Ata’yı 79. Ölüm yıldönümünde Sevgi ve özlemle andık

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, lideri, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk, sonsuzluğa uğurlanışının 79. Yılında saygı, özlem ve şükranla anıldı. Saat 9'u 5 Geçe tüm Türkiye'de olduğu gibi Burdur'da da hayat durdu; Genç, yaşlı herkes Atatürk için 2 Dakika boyunca siren sesleri eşliğinde saygı duruşunda bekledi.

10 Kasım 1938'de sonsuzluğa uğurlanan Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, lideri, Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle anıldı. 8.50'den itibaren başta Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz olmak üzere, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri manevi huzurunda Atatürk'e çelenk sundular. Saat 9'u 5 geçe ise tüm yurtta olduğu gibi Burdur'da da hayat durdu ve herkes 2 dakika boyunca Atatürk için saygı duruşunda bulundu.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu'nda Ercan Akın Fen Lisesi Öğrencilerinin düzenlediği "Dağ başını duman almış" oratoryosu sergilendi. Oratoryoda, Mustafa Kemal Atatürk'ün doğuşundan ölümüne kadar olan süre anlatıldı. Ayrıca, Yusuf Çakar'ın Cumhuriyet Meydanı'nda açtığı Atatürk Fotoğraf Sergisinin açılışı yapıldı.
1881'de Selanik'te doğup Askeri Rüştiye'de tamamladığı eğitimin ardından sırasıyla Manastır Askeri İdadisi, Mekteb-i Harbiye-i Şahane ve Erkan-ı Harbiye Mektebini bitirerek, 26 Yaşında Kurmay Yüzbaşı Rütbesi alan Mustafa Kemal Atatürk, üstün askeri ve siyasi dehalığıyla kısa sürede büyük bir önder olarak dört bir yanı işgal edilmiş vatan toprağını korumak için başlayan halk mücadelesinin önderi olarak yaşamını sürdürdü. Erzurum ve Sivas Kongrelerinin ardından Yayınladığı Amasya Genelgesiyle, Türkiye Halkını milli mücadeleye davet eden Mustafa Kemal Atatürk, Muzaffer Komutanlığıyla parçalanmak istenen Anadolu'da yeni bir devlet, güçlü bir cumhuriyet kurdu. 29 Ekim 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olarak siyasi ve ekonomik başarılarını sürdürüp 10 Kasım 1938'e ebediyete uğurlanan Atatürk, 79 yıllık hüzün ve hasretle anıldı.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu'nda devam eden programda Ercan Akın Fen Lisesi öğrencileri sahne aldı. Öğrenciler, "Dağ başını duman almış" isimli oratoryoyla Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu günden itibaren katıldığı savaşlar, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık mücadelesi ve ebediyete intikal edişi anlatıldı. Programın ardından 10 Kasım için düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından verildi.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlenen törenin açılışında konuşan Ercan Akın Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Murat Yağcı, "Kişiler vardır devlet kurar, lider vardır düşman kovar, yiğit vardır çağ kapar çağ açar. Lider vardır Atatürk'tür.
İnsanoğlu ölümlüdür, bazı insanlar vardır ki bıraktıkları eserlerle, yaptıklarıyla öldükten sonra da varlıklarını sürdürürler. Bir devlet adamının dediği gibi, Atatürk gibi insanlar bir nesil içinde olmadıkları gibi bir devir içinde de olmazlar. Onlar, önderlikleriyle yüzyıllarca milletlere tarihinde hüküm sürecek insanlardır. 1938 Yılı Mustafa Kemal Atatürk'ün bizden ayrılış yılıdır. 57 Yıllık hayatı bir destandır, efsanedir. Bugün ölümlü vücudu Anıtkabir'de, ruhu ve aşkı yüreklerdedir. 10 Kasım'lar üzülüp ağlama günleri değil, Atatürk'ü daha iyi anlama günleridir. Hiç şüphesiz bugün ATatürk'ün hayatını, kurtuluş mücadelesini, milletimize kandırdıklarını anmak ve anlatmak bakımından önemlidir. Bugün ülkemiz üzerinde oynanan oyunların farkında olmamız gerektiğini vurgulamak istiyorum. Batılıların Osmanlı'yı yok ederek Anadolu'yu ve Ortadoğu'yu ele geçirme planlarına karşı Türk Milleti vatansız bırakmak istemeyen Mustafa Kemal, 1919'da Milli Mücadeleyi başlatarak, milletiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuştur. En büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti, son dönemlerde iç ve dış mihrakların saldırılarına maruz kalmakta, bölgesi ve diğer dünya devletleri tarafından üzerinde planları yapılıp kardeş kavgasına çekilmeye çalışılmaktadır. Hepimize düşen ortak görev milli değerlere ve milli bilince sahip çıkarak iç ve dış düşmanların çirkin emelleri karşısında ülkemiz için, mukaddes bayrağımız için canımızı vermeye hazır olduğumuzu, ülkemiz insanlarına sevgi ve saygı göstererek bu oyunlara gelmeyeceğimizi tüm dünyaya göstermektir.
Devletimizin kuruluş yıllarında gerçekleşen iç ve dış saldırılar karşısında Atatürk şunları söylemiştir, 'Türk Milletinin toplumsal düzenini bozmaya yönelik gayretler boğulmaya mahkumdur. Türk Milleti kendisinin ve memleketinin yüksek menfaatleri yönünde çalışmak isteyen bozguncuların gizli ve kirli emellerine aldanacak, onlara hoşgörü gösterecek bir millet değildir.'
O şimdiye kadar olduğu gibi doğru yolu görür, onu yolundan saptırmak isteyenler ezilmeye, kahredilmeye mahkumdur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkacağımızı belirterek, onu saygıyla anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.
Ayrıca, Yusuf Çakar'ın Atatürk Fotoğrafları Sergisi Cumhuriyet Meydanı'nda açıldı. Yusuf Çakar'ın geçtiğimiz aylarda vefat eden Eşi Fahriye Çakar'ın anısına açtığı sergi, haftasonuna kadar Cumhuriyet Meydanı'nda açık kalacak.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın