MAKÜ’den halka açık hizmet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ne devredilerek üniversite tarafından işletilen Taşoda'da kahvaltı ve kafeterya hizmetleri veriliyor.

17. Yüzyıl’dan kalma Taş Oda Konağı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü tarafından kahvaltı mekanı olarak kullanılmakta. Burdur’un tarihi geçmişini yansıtan konak halka açık olarak kahvaltı hizmeti veriyor. Özellikle öğrencilere uygun fiyatta kahvaltı sunuyor. 

 Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne devredilerek üniversite tarafından işletilen Taşoda’da kahvaltı ve kafeterya hizmetleri veriliyor.

Taş Oda Konağı Kahvaltı Mekanı’nda yiyecek çeşitleri olarak sucuk, cips, omlet, sosis, menemen, sucuk-yumurta, cips-sosis, gözleme bulunuyor. İçecek olarakta çay, bardak su, türk kahvesi, nescafe, sade soda, meyveli soda, meyve suyu, kola mevcut. Öğreciye kahvaltı 12 lira, personele 14 lira, halka 16 liradan verilmekte. 

 Taş Oda Konağı Kahvaltı Salonu çalışanı Alev Erbayındır; 

Her kesimden insana hitap eden bir hizmet veriyoruz. Öğretmenler, öğrenciler, hemşireler, diğer memurlar ve vatandaşlar da geliyor. Daha önceden dışarıyı da brandayla kapatıp kış aylarında oradada oturulabiliyordu ama tarihi doku olduğu için görüntüyü bozmama açısından kaldırdık. Kahvaltı tabağında siyah, yeşil zeytin, peynir, reçel, bal, kaymak gibi ürünler veriyoruz. Aynı zamanda omlet, gözleme, sucuk, yumurta da yapıyoruz. İçecek olarakta çay, bitki çayları, meyveli sodalar, gazoz, kola veriyoruz. Sucuk, cips, gözleme 4 lira, omlet, sosis, 2,50 lira, cips, sosis 6 lira, menemen 4.50 lira, sucuk-yumurta 6,50 liradan satılıyor. Çay 1,50 lira, türk kahvesi 3,50 lira, nescafe 3,00 lira, meyveli sodalar 2,00 lira, meyve suyu, kola 3, 00 lira. Yazın yer sıkıntısı olmuyor ama kışın havaların soğuk olması sebebiyle kalabalık gruplar gelince yer sıkıntısı olabiliyor. Öğrencilere uygun fiyatta kahvaltı sağlıyoruz. Öğrencilerin bütçelerine uygun bir şekilde yapabileceği kahvaltı hizmeti vermeye çalışıyoruz.” Dedi. 

Taş Oda 17.Yüzyıl’dan kalma Osmanlı sivil mimari örneklerinden biridir. Kınalı aşiretinden Emin Bey tarafından yaptırıldı. Kültür Bakanlığı’nca 1978 yılında restorasyon çalışmaları başlatılmış ve 1988 yılında bitirildi. Bina iki katlıdır. Birinci kat taş, ikinci kat kerpiç ve ahşap yapı malzemesi ile inşa edilmiştir. Özellikle baş odanın doğu duvarı altındaki sivri kemerli iki yanı açık ahır kısmı kesme köfeki taşındandır. Ev, bahçenin batı kısmına yerleştirildi. Birinci kata çıkışı sağlayan merdiven sahanlığının altı, aynı zamanda çeşmedir. Kesme taş bloklardan yapılan bu çeşme bugünde kullanılmaktadır. Evin zemin katında sivri kemerli ahırdan başka, iki büyük, bir de küçük oda var.

Ahşap korkuluklu merdivenle önce ikinci kattaki sofaya çıkılır. Dikdörtgen biçimdeki sofanın Güney ve Batı cephesi boyunca odalar sıralanır. Kuzey kısmında ise bir köşkü bulunur. Bu sofa çıtalarla oluşturulmuş kafesler ile dışa kapatıldı. Sofanın çatı kısmı ahşap çıtalarla çakma tekniğinde yapılmış olup, çıtalar ve arasındaki büyüklü, küçüklü üçgenler, mavi, kırmızı ve yeşil renklerde boyalıdır. Sofanın kuzey kısmında Baş Oda yer almaktadır. Tarihe tanıklık eden Taş Oda Konağı 01.06.2013 tarihinden itibaren Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından halkın hizmetine sunuldu. 

Hatice Dursun

 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın