Kadın erkek çoluk çocuk demeden birlik beraberlik içerisinde, yaşamalıyız

Vali Şerif Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlenen programda esnaf kadınlarla bir araya geldi.

Öğretmenevinde düzenlenen programa başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere daire müdürleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, oda başkanları, il merkezi ve ilçelerde faaliyet gösteren kadın esnaflar katıldı.

Kadın Esnafların onuruna düzenlenen programın açılış konuşmasını Başkan Kalkan yaptı. Vali Yılmaz, proramda yaptığı konuşmada Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlenen programa katılan kadın esnaflara teşekkür ederek günlerini kutladı.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına genç girişimci kadınlara, Vali Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından plaket takdimi ile devam eden programın son bölümü soru cevap şeklinde sohbet ortamında devam etti. Vali Yılmaz ve daire müdürleri esnaf kadınların sorularını cevapladılar.

Vali Yılmaz programda yapmış olduğu konuşmada; “Geçen yıl bu toplantının ilkini gerçekleştirmiştik. Bu yıl daha geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu birlikteliği sağladığı için birlik başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün anlamlı bir gün. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ilimizde de kadınlarla ilgili özellikle gündeme gelmesi gereken konuların tartışıldığı, konuşulduğu kadın hakları ile ilgili ve istismar dahil olmak üzere bir takım hak ve hukukun tartışıldığı konuşulduğu bir gün.

Yine geçen yıl olduğu gibi, özellikle ticaret hayatında bulunan ilimizin hem merkezde hem ilçelerinde bulunan esnaf kadınlarımızla bir araya geldik. Daire müdür arkadaşlarımız da buradalar. Sizlerin sorunları ve soruları ile ilgili varsa, ilgili bütün arkadaşlarımız burada öğrenmek istediğiniz hususları sorabilirsiniz.

Kadın erkek eşitliği ile ilgili çok tartışılıyor konuşuluyor. Önemli olan karşılıklı sevginin saygının sağlanması, sevgi ve saygı olmadıktan sonra aşağıda da olsa yukarıda da olsa hiçbir şey ifade etmiyor. İnsanı insan olarak değerlendirip, karşınızda kim olursa olsun, biz idareciler dahil olmak üzere hangi makam mevkide kim olursa olsun, karşımızdakinin insan olduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. İster ticaret yapalım, ister memurluk yapalım, hiçbir şey fark etmiyor, erkek kadın aynıdır. Bazı özellikler kadınlarda daha fazla, bazı özellikler erkeklerde daha fazla olabilir. Eşitlik bizim anladığımız manada eşitlik hiçbir zaman olmaz. Çünkü bizim literatüre konulan eş diyorlar, eş değildir aslında. Biz eş değiliz ayakkabının eşi olur, eldivenin eşi olur aynıdır çünkü. Eş bizim literatüre konulmuş. Aslında bizim aile kurumunun tamamını içinde barındıran daha kapsamlı kelimeler zaman içerisinde kullanılmamaya başlandı. Özellikle aile kurumumuzu son yıllarda son zamanlarda toplumun temel direği olan aile kurumuna yönelik saldırıları da gördüğümüzde bizim kendi Milli kültürümüzün gerektirdiği, bizim medeniyetimizin bize bahşettiği o değerleri çok iyi tarif etmemiz lazım. Sadece kâğıtta değil, kitaplarda değil, günlük yaşantımızda da bunları sergilememiz, bunları yaşatmamız gerekiyor. Bunları nesillerimize aktarmamız gerekiyor. Çünkü bugün hepiniz görüyorsunuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu millete dört bir yandan saldırı var.

Geçen yıl yine burada söylemiştik. 15 Temmuz hain darbe girişimi ile beraber ülkemize saldırıların dört bir yandan saldırıların devam ettiği süreçleri yaşıyoruz. Bugün özellikle 1984-85’den beri uğraştığımız terörle mücadelede yeni boyut kazandık. Ülkemizi bölmeye çalışan bu bölücü terör örgütlerinin hemen sınırımızın bitişiğinde tehdit olarak ülkemize karşı yuvalandığını ve nasıl yapılandığını hepimiz görüyoruz. Bugün çok şükür oralarda o terör örgütlerinin bertaraf edilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak irademizi ortaya koyduk ve operasyonu başlattık. Zeytin Dalı Operasyonu ile beraberde o teröristleri teker teker temizliyoruz. Bu arada şehitlerimiz oldu. Tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimiz var. Gazilerimize Allah’tan şifa diliyorum. Burdur’umuzdan da iki tane gazimiz var. Daha önce de Elbab’ta şehidimiz vardı. Ama bilin ki bu topraklarda yapılan operasyonların tamamı burada bizim ticaret yapabilmemiz, burada bizim günlük yaşantımızı sürdürebilmemiz için bunların şart olduğunu hepimiz görüyoruz. O nedenle bizim kadın erkek çoluk çocuk demeden birlik beraberlik içerisinde, karşılıklı sevgi saygı içerisinde yaşantımızı sürdürmemiz, birliğimizi pekiştirmemiz belki de bu dönem içerisinde en büyük ihtiyacımız. Bunu da buradan ifade etmek istiyorum.

Ben katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Devletimizin almış olduğu tedbirler çerçevesinde de gerek girişimcilikle ilgili olsun. Bir iş yapmayı düşünen birisi, kadın erkek kim varsa devletimizi bu konuda yardımcı oluyor. Kadınlara pozitif ayrımları da var. Bununla ilgili ilgilenen arkadaşlarımızda varsa bilgi verelim. Aynı zamanda daire müdürleri arkadaşlarımız bu konuda yardımcı olacaktır.

Özellikle girişimcilik ruhuyla ticaret hayatına atılan siz bayanlar olmak üzere herkesi tebrik ediyorum. Ticaret cesaret işidir, memuriyet kolay iş. Ticaret riskli bir iş, bu riski alıp da hayata atılmak her baba yiğidin harcı değildir. Onun için sizleri tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Allah bol bereketli kazançlar versin. Gününüz kutlu olsun. Hepinize afiyet olsun diliyorum” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın