Sokak kedileri yaşamımızın vazgeçilmez parçası

Sokak kedileri hayatımızın rengi. Onlar sokakta, kaldırımlarda, boş arsalarda olmasalar,  yaşamımızda büyük bir eksiklik, yeri doldurulamaz bir boşluk olur.

Sokak kedilerini alelade bir bakışla değil, gözlemci bir çaba ve meraklı bir bakışla izlediniz mi hiç?

Bir kez kedilerin özgüvenleri hep yüksektir. Çok hasta olmadıkça, bir kediyi pasif konumda göremezsiniz. Kediler bütün sesleri, hareketleri algılar, ses ve hareketlerin kendileri için bir tehdit olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Sürekli bir arayış içindedirler. Yiyecek ihtiyaçlarını gidermede, beyinlerine yerleştirdikleri güzergahlarda ilerleyip, belirledikleri durakları kontrol ederler.

Gazetemizin bulunduğu binanın arkasında geniş, boş bir alan var. Bu sessiz, sakin, kendileri için tehlike arzetmeyen alanda çok sayıda kedi bir arada yaşıyorlar. Ancak, bu bir arada yaşamak, kedilerin yiyecekleri paylaşmaları anlamına gelmiyor. Haber merkezinin boş arsaya bakan penceresinden, pisi pisi sesleri çıkardığımızda, kediler bize ulaşmak için harekete geçtiler. Öyleki eğer başarabilseler ikirci kata kadar tırmanacaklar. Pisi pisilerden sonra, gazetemize getirilen pişileri parçalayıp onlara attığımızda görünen manzara şu oldu;

Kediler hep birlikte pişi parçasına yöneldiler. Ama içlerinde en güçlü  ve uyanık olan pişi parçasını kapıp uzaklaştı. Sonra pişi parçalarını atmaya devam ettiğimizde, , kediler, aralarında olan hiyerarşiye uygun olarak paylarını kapıp bir kenara çekildiler.

Manzara izlemeye değerdi. Kediler, tam olarak evcilleştirilmeyen tek canlı olarak biliniyor. Kediler bir evde dünyaya gelip, o evde büyüseler de, doğal dürtülerini yitirmeyip, bir böcek, bir fare gördüklerinde, önlerindeki kedi mamasını bırakıp, saldırıya geçiveriyorlar.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

1 yorum

  • emre
    emre Salı, 08 Mayıs 2018 17:03 Yorum Bağlantısı

    İstasyon caddesinde eski veterinerlik fakültesinin bahçesi ve çevredeki evlerin bahçelerine mülk sahipleri dışında dışarıdan vatandaşlar çiğ et atıyor ve bu durum hem mülk sahipleri ve çevre için büyük bir kirlilik oluşturuyor özellikle Veterinerlik fakültesinin ön kapısının altından manzarayı görmenizi isteriz. Sokak hayvaları önemli tabikide onlarında yaşamaya hakkı var ama diğer bireylerin rahatını ve sağlığını tehlikeye sokacak şekilde olmamalıdır.

Yorum yapın

No Internet Connection