DSİ’den su sorununa 50 yıllık çözüm

Burdur'un acil içme suyu ihtiyacının karşılanması için Burdur içme suyu inşaatı isale hattı çalışmalarını Vali Şerif Yılmaz ve DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber'le beraber yerinde inceledi.Vali Yılmaz 21 milyon ihale bedeliyle içme suyu inşaatı isale hattı çalışmaları hakkında yetkilelerden bilgi aldı. 10 000 metreküp su deposu inşaatının incelenmesinin ardından, Gökpınar'da devam eden su kuyusu sondaj çalışmaları ve 500 m3'lük yükleme depoları inşaatı incelemeleri yapıldı.

Vali Burdur'un içme suyu sorununun 2053 yılına kadar çözüldüğünü ifade eden Vali Şerif Yılmaz isale hattı inşaatındaki konuşmasında;
"Bugün şu anda DSİ tarafından Burdur'un içme suyu sorununu çözümüne yönelik projeyi yerinde gördük. Sizlerde gördüğünüz gibi çok kısa süre içerisinde baya mesafe kat etmişiz. Çünkü en son Sayın Bakan Veysel Eroğlu'nun ilimizi ziyaretinde yapmış olduğumuz koordinasyon toplantısında ihalenin bittiğini sözleşmenin henüz imzalanmamıştı.O kısa süre içerisinde hem deponun hem de bu hattın çalışmalarını memnuniyetle görüyorum. Buradan özellikle teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'mıza Sayın Başbakan'ımıza ve Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'na özellikle teşekkür ediyorum. Burdur'un içme suyu sorununu kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulmasına yönelik proje Burdur'da uygulanıyor. Bugün içinde bulunduğumuz depoyla beraber biraz önce Bölge Müdürü'müzde ifade etti.Yeni ilave barajlarla göletlerle beraber Burdur'un içme suyu sorununu kalıcı olarak, bugün yaptığımız tesisle beraber 2053 yılına kadar çözülmüştür diye ifade etmek istiyorum."dedi.
Haziran ayından itibaren içme suyunun buradan verileceğini müjdeleyen Vali Yılmaz;
"Daha ileriye dönük yapılacak olan çalışmalarla beraber Burdur'un içme suyu sorunun DSİ tarafından çözüldü. Bu süre içerisinde özellikle DSİ Bölge Müdürü'müze, müdürlük çalışanlarımıza ve şubemize teşekkür ediyorum. Bu projenin çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmesinde çok büyük emekleri var arkadaşlarımızın. Gece gündüz demeden çalıştılar. Burdur'un her köşesinde olduğu gibi Burdur merkez içme suyu sorunu DSİ tarafından çözüldü. İnşallah önümüzdeki yaz Haziran ayında içme suyunu artık Burdurlulara burdan vermeye başlarız diye ümit ediyorum. Müteahhitimize de teşekkür ediyorum çünkü çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam ettiriyor.Tüm çalışan arkadaşlarımıza kolaylıklar. Kazasız belasız inşallah bu yatırımı gerçekleştiririz ve Burdur'un hizmetine sunmuş oluruz. Vali olarakta bundan ben de gurur duydum. Tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum." Dedi.
Altyapı çalışmalarına da değinen Vali Şerif Yılmaz Karayolları çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtip;
"Şunu ifade etmekte fayda var içme suyu projesiyle birlikte Burdur önemli bir altyapı hizmetine kavuşmuş olacak ayrıca ulaşımla ilgili hususu belirtmemizde yarar var. Karayolları Genel Müdürlüğü'müz tarafından bölünmüş yol çalışmaları hızla devam ediyor. ilimizde, özellikle şehir içi geçişin de son aşamasına gelindi. Asfalt çalışmalarıyla beraber kaldırım refüj ışıklandırması ve sulaması dahil olmak üzere, şehir içinden geçen Tefenni yolu diye bildiğimiz bölünmüş yolla ilgili tüm çalışmalarda kara yolları genel müdürlüğümüz tarafından, ulaştırma bakanlığımız tarafından yapılmakta inşallah bu çalışmalarda en kısa süre içerisinde tamamlanmasıyla birlikte Burdur'da içme suyu ve bölünmüş yol çalışmalarıyla ilgili ileriye dönük kalıcı alt yapı çalışmalarını bitirmiş olacağız.
Arıtıcıya damacanaya gerek kalmadan Burdur halkının çeşmeden rahatlıkla kullanabilecekleri suya kavuşturulucağını belirten Vali Şerif Yılmaz;
Biraz önce ifade ettim. Burdur'un 2053 e kadar içme suyu ile ilgili sorunu kalmayacak. Bölge Müdürümüze, Şube Müdürümüze ve çalışan tüm ekibimize teşekkür ediyorum. İnşallah bu projenin tamamlanmasıyla birlikte Burdur'umuz da yaşayan insanlar rahat bir şekilde içme suyunu rahatlıkla kullanabilecekler. Arıtıcıya ve damacanaya gerek kalmadan, rahatlıkla Çeşme'den su içebilecekler. Şimdi'den bu yatırımların tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.
Mevcut su kaynağına 3 tane ilave kuyu yapılacağını söyleyen DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber;
"Arıtmanın projeleri bitti ama bir revizyon yapacağız. Onu herhalde Ocak ayında bitireceğiz. İlk etapta kuyulardan bu depoya basacağız. Zaten fiili yapıda arıtma yok Burdur'da. Ondan sonra önümüzdeki sene de arıtmanın ihalesini yapacağız. İşte 2019 yılındada suyu önce arıtmaya vereceğiz. Arıtmadan bu depoya gelecek. Haziranın ayının sonunda suyu vereceğiz.2016 yılının 22 Aralık ayında ihalesini yaptık. Kısa sürede gerekli ödenekleri temin ederek DSİ olarakta yüzde ellisini gerçekleştirdik. Normal işin bitimi altıncı ayan on sekizinde bitiriyoruz. Normal süresinde bitiriyoruz. İnşallah seneyede bunu tamamen bitirip suyu depolamış olacağız. Şu anda 21 milyona malolan tesisimizi bugüne kadarda 10 milyon gibi bir harcama gerçekleştirdik. Çok şükür ondanda bir ödenek problemi parasal yöndende sıkıntı çekmedik. Sağolsun bakanlığımıza bu yönden sizlerin destekleriyle beraberde bugüne kadar geldik. Önümüzdeki yıl inşallah tamamen bitirmiş oluyoruz. Bunun haricinde DSİ olarakta mevcut olan su kaynağındada şu anda ilave kuyularımız var. Üç tane daha kuyu yapacağız. Pompalarla da buraya vermiş olacağız. Ayrıca Burdur içme suyu için 50 yıllık ihtiyacın karşılanması için önlemlerimiz var DSİ olarak. Bunlarla ilgili 2 tane daha gölet çalışmamız şu anda planlanan proje çalışmalarımız devam ediyor. Akçay Göleti ve Karakent Gölet'lerinde şu anda planlanan proje aşamasında. Bunlarıda devreye soktuktan sonra inşallah Bundur ilimizde içme suyu sıkıntısı yaşamayacağız. DSİ olarakta kurum olarakta hızla çalışıyoruz." Şeklinde konuştu.
Müteahhit Lokman Haşlak içme suyu isale hattı çalışmaları hakkında;
"Burası içme suyunun ana deposu olacak. Bu depo iki ana gözden oluşacak. Burdur'un çok zamanlarda sabah ve akşam su ihtiyacının giderilmesini sağlayacak. Burdur'un 5 deposuna buradan dağıtım olacak. Yani ana depo burası olacak.Toplam uzunluğu yaklaşık 14 700 m bu depoya kadar. 9 000 metre de içerden dağıtım yerleri var. 11 700 metresini tamamladık.3 000 metre kaldı. 1 aya kadar yapımı tamamlayacağız. 1 ay sonra su alımına başlayacağız. Arıtma planlanıyor. Projeleri, yerleri yapıldı." Dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın