Damızlık düve yetiştirmede Burdur ilki başardı

Vali Yılmaz, Kayalar Grup'un Damızlık Düve Yetiştirme Çiftliğinde İncelemelerde bulundu.

Gölhisar İlçesi Sorkun Köyü'nde ki çiftlikte incelemelerde bulunan Vali Şerif Yılmaz, Kayalar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya'dan çiftlik ve işletmenin faaliyetleri hakkında bilgiler aldığı açıklandı;

Vali Şerif Yılmaz'a incelemeleri sırasında Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Genel Sekreter Servet Olpak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür V. Oktay Darcan eşlik etti.

Ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanan Burdur'un, yaklaşık 200 bin başın üzerinde büyük baş hayvan varlığı ile lokomotifi konumunda olan hayvancılık sektörünün önemli kuruluşlarından Kayalar Gurup'un çiftliğinde incelemer yapan Vali Yılmaz, sektörle ilgili de yetkilerden bilgiler aldı.

Firma ve faaliyetleri ile ilgili Vali Yılmaz'a bilgiler veren Kayalar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, yakın zaman önce kabul edilen projeleri ile ilgili kendisini bilgilendirdi.

Damızlık düve yetiştiriciliğinin desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliği kapsamında Kayalar Grup Hayvancılık olarak Burdur ilinde uyguladıkları projenin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 23.01.2017 tarihinde uygun bulunduğunu söyleyen Kaya 35 ilde uygulanacak projeler arasında Kayalar Hayvancılık olarak proje inşaatını ilk bitiren firma olduklarını ifade etti.

Kayalar Çiftliği olarak Türkiye'de "Damızlık Düve Yetiştirme" unvanını alan ilk firma olarak Bin 250 baş kapasiteli 5 bloktan oluşan çiftliklerinde Avusturya, Almanya, Slovakya, Çek, Macaristan ülkeleri menşeli damızlık gebe düvelerin yer aldığını belirten Kaya ülkemiz hayvancılığının merkezi olan Burdur'da bir ilke imza atarak üstün genetik çalışmaları yapmış Avrupa ülkelerinin ari ırklarını Türk üreticisiyle buluşturduklarını paylaştı.

İncelemelerinin ardından Kayalar Hayvancılık yetkililerini kutlayarak başarılar dileyen Vali Şerif Yılmaz, kabul edilen Bakanlık tarafından desteklenen projelerinin ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını diledi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın