Belediyeden Ata’ya saygı yürüyüşü

Burdur Belediyesinin Mustafa Kemal Atatürk'ün 79. Ölüm Yıldönümünde düzenlediği "Ata'ya Saygı Yürüyüşü"ne yüzlerce Burdurlu katıldı. Köprübaşı'ndan Demokrasi ve Özgürlük Meydanı'na kadar devam eden yürüyüşte meşalelerle gece aydınlatıldı; Dev Türk Bayrağı ve Atatürk'ün resminin yer aldığı bayrak omuzlarda taşındı. Yürüyüşün ardından Demokrasi ve Özgürlük Meydanı'nda Burdurlular'a seslenen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, "Atatürk'ün neredeyse 100 yıl önce söylediklerini, hala tutulması gereken bir öğüt olarak almak zorundayız" dedi.
Yürüyüşün ardından Demokrasi ve Özgürlük Meydanı'nda Burdurlular'a seslenen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Atatürk'ün "Büyük ölümlere matem gerekmez, Fikirlerine bağlılık yeterlidir" dediği veciz sözüyle konuşmasına başladı. Matem tutarak Atatürk'ün emanet ettiği ülkeyi çağdaş ve aydınlık yarınlara götürmenin mümkün olmadığını vurgulayan Ercengiz, "O yüzden çok çalışmak, ona layık olmak zorundayız." dedi.

Türk Milletinin tarih boyunca bağımsız yaşadığını ve bağımsız yaşamak için mücadele ettiğini hatırlatan Başkan Ercengiz, "Biz o cesur insanların torunlarıyız. Bu millet hiçbir zaman köle olarak yaşamamış, yaşayamaz ve yaşamayacaktır." dedi.
"Ata'ya Saygı Yürüyüşü"ne katılanlara teşekkür edip, Atatürk'ün yaşadığı dönemdeki en büyük liderlerden birisi olduğunu savunan Ercengiz, "O yalnızca savaşan bir başkomutan değil, bir başöğretmen değil, bir devrimci değil, savaştığı ulusların, yendiği ulusların bile saygı duyduğu çok yüce bir devlet adamıydı." deyip, Atatürk'ün 100 yıl önce söylediklerinin bugün hala güncelliğini koruduğunu ve o sözleri toplumun öğüt olarak alması gerektiğini ifade etti.
Atatürk'ün Cumhuriyeti, gelecek nesillere emanet ettiğini, "Tarihi yaşadığımız gibi yazdık fakat geleceği cumhuriyete inananlara onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet etmek lazımdır" veciz sözüyle dile getiren Ercengiz,
"Ulu Önder Atatürk Cumhuriyeti bizlere emanet etti, bizden sonraki kuşaklara bırakmak zorunda olduğumuz bir cumhuriyet var. Gün matem günü değil, Atatürk'ü anlama günü. Hepimizin siyasi görüşleri farklı olabilir, hepimiz farklı partilere oy vermiş verecek olabiliriz. Tek ortak paydamız var, o da ülkemizin kuruluşunda ve kurtuluşunda büyük emekler harcayan Mustafa Kemal Atatürk. Bize bıraktığı emaneti korumak için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz." dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın