Ayakları sıcak gönlü ferah tutun - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Ayakları sıcak gönlü ferah tutun

Kış Mevsiminin gelmesiyle, botlara da rağbet artmaya başladı. Burdur’da babası Ali Akçay’dan aldığı ayakkabıcılık mesleğini bu günlere kadar sürdüren Veysel Akçay, “Ayağını sıcak tut, başını serin; gönlünü ferah tut, düşünme derin.” diyerek, Burdurlular’a seslendi.

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğumasıyla ayakkabıda botlara rağmet artmaya başladı. Vatandaşlar kışın karda yağmurda ayaklarının ıslanmaması ve beraberinde oluşabilecek hastalıklardan korunmak için botları tercih ediyorlar. Bot satışlarının yaklaşık 1 aydır artmaya başladığını söyleyen Veysel Akçay, ayak sağlığıyla ilgili de bazı bilgileri paylaştı. Burdur’da eski ayakkabı ustalarından babası Ali Akçay’dan aldığı mesleği, 1980’li yıllardan beri sürdüren Veysel Akçay, hem ayakkabı imalatı hem de satışı yapıyor. Ayak sağlığının önemine vurgu yapıp, kışın hastalıklardan korunmak için bot giymenin önemini paylaşan Akçay, “Ayağını sıcak tut, başını serin; gönlünü ferah tut, düşünme derin.” Atasözünü hatırlatarak, uyarılarda bulundu.

Aynı ayakkabının uzun süreli giyilmesinde emdiği terin koku oluşturduğunu, bunun önlenmesi için gün aşırı dinlendirilmesi gerektiğini belirten Akçay, çorapsız ayakkabı giymenin de koku oluşturacağını hatırlattı. Terleyen ayaklar ve karın deride tuzlanmaya neden olabileceğini, özellikle süet ve nubuk ayakkabıların yağmurlu ve karlı havalarda kullanılmaması gerektiğini söyledi. Islanan ayakkabıların güneş ışığı ve ısıtıcı yanında kurutulmasının sorun yaratabileceğini hatırlatan Akçay, oda sıcaklığında kurumasının beklenmesi gerektiğini de ifade etti.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın