PTT Başmüdürlüğü Mehmet Akif Pul Sergisi düzenledi

PTT Başmüdür Aysel Varlıker, yayınladığı bültenle olarak “12-14 Mart 2018 tarihleri arasında, Mehmet Akif Ersoy Konferans ve Sergi Salonu Fuaye Alanı’nda” 20 panoluk”Mehmet Akif Ersoy ve Milli Mücadele” pul sergisi düzenlendiğini duyurdu;

Dünya Savaşından sonra gerek İstanbul gerekse Anadolu’da vatanın her türlü işgal ve baskıdan kurtarılması gayesi ile çeşitli çalışmalarda bulunarak, milli mücadelenin başarıyla sonuçlanmasında büyük rol oynamış fikir adamı tarihe sığmayan İstiklal Mücedelemizin destanı İstiklal Marşımız’ın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma programı çerçevesinde Burdur PTT Başmüdürlüğü olarak “12-14 Mart 2018 tarihleri arasında, Mehmet Akif Ersoy Konferans ve Sergi Salonu Fuaye Alanı’nda” 20 panoluk”Mehmet Akif Ersoy ve Milil Mücadele” pul sergisi düzenlendi.

Sergide çeşitli tarihlerde basımı yapılan Atatürk, kronoloji, taşıtlar, doğa ve tarih konulu pullar sergileniyor.

Pul ve posta damgaları Uluslararası Posta Birliği “UPU” anlaşması gereği devletlerin diğer devletler nezdinde bağımsızlığını ve tanınmışlığını gösteren en önemli belgelerdir. Zira 9 Ekim 1874’de kurulan Uluslararası Posta Birliği UPU’ya üye devletlerin pullarının ve posta damgalarının yer aldığı, mektup ve gönderiler Dünya postası trafiğinde dolaşabilmektedir. Bu haliyle pul bir devleti diğer devletler nezdinde temsil eden Bayrak, Milili Maraş ve para ile birlikte döndüncü unsur olarak yerini almaktadır. Egemenlik ve bağımsızlık sembolüdür. Pullar devletce basılan değerli kağıt statüsündedir.

Dünyada ilk posta pulu 1840 yılında İngiltere’de basılmıştır. Ülkemizde ilk posta bulu Sultan Abdülaziz döneminde 1862 yılında basılmış olup, 1 Ocak 1863’te tedavüle çıkarılmıştır.Diktörtgen ve dantelsiz olan bu pul serisi, üzerinde sultanın tuğrasını taşıması sebebiyle “Tuğralı Pullar” olarak adlandırılmıştır.

Konusu itibariyle Milli Şairimiz ve Milli Mücadele’nin önemi ile birlikte Türk flatelisinin gelişmesi ve başta geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz olmak üzene tüm halkımızın, milli değerlere sahip çıkılması ve pul koleksiyonculuğu kültürünün nesilden nesile aktarılmasını sağlarken, sosyalleşme ve araştırma disiplini ve yeteneğinin geliştirilmesi gibi bir çok faydayıda beraberinde getirdiğinin bilincine varılarak, geçmiş yıllarda okullarda kulübü dahi bulunan pul koleksiyonculuğuna öğrencilerin dikkatinin çekilmesi amacıyla Başmüdürlük öncülüğünde  düzenlenen pul sergisine tüm halkımız davetlidir.

Ayrıca; sergi alanında mesai saatleri içersinde “Mehmet Akif Ersoy ve Milli Mücadele Pul Sergisi 12-14.03.2018 Burdur” ibareli özel tarih damgası kullandırılacaktır.

Sözkonusu özel tarih damgalı zarflar 2.50 TL Bedelle şirkete ait  www.filateli.gov. Tr web adresinde ve flateli cep uygulasında satışa sunuldu.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın