MAKÜ’lü öğrencilerin mezuniyet heyecanı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

MAKÜ Teknik-Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu önünden kortej yürüyüşü ile başlayan tören, Cumhuriyet Meydanı’nda  Atatürk Anıtı’na  saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Ardından Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törene, Vali Vekili Ali Nazım Balcıoğlu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Emniyet Müdürü Arif Çankal, kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci velisi katıldı.
Törende, üniversiteler arası, 16. Üniversiteler Halk Dansları Yarışması Şampiyonu MAKÜ Halk Oyunları Ekibi’nin Öğr. Gör. Nurgül Mıhladız’ın hazırladığı halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.
Tören, 2017-2018 Akademik Yılı lisans mezunları adına Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Fatmagül Zehra Öztop’un konuşması ile devam etti. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olmanın büyük bir gurur olduğununun altını çizen Fatmagül Zehra Öztop;
 “Hayatımızda bizim için çok önemli bir hedefimizi gerçekleştirdik. Artık hepimiz birer meslek uzmanı ve ülkemizin geleceğiyiz. Bu zorlu yolculuğumuzda yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Sevdiklerimizle vedalaşmanın da hüznünü yaşıyoruz. Bugün hayatımızın güzel bir dönemini kapatıp yeni bir dönemine yelken açacağız. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Milletimiz ve insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer birey olacağımızı umut ediyorum.” dedi.
Konuşmasının ardından Fatmagül Zehra Öztop, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü öğrencisi Sultan Kaplan ile birlikte mezuniyet yaş kütüğüne plaketlerini çaktı.
Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz törende yaptığı konuşmada, 2017-2018 akademik yılını başarıyla bitirmenin, mezun olacak öğrencileri uğurlamanın onur,sevinç ve hüznünü birarada yaşadıklarını vurgulayarak;
 “MAKÜ bu yıl hemen hemen her alanda ulusal düzeyde başarılar kazandı. O yüzden halk dansları ekibimize ve sporda derece alan takımlarımıza bu başarılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. MAKÜ’nün adına yakışır bir başarı ile hem üniversitemizi hem de şehrimizi gururlandırdılar. Sevgili veliler, doğumu ile sevince boğulduğunuz, öğretim kademelerini tamamladıklarına şahit olduğunuz evlatlarınız artık sorumluluklarını bilen birer yetişkin olarak karşınızdalar. Evlatlarınızı iyi bir eğitim almaları ve vatanlarına hizmet etmeleri amacıyla bizlere emanet ettiniz.  Bizler de emanetinize sahip çıkarak tüm akademik ve idari personelimiz ile onları evladımız kabul ettik. Bizler öğrencilerimizle bir aile olduk. Aldıkları eğitimin bir parçası olarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle de destekçileri olduk. Ülkeye yayılarak memleketin kalkınmasını vazife edineceksiniz. Bu vazifede Mehmet Akif sizler için rehber olacaktır. Sevgili öğrenciler, sizler bu ülkenin aydınlık yarınlarının teminatı olacaksınız. Atatürk tüm ümidini gençlere bağlamıştır ve cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Amacınız sadece geçiminizi sağlayacak gelir elde etmek değil, bin yıllık kardeşliğimizi de yaşatmak ve bu kardeşliği ülkemizden başlayarak halka yaymak  için çalışmaktır. Aileleriniz sizler için büyük fedakârlık yaptılar. Sizlerin nitelikli bir şekilde yetişmesi için tüm imkânlarını kullandılar. Bu yüzden birçok sorumluluk yüklendiniz. Gençler, çok değerli ailelerinizin huzurunda sizlere mutluluk ve başarı diliyorum. “ dedi.
Öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Burdur Vali Vekili Ali Nazım Balcıoğlu mezuniyet törenindeki konuşmasında;
 “MAKÜ, 30 bine yakın öğrencisi, fakülte, yüksekokul, enstitüleri ve öğrenci kompozisyonuyla büyük bir üniversitedir. Üniversitemiz kentimizden bağını hiç koparmadı. Bunun en güzel örneklerinden biri Burdur Gelişim Planı’dır. Mezun olan öğrencilerimiz yıllar sonra buraya geldiklerinde ne kadar değiştiğini göreceklerdir. Devletimiz de tüm imkânlarıyla öğrencilerin yanında oldu. Üniversitemiz ve yerel yönetimlerin birlikte çalışmaları ile daha güzel çalışmalar da yapılacaktır. Hepinize başarı dolu bir hayat temenni ediyorum. Hepinizin yolunuz açık olsun.” Dedi.
Konuşmaların ardındar, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerine protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.
Daha sonra öğrenciler, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç eşliğinde MAKÜ mezuniyet andını okudular.
Tören, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin 10’dan geriye doğru sayarak hep birlikte keplerini havaya fırlatmasıyla son buldu.
Öğrenciler aileleriyle kavuşmanın ve mezun olmanın heyecanıyla günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın