İyi Parti İl Başkanı ifadeye çağırıldı

İyi Parti İl Başkanı Osman Kurt, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımın şikayet edilmesi üzerine, Adliye’de ifadeye çağırıldı. Afrin’de şehit olan Muhittin Talha Çalışkan’ın Bucak’taki cenazesi sırasında iki Suriyelinin fotoğrafını çekip, rahat tavırlarını eleştirdiği sosyal medya paylaşımının, halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği yönünde yapılan şikayetle ilgili Cumhuriyet Savcılığında ifade veren Kurt’u partilileri de yalnız bırakmadı. Kurt, ifadesinin ardından yaptığı açıklamada, “şehit cenazesi sırasında Suriyeli olduğunu öğrendiğimiz yetişkin 2 erkeğin rahat davranışları ordaki topluluğu olduğu kadar şahsımı da derinden üzmüştür.” dedi.  

Sosyal medya hesabında paylaştığı Suriyeli iki kişinin fotoğrafının altına, “Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için Şerefsizler de (Suriyeli bu arkadaş) böyle yayılır, sonra nutuk çekilir Suriyeli kardeşlerimiz diye. Bunlar benim kardeşim falan değil. Korkaksınız anladık bari saygınız olsun” notu düşen İyi Parti İl Başkanı Osman Kurt’un bu sözleri adliyelik oldu. Hakkında, halkı kin ve düşmanlığa sürüklediği iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade verdi. Kurt’u partilileri de yalnız bırakmayarak Adliye Sarayının önünde beklediler.
İfadesini verdikten sonra Adliye Sarayı önünde partilileriyle fotoğraf çekilen Kurt, yaptığı açıklamada, “Bucak İlçemizde katıldığımız şehit cenazesi töreni esnasında yol kenarında gördüğümüz Suriyeli’ler ile ilgili sosyal medya paylaşımı nedeniyle Burdur Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifade vermek üzere çağrıldım.
İyi Parti olarak, ülkemizin geleceği için büyük tehlike oluşturacağını düşündüğümüz Suriyeli sığınmacılar meselesini, insani değerleri göz önünde tutarak, ancak milli menfaatlerimizi savunarak çözmekten yanayız. ‘Biz Suriyeli’lere, Türkiye’de çadır kentler değil, Suriye’de geri dönebilecekleri bir vatan vereceğiz.’
Türk kültürümüzde zor durumda kalan toplumlara yardım etmek tarihten günümüze her zaman var olmuştur. Zor durumda olan ve savaştan kaçan ‘kadın ve çocuklara’ söyleyecek sözümüz yoktur. Ancak şehit cenazesi sırasında Suriyeli olduğunu öğrendiğimiz yetişkin 2 erkeğin rahat davranışları ordaki topluluğu olduğu kadar şahsımı da derinden üzmüştür.” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın