Salı Pazarı’nda yılın en durgun günü

Gelen kışla birlikte Salı Pazarı'nda yılın en durgun günlerinden biri yaşandı. Alışverişin ve müşterilerin azlığının yanısıra pazarda sebze, meyve fiyatları geçen haftaya oranla en az % 25-30 artmıştı. Pazarcılar alışverişin durgunluğu nedeniyle şaşkınlık içindeydiler. Alıcılarsa fiyatların yüksekliğinden yakınarak daha ucuz ürün arayışındaydılar.

Pazarda ıspanak 3 lira, pırasa 2 lira, karnıbahar tane 3 lira, lahana tane 5 lira, mandalina 2 lira, limon 2 lira, portakal 2 lira, elma, 2 lira, nar 2-2.50 lira, cennet elması 3-4 lira, ayva 2,50 liradan satıldı.

Fiyatı artan ürünlerden bir diğeri de kestaneydi. Geçen haftadan 18 liraya satılan kestane bu hafta 25 liradan satılıyor. 18 ile 25 lira arasında değişen kestane fiyatları cep yaktı.

Salı pazarı satıcısı Ömer Evran, Kestane fiyatlarının artışına ilişkin;

"Bu sene kestane ağaçlarında kuruma olduğundan dolayı verim düşük. Yağış olmadığından bu sene kestane az miktarda. Vatandaşın alım gücü zayıf olduğu için fiyatlarda yüksek görülüyor. İrilik ve alış fiyatlarına göre kestane fiyatları değişmekte. 10 liradan 25 liraya kadar kestane var." Dedi.

Meyve, sebze fiyatlarının % 25-30 artması hem alıcıyı hem de satıcıyı etkiledi. Günün sonuna doğru Salı Pazarı'nın yoğun olması gereken saatlerde pazarda alışveriş giderek daha da azaldı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın