerektiğinden bahsediyor. Bu yüzden tek adam rejiminin doğru olduğunu iddia ediyor. Bizde tam tersi tek adamdan hızlı karar çıkacağına doğru karar çıksın hiç olmazsa yanlış yapmayalım fikrindeyiz. Biz atamalar konusunda mülakat sistemini kaldıracağız. Kesin ve kesin kararımız. Biz bu haksızlığın önüne geçeceğiz.” Değerlendirmesi yaptı. 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın