Kasaplar ette indirim için üreticiye destek bekliyor

Bazı marketlerde devam eden ithal et satışına tepki gösteren bir kasap, iş yerine astığı pankartla "Biz bu şehrin markasıyız" deyip, vatandaşları kasaplarına sahip çıkmaları için uyardı. Bununla da kalmayan kasap, yemin, mazotun pahalılığını hatırlatıp et fiyatının düşmesi için üreticiye destek olunmasını talep etti.

Aşağı Pazar yerindeki Belediye dükkanlarında faaliyet gösteren Gurme Kasap'ın işletmecisi Osman Erçoban, ithal et satışına tepki göstermek için Türkiye Kasaplar Federasyonunun "1 Kg Sırbistan eti yerine 750 Gram yerli et al. Hem kasabına hem çiftçine sahip çık" afişleriyle yetinmeyip, iş yerinin önüne pankart astı. Pankarta "İthal et satışımız yoktur" yazdıran Erçoban, bir de vatandaşlara seslenerek, "Biz bu şehrin markasıyız" dedi.

İthal etin, tüketici sağlığı için de tehlikeli olabileceğini ileten Erçoban, "Et yurtdışında kesiliyor, belki 2 aylık süre içerisinde Türkiye'ye gelip paketlenmesi yapılıp şehirlere dağıtılıyor. Etin tazeliği, doğallığı, lezzeti, proteinleri gidiyor." dedi.

Et fiyatındaki artışın, üreticinin girmi maliyetlerindeki artış nedeniyle olduğunu söyleyen Osman Erçoban, "Üreticinin mazotu pahalılandı, yemi pahalılandı. Öyle olunca pahalıya kestiriyor biz de pahalıya alıyoruz. İthalat yapmak yerine yerli üreticinin girdi maliyetleri düşürülse, desteklemeleri artırılsa et fiyatları da düşecek." deyip, hükümetten küçük esnafa sahip çıkmasını istedi.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın