Bu enkazın sorumlusu milletle dalga geçiyor; Peki! yetkililer nerede?

Yeşilova bölgesinde doğal alanlar mermer çıkarmak için açılıp bırakılmış, Mermer çıkarılıp terk edilmiş mermer ocaklarıyla mermer mezarlığına dönmüş durumda.

M

ermer üreticileri ve doğayı korumakla görevli kurumların yetkilileri kapanan mermer ocaklarının rehabilite edildiğini söylemekteler. Ama görüntüler; terkedilen pek çok ocağın rehabilite edilmediğini, doğanın katledilmesinden sonra sorumlularının arkalarında enkaz bırakarak çekip gittiklerini gösteriyor.

Asıl acı olan görüntü ve tesbitte,  doğanın katledildiği  mermer atıkları ve mermer kalıntılarının dağlarca yığıldığı terkedilmiş ocağın önünde duran ve üstünde  “Rehabilite edilmiştir girmek yasaktır” yazan levha.

Evet terkedilmiş bir mermer ocağı, ocağın etrafına ve ocak dışındaki alanlara mermer atığı mermer blokları sıralanmış. Mermer  tozları pasa, her tarafta dağlar gibi yığılmış. Sonra bu rezalet manzarasının önüne, üzerinde “Rehabilite edilmiştir girmek yasaktır” yazan bir levha dikilip, bırakılıp gidilmiş.

Yalnız, bu önüne “Rehabilite edilmiştir girmek yasaktır” levhası yazılan terkedilmiş mermer ocağı mıdır, görüntüsüyle doğayı kirleten, yeşili öldüren, yaban hayvanlarını kaçıran! 

Bu haber araştırmasıyla görüntülediğimiz mermer ocaklarının pek çoğu bu durumda. Önlerine herhangi bir levha konulmamış ama, hepsi terkedilmiş, tahribatı ile doğayı katleden, berbat görüntüleri ile yürekleri burkan, daha pek çok terkedilmiş, doğada kanayan bir yara gibi duran mermer ocağı var.

Burdur, açgözlü, doğaya insana saygısı olmayan bazı mermerciler ve onların yasaları çiğneyerek, doğaya verdikleri zararları görmezden gelen, görevlerini yapmayan yetkililer yüzünden mermer mezarlığına döndü.

İlimizde sorumsuzca açılıp işletilen, sonra terkedilen mermer ocakları doğayı katletti, yeşili, ağacı öldürdü, toprağı kirletti. Doğanın dengesini bozdu, yaban hayvanlarını kaçırdı. Kurtların, tilkilerin terkettiği ocakların bulunduğu bölgelerde çoğalan domuzlar, çiftçilerin tarlalarını, bahçelerini talan edip köylere iner oldu.

Bir avuç toprağın binlerce yılda oluştuğu,  suni olarakta yapılamadığı bilinirken, Mermer ocakları, mermer atıklarını, yeşilin, ağacın, toprağın üzerine yığarak, toprakların ölümüne, yer altı sularının dengesinin bozulmasına, kurtların, kuşların, böceklerin, kır çiçeklerinin yok olmasına neden oldular.

Ve bütün bunlardan sonra ortada bir komedi;

Ruhsat alanı dışında, çok daha geniş bir alanı atık mermer blokları ile çeviren, etrafa dağlarca mermer tozu yığan terkedilmiş ocağın sahipleri, ocağın önüne “Rehabilite edilmiştir girmek yasaktır” levhası asıp gitmişler!

Peki onlar bu uyanıklığı, kanun dışılığı yapıp milletle dalga geçerken yetkililer neredeler?

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın