Piknik ateşini söndür!

Orman İşletme Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda, Vali Şerif Yılmaz’ın başkanlığında,  2018 yılı Orman Yangınları ile Mücadele toplantısı düzenlendi. Toplantıda yangının önlenmesine yönelik yapılması gereken çalışmalar ve yangın çıktıktan sonra yapılacak olan işbirliği ile ilgili faaliyetler gözden geçirildi. Mücadele ilgili yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde görüşüldü.

Toplantının açılış konuşmasında Vali Şerif Yılmaz piknik alanlarında ateş yakarken dikkatli olunması, ayrıca pikniği tamamladıktan sonra, yanan ateşin tamamen söndürdükten sonra alanın terkedilmesi ve piknik alanda herhangi bir artığın bırakılmamasıyla ilgili hassasiyetleri tekrar vurgulayarak;
“Orman teşkilatımızın ve diğer kurum ve kuruluşlarımızın özellikle yangın sezonunda imkan ve kabiliyetlerini müştereken kullanmalarıyla ilgili, yangının önlenmesine yönelik yapılacak olan çalışmaların değerlendirilmesi ve yangın çıktıktan sonra yapılacak olan işbirliği ile ilgili çalışmaları gözden geçirmek üzere bir araya geldik. Bu toplantıda mücadele ilgili yapılması gerekenleri detaylı bir şekilde görüşeceğiz.
Çok şükür geçen yıl büyük bir sıkıntı yaşamadık. Bir yıl önce bu toplantıyı gerçekleştirmiştik. Ancak bu yıl yağışların azlığı sebebiyle kuraklığın çok daha erken olabileceği, yine aynı şekilde otların çok daha çabuk kurayacağını varsayarsak, bu yıl biraz daha risk olabilir. Çünkü yağış yok, zemin kuruyor. O nedenlede tedbirleri alırken, çalışmaları yaparken bunuda öncelikle dikkate almamız gerekiyor.
Buradan sayın basın mensuplarımızın aracılığı ile bilgilendirmekte fayda görüyorum. Özellikle çok mesafe kat ettiğimiz anız yakılması ile ilgili vatandaşlarımızın gösterdiği hassasiyetin yanı sıra, yine aynı şekilde piknik alanlarında ateş yakarken dikkatli olunması, ayrıca pikniği tamamladıktan sonra, yanan ateşin tamamen söndürdükten sonra alanın terkedilmesi ve piknik alanında herhangi bir artığın bırakılmamasıyla ilgili hassasiyetlerimizi tekrar buradan vurgulamak istiyorum. İnşallah kazasız belasız bir sezon geçiririz. Ancak yangın olduğunda en seri bir şekilde tüm kurum ve kuruluşlarımızın kabiliyetlerini ve imkanlarını kullanmak suretiyle müdahale edeceğimizi, gerekli tedbir ve müdahale ile ilgili adımları burada alacağımızı tekrar ifade ediyorum.” değerlendirmesi yaptı.
Vali Şerif Yılmaz’ın konuşmasının ardından Isparta Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Burdur genelinin orman varlığı, kurumun personel durumu, orman yangınları, yangın önleme faaliyetleri ve yangın tatbikatları ile ilgili sunum yaptı.
Toplantıda orman yangınları ile ilgili mücadele hakkında bilgi alışverişi yapıldı. Komisyonda 2018  yılı orman yangınları ile mücadele konusunda kararların alınmasıyla toplantı sona erdi.
Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın