Atatürk Mahallesi hastane istiyor

Son günlerde gündemden düşmeyen yeni hastane yeri, tartışmaların odak noktası oldu. Kısırdöngü içinde bir türlü belirlenemeyen hastane yeri konusu hala sonuca kavuşturalamıyor.  Yaklaşık üç seneden beri tartışma konusu, olan yeni hastane yeri şehrin gündeminde düşmüyor. Komşu il Isparta’da pek çok Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler varken, ilimizin depreme dayanıksız olduğu tesbit edilen tek bir hastane binasına mahkum edilmesi konunun önemini artırıyor.

Burkent mevkiinde Milli Savunma Bakanlığı’nca tahsis edilen yaklaşık 70 dönümlük arazinin şehre uzak olduğu ve hastanaye ulaşımın zor olacağı konusu hakkında Burkent sakinlerinin görüşlerini aldık. 

Hastanenin Burkent’te bulunan yere taşınması taraftarı olan esnaf ve vatandaşlar, mahallelerinde yeterince hizmetin bulunmadığından yakınıyorlar. Hastanenin çok uzakta olduğunu, ulaşım sıkıntısı çektiklerini hatırlatan esnaf ve vatandaşlar, yaşlıların hastaneye gidip gelirken zorluk çektiğini söylüyorlar. Sadece hastanenin uzaklığından değil, mahallede ne bir lokanta ne bir kuaför ne bir kırtasiye ne de buna benzer hizmet alanı olmadığından şikayetçiler. Yeni hastane yerinin Burkent’e yapılması konusunda 13 CHP’li, 2 MHP’linin çekimser oy kullanmasıyla sosyal medyada da gündem hastane oldu. Yılan hikayesine dönen hastane yeri konusu bir türlü çözüme kavuşturulamıyor. Mevcut bulunan yerine mi yapılacak? Burkent’e mi taşınacak? Henüz belli bir şey yok.  

 

 Hastanenin Burkent’e taşınması konusunda Candoğan Market sahibi Mahmut Candoğan;

“Hastane bizim mahallemize gelsin tabi. Gerçekten ölü bir yer burası. Canlılık olsun. Biraz hareketlensin. Kim istemez ki şurda bir bankamatik olsun. Adamlar yaşlı yaşlı otobüsle gidiyor bankamatiğe. Hiçbir devlet yatırımı yok.  Biz belki görür belki göremeyiz ama belki on, on beş yıl sonrasını düşünmek lazım. Orası dar geliyor galiba büyük ihtimal.  Mahallemizin hastahaneye ihtiyacı var. Burası merkeze uzak olduğu için gelip gitmesi zor oluyor. Özellikle yaşlılar daha çok zorlanıyor. Mahallemiz sadece hastaneden değil birçok hizmetten mahrum kalıyor. Mahallemizin kalkınması gerek.” Açıklamasını yaptı.

Su Kent Market sahibi İzzet Eren’ de hastanenin Burkent’e taşınması taraftarı olduğunu vurgulayıp;

Hastanenin bu tarafa gelmesini isteriz tabi niye istemeyelim. Bucak bu tarafa gelmiyor. Isparta’da gelmiyor. Bu taraf Karamanlı, Çavdır, Yeşilova, Tefenni bu taraf daha yoğun. Trafiği biliyorsunuz. Şehirdeki trafik sorun. Buraya gelesiye kadar on dakikada can kurtarılır.

 Mahallede eksik gördüğüm bir kasap, lokanta, kırtasiye eksik. Mahalle hizmet olarak geride. Bir tıraş olacağız şehire gidiyoruz. Emekli olan burada duruyor. Bir lokanta olsa kuaför olsa. Bir misafirin gelir yetiştiremezsin götürürsün veya getirttirirsin. Böyle daha iyi olur. 

Merkeze bağlı ilçelerde mağdur

Bucak vatandaşı Antalya’ya gidiyor. Kendi imkanlarıda var zaten. Ağlasun zaten Bucak’a gidiyor. Bu tarafda Gölhisar, Çavdır, Tefenni, Yeşilova, Karamanlı var. Bu ilçelerden hasta merkeze gidesiye kadar zaman alıyor. Trafiği görüyorsunuz. Merkeze gidesiye kadar buraya gelmesi daha kolay. 10 dakika önce gelir can kurtulur. 10 dakika sonra oraya varasıya kadar belki can gidecek.” Dedi.

 

Mahalle esnafının yanısıra vatandaşlarda; “Hastaneye gelip giderken özellikle yaşlılar çok zorluk çekiyorlar. Hastanenin buraya gelmesini isteriz. Genç kesimin gelip gitmesi kolay olabiliyor ama yaşlılar çok zorlanıyor. Mahallenenin gelişip kalkınması gerekiyor. Bir kırtasiye, lokanta, kuaför gibi buna benzer imkanlar çoğalmalı. Mahallemiz zaten merkezden uzak bir de hizmet açısından geri kalınca gelişip kalkınması güçleşiyor. Hastane buraya gelse park yeri sıkıntısı da çekilmez.” Demekteler.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın