CHP’de herşey değişebilir

CHP’de dün başlayan adaylık başvuruları 7 Mayıs 2018’e kadar sürecek. Osman Gök’ün il başkanlığından istifa ederek aday olması, CHP Kulislerinde beklenmeyen bir hamle olarak değerlendirilirken, Ramazan Kerim Özkan’ın da kolları sıvamaya hazırlandığı konuluşlaya başlandı. İyi Parti’ye geçen Milletvekili Mehmet Göker’in durumu ise hala kesinlik kazanmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde adaylık başvuruları 30 Nisan Pazartesi günü başladı. Başvurular 7 Mayıs 2018 Pazartesi’ye kadar devam edecek. CHP’de adayların Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın başında olacağı 2 özel komisyonla belirlenerek Kılıçdaroğlu’na sunulacağı açıklandı. Aday olma niyetiyle başvuruya hazırlanan isimler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Göker dönebilir

CHP’den istifa ederek İyi Parti’ye geçen 15 Milletvekili arasında yer alan Mehmet Göker’in geri döneceği yönünde söylentiler güçlenmeye başladı. “Seçimlere İyi Parti’den mi girecekler? CHP’ye dönebilecekler mi?” soruları yavaş yavaş yanıt bulmaya başladı. İyi Parti’nin seçimlere gireceğinin kesinleşmesinin ardından, Meral Akşener’in de 100 Bin İmza toplayarak Cumhurbaşkanlığı adayı olacağını açıklamasından sonra bütün planlar değişmeye başladı. Kılıcdaroğlu, önceki gün yaptığı bir açıklamada, “Bu arkadaşlarımız gittiler, görevlerini yapacaklar ve belirli bir süre sonra geri dönecekler. Bizim listelerimizde şu veya bu şekilde yer almak isterlerse yer alabilecekler.” dedi. Geçen haftaya kadar İyi Parti’nin İzmir Milletvekili adayı olma ihtimaline kesin gözüyle bakılan Göker’in CHP’ye dönmek için gün saydığı konuşuluyor. Göker’in CHP’ye dönebilmesi halinde 1. Sıra adayı olacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

Gök’ten beklenmedik hamle

2017’nin Aralık ayında il başkanı olarak seçilen Osman Gök’ün 4 ay görevde kalıp adaylık için istifa etmesi CHP’de sürpriz bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Geçtiğimiz dönemlerde de adaylık için çalışmalar yürüten Osman Gök’ün Barış Ayten’i devirerek oturduğu il başkanlığı koltuğunu bu kadar erken bırakması beklenmiyordu.

Koç ve Kurd yeniden yola çıkıyor

7 Haziran ve 1 Kasım 2015’teki genel seçimlerde CHP’nin 2. Sıra Milletvekili adayı olan Kadir Koç’ta öğretmenlik görevini bırakarak yeniden aday adayı olacağını açıkladı. Koç, başvurusunu 1 Mayıs(bugün) CHP’de gerçekleştireceği basın toplantısıyla duyuracak. Aynı seçimlerde birlikte yol yürüdükleri 3. Sıra Adayı Okan Kurd’un da yeniden aday olmak için müracaata hazırlandığı öğrenildi.

Özkan’dan kolları sıvıyor mu?

Burdur’u 3 dönem CHP Milletvekili olarak TBMM’de temsil ettikten sonra 7 Haziran 2015 Seçimleri öncesinde yapılan önseçimde kaybederek aday olamayan Ramazan Kerim Özkan’ın kolları sıvamaya hazırlandığı, CHP Kulislerinde konuşulan konulardan birisi. TBMM’de Parlamerterler Birliği Üyesi olarak kalan Özkan’ın CHP Genel Merkezinde tanınan bir isim olduğu biliniyor.

Yakup Yıldız sinyali verdi

Köy-Koop Merkez Birliği Başkanı Yakup Yıldız’ın da adaylık başvurusunda bulunacağına kesin gözüyle bakılıyor. Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda protokol sıralarında oturmak yerine başka bir bölgede CHP’lilerin yanında oturan Yıldız’ın bu hamlesi, adaylığın sinyali olarak değerlendiriliyor. Yıldız, CHP’nin önceki dönem Milletvekili Adayı olan isimlerinden. Köy-Koop Başkanı olması nedeniyle de köylerde yakından tanınan Yıldız’ın ismi her dönem adaylık için geçer.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

1 yorum

  • hakan tekin
    hakan tekin Salı, 01 Mayıs 2018 16:41 Yorum Bağlantısı

    Haberinizi dikkatlice okudum. Göker'in tekrar aday olması Türkiye gündeminde de istenmeyen bir durumdur. Çünkü en azından bir dönem aday olmamaları ve demokrasi yolunda çıktıkları yolda devam etmeleri gerekmektedir. 65 yaşındaki Yakup Yıldız'ın Burdur'da partiye heyecan getirmesi mümkün değildir. Ramazan Kerim Özkan için ise Burdur CHP Üyesi ve seçmeni 3 yıl önce onu liste dışı bırakarak seçimini yapmıştır. Açıkça görünüyor ki Kadir KOÇ 1, Okan Kurd 2'nci sıradan aday olmak zorundadır ve bu yolla CHP Burdur'da ilk defa 2 milletvekilini zorlayabilir. Saygılarımla

Yorum yapın

No Internet Connection