Hıdırellez çeşmesi tescillenmeli

Fidan Pazarında bulunan Hıdırellez çeşmesi, Burdur'un tarihçesini anlatır. Hıdırellez Çeşmesi, Bizans dönemine ait olan merdiven basamakları, yine aynı dönemden kalan taşörmeli su sarnıcı ile Bizanstan sonra, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine de tanıklık etmiş tarihi bir çeşme.

Çeşme yapıldığı bizans dönemlerinden sonra, değişik zamanlarda tadilat görmüş. Son olarakta, Hafız Paşalı Ömer tarafından tamir ettirilmiş. Bu tamir ile çeşmenin ve sarnıcın bir bölümünün üzeri betonlanmış. Sonraki yıllarda yapılan hafriyat çalışmaları ile Hıdırellez Çeşmesi, halihazır planlarından faydalanılarak yapılan kazı çalışması ile tekrar günyüzüne çıkartıldı.
Yapılan incelemede çeşmenin sarnıcının Osmanlı döneminden evvelki, Bizans dönemine ait olduğuna dair emareler ortaya koyuldu.
İncelemede, Osmanlı dönemi sarnıçlarında, uzunlamasına sarnıcın ön yüzüne çeşme koyulurken bu sarnıçta, çeşmenin yan tarafa yerleştirildiği belirlendi.
Muhtemelen on yıllar once, bu sarnıçtan etraftaki evlere su alındığı tesbit edildi. Halihazır planlarından faydalanılarak Hıdırellez Çeşmesi, yapılan kazı çalışması ile yeniden ortaya çıkarıldı;
Hıdırellez Çeşmesi'nin gelecek kuşaklar taşınıp, Burdur tarihi hakkında fikir verebilmesi için, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nce tescil edilmesi gerekiyor. Hıdır Ellez Çeşmesi tescillenirse, ilin kültür envanterlerinde de yer alacak böylece yabancı ve yerli turistler tarafından ziyaret edilecektir.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın