Temsili Göçte Yörükler boy gösterdi - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Temsili Göçte Yörükler boy gösterdi

Teke Yöresinin Kültür Başkenti Burdur’da yörükler boy gösterdi. Çatalpınar’dan Uzay Çatı’ya kadar düzenlenen Temsili Yörük Göçü’nde, kimi devesine, atına binip kimi kepeneğini giyip koyunuyla, keçisiyle etkinliğe geldi. Gündüz düzenlenen programa doyamayan yörükler, akşam da Yaren Gecesi’nde eğlendi.

 Burdur Valiliği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından hazırlanan 42. Turizm Haftası etkinliklerinin ilk gün ki programı, yörüklerin şovuna sahne oldu. Gündüz Çatalpınar’dan Uzay Çatı’ya kadar düzenlenen Temsili Yörük Göçü’yle başlayan program, akşam MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleşen Yaren Gecesi’yle devam etti. Yörükler, temsili göçe atlarına, develerine binip, kepeneklerini giyip de geldiler. Bununla da kalmayıp koyunlarıyla keçileriyle birlikte yürüdüler. MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen programda Teke Yöresinin birbirinden değerli sanatçıları sahne alıp sipsiyle, curayla, kabak kemaneyle kulakların pasını sildiler.

Temsili Yörük Göçü’nün ardından Uzay Çatı’da düzenlenen programda konuşan Vali Şerif Yılmaz, Milletvekilleri Reşat Petek ve Bayram Özçelik, Türkiye’de toplumun teknolojiye yenik düşüp kültürel değerleri, gelenekleri unutmaya başladığını belirttiler. Vali Yılmaz, teknolojiye yenik düşmeyip kültürün ayakta tutulması gerektiğini belirtirken, Milletvekili Petek, “Betonlaşan topraklarda teknolojiye yenik düşen dünyaya rağmen gönlü güzel kardeşlerimizin samimiyetiyle moral buluyoruz” deyip, yörükleri selamladı. Milletvekili Özçelik ise teknolojinin gelişmesiyle toplumun büyük bir tahribat içinde olduğunu savunup, gelenek nesillerin kültürel zenginliklerden uzak büyümemesi gerektiğini iletti.

Temsili Yörük Göçünün ardından Uzay Çatı’da devam eden program mehreran takımı gösterisi, sipsi dinletisi ve sonrasında halk oyunları gösterisiyle devam etti. Temsili Yörük Göçü’nün düzenlenmesinde katkıda bulunanlara plaket takdim edildi. Plaketini Yörkayder Başkanı Alaattin Kalkan’dan alan Vali Şerif Yılmaz, Burdur Yörükler Kültür ve Araştırma Derneğine verdikleri plaket ve etkinliğin düzenlenmesinde ki büyük emekleri dolayısıyla teşekkür etti. 

 Turizm Haftası etkinlikleri, Burdurlu yerel sanatçıların sahne aldığı ‘Yaren Gecesi’ programla devam etti. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen programa başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, çevre illerden gelen Yörük Beyleri ve vatandaşlar katıldı.

Burdurlu sanatçıların yöreye ait çalıp seslendirdiği birbirinden eşsiz Türküler programa katılanlar tarafından beğeniyle dinlenildi. Programın sonunda Vali Yılmaz’a Nasrettin Hoca figürlü saat hediye edildi. Vali Yılmaz, sanatçılar ve Yörük Beyleri ile hatıra fotoğrafı çekildikten sonra Konferans Salonundan ayrıldı.

Vali Yılmaz: Teknolojiye yenik düştük 

Uzay Çatı altında düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Turizm Haftasının başlangıç gününde Türkiye’nin dört bir yanında farklı etkinlikler düzenlenip haftanın kutlandığını hatırlatan Vali Şerif Yılmaz, “Bugün Turizm Haftasının başlangıç günü ülkemizin diğer illerinde de değişik etkinliklerle kutlanacak ve gündeme getirilecek, Turizm Haftasındaki amaç, mevcut olan kültürel değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması ve tanıtılıp paylaşılmasıdır. Bugün turizm denilince sadece deniz, kum ve güneşin ötesinde başka alanlarında olduğu, özellikle tarihsel ve kültürel değerlerimizin tanıtılması gerektiği ve bu milletin gerçek manada değerlerinin bilinmesi içinde yaşayan kültürün aktarılması gerekiyor. Bugün bizleri tanıyanlar, tanımak isteyenler, tanıyacak olanlar, Torosların Yaylalarına gelmesi gerekiyor. Bozulmamış devam eden o kadim kültürün o medeniyetin izleri hala buralarda var çok şükür. İşte bugün bu kapsamda iki yıla yakın Burdur’da görev yaptığım süre içerisinde bu tip bir etkinliğin olmadığını gördüm. Bu medeniyetin, bu kültürün gelecek nesillere aktarılması gerektiğini, bunun eksik bırakıldığını gördüğüm içinde böyle bir etkinliği yapalım istedik.

 Biz maalesef teknolojiye yenik düştük. Kendi kültürümüzü yaşatan o değerlerimizi, geleneklerimizi, göreneklerimizi unutmaya başladık. Bunların unutulmaması gerekiyor. Bunların ayakta tutulması gerekiyor. Ayakta tutarsanız Bayır Bucak Türkmenlerinin yanına kardeşleri olarak gitmeye ihtiyaç duyarsınız. Eğer siz bu medeniyeti ve kültürü bilmezseniz Bayır Bucak Türkmenlerinin yanına niye gittiğimizi anlayamazsınız, Afrin’e niye gittiğimizi anlayamazsınız. Biz oraya işgale gitmedik, Afrin’e Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusu işgal için gitmedi. Afrin’e ezilen mağdur olan kardeşlerimizi kurtarmaya gittik. Onun için bu kültürün bu milletin ayakta kalması gerekiyor. Çünkü Osmanlı Söğüt’te ilk çınarın dikildiği yerden itibaren büyümeye başladı. Orta Asya’dan geldikten sonra Söğüt’ten Domaniç’e o temeller atıldı. O çınar büyüdü. O çınar büyüdükçe gölgesine nice insanları aldı. Sofrasına nice insanları aldı. Ekmeğini nice insanlarla paylaştı. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti değişik etnik guruplardan oluşuyor ise buna Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i Arap’ı ve değişik isimler altında katılıyor ise bugün Bosna’da Türkiye Cumhuriyeti Devletine saygı ve muhabbet duyuluyor ise bugün Kafkaslarda duyuluyor ise bu şemsiyemize aldığımız bu çınarın gölgesine aldığımız, aşımızı ekmeğimizi paylaştığımız kardeşliktendir. O kardeşliğin devam edebilmesi için de bu topraklarda bu kültürün bu medeniyetin ayakta durması gerekiyor. Bunun yaşatılması gerekiyor. Bugün dağa gittiğinizde çobanımızın ekmeğini paylaştığını göreceksiniz.

 Ama bize yutturulmaya çalışılan o medeniyette diğerinin ekmeğini nasıl çalarız, onun ekmeğini nasıl azaltırız, onun aşını işini nasıl bozarız hesabı yapılıyor. Bizdeki kültür tam tersine bizim komşumuzun işini aşını nasıl çoğaltırız, dağda ekmeğimizi nasıl paylaşırız bunun hesabını yaptık. Çok şükür bu medeniyet ve kültür var. Onun için burada bu kalabalık var. Yoksa buraya gelmeyip çok daha farklı yerlere de pikniğe veya eğlenceye gidebilirdiniz. Ama teşekkür ediyorum hepiniz buraya geldiniz. Bu birlik beraberliği, bu kardeşlik ruhunu yaşatmak için hepiniz buraya geldiniz. Ben hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum.

 Bu bir ilk oldu inşallah bundan sonrada devam eder. Devam etmesi lazım, devam etmesi gerekiyor. Çünkü bizim neslimizin, bu medeniyetin, bu kültürün en uç noktalarına varıncaya kadar bilinmesi, öğrenilmesi ve öğretilmesi gerekiyor. Onun için bugün burada yapmış olduğumuz bu temsili merasimle beraber bu medeniyet kültürüne katkımız olduğunu düşünüyorum. İnşallah güzelliklere, kardeşliğimize, dirliğimize, birliğimize, beraberliğimize vesile olur diyor, tekrar katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Petek: Yörük Ali Efe’nin evlatlarıyız

Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Milletvekili Reşat Petek, konuşmasında, “Atalarımızın, Orta Asya’dan bu topraklara taşıdığı zengin medeniyet kültürünün birikiminin bir temsilcisi olmaktan, üzerimde yörük sıfatı taşımaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu milletin öz parçası olan yörükler, temsili bir yörük göçü için buraya akın ettiler. Bugün, kıtalara hakimiyet kurmuş imparatoırluğun ardından filizlenerek koca bir çınar haline gelen Türkiye Cumhuriyetinin sağlam köklerinden biri olan yörüklerimizle kucaklaşıyor, dostlarımızla hasret gideriyoruz. Konar-Göçer yaşam tarzıyla Türkmenlerin en çilelisi ama gönlündeki sevgi, saygısı ve doğa aşkı hiçbir şeyle kıyaslanamaz olan yörükleri daha yakından tanıyoruz. Betonlaşan topraklara teknolojiye yenik düşen dünyaya rağmen hayatı ruhsal ve fiziksel iyiliğe adamış, gönlü güzel kardeşlerimizin samimiyetiyle moral buluyoruz. Bu ülke topla tüfekle değil, imanla, aşkla kazanıldı. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda kahramanca yüreğini ortaya koyan Yörük Ali Efe’nin evlatları bundan öncede olduğu gibi 15 Temmuz hain darbe girişiminde de yürekleriyle meydanlardaydı.” diyerek, yörükleri selamladı.

Özçelik: Geçmişimize sahip çıkmalıyız

Farklı şehirlerden yörük göçü programına katılmak için gelen herkese teşekkür eden Milletvekili Bayram Özçelik, “Bir milletin geçmişine gülle atarlarsa, geleceğine de top atarlar. Biz geçmişimize sahip çıkacağız. Nasıl bir ağacın kökünü iyi besler, saldırılardan muhafaza edersek, büyük bir tahribata uğrasa da gökyüzüne kendisini açacak,   meyvelerini verecektir. Biz köklerimize sahip çıkmalıyız. Teknolojinin geliştiği dünyada büyük bir tahribat içerisindeyiz. Bizim evlatlarımızın, gelenek ve kültürlerimizden uzak büyüdüğünün farkındayız. Bu tür etkinlikler, çocuklarımızın kendilerini bilmesine fayda sağlayacaklardır. Anadolu bir motif, Anadolu rengarenk, bu renkler içerisinde kendini en çok gösteren Yörükler, Türkmenler, Oğuzboyları.” deyip, yörüklerin doğayı ve doğalı ne kadar çok sevdiğini belirtti.

Burdur Yörükler Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Alaattin Kalkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir ile Burdur Yörük İl Beyi Mehmet Cadıl yaptıkları konuşmalarda yörükleri selamlayıp duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın