Fabrikamız özelleşmesin!

Burdur Şeker Fabrikası özelleştirme kapsamında 18 Nisan Çarşamba günü ihale yolu ile satışa çıkarılacak. İlimizin ticari lokomotifi, tek sanayi kuruluşu şeker fabrikasının satışı konusunda sokaktan görüşler aldık. Görüşlerine başvurduğumuz kişilerin büyük çoğunluğu Burdur Şeker Fabrikasının satışına karşı olanlar, açık ve net gerekçelerle dile getirdiler. Burdur Şeker Fabrikası , yıllardan beri şehre hem sosyokültürel hem de ekonomik açıdan büyük katkı sağlamakta. Tarım ve hayvanlcılıkla uğraşan şehrimizin köklü kurumlarından olan Şeker Fabrikası, kentin gözdesi.

Öte yandan Burdur şehir merkezinde bulunan Şeker Fabrikasının arazisine fiyat biçilemiyor. Değerli bir araziye sahip olan fabrika 21 Şubat’tan beri özelleştirmeyle karşı karşıya. Ayrıca şeker fabrikasının şehir merkezi haricinde dışarıda da arazileri mevcut. 

Şeker fabrikaları kurulduğu bölgelere hem tüketimi hem de çevreye sosyal ve ekonomik hareketlilik kazandırdığı göz ardı edilmemeli. Ayrıca çiftçilere modern tarımı öğrenmeside büyük bir avantaj. 

Gazetemizin muhabiri Hatice Dursun şehirde farklı kesimlerden insanlarla görüşerek şeker fabrikasının satılması knusunda değerlendirmelerini aldı.

Gazi Caddesi’nde hizmet veren Avşar Baharat sahibi Hüseyin Demir Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada;

“Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine karşıyız. Fabrikanın satılmasını istemiyoruz. İşçinin istihdamı için fabrikanın satılmasına karşıyız. Devletin işlettiği bir kurumun özel şirketlere niye satılsın ki? Daha önce özelleştirilen Et Balık ve SEK firmalarını görüyoruz. Kötü durumdalar. Şeker Fabrikası da öyle olmasın. Daha önce özelleşen kuruluşların bize ne faydası oldu ki? Özelleşen her şeyin bizim üreticimize katkısı olmuyor ki. Kısacası Şeker Fabrikasının satılmasına karşıyız. Devletin elinde kalmaya devam etsin.”dedi ve dükkana müşteri olarak gelen Tefenni Yeşilköy’de ikamet eden Mehmet Aslan’da “şeker fabrikasının özelleştirilmesine karşı olduğunu karşı olduğunu ifade ederek eğer illa ki özelleştirilecekse de Burdurlular alsın. Fabrikamız şehrimize hizmet versin. Satılmasın. Bende pancar üreticiliğiyle uğraşan bir çiftçi olarak fabrikanın satılmasını istemiyorum.” Dedi.

Gazi Caddesi’nde hizmet veren Oktay Kuruyemiş’in sahibi Oktay Varış’da şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili olarak;

“Ben esnaf olduğum için her kesimden müşterim oluyor. Buraya gelen kişiler arasında şeker fabrikasında çalışan işçiler tam tersine fabrikanın özelleştirilmesini istiyor. Benim düşünceme görede değişen bir şey olmayacak. Fabrika olsa ne olur olmasa ne olur diye düşünüyorum. Ne faydası var ki fabrikanın bize! Aldığım duyumlara göre orada çalışan memurlar 4-5 ay çalışıp, yüksek maaş alıyorlarmış. Fabrika özelleşince ne olacak? Şöyle bir şeyde var tabiki arazisi değerli. Arazisinin kaybedilmesini istemem. Nişasta bazlı şekere gelecek olursak, nişasta bazlı şeker artık her şeyde var. Aldığımız bisküvilerde, çikolatalarda her şeyde var. Halkın kimisi özelleşsin, kimiside özelleşmesin taraftarı. Bana göre herkes kendi partisinin, çıkarlarının peşinden koşuyor. Yarısı partisini, yarısı çıkarlarını savunuyor. Herkesin çıkarı kendine göre farklı. 

Şeker Fabrikasının satılmaması için miting yapıldı ama alanda parmakla sayılacak kadar kişi vardı. Arazisi değerlidir amenna ama Şeker Fabrikası özelleşince yine pancar üretilmeyecek mi, satılmayacak mı? Duyduklarımıza göre fabrikada çalışan işçilerin çoğu Doğu Bögesi’ndenmiş. Bu taraflardan işçi azmış. Herkes kendi partisinin, alacağı ikramiyeyi hesap etmenin derdinde. Zaten satılacak. Herkes için hayırlısı olsun.”dedi.

Gazi Caddesi’nde bilet satıcısı Özdemir Şakar’da şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili;

“Şeker Fabrikası özelleşmesin. Orası Burdur’un vatanı. Satılacaksa da Burdurlu birisi alsın. Burdurlu vatandaş alacaksa özelleşmesini isterim.” Sözlerini ifade etti. 

Hatice Dursun

 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın