Görev şehitlerimizi sevgi ve hasretle andık

Burdur'un efsane Belediye Başkanı Armağan İlci ve birlikte hayata gözlerini yumduğu Gazeteci Gülçin İlci Bozkurt ile Şoförü Ahmet Uğuz, 19. Ölüm Yıldönümlerinde mezarları başında anıldılar; Her yıl olduğu gibi bu yıl da hasretle, sevgiyle, unutulmaz anılarla...
13 Kasım 1998'de İzmir'de düzenlenecek Burdurlular Buluşmasına katılmak için yola çıkan Efsane Belediye Başkanı Armağan İlci ve beraberindeki Basın Danışmanı Gülçin İlci Bozkurt ile Şoförü Ahmet Uğuz, Dinar yakınlarında elim bir kazada yaşama veda etmişlerdi. Armağan İlci, Burdur Barosu'nda 2 dönem başkanlık yaptıktan sonra 26 Mart 1989'dan 13 Kasım 1998'e kadar 2 dönem de Burdur Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Gülçin İlci Bozkurt ve Ahmet Uğuz, bu dönemde Armağan İlci'nin en yakınında yer alan isimlerdi. 19 Yıldır unutulmaz bir sevgiyle hatırlanan Armağan İlci ve beraberindeki görev şehitleri bu yıl da mezarları başında anıldılar. Anmaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Barosu Başkanı Ramazan Gedik, CHP İl Başkanı Barış Ayten, Merhum Belediye Başkanı Armağan İlci'nin oğlu Okan İlci, akrabaları, dostları, belediye çalışanları ve CHP'liler katıldılar.

Mezarları başında düzenlenen anma programının ardından Armağan İlci'nin isminin yaşadığı mahallenin başlangıç bölümüne dikilen anmalığın açılışı yapıldı. Belediye Konferans ve Sergi Salonunun önündeki refüjde yer alan anmalıkta, Armağan İlci'nin yaşamı hakkında bilgiler yer alıyor.
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Armağan İlci'nin mezarı başında yaptığı konuşmada, "Hiçbir zaman hiçbir ölüm istenen birşey değil ama hepimizin mutlak sonu bu. Ne mutlu ki neredeyse 20 yıl geçmesine rağmen sevenlerini bir araya getiren bir başkanımız ve değerli çalışanları var. 1998 Yılında üniversiteyi bitirmiş, askerliğim için Başkalede'ydim ve Armağan Başkanımızın ölüm haberine inanamadım. Gençliğimizde rahmetli başkanımızın evinin altındaki kafede vakit geçirirken onun tatlı sert bir bakışı vardı, göz ucuyla bizi selamlayan. Armağan Başkanı kaybetmenin üzüntüsünü gurbet elde yaşamıştım." sözleriyle, o dönemki bazı hatıralarını paylaştı.
Armağan İlci'nin görev yaptığı süre boyunca Burdur için hep güvence olarak görüldüğünü, ekonomik ve siyasi baskılara rağmen çok başarılı bir belediye başkanı olarak adından söz ettirdiğini vurglayan Ercengiz, "Arkadaşımın, kardemişin babasıydı. Bizler için tabi ki bir görev şehidiydi. Göreve geldiğimizde bunun başvurusunu İçişleri Bakanlığına yaptık. Ailesi ne kadar istemesede bizim için olayın maneviyatı çok önemliydi. Başkanlık görevinin gereği olarak o seyehati yapması gerekiyordu. Bu şehir için bu kentin geleceği için attığı adımlar, çektiği emeklerle Burdurlular'ı mutlu edebilmek için çıktığı bir yolda yaşamını yitirerek görev şehidi oldu. Bizim için hep görev şehidi olarak kalacaklar." dedi.
Görev süresi boyunca zaman zaman "Armağan başkan olsaydı böyle yapardı" gibi cümlelerle karşılaştığını ve bunların kendisini mutlu ettiğini ileten Ercengiz, "Bizim bir görevimiz, bizim bir sözümüz var. Bizleri yetiştiren, Burdur Belediyesinin özverili çalışmalarını gösteren başarılı başkanımızın bize bıraktığı misyonu da mesai arkadaşlarımızla, partimizle, gönül dostlarıyla en iyi şekilde sürdürmek zorundayız" dedi.
Okan İlci ise, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'e teşekkür edip, "Kendisi bizim liseden arkadaşımız, abimizdi" sözleriyle selamladı. Armağan İlci'nin görevindeyken Burdur için ne kadar çalıştığını, Burdur aşkıyla, hizmet aşkıyla, hemşehrilerine olan sevgisiyle neler yaptığını o dönem görmüş olmasına rağmen yıllar geçtikçe daha iyi anladığını paylaşan Okan İlci, "Babam hiçbir çıkar beklentisi olmadan görev aşkıyla memleketine, hemşehrilerine olan sevgisiyle aşkıyla bazı şeyleri başarıp gurur kaynağı oldu. 19 yıldır bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim." dedi.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın