Bu güzel yürekler engel tanımıyor

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, engellilerin toplumda yaşadığı sorunlar bir kez daha gündeme getirilip, sorunların hep birlikte çözülebileceği hatırlatıldı. İstenince engellerin nasıl aşabileceğini gösteren engelli öğrenciler yaptıkları gösterilerle de göz doldurdular. Programın sonunda engelli evladını sabah okula götürüp gün boyunca okulda durarak yaşayabileceği herhangi bir sorunu karşı hazır bekleyen Hasan Akdemir, eşini kaybettikten sonra yıllardır iki engelli çocuğuna tek başına bakarak hayata tutunan Hülya Korkmaz, engelli eşi ve çocuklarına tek başına bakan Ayşe Uluhan ile çalışmalarından dolayı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne teşekkür belgeleri verildi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Güven’in konuşmalarıyla başladı. Programın devamında engellilerin sorunlarını anlatan çeşitli videolar izletilip, engelli öğrenciler tarafından şiirler ve şarkılar okundu, gösteriler yapıldı. Programın sonunda engelli çocuğunu sabah okula götürüp gün boyunca okulda durarak yaşayabileceği herhangi bir sorunu karşı hazır bekleyen Hasan Akdemir, eşini kaybettikten sonra yıllardır iki engelli çocuğuna tek başına bakarak hayata tutunan Hülya Korkmaz, engelli eşi ve çocuklarına tek başına bakan Ayşe Uluhan ile çalışmalarından dolayı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne teşekkür belgeleri verildi.

Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, programda yaptığı konuşmada, Türkiye’de engelli sayısının fazla olmasının nedeniyle ilgili bazı verileri paylaşıp, “Türkiye’de engelli sayısının fazla olmasının nedenlerinin başında trafik kazası, terör, akraba evlilikleri, iş güvenlik politikalarına uymamak ve yanlış tedaviler başta olmak üzere sıralanıp gidiyor. Biz Türkiye olarak bu soruna biraz  daha dikkat çekmek zorundayız. Engelli sayımızı düşürmek için her türlü tedbirlerimizi artırmalıyız. Bir trafik kazasında onlarca insan ölebiliyor, yaralanıp sakat kalabiliyor. Trafik kurallarına uymalıyız. Ülkemizde trafik kurullarına uymamak kahramanlık gibi görülüyor. Hepimiz bu toplumda yaşıyorsak, toplumun kurallarına uymalıyız. Bu toplumda bu ülkede beraber yaşıyorsak bu sorunlar hepimizi ilgilendiriyor. Türkiye jeopolitik olarak dünyanın merkezinde yer alıyor. Bu ülke üzerinde emperyalist güçlerin gözü var. Bu nedenle terör artıyor. Bu ülkenin üzerinde yaşamanın bedeli var ödüyoruz, ödeyeceğiz. Terörü engellemediğimiz sürece engelli sayımız artıyor. Akraba evliliklerinde genlerin yakın olması engelli çocuklara neden olabiliyor. İş yaparken güvenlik tedbirlerini almalıyız. Kader diyerek geçemeyiz. Sağlıklı besleneceğiz, sağlığımıza dikkat edeceğiz. Zararlı, hormonlu, genleri değiştirilmiş gıdalardan uzak duracağız. Engelli oranı %12.3 bu ortalama 10 Milyon insana tekabül ediyor. Bir engellinin hayata kazandırılması, bir engeli aşmamızı sağlayabilir. Son dönemde engelliler konusunda büyük mesafeler alındı, devlet dairelerinde hizmet alması, kamusal alanlardan faydalanması, eğitim alması hepimizin görevidir. Engelli vatandaşlarımızın durumu kendileriyle ilgili bir durum değil, toplumumuzla ilgili bir durum. Bunu toplum olarak aramızdaki engelleri kaldırarak çözebiliriz.” dedi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Güven ise konuşmasında kurumun yaptığı çalışmalar ve engelilerle ilgili verileri aktarıp, “Birleşmiş Milletler öncülüğünde bütün dünyada kabul gören 3 Aralık Dünya Engeliller Günü’nün ülkemizdeki ve ilimizdeki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Engelli kardeşlerimizin meselelerini sıkıntılarını hatırlamak  başarılarının farkına varmak sadece bir güne hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte 1992 yılından bu yana 3 Aralık dünya engelliler günü engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması haklarının tam ve eşit bir şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık yaratmaktadır ülkemizde 3 aralık münasebetiyle düzenlenen etkinlikleri oluşan hassasiyeti engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Sayın valim değerli protokol ve engelli kardeşlerim birleşmiş milletler verilerine göre dünya nüfusumuzun %10’unu engelliler oluşturuyor. Bizim araştırma verilerimize göre ülkemiz nüfusunun %12,3’ü engelli kardeşlerimizden oluşuyor. Aileleriyle birlikte ele aldığımızda engellilik konusu 78 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonu çok yakından ilgilendiriyor hiçbir siyasetçinin birokratın hiçbir ferdin her 3 kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında kayıtsız kalması gözünü kapatması mümkün değildir.Onun için bu meselenin kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın belediyemizin sivil toplum örgütlerimizin üniversitelerimizin iş adamlarımızın ana önceliklerinden birisi olması gerekiyor. Engellilerin toplum hayatımıza tam ve sorunsuz bir katılım noktasında elbette kamunun insiyatif alması liderlik yapması şarttır. Ancak bu meselenin çözümü için tüm toplum kesimlerinin adeta bir seferberlik ruhuyla hareket etmesi önce insan diyen insanı işine malükat olarak yani yaratılmışların en şereflisi olarak gören herkes engelli kardeşlerimizin sorunlarıyla yakından ilgilinmek durumundadır.

Şeyh Edebali’nin ‘İnsan yaşat ki devlet yaşasın’ sözü bizim devlet geleneğimizin bir kilit taşıdır. İnsanın olmadığı yerde devletimizinde bir anlamı olmicaktır. Biz inancımız gereği diğer özelliklerine engeline bakmadan yaratılana yaratandan sevmek ona saygı duymak hürmet göstermek meçburiyetindeyiz. Ülkemiz son 15 yılda engellik alanında sessiz bir zihniyet birimi gerçekleştirmiş engelli vatandaşlarımızın sorunları konusunda çok büyük bir dönüşüme imza atılmıştır. Engelli kardeşlerim kader mahkumu veya kader mağduru değildir. Onlarında bu hayatta tadacakları çok şeyi var. Bunu hep birlikte başarmamız gerekiyor. Özellikle 2005 yılında engelliler kanununu bu alanda çığ açar tarihi nitelikte bir düzenleme olmuştur. Bu kanunla eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine istikbardan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi yaydıran pek çok konuda engellilerimize hakları teslim edilmiştir edilmeye devam ecektir. 2010 yılında anayasada yapılan değişikle engellilere pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına alınmıştır. 2013 yılında yapılan bir başka düzenlemeylede incitici ötekileştirici takip edici ibareler tamamen kaldırılarak engelli ifadesi sadece yazılım yitirmeni değil zihinsel zihinlerine yerleşleşmiştir. Uzun yıllar ağır engelli bulunan vatandaşlarımız ağır yatağında evlerinde mahkum gibi yaşıyor. Evlerinden dışarıya çıkamıyorlardı.  2007 yılında başarılan evde bakım aylığı uygulamasıyla engelli kardeşlerimiz kendi yatırımlarının yanında bakım hizmetl almaya başladılar. Şuanda evde engelli bakım ücreti olarak aylık 1027 lira gibi bir ücret devletimiz tarafından engelli sayılan vatandaşımıza ödenmektedir. Kasım 2017 itibariyle ülkemizde 500 bin engelliye ilimizde 1420 engelli vatandaşımıza evde bakım hizmetinden yararlandırılmaktadır.” dedi.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın