112’ye asılsız çağrılar müdahaleyi aksatıyor

112 Acil Çağrı Merkezi tarafından “Avrupa 112 Günü” etkinliği düzenlendi. Acil çağrılarda tek numara olarak hizmet veren 112’yle ilgili Emniyet, Jandarma, Sağlık, AFAD ve Belediye Ekipleri Cumhuriyet Meydanı’nda stand açarak vatandaşları bilgilendirdiler.

Standı ziyaret eden Vali Şerif Yılmaz, asılsız çağrıların 2017 Yılında %62 olduğunu açıklayıp, vatandaşları uyardı. Yılmaz, “Asılsız aramalarla acil çağrılara müdahale aksayabiliyor” dedi.

Olaylara 112 Acil Çağrı Merkezi aracılığıyla ulaşan Emniyet, Jandarma, Sağlık, AFAD, İtfaiye ve Orman ekipleri, Avrupa 112 Günü’nde Cumhuriyet Meydanı’nda açtıkları standla hem vatandaşları bilgilendirdiler, hem de çocuklara ve gençlere çeşitli hediyeler dağıttılar.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki standı ziyaret eden Vali Şerif Yılmaz, Emniyet, Jandarma, Sağlık, AFAD, İtfaiye ve Orman için ihbarların 112 aracılığıyla alındığını hatırlatıp, “112’nin tek numaraya geçtiğinden haberi olmayan vatandaşlarımız olabilir. Bunları bilgilendirmek amacıyla stand kurarak farkındalık oluşturuyoruz. Bazı vatandaşlarımız 112’yi sadece acil sağlık hizmetlerinde aranan numara olarak düşünüyor. Buradan tüm vatandaşlarımıza yeniden hatırlatmak istiyorum. Emniyet, Jandarma, Sağlık, AFAD, orman ve itfaiye için 112’yi arayarak ulaşabilirler. Çağrı alıcı arkadaşlarımız ilk muhatap olacak kişidir, daha sonra ilgili olayın özelliği ve hangi kurumun müdahale etmesi gerektiği değerlendirilerek yönlendiriliyor. Adres bilgileri alınırken daha sağlıklı bilgi alınıp yanlış yönlendirmeyi engellemek amaçlanıyor”dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi’ne 2014’te %76, 2015’te %75, 2016’da %66, 2017’de ise %62 oranında asılsız çağrı geldiğini açıklayan Vali Yılmaz, “Çağrı alıcıları ihtiyaç olanlar çevirsinler. Burası adres sorma, danışma birimi değil. Lüzumsuz yere meşgul edilmemesi gerekiyor. Acil olaylara müdahale edilmesi gereken zaman belki bu şekilde engelleniyor.” diyerek, uyarılarını sıraladı.

112 Acil Çağrı Merkezi uygulamasına ilk geçen illerden birisinin Burdur olduğunu ve başarıyla hizmetin sürdürüldüğünü ifade eden Vali Yılmaz, “Görevli arkadaşlarımız gün boyu Cumhuriyet Meydanı’nda standı açık tutarak vatandaşları bilgilendiriyor, 112’nin tanıtımını yapıyorlar.”dedi.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın