Filistin sorunu çözülmeden katliamların sonu gelmez

CHP İl Başkanlığı, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, Kudüs’ü İsrail başkenti olarak tanımasını protesto etmek için Cumhuriyet Meydanı’nda eylem düzenledi. 

 

Eylemler, 81 il başkanlığınca tüm Türkiye’de eşzamanlı olarak gerçekleştirildi.  CHP İl Başkanı Akbulut, düzenlenen etkinlikte binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetlediklerini ve bu dramın en büyük sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumu olduğunu ifade etti.

Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşmasının imkansız olacağını belirten CHP İl Başkanı İzzet Akbulut;

“Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır.  Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en büyük sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur.  Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır.  İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti’nin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provakasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarını son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz.”dedi. 

AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmadığını vurgulayan CHP İl Başkanı İzzet Akbulut;

“ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır.  Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır.

CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kuruluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış. Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur.  Bugün de CHP ve Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir.”deyip ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınayarak, hayatını kaybeden Filistin halkına rahmet diledi.

Hatice Dursun 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın