Göçmen Sağlığı Merkezi açıldı

Geçici koruma altındaki Suriyelilerin sağlık statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından sunulan sağlık hizmetlerin geliştirilmesi projesi kapsamında hayata geçirilen Göçmen Sağlığı Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa Vali V. Ali Nazım Balcıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören, daire müdürleri ve sağlık personeli katıldı.

 Konak Mahallesi’ndeki Göçmen Sağlık Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Ortadoğu Coğrafyasında yaşanan sorunları gündemine alan Vali V. Ali Nazım Balcıoğlu, “Coğrafya bir ülkenin kaderidir. Komşularımızla birlikte olumsuz bir coğrafyada bulunuyoruz. Daha önce Irak’ta yaşanan olaylar şimdi Suriye’de yaşanmakta. Komşularımız zor bir süreçten geçiyor. Bizde gerçekten bölgenin güçlü bir devleti olmanın sorumluluk ve anlayışı içerisinde yıllardan bu yana mağdur insanları misafir ettik. Bütün olumsuz gelişmelere rağmen Avrupa’nın verdiği sözleri tutmamalarına rağmen kendi imkanlarımızla kendi gücümüzle büyük bir insanlık örneği gösterdik. Suriyeli vatandaşlarımızı ülkemizin çeşitli yerlerinde misafir ediyoruz. Bunun yanında değişik tedbirler almamız gerekiyor. Hem onların geleceği için hem bizim geleceğimiz için tedbirler almamız gerekiyor. Sağlık tedbiri bunlardan bir tanesidir. Diğer kurumlarımıza da önemli görevler düşüyor. Geleceğe sağlıklı toplum bırakabilmek için eğitim, güvenlik ve sosyal içerikli bir takım önlemler almamız gerekiyor. Tesisin açılışında başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere katkısı olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören, “Uzun süredir ülkemizde misafir olan suriyeli vatandaşlarımıza yönelik böyle bir çalışmanın hazırlığındaydık. İlimiz envanterine kayıtlı yaklaşık 3 bin 500 misafirimizin birinci basamak sağlık tedavilerinin yapılacağı merkezimizi ilimize kazandırmış oldukdu. Bakanlığımız tarafından görevlendirilecek 2 hekim ve tercüman beklentimiz de var.” dedi. Açılış sonrası merkezi gezen Vali V. Balcıoğlu, İl Sağlık Müdürü Aygören’den kurum hakkında bilgi aldı.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın