Antrenörlükte sevdiğiniz işi yapar zevk alırsınız

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği organizasyonuyla, Antrenörlük Mesleğinin Dünü Bugünü Yarını konulu konferans düzenlendi. Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta, Antrenör Tarık Söyleyici, Doç. Dr. Emrah Atay, Yrd. Doç. Dr. Cem Sinan Aslan öğrencilere antrenörlük mesleği ve antrenörlük kursları hakkında bilgi verdiler.

Doç. Dr. Emrah Atay antrenörlük mesleği hakkındaki konuşmasında;

“Bizler sizler gibi genç arkadaşlarla birlikte olmaktan çok mutluyuz. Atrenörlük mesleği hakkında iki tane arkadaşım sizlere bu mesleğin hem akademik hem de saha yönününü sizlere açıklayacaklar. Tecrübelerini size aktaracaklar. Tarık hoca’m bölgenin yetiştirdiği en kaliteli, en karakterli, örnek bir kişidir. Futbolla uğraşmış. Futbolla ilgilenenler, yaşı biraz geç olanlar Tarık Hoca’mı bilirler. Ayrıca bu işin akademik anlatacak arkadaşım iki yıldır Burdur’da. Geldik gördük ki yetenekli kişileri Burdur kazanmış.

 Antrenörlük işinden zevk almalısınız

Arkadaşlar antrenörlük mesleği öyle bir meslek ki geçimini sağlamak hiçkimse antrenörlük mesleğini birinci olarak yapmaz. Antrenörlük mesleği sevilen bir meslektir. Sevdiği iştende para kazanır. Antrenörlük mesleği de böyledir. Sevdiğiniz işi yapar o işten zevk alırsınız. Bu mesleği yapmak için bazı şartlar vardır. Öncelikle düzgün insan olacaksınız. Sahaya çıktığınızda herhangi bir mesleği yaparsınız buna hiçkimsenin itirazı yoktur. Antrenörlük mesleğini yapacaksanız siciliniz temiz olmalıdır. Eğer herhangibir suça karışmışsanız antrenörlük mesleğini icra edemezsiniz. Konu başlıklarımız: Antrenörlük mesleği ne olacak? Antrenör olabilme şartları nelerdir? BESYO ve kurslar hakkında ve antrenörlük kursları ve antrenörlüğün dünü bugünü hakkında bilgiler verilecek.”dedi.

 Doç. Dr. Cem Sinan Arslan konuya ilişkin konuştu;

Türkiye’de antrenör olabilmek için bazı yapmamız gerekenler var. Bunlardan birincisi üniversitelerin spor eğitimi veren herhangibir yüksekokul ve fakülteden mezun olup belirli bir kademede belgenizi almak. İkinci olarak Spor Genel Kurulu Müdürlüğü’müz var. Ona bağlı ya da özerk federasyonlarda açtığı kurslara gidip eğitimlerini görmek.Bu iki yoldan antrenör olabilme şansı var. Antrenör olmak için bazı şartlar gerekiyor.

Suça karışmış olmamamız gerekiyor. Antrenörlükte on sekiz yaş üstü olmamız gerekiyor. Bunlar kursa başvurmanız için bazı şartlar. 2006 yılı itibariyle antrenörlük derecesi değişti ülkemizde. Eskiden üç kademe vardı. Daha sonra Avrupa bize uyum sağlayın dediğinde beş kademeye çıkardılar bunu. 1. kademe yardımcı antrenör, 5. kademe en yüksek teknik direktör olmuş oluyorsunuz. 2. kademeye başvurabilmek için belirli bir süre çalışmanız gerekiyor. Antrenörlük belgesi yükseldikçe açılan kurs sayısı azalıyor. 

İkinci yolda spor eğitimi veren üniversitelerin bölümlerinden bahsettik. BESYO olarak biliniyor genelde. Antrenörlük bölümünde öğrenci olduğumuzda 4 sene sonunda uzmanlık yaptığınız bir alanda size bazı federasyonlar farklı uygulamalarda bulunuyor ama 3. kademe antrenörlük belgesi veriliyor.”dedi.

Antrenör Tarık Söyleyici’de öğrencilere seslendi;

Son dönemlerde eğer Türk antrönörü iyi bir noktada Avrupalıyla yarışabilecek noktaya gelmişse bizim akademisyenlerimizin katkılarını her zaman takdir eden bir spor alanıdır. Akademisyen arkadaşlarımla birlikte olduğumdan sn derece mutluyum. Benim küçük kızımda SDÜ’de Spor Bilimleri’nde öğretim görevlisi. Şu an mutlu olduğum bir nedende önde atrenörler birliğinin filaması. Ben bu bölgede il il dolaşıp tırnaklarımla diploma, kariyer sahibi olmak için uğraşan kişilerden birtanesiyim. Benden önceki hocalarımızda göçebeydi. Kurslar, seminerler, paneller verip hep gittiler. Tüfad Burdur, Isparta, Antalya, Afyon hizmet vermekte. Bugün burada kurucu başkan Fatih Hocamız daha sonra devralan hocamızı rahmetle anıyorum. Son dönemlerde bu bayrağı üst noktalara götüren Burdur TÜFAD Başkanı Özcan Hocamıza yönetimine buradan teşekkür etmek istiyorum. Yani kurslar, paneller, seminerler artık ayağımıza gelmiş oldu. Bundan dolayıda son derecede mutluyum.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın