Büfeci esnaflara “Boş Kasa Reklamı” cezası - 1.5 out of 5 based on 2 votes

Büfeci esnaflara “Boş Kasa Reklamı” cezası

Sonunda buda oldu, bunuda gördük! Kıt kanaat geçinen büfeci esnaflarına, dükkanlarının önünde, yanında bulundurdukları, boş bira şişesi kasalarıyla reklam yapma cezası kesildi. 

Marketler zincirlerinin acımasız rekabetine ragmen, ayakta kalmaya çalışan büfeci esnaflarına, dükkanlarının etrafında boş bira şişesi kasaları bulundurarak, bira markalarının reklamını yaptıkları gerekçesi ile 6271 TL ceza yazıldı.

Üstelik bu uygulanan miktar; uygulanabilecek cezanın en alt sınırı. Cezanın üst sınırı ise 250.900 TL. 6271 Tl’lik bu alt sınırdaki ceza bile büfeci esnafına zulüm. Çünkü büfeciler zaten zor ayakta kalıp nafalarını çıkarmaya çalışıyorlar. Birde bu ceza üst limitten 250.900 TL olarak uygulansa, büfeci esnafları dükkanların satsalar bu cezayı ödeyemezler.

İşin ilginç ve acımasız olan bir diğer yanıda,  bu cezaların geceleri çekilen resimlere dayanılarak yazılmış olması. Bu durumda büfeci esnafı, boş bira şişeleri kasaları ile gece saatlerinde, dükkanlarının kapalı olduğu zamanlarda, boş sokak ve caddelere reklam yapmaktan ceza yemiş oluyorlar.

Bu uygulamanın mimarı; Burdur Valisi iken, istifa edip, Manisa’da Ak Parti’den millet vekili aday adaylığı başvurusu yapıp, aday yapılmayan Şerif Yılmaz! Uygulama, Şerif Yılmaz’ın valiliği esnasında yapılmış, sonradan cezası  gelmiş!

Şerif Yılmaz, Burdur Valiliği döneminde, açık alanlarda içki içilmesine getirdiği yasakla, bütün Türkiye’den tepki toplamıştı. Açıkta içki içmeyi yasaklamayı dayandıracağı bir yasa olmadığı halde, Açık alanlarda içki içenlerin, başkalarını rahatsız edeceği varsayımı üzerinden açık alanlarda içki yasağı getiren genelgeyi yayınlamıştı.

“Boş Kasa Reklamı” suçlamasıyla 6271 TL ceza kesilen Oluklaraltı Büfe’nin sahibi Sedat Tenekeci konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada; 

“Üzerinde marka, amplem logo veya işaret bulunan alkollü içki kasalarının kamuya özel teşhir edilmesi suretiyle alkollü içki reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılması hakkındaki kanuna dayanak yapılarak”

Kapısının önüne boş bira kasalarını lojistik amacıyla koyan Burdur esnafı 6.271 TL’den 250.900 TL’ye kadar para cezaları ile karşı karşıya. Buradan “Alkollü içeceklerin yasal ticaretini yapan esnaf cezalandırılmalı” mantığıyla hareket ediliyor görüntüsü çıkıyor.  Şöyleki; lojistik amaçlı ve depo sorunu nedeniyle  bekletilen boş biralar için hiçbir yazılı ve sözlü ikaz yapılmadan emniyet görevlileri gece gizlice fotoğraflandırarak 6.271 TL gibi yüksek rakamlarla esnafı  cazalandırarak bu işi yapmayın demek mi isteniyor?

Ayrıca diğer illerde böyle bir uygulama yokken, TAPDK’nin idari yaptırım kararı neden sadece Burdur esnafına uygulanıyor?

Kanunun görevi varsa ki kanuna aykırı bir uygulama. Bu uygulamalar hakkında esnafı uyarmak, bilgilendirmek  en son cezalandırmak değil midir?

Bu işin yasal ticaretini yapan esnaf cazalandırılmadan önce gerekirse üretici firmaların kasa-kutu üzerindeki yazılarını kaldırmaları için uyarılması gerekmez mi? 

Orantısız vergi artışları, piknik alanında içki gibi zorlaştırıcı uygulamalarla esnaf-devlet karşı karşıya getireleceğine, kapatıyorum, yasaklıyorum, sattırmıyorum deyin. Sizde kurtulun, bizlerde kurtulalım. 

Var olan binlerce işsizler ordusuna, Burdurlu küçük esnaflar olarak bizlerde katılalım. Sonuç olarak; alkolle, uyuşturucuyla mücadelenin trilyonlarca gelir sağlayan esnafa ceza kesilerek yapılamadığı ortadayken; haberlerde gördüğümüz yakalanan tonlarca esrar, eroin, hap, uyuşturucu neyin nesi oluyor?” dedi.

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

Yorum yapın