Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde anlamlı yürüyüş

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’nde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kortej yürüyüşü düzenlendi.

Çatalpınar Kavşağı’ndan başlayarak, Cumhuriyet Meydanına kadar devam eden yürüyüşe sağlık çalışanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Aktif veya pasif sigara içiciliği ağır hastalıklara, sakatlıklara, maddi ve manevi psikolojik sorunlara yol açtığı için toplumsal olarak etkin bir şekilde mücadele edilmesi gereken bir sorundur. Çok basit ulaşılabilir olduğu için gençler arasında kullanımı oldukça yaygındır. Gelişmiş ülkelerde 12- 17 yaş arasındaki her beş ergenden birinin sigara tiryakisi olduğu tahmin edilmekte olup, ülkemizde ise bu oran daha yüksektir.
Dünya Sağlık Örgütü sigaraya bağlı hastalıklardan her yıl yaklaşık Beş milyon kişinin öldüğü, sakat ve felç kaldığını bildirmektedir. Ülkemizde ise her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan 100 bini aşkın insanımız hayatını kaybetmekte, sakat ve felç kalmaktadır. Küçümsenemeyecek kadar büyük olan bu rakamlar trafik kazaları, terör kurbanlarımız vb. ölümlerden daha fazladır.
Bir paket sigara içen insan vücudunda, 20 yılda yedi kilogram is ve katran birikimi oluşmakta olup sigara içerisinde yaklaşık dört binin üzerinde zehirli kimyasal toksit ve kanserojen madde bulunmaktadır. Sigaraya başlama nedenleri olarak merak, arkadaşlardan etkilenme, özenti gibi nedenler yer almaktadır.
“Bir Kereden Bir Şey Olmaz, Benim İradem Güçlü, Ben Kendimi Kontrol Ederim”  diye başlandığında maalesef bırakılamıyor.
4207 Sayılı Yasaya göre kapalı alanlarda sigara yasağının restoran, kafe, bar ve kahvehaneleri de kapsamasıyla birlikte ülkemizde sigara tüketiminde ciddi bir azalma meydana gelmiştir. İnsan sağlığı üzerine çıkan yasalara toplum olarak bizlerde destek çıkmalıyız. Bu bağlamda ilk iş sigara içen arkadaş çevrelerinden uzaklaşmak, sigarayı hatırlatan ne varsa yaşamımızdan çıkarmak, sigara arzusu uyandıran yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Yaşamımızı planlı ve aktif bir çizgi üzerine oluşturmalı, boş zamanlarımızda sportif faaliyetler olmazsa yürüyüşler yapmalıyız. Ayrıca Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız, hastanelerimizde ve Toplum Sağlığı Merkezlerimizde bulunan sigara bırakma polikliniklerine başvurabilirler.
İl Sağlık Müdürlüğü olarak “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde”  hazırlattırılan yüz maskeleri ile öğrenciler, vatandaşlar ve çalışanlarımız ile birlikte Gazi caddesi boyunca farkındalık yürüyüşü yapılmış olup halkımıza broşürler dağıtılmıştır.  Burdur’daki tüm vatandaşlarımızın ilk önce kendi, eşi, çocukları ve etrafının sağlığını düşünen, yaşam konforunu en üst düzeyde tutmak için, sigara ve diğer tütün mamullerinden uzak durmalarını temenni ederim.” Dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın