Spor yaşam tarzı olmalı

Halkın düzenli spor aktivitelerine katılması, gençlerin spora özendirilmesi ve sporcu gençlerin müsabakalara hazırlanıp, kamuoyuna tanıtılması için düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinlikleri, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar gerçekleşen kortej yürüyüşüyle başladı. Çok sayıda sporcu ve spor kulübü yöneticisinin katıldığı yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda halk oyunları ve jimnastik gösterileri yapıldı.
Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar olan kortej yürüyüşüne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nuri Yıldırım başta olmak üzere, kamu kurum müdürleri ve siyasi partilerin il temsilcileri katıldılar. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, manevi huzurunda Atatürk'e çelenk sunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şiran, daha sonra yaptığı konuşmada, sporun su gibi, ekmek gibi hayatın vazgeçilmezi olduğunu vurguladı.

9-15 Ekim tarihleri arasında Türkiye Geneli'nde gerçekleşecek Amatör Spor Haftası etkinlikleri, hafta boyunca şehrimizde de çeşitli etkinliklerle sürecek. Voleybol, atletizm, bocce, dart, judo, tenis, futbol, basketbol, badminton, hentbol, kick boks ve satranç gibi spor dallarında hafta boyunca yarışmalar yapılacak. Yarışmalarda dereceye giren sporcular, 16 Ekim 2017 Pazartesi günü 17.00'de Gençlik Merkezi'nde düzenlenecek törende ödüllerini alacaklar.
Burdur'da 26 bin lisanslı sporcu var
Amatör Spor Haftası kutlama programının açılışında konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran, "Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Federasyonun ortaklaşa düzenlediği Amatör Spor Haftası, 81 ilde olduğu gibi ilimizde ve ilçelerimizde 9-15 Ekim tarihleri arasında çeşitli spor aktiviteleriyle kutlanmaktadır. İlimizde şuan itibariyle 37 spor kulübü, 4 Bin 965 faal olmak üzere 26 Bin lisanslı sporcu, 25 braşta 5 bin 287 sporcu il spor merkezlerinde kayıtları bulunmaktadır." diyerek, Burdur'daki sporcu sayısını aktardı.
Halkımız düzenli spor yapmalı
Amatör Spor Haftası boyunca yapılan etkinliklerin amacına vurgu yapan Şiran, "Halkımızın düzenli fiziksel aktivitelere özendirmeleri, sporcularımıza müsabaka tecrübesi kazandırmak, spora yönlendirilmiş sporcuların ve kulüplerinin halka tanıtılması, ülkemizde topyekün spor bilincinin oluşturulması amacımızdır. Ayrıca çocuklarımıza ve gençlerimize sporu sevdirmek, kötü alışkanlıklara karşı onları korumak, ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirebilmek, vatanını ve milletini seven sporcular olarak ülkemiz sporuna kazandırmaktır." dedi.
Spor, su gibi ekmek gibi vazgeçilmez
Sporun insan hayatında su gibi ekmek gibi vazgeçilmezi olmasi gerektiini paylaşıp, sporun yaşam tarzı olduğunu söyleyen Şiran, daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmak isteyen herkesin spor yapmak gerektiğini iletti. Gençlerin boş zamanların spor sahalarında olduğu gibi Gençlik Merkezlerinde de sportif aktivitelere katılabileceklerini söyleyen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, "Gençlik Merkezlerinde akademik, kulüp ve salon faaliyetlerimizde mevcuttur. Böylece bilgi birikimi, iletişim gücü, milli ve manevi duygulara sahip gönüllülük bilinci kazanan gençlik yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen projelerle kendini rahat ifade edebilen, özgüven sahibi, sosyal becerileri gelişmiş, milli ve manevi duygularla donanımlı gençlerin varlığı, sosyal barışa, huzura ve kardeşliğe hizmet edeceği bilinciyle hareket ettiğimizi belirtmek isterim." deyip, Beden Eğitimi öğretmenleri, antrenörler ve spor yöneticilerine seslenerek, "Güçlü Türkiye için, sağlıklı nesiller için, geleceğimize daha umutla bakmak için birbirimize destek olup ortak aklı geliştirmek için çok çalışmalıyız." dedi.
Amatör Spor Haftası programı
9-15 Ekim tarihleri arasında Türkiye Geneli'nde gerçekleşecek Amatör Spor Haftası etkinlikleri, hafta boyunca şehrimizde de çeşitli etkinliklerle sürecek. Voleybol, atletizm, bocce, dart, judo, tenis, futbol, basketbol, badminton, hentbol, kick boks ve satranç gibi spor dallarında hafta boyunca yarışmalar yapılacak. Yarışmalarda dereceye giren sporcular, 16 Ekim 2017 Pazartesi günü 17.00'de Gençlik Merkezi'nde düzenlenecek törende ödüllerini alacaklar.
10 Ekim 2017(Bugün) 11.00'de Kışla Semt Sahasında Atletizm Müsabakasıyla başlayacak program, 15.00'te Gazi Atatürk Stadyumu'nda Bocce, 16.00'da Gençlik Merkezi'nde Dart, yine 16.00'da Belediye Konferans ve Sergi Salonu Ali Boyacıoğlu Spor Salonu'nda judo müsabakalarıyla devam edecek.
11 Ekim 2017 Çarşamba 9.00'da Tenis Kortu Alanında Tenis, 10.00'da Çayboyu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Masa Tenisi, 14.30'da Gençlik Merkezi'nde voleybol, 17.00'de Kışla Semt Sahası'nda futbol müsabakaları gerçekleştirelecek.
12 Ekim 2017 Perşembe 9.00'de tenis kortu alanında tenis müsabakası, 15.00'te eskrim Gençlik Merkezi'nde eskrim müsabakası gerçekleşecek. Aynı gün 10.30'da Amatör Spor Ruhu Temalı Konferans, Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi'nde yapılacak.
13 Ekim 2017 Cuma 9.00'de tenis kortu alanında tenis müsabakası, 14.00'te Ercan Akın Fen Lisesi'nde Basketbol, 14.30'da Gençlik Merkezi'nde voleybol, 17.00'de yine Gençlik Merkez'inde Badminton, 17.00'de Gazi Atatürk Stadyumu'nda Kick Boks, 18.30'da ise Hüsnü Bayer Spor Salonu'nda hentbol müsabakası düzenlenecek.
14 Ekim 2017 Cumartesi 10.00'da Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Satranç, 14.00'te Ercan Akın Fen Lisesi'nde basketbol, 18.30'da ise Hüsnü Bayer Spor Salonu'nda hentbol müsabakası olacak.
15 Ekim 2017 Pazar 10.00'da Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Satranç, 12.00'de Hüsnü Bayer Spor Salonu'nda hentbol, 14.00'te Ercan Akın Fen Lisesi'nde yapılacak basketbol müsabakalarıya etkinlikler son bulacak.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın