Türkiye dünyanın en büyük, en zengin arşivi

Burdur Ziyaretinde ilk olarak Valiliği ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Şerif Yılmaz ile görüştü.

Ziyarette yaptığı konuşmada, temellerini attıkları üniversite camisinin kısa sürede tamamlandığını ifada ederek; 

"2016- 2017'de neredeyse dip yapmış turizm sektörümüzün 2017'de olağanüstü büyük bir hızla dönüş yapmış olması, yeniden eski rakamlarına doğru yükselmiş olması sevinç vericidir. 2017'de 32,4 milyon turist Türkiye'ye geldi ve yaklaşık 26 milyar dolar turizm geliri elde edildi. 

Bu yıl, 2014 yılını zorlayacağımızı, hatta geçeceğimizi ümit ediyorum. 38 milyona yakın turist hedefimiz var, bunun 30 milyar dolara yakın gelir bırakmasını ümit ediyoruz.  Gerek Almanya'da gerek İngiltere'de, Rusya'da, Ukrayna'da ve diğer ülkelerden geri dönüşler fevkalade iyidir. Ortalama geçen yıla göre erken rezervasyonlarda yüzde 40 itibarıyla bir artış var. Bu da önümüzdeki sezon iyi bir turizm sezonunu geçireceğimizi ortaya koyuyor." Dedi.

Türkiye'nin dünyanın en büyük, en zengin arşivi, kütüphanesi olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, Anadolu topraklarının her tarafında onlarca iz bırakan büyük medeniyetler olduğuna işaret ederek,

"Çanakkale'de Troya yılını başlattık. Hem Troya'nın hem de Türkiye'nin tanıtılması için gayret edeceğiz ve her yıl Anadolu'daki başka bir varlığın üzerinden dünyaya Türkiye'nin tanıtılmasını sağlayacağız. Bazı çevrelerin, Türkiye düşmanlığı, İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı gerekçeleriyle Türkiye'yi hedef tahtası haline getirmiş olduğu bir ortamda, bizim  zenginliklerimiz, tarihi birikimlerimiz üzerinden iyi bir Türkiye algısı oluşturulması ve İslam karşıtlığı akımların bertaraf edilmesi için de bunu bir yumuşak güç olarak kullanmayı hedefliyoruz ve kullanıyoruz. Türkiye mevcut ekonomik ve siyasi istikrarını sürdürdükçe her alanda atılım yapacaktır. Teknolojide, ekonomide, siyasette, uluslararası ilişkilerde, turizmde, her alanda Türkiye çok daha güçlü bir ülke olarak ileriye gidecektir. Türkiye güçlendikçe sözünün değeri, gücü de artıyor."  Dedi ve Kuzey Irak'taki referendum ile  Kudüs konusundaki başarıyı örnek gösterdi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın