Fettullahçı Teröristlerin 15 Temmuz'daki Darbe Girişiminin ardından, TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonuna başkanlık eden Milletvekili Reşat Petek, Fettullahçı yapılanmanın iç yüzünü paylaştığı ve darbe girişimine nasıl gelindiğini anlattığı "İhanet ve Direniş" kitabını, Burdur Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarına imzaladı. Kitapla ilgili merak edilenleri yanıtlayan Petek, ikinci bir kitap hazırlığında olduğunu, komisyon çalışmalarının da yer alacağı kitabının Ekim ayında çıkacağını söyledi.

"Yıl 1971, MİT Müsteşarı Fuat Doğu, Türkiye'nin en zengin ismi Vehbi Koç'un evinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yaşar Tunagöl ve Fettullah Gülen ev toplantısı yapıyor. MİT Müsteşarıyla bırakın ilkokul mezunu bir vaizi, çoğu zaman vali, bakan bir araya gelemiyor..."
15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı, Anayasa Komisyonu Başkanvekili Reşat Petek, Burdur Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. İkinci baskısı yapılan "İhanet ve Direniş" kitabıyla ilgili merak edilenleri yanıtlayıp, kitabı gazeteciler için imzalayan Milletvekili Petek, FETÖ'nün Türkiye'de nasıl güçlendiğini, yarım asırlık bir örgütün nasıl büyüyerek Türkiye'yi darbeye sürüklediğini, görünen yüzüyle görünmeyen yüzünü, kamuda nasıl güçlendiğini anlattı.
Böyle bir etkinlik bizi onurlandırıyor
Burdur Gazeteciler Cemiyetinin Bürosunda düzenlenen ziyarette, Milletvekili Petek'e yazdığı kitap için teşekkür eden Cemiyet Başkanı Kürşat Tuncel, "Kitap okumuyoruz. Okumadığımızı kendi mesleğimizden biliyoruz. Basının medyanın arzuladığı seviyede olmamasının nedeni okuma eksikliğimiz. Türkiye'nin 1980 öncesi gazete okuma oranı 3-4 milyon, bu yıllara gelindiğinde hala 3-4 Milyon. Nüfus artışına rağmen okuma oranında artış kaydedememek bizi çok üzüyor. 15 Temmuz hadisesi gibi birçok soru işaretinin olduğu konuda kitap yazmış olmanız, bizi memnun etti. İnşallah bu kitap sorulara ışık tutar. Cemiyetin de böyle bir kültürel etkinliğe ev sahipliği yapması bizi onurlandırıyor." dedi.
İnsanın lekelenmeme hakkı var
Konuşmasında, Cemiyet Başkanı Tuncel'in okumayla ilgili görüşlerine katılıp, "Okumadan araştırmadan hüküm vermek, görüş bildirmek adet haline geldi. Hukukçu olmanın ötesinde, savcılık mesleğinden gelmemizin yarattığı kalıplaşmış bir özelliğimiz var. Bir tez varsa antitezine bakmak lazım, birisi iddiada bulunuyorsa, müdafaya bakmak lazım. Sosyal medyanın fazla yayılmasıyla sadece googleden sorulup hüküm verilebiliniyor. Özellikle başsavcılığımda gazetecileri de meslektaşım olarak gördüğüm için yaptığım toplantılarda gösterilmesi gereken bazı hassasiyetleri belirtirdim. Hukukta temel ilkelerden birisi, insanların lekelenmeme hakkı. Basının nasıl haber alma hakkı varsa, bunu kısıtlamak demokrasiye aykırıysa, insanların lekelenmeme hakkıda var." diyen Milletvekili Petek, bazı gazetelerin kendisiyle ilgili yaptığı yanlış haberleri aktardı.
İkinci kitabımda rapor daha geniş yer tutuyor
"İhanet ve Direniş" kitabıyla ilgili bazı bilgileri paylaşan Milletvekili Petek, "Komisyon olarak yazdığımız bir rapor var, o kısa zaman içerisinde meclis tarafından basılacak. Ben de bu sürede kendi özel çalışmalarımın yer aldığı bir kitap yazdım. İkinci kitapta yayın evinin incelemesinde. İlk kitabımda 15 Temmuz'a da değinerek FETÖ'nün tarihi süreciyle ilgili bilgi veriyorum. FETÖ'nün yapılanışı, devlete sızması, nasıl çalışmış, kendini nasıl gizlemiş, uluslararası bağlantıları üzerinde araştırma yaptım. Güne ışık tutup, yarınlarda anılacak önemler için faydalanılması gerekir. Yarım asırlık bir örgütten bahsediyoruz. Bu örgütün Türkiye'de aldatmadığı kalmamış. Konuya yabancı birisi bile bu kitapta FETÖ'nün ne olduğunu öğreniyor." sözlerinin ardından, ikinci kitabıyla ilgili bazı küçük bilgileri paylaşıp, Ekim'de çıkacak kitapta rapora daha fazla değindiğini belirtti.
Yazdığımız herşey belgeli
Kitapta yazılan herşeyin belgeli olduğunu söyleyen Milletvekili Petek, birçok yazının yorumsuz paylaşılarak okuyucunun kendisi düşünerek kanaate varması yönünde bir düşünce içinde olduğunu vurguladı. Gülen'le ilgili bazı bilgileri paylaşan Petek, "Fettullahçı Terör Örgütünün Türkiye'de nasıl tanındığı, kimlerle muhatap olduğunun bir görünen yüzü var, bir de görünmeyen yüzü var. Fettullah Gülen'in mason locasına girdiğine dair belge var. Kitapta, örgütün uluslararası bir faaliyet içinde olup kökü dışardı olduğu için Pensilvanya ve onun arkasında olan servisler tarafından iş yaptırıldığına dair bilgiler var. Mesela pasaportta kimlik bilgilerinin yer alması lazım, ama kendi bizzat başvurduğu belgede anne adına 'Rabin' yazıyor. Rabin, Yahudi ismi. Bunu bir insan neden yazar? Başvuruyu başka birisi yapsa olabilir ama kendi imzasıyla başvuru yapılıyor. Annesinin nüfustaki ismi ise Rabia. Ben bunları yazıyorum, okuyucu kendisi yorumlasın. Adı gerçekte 'Fetullah' olmasına rağmen Allah'ın fethi anlamına gelen 'Fettullah' yazıyor. Kendisi bilerek böyle kullanmıştır. İnsanımız düşünsün, böyle bir terör örgütü olduğuna dair şüphe yok ama bunların ne yaptığını da bilsin." dedi.
İlkokulda keşfedilip desteklenmiş
Fettullah Gülen'in ilkokulda keşfedilerek desteklendiğini, müslümanların bütün kutsal duygularını istismar ederek, dış güçlerin Türkiye'de istediği düzeni kurmak için görevlendirildiğini ifade eden Milletvekili Petek, "Onların çıkarlarına istifade edilecek bir kişi olarak tespit edip uzaktan bir el önündeki engelleri kaldırıp, destek olmuş. Fettullah Gülen'in ilk açıklamalarında radikal söylemler görürsünüz. 28 Şubat döneminde tam tersi söylemlerde bulunmuştur. Sadece bundan ibaret de değil. İlkokul mezunu olmayan bir vaiz, dıştan okumuş, ilkokula girmiş çıkmış. Dıştan haricen ders aldığı zamanlarda Erzurum'da Arvallı Efe'yi, 'Atatürk'e hakaret etti' diye şikayet etmesi istenmiş, gitmiş şikayet etmiş. Sonra 27'li yaşlarda vaiz olmak için müracat etmiş. İlkokul diplomasıyla vaizlik yapıyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yaşar Tunagöl'ün himayesinde normalde yapamayacağı işleri yapıyor. Yıl 1971, MİT Müsteşarı Fuat Doğu, Vehbi Koç'un evinde Yaşar Tunagöl ve Fettullah Gülen ev toplantısı yapıyor. Bırakın ilkokul mezunu bir vaizi, çoğu zaman vali, bakan bir araya gelemiyor MİT'le. O dönemde Türkiye'nin istihbaratı CIA'in Türkiye Şubesi gibi çalışan bir yer." dedi.
Milletvekili Petek, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Daha sonra kitabını Burdurlu gazeteciler için imzalayan Petek, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tuncel ve tüm gazetecilere ilgilerinden dolayı teşekkür etti.
Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection