Filistin ve Filistinliler yalnız değil

AKP İl Başkanlığı, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto etmek, tarihi Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimine dur demek için Cumhuriyet Meydanı’nda protesto eylemi düzenledi. Eylemler, 81il başkanlığınca tüm Türkiye’de eşzamanlı olarak gerçekleştirildi. Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi düzenlenen etkinlikte, ABD’nin bu girişimiyle, Birleşmiş Milletler kararlarının ve Uluslararası Hukukun açıkça yok sayıldığını dile getirerek, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil, açıkça bir taraf olduğunu ilan ettiğini ifade etti. 

 Basın açıklamasında, Kudüs’ün gerek Birleşmiş Milletler kararıyla gerekse Uluslararası Antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılmasının şart olduğunu ve  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son  kararı ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişimin Orta Doğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyeceğini vurguladı.  

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi açıklamasında, ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının Tarihi Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek;

 “Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle Birleşmiş Milletler kararları ve Uluslararası hukukun açıkça yok sayıldığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil, açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün gerek Birleşmiş Milletler kararıyla gerekse Uluslaarası Antlaşmalar’la garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek, her türlü adımdan şiddetle kaçınması şarttır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve İslam İşbirliğ iTeşkilatı’nın Kudüs konusundaki son  kararı ortadayken ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim Orta Doğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. 

Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen, hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin onurlu davalarını savunurken, İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak  takip ettik.

İsrail’in şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşlerimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemleri şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukades Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. Bu tehlikenini bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı  ve Birleşmiş Milletler’i zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz. Türkiye, bu hukukusuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkta sürdürecektir.  Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. İsrail’in, dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız.  Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir.” Diyerek Türkiye’nin, Cumhurbaşkanının  öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın savunucusu olmaya devam edeceğini söyledi.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın