Bağışlarla yaşatılan LÖSEV daha çok bağış ve gönüllü desteği bekliyor

Resmi kurumları, LÖSEV’e kayıtlı aileleri ziyaret etmek ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde “LÖSEV ve Lösemi ile yolculuk” konulu seminer vermek üzere şehrimize gelen LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar Şehirde ve Ülkede Gündem köşemize konuk oldu. LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar ile LÖSEV’in çalışmaları, Lösemili çocukların tedavi süreci, Lösev’in vatandaşlardan beklentileri, Kuruma nasıl bağış yapılabileceği, çalışmalara verilebilecek gönüllü desteği üzerinde söyleştik.

Lösemi hastalarına ücretsiz tedavi sosyal destek

Hasan Türkel: Şehirde ve Ülkede Gündem Köşemizin konuğu LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar. Önce LÖSEV hakkında okuyucularımızı bilgilendirelim mi?

Tutku Canıdar: 20. Yılımızı tamamlıyoruz. LÖSEV Antalya Şubesi olarak, Isparta ve Burdur bize bağlı.  Biz her ay özel olarak Burdur’a gelmek istiyoruz. Genel olarak, sosyal hizmetler birimimiz hastaneleri dolaşıp hasta kayıtlarını alıyor. Hasta kayıtlarını aldıktan sonra evlerini ziyaret ediyor. Evlerini ziyaret ettiklerinde gelirleri, giderleri, evlerinin koşullarına bakıp durum tespit çalışması yapıyor. Daha sonra bunu merkezimizle görüşüp maddi, ayni ve sosyal yardımlar yapıyoruz. Maddi yardımlar, merkezden banka hesaplarına yatırılıyor. Ayni yardımlar, giyecek, kırtasiye, yiyecek, içecek gibi ürünlerle yapılıyor. Ayrıca hastalarımız kemoterepi gördükleri için bağışıklık sistemi çok düşük ve proteine ihtiyaçları var. Bu da et demek. Bizim %85 hastamızın geliri asgari ücretin altında. Normal şartlarda dahi yiyecek, yemek, ekmek, et bulamıyorlar. Biz her ay düzenli olarak ailelerimize et yardımı yapıyoruz. Çocuklarımızın tedavileri 3 yıl sürüyor ve bu 250-300 Bin Dolar arasında. Biliyorsunuz, merkezimiz Ankara’daki LÖSANTE hastanemizde çocuklarımız ücretsiz tedavi görüyor. Yalnızca tedavi değil ailelerinin konaklamasından, lösemili çocuklar köyümüze, yedikleri, içtikleri, giydikleri dahil herşey ücretsiz karşılanıyor. Çocuklarımız tedavilerini tamamladıktan sonra LÖSEV Koleji’nde eğitimlerine devam ediyorlar. Ankara’daki hizmetlerimizden Türkiye’nin dört bir yanından gelen Lösemili çocuklarımız faydalanmakta. 400 Yatak kapasiteli hastanemizin, 75 yatağı Sağlık Bakanlığından onay alabildiği için bu şekilde hizmet veriyoruz.

Lösemi tedavisi için bize telefon edip Lösemi hastasıyız demeleri yeterli

Hasan Türkel: Diğer bölümlere ruhsat alınmadı değil mi?

Tutku Canıdar: Ruhsatı malesef alınamadı. Üstün Hocamız bu konuda savaşıyor ama bazı engellere takılıyor. Malesef siyasetle sağlık birbirine karışıyor. Ne zaman 75 yatak kapasitesinden birisi boşaldı, o zaman yeni hastamızı tedaviye alabiliyoruz. Bütün hastalarımıza eşit mesafedeyiz. Kimsenin kimseden farkı yok. Sadece ihtiyaçları doğrultusunda mesafelerimiz var.

Hasan Türkel: Lösemili çocuklar veya aileleri LÖSEV’e nasıl başvuracaklar?

Tutku Canıdar: İstedikleri bir merkez şubemizi arayabilirler, internetten aratarak şubelerimize ulaşabilirler. Biz Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’yız ama tüm kanser hastası çocuklarımıza da hizmet vermekteyiz. Bize telefon açacaklar, biz kanser hastasıyız demeleri yeterli. Sosyal hizmetler birimimiz onlarla iletişime geçecek. Hastalık raporlarını merkeze ulaştırdıktan sonra bizden yardım alabilecekler.

Bağışlarla ayakta duruyor devlet desteği almıyoruz

Hasan Türkel: Herhangi bir yanlış anlaşılmaya yol açmamak için, LÖSEV’in gelirlerini de açıklayabilir misiniz? Bu kadar büyük bir pozisyonda neyle yaşıyor yaşatılıyor?

Tutku Canıdar: Bizim gelir kalemimiz bağış. Biz bağışlarla ayakta duran bir vakıfız. Bunun dışında www.lsvdukkan.com isminde bir internet sitemiz var. Bu internet sitemizde lösemili çocuklarımızın aileleri tarafından yapılan ürünler satılıyor. Bunların gelirlerinin hepsi lösemili çocuklara gidiyor. LÖSANTE hastanemizde bütün çocuklarımız ücretsiz tedavi görüyor. Hastanemiz bu şekilde çalışıyor. Hastanemizin bir bölümü de normal özel hastane mantığında yararlanılabiliyor. Oradaki bütün gelirler de lösemili çocuklara gidiyor.

Hasan Türkel: Devlet yardımı yada uluslararası bir yardım var mı?

Tutku Canıdar: Biz devlet yardımı alan bir vakıf değiliz. Uluslararası bir yardım da şu an almıyoruz. Tamamen bağışlarla ayakta duruyoruz.

Burdur’da esnafa bağış kumbaraları dağıtacağız

Hasan Türkel: Bizim bildiğimiz en son LÖSEV tırı Burdur’a geldi. Kayıtlı ailelere yardımlar dağıttı. Önümüzdeki dönemde neler düşünüyorsunuz? Biz Burdur gazetesi olarak, rol üstlenmek, sorumluluk paylaşmak istiyoruz. Neler yapabiliriz?

Tutku Canıdar: Teşekkür ediyorum. Bu zamana kadar Burdur’da tırımızın haricinde çok aktif olamadık ama ekibimiz kuruldu. Ayda bir veya iki kere Burdur’a geleceğiz. Sosyal hizmetler birimimiz hastaneleri dolaşıp varsa hasta kayıtlarını alacaklar. Bize kayıtlı hastaların evleri ziyaret edilecek. Aylık et dağıtımını burada da yapacağız. Bugün MAKÜ’ye geldik. Kampüste Lösev diye bir projemiz var. Üniversite öğrencilerine LÖSEV ve lösemiyi anlatacağız. Çevrelerinde hastalar varsa bizlere ulaştırmalarını isteyeceğiz. LÖSEV’de gönüllü olmanın çok kolay olduğunu, maddi ve manevi bir yükü olmadığını, LÖSEV’de gönüllü olmanın yalnızca bağış olmadığını anlatacağız. Bundan sonra Burdur’da daha çok olacağız. Bizim Antalya’daki hastalarımızla Burdur’daki hastalarımız arasında fark yok. Ayrıca her ay gönüllülerimizle toplantı yapacağız. Afişlerimiz, kumbaralarımız var, onları iş yerlerine dağıtacağız. Muhtarlara gideceğiz, hasta olupta ulaşamadıklarımıza onların aracılığıyla ulaşmaya çalışacağız.

Kullanılır olan hertürlü bağışı Kabul ediyoruz 

Hasan Türkel: Çok iyi çalışmalar yapıyorsunuz. Biz bir aylık süre içerisinde bu yapacağınız toplantılara ilişkin bütün duyuru ve haberlerinizi yayınlamaya hazırız.

Tutku Canıdar: Çok ciddi bir gönüllülük yapıyorsunuz. Siz Burdurlular’a ulaşmakta en önemli kanalsınız. Bizden aldığınız doğru ve güncel bilgileri en geniş kitlelere ulaştırıyorsunuz. Herkesin istedikten sonra yapabileceği onlarca şey var. Biz birinci el ürün bağışı alıyoruz. Kıyafet, erzak, kırtasiye ürünleri olabilir. Bu konuda bağış yapmak isteyenlerden her şekilde bağış kabul ediyoruz. İkinci ellerden de kabul ediyoruz ama hassas bir nokta var burada. Kullanılabilir olmalı. Hastalarımıza ikinci el ürün vermiyoruz ama aile fertlerine verebiliyoruz. Ama onları da kalplerini incitmeyecek şekilde yapıyoruz.

LÖSEV  kapı kapı dolaşıp bağış toplamaz

Hasan Türkel: Sokaklar bağış toplayan dolandırıcılarla dolu bu konuda neler söylersiniz?

Tutku Canıdar: Dolandırıcılara dikkat. LÖSEV kapı kapı dolaşıp bağış toplamaz. Bir etkinlik yapıp, ‘bu etkinliğin ücreti LÖSEV’e gidiyor’ demez. ‘Tiyatro yapıyoruz, kalem satıyoruz’ demez. Böyle bir anlayışımız yok. Bunlar dolandırıcıdır. Hatta birisinde makbuz gördüm, ‘parakende satış fişi’ yazıyor. Hiçbir vakfın bağışında satış fişi yazmaz. Kapınız yardım toplamak için LÖSEV adına çalındığını düşünüyorsanız, bilin ki o bir dolandırıcı. Malesef yakalatsak bile 150 TL Ceza veriliyor, kazançları ise 3-5 Bin TL’yi bulabiliyor. Saç ve peruk bağışı kabul etmiyoruz. Bunun sebebi psikolojik ve hijyenik sebeplerdir. Hastalarımı zın hijyenik ortamlarda yaşamaları gerekiyor. Tedavi sırasında hastalarımızın saçları dökülebiliyor ama tedavinin ardından yeniden çıkıyor. Bu çocukların saça ihtiyacı yok. Moral, sevgi ve ilgiye ihtiyaçlarımız var. Bu reklam pazarlama algısını da doğru bulmuyoruz. Çocuklarımız kemoterepi görüyorlar ve bağışıklık sistemleri güçsüz kalıyor. Asla mikrop saçmıyorlar. Havadan ve diğer insanlardan mikrop almamak için o maskeyi takıyorlar. Çocuklarımızı maskeyle gördüklerinde ‘sende mikrop mu var? domuz gribi mi oldun?’ demek yerine çocuklara bir gülümseme, sahiplenme yeterli olabiliyor.

Daha çok bağışçıya gönüllüye ihtiyaç var

Hasan Türkel: Lösemi konusunda kamuoyuna mesajınız nedir?

Tutku Canıdar: Lösemili, bir kan kanseri hastalığıdır. Çocuklarda görülen birincil derecede kanserdir. Genelde 1-6 yaş arasında görülür. Ama yeni doğan bir çocuktan 50 yaşında birisine kadar herkeste görülebilir. O yüzden hepimiz bu konuda duyarlı olmalıyız. Ülkemizde her yıl 1.500 kişi lösemi’ye yakalanıyor. 200 bin kişi de kansere yakalanıyor. Rakamın bu kadar çok olduğu bir yerde, bizim daha çok bağışçıya ve gönüllüye ihtiyacımız var. Biz toplumumuzu daha fazla duyarlı olmaya bekliyoruz. Bizim Burdur’da yapacağımız toplantılara katılım çok fazla olursa, biz kendimizi o kadar iyi hissederiz, kendimizi daha iyi anlatırız. Bizim için en önemli gönüllülük, bizi çevrelerine anlatmaları, vatandaşların duyarlılıklarının artması.

Hasan Türkel: Teşekkürler ediyor kolaylıklar başarılar diliyorum.

Tutku Canıdar: Ben teşekkür ederim.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın