Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz öğrenciler ile sık sık bir araya geliyor. Öğrencilerin talep, öneri ve şikayetlerini birebir dinleyen Rektör Korkmaz’ın öğrencilerin yurtlarında çay ikram etme tekliflerini kırmayarak Diyanet Vakfı Yurdunu ziyaret etmesine ilişkin açıklama yapıldı; 

Kanal 15 Televizyonunda canlı yayınlanan “Arka Pencere” isimli programında öğrencilerle bir araya gelen Rektör Korkmaz, program sonrası yapılan çay teklifini kabul ederek, öğrencilerle birlikte Diyanet Vakfı Yurduna gitti.

Burada öğrencilerle sohbet eden Rektör Korkmaz özellikle kariyer planlama konusunda öğrencilere bilgiler verdi. MAKÜ’nün Kariyer Planlama Koordinatörlüğü hakkında da bilgi aktardı. “Öğrencinin kariyer planlamasına yardımcı olmak için MAKÜ’de eğitime başladığı anda bu işin farkındalığını ortaya koymak amacıyla KARGİS’i kurduk” diyen Rektör Korkmaz; “Bu sene devreye giren KARGİS’te ara sınıflardan da katılım oluyor. Esas amacımız en büyük katılımın öğrencinin ilk kayıt yaptırdığı dönemde olması. Kariyer danışmanları ile yapacakları birden fazla mülakatla, burada sıfırdan bir kariyer icat etmiyoruz.  Zaten üniversiteye gelirken ana kariyerinizi belirleyerek geliyorsunuz. Mesela İlk ve Acil Afet Yönetimi, PDR, Okul Öncesi Öğretmenliği vs. gibi. Fakat bu alanda sizin yeterliliğinizi, birikiminizi, deneyiminizi artıracak projeler var. Mesela herkes bilgisayarı kullanmayı çok iyi biliyor. Fakat kimse Word’ü bilmiyor. Bilgisayarda bildiğimiz internette gezinme. Word en temeli ama Excel’i kimse bilmiyor. Aslında Excel inanılmaz bir program. Ne düşünüyorsanız her şeyi formüle edebiliyorsunuz.  Fakat bunun %10’unu bile bilmiyoruz. Kariyer planımızı iyi yapmalı ve o yolda emin adımlarla ilerlemeliyiz ” dedi.

Daha sonra Rektör Korkmaz öğrencilerle birlikte çay içerek sohbet etti. 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Ülkemizde 12-18 Aralık tarihleri arası “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmakta. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik konuya ilişkin açıklama yaparak;

“Tutum, yatırım ve yerli mallarının tercih edilmesi, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren öğretilmesi gereken önemli bir olgudur. Yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızın bu özel ve önemli haftayı bilmesi ve farkındalık içinde olmaları gerekmektedir. Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nda yerli malı tüketmede ve halkımızı bilinçlendirmede bizlere önemli görevler düşmektedir. Bu amaçla bizler meslek odaları ve iş dünyası temsilcileri olarak yerli üretimin ve tüketimin desteklenmesini nihai hedef olarak görüyoruz.

Yerli üretimi ve tüketimi destekliyoruz çünkü işsizliği azaltmak, cari açığımızı azaltmak, döviz sorununa destek olmak, yerel ve yerli esnaf ile sanayicimizi desteklemek, piyasaların canlanmasına destek olmak, sosyal sorumluluk kapsamında yerli malların tüketimine özen göstermek gibi ülke ekonomimize katkı sağlayacak birçok eylem sıralayabiliriz.

Ülkemiz genç nüfusa sahip bir ülkedir. Gençlerimize istihdam sağlayacak girişimlerde bulunmalıyız. İthal ettiğimiz her ürün başkalarına iş ve aş sağlamaktadır. İthalatın artması cari açığı da arttırmakta ve bizleri bazı risklerle karşı karşıya bırakmaktadır. İşte tam da bu noktada ithalatı azaltarak yerli üretimi ve tüketimi özendirmeliyiz. Ülkemizin var olan pazar gücünü, kendi üreticilerimiz için kullanalım. Vatandaşlarımızı, sanayicimizi, esnafımızı, işçisinden öğrencimize kadar bu konuda farkındalık oluşturmalı, insanlarımızın ülkemizde üretilen ürünleri tercih etmesi konusunda bilinçlendirilmesini sağlamalıyız.

Millet olarak yabancı marka hayranlığından kurtulmalı ve ülkemizde üretilen ürünleri tüketmeye öncelik veren bir nesil haline gelmeliyiz. Toplumumuz üzerinde oluşturulan yanlış algıları ortadan kaldırmalı ülkemizde üretilen 869 barkod numarası ile başlayan yerel ürünleri tüketelim! Çünkü bu ülkemizin dünya piyasalarındaki barkod numarasıdır.

Sonuç olarak, yerli üretiyor, yerli tüketim gerçekleştiriyoruz. Geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimizin geleceği yerli tüketimde. Bu duygu ve düşüncelerle Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası’nın ülkemize hayırlı olmasını diliyor, tüm Burdurlu vatandaşlarımızı yerli tüketime davet ediyorum.” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP İl Genel Meclis Üyesi Adayı Recep Karakaya ve CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Hasan Yalçın gazetemizi ziyaret etti.

Gazetemiz İnternet Editörü Süleyman Sırrı Taraşlı ile bir süre sohbet eden CHP İl Genel Meclisi Üyesi Adayı Recep Karakaya ve CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Hasan Yalçın, seçilmeleri durumunda il ve ilçelere yapılacak olan hizmetler hakkında bilgi verdiler.

Burdur’un huzuru ve refahı için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen CHP İl Genel Meclisi ve CHP Belediye Meclisi adayları, “CHP Belediyesi döneminde çok büyük yatırımlar ve hizmetler yapıldı. Bu hizmetlerin devamı için vatandaşlarımız da çok dikkatli oy kullanmalıdır. İnşallah Burdur’da ve tüm ilçelerimizde kazanan Burdur ve CHP olacaktır” dediler. 

Gazetemiz İnternet Editörü Süleyman Sırrı Taraşlı, yerel seçimlerin Türkiye’ye ve Burdur’a hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. 

İnsanların seçimlerden sonra tekrar birbirleriyle kucaklaşacağını vurgulayan Taraşlı, 31 Mart yerel yönetimler seçiminin birlik, beraberlik ve huzur içerisinde geçmesi dileklerinde bulundu. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ ‘nın cevaplaması talebiyle kanser tarama testleri hakkında yönerge verdiği açıklandı;

Hastalarımızdan gelen telefonlarda özellikle kadın hastalarımıza kanser tarama testi yapıldığını, çıkan sonuçlar doğrultusunda kanser olabileceği söylenerek bölge hastanelerine sevk edildiğini, burada yapılan testler sonrasında ise bir şey olmadığı söylenmekte olduğu iddialarını TBMM’ye taşıyan CHP’li Vekil Sağlık Bakanlığına bazı sorular yöneltti;

Hekimler ve sağlık çalışanlarının önce insan sağlığını düşüneceğinden hareketle tarama testleri ne kadar güvenilirdir?

Bu güne kadar kanser taramasından geçen hasta sayısı kaçtır? 

Bu hastaların kaç tanesinde bir üst hastanede kanser vakası tespit edilmiştir?

Yapılan tarama testleri ile hastane sonuçları karşılaştırıldığında testlerin doğruluk oranı yüzde kaçtır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet GÖKER 

Burdur Milletvekili 

Hastalarımızdan gelen telefonlarda özellikle kadın hastalarımıza kanser tarama testi yapıldığı, çıkan sonuçlar doğrultusunda kanser olabileceği söylenerek bölge hastanelerine sevk edildiği, burada yapılan testler sonrasında ise bir şey olmadığı söylenmekte olduğu iddiaları mevcuttur. 

Bu bilgiler ışığında; 

• Hekimler ve sağlık çalışanlarının önce insan sağlığını düşüneceğinden hareketle tarama testleri ne kadar güvenilirdir?

• Bu güne kadar kanser taramasından geçen hasta sayısı kaçtır? 

• Bu hastaların kaç tanesinde bir üst hastanede kanser vakası tespit edilmiştir?

• Yapılan tarama testleri ile hastane sonuçları karşılaştırıldığında testlerin doğruluk oranı yüzde kaçtır?

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Daha önce 9 Aralıkta başlanacağı açıklanan Göller Bölgesi Ekspresi İzmir tren seferleri iptal edildi.

Gazetemiz muhabirleri Burdur-Denizli-Aydın-İzmir yolcu treni seferlerinin yeniden başlayacağını öğrenerek, DDY Afyon 7. Bölge Müdürlüğünü telefonla arayıp, yolcu treni seferlerinin 9 Aralıktan itibaren  başlayacağı bilgisini edinmişlerdi. Ancak 9 Aralıkta tren seferleri başlamadı. Afyon DDY 7. Bölgeyi tekrar arayan muhabirlerimiz, bu kez “Burdur’dan İzmir’e yolcu taşıyacak tren seferlerinin, gerekli trafik düzenlemesi yapılmadığı gerekçesiyle iptal edildiği, seferlerin başlayacağı yeni bir tarih belirlemesi yapılmadığı” bilgisi aldılar. Vatandaşlar; 11 yıl aradan sonra başlayacağı açıklanan yolcu treni seferlerinin iptal edilmesi hususunun hayal kırıklığı yarattığı görüşünü dile getirip, “Bizim yolcu treni umudumuz, sevincimiz yine boşa çıkarıldı, yolcu treni beklentimiz başka baharlara kaldı!” demekteler.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

4 aydan fazla bir zamandır kayıp olan 78 yaşındaki Fatma Bozavcı hala bulunamadı. 

2 Ağustos akşamı Burdur’daki evinden çıkan Fatma Bozavcı, bir daha evine dönmedi. Kendisinden de haber alınamadı. Alzhimer hastası olduğu belirtilen 78 yaşındaki Fatma Bozavcı’nın yakınları, kaybolduğu günden bu yana basın ve televizyonda dahil olmak üzere bütün imkanları kulllanarak Fatma Bozavcı’yı arayışlarını sürdürüyorlar. 

Daha önce kaybolup evine dönmemesine ilişkin haber yaptığımız Alzheimer hastası Fatma Bozavcı’nın yakınları, son olarak TV 8’de yayınlanan Gerçeğin Peşinde programından yardım talebinde bulundular. Gerçeğin Peşinde ekibi, kayıp Fatma Bozavcı’nın eşi Mehmet Bozavcı’yı programa alıp, kamuoyuna sesini duyurmasını sağladılar. 

Alzheimer hastası Fatma Bozavcı’nın yakınları, bütün imkanlarını seferber ederek, kayıp Fatma Bozavcı’nın bulunması için uğraşıyorlar. Kaybolan Fatma Bozavcı’yı görenlerin ya da hakkında bilgi sahibi olanların, TV 8 Gerçeğin Peşinde İhbar Hattı olan 0542 332 22 22 numaralı telefondan ihbarda bulunmaları isteniyor.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan balığın sezonu açıldı. Pazardaki balık bereketi hem esnafın hemde vatandaşın yüzünü güldürüyor. 

Av yasağının kaldırılmasının ardından balık tezgahları şenlendi. Hamsiden, palamuda, çinekopa kadar birçok balık türünün yer aldığı tezgahlara vatandaş büyük ilgi gösteriyor. Özellikle hamsi alıcıların gözdesi.

Soğuk kış günlerinin en lezzetli yiyeceklerindendir balık. Balık pazarının önünden geçen çoğu vatandaş balık eve dönerken balık almayı ihmal etmez.

24 yıldır balıkçılık işiyle uğraşan Hakan Su Ürünleri Sahibi Hakan Acar;

“Su Ürünleri Ziraat Bölümü okuduk. 24 yıldır bu işle uğraşıyorum. Balık satışlarımız kış aylarına girilmesiyle birlikte arttı. 

Tezgahta yer alan kupeş 25, kaya levrek 45, çipura 70, lüfer 100, minekop 50, mezgit 55, Norveç somon 75, gül mezgit 25, deniz çipura 35, kefal 25, hamsi 15 lira. 

Alabalıkları kendi çiftliğimizde üretiyoruz. Geçmişten beri canlı alabalık satan tek satıcıyız. 

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan balık satışlarımız yaz ayında çok durgundu. Hatta balıkların beslenme hammeddesi dövizle alındığı için satışlarımız azalmıştı. Hem az hemde zararına satış yapıyorduk. Geçmiş yıllarda her gün açtığımız tezgahları bu sene sadece Pazartesi ve Salı günleri açıktı. Ancak kış aylarına girilmesiyle birlikte balık satışlarımızda hareketlenme oldu.

Alıcılarımıza her zaman taze ve uygun fiyatta balık satışları yapıyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Gazetemizin emektarlarından olup, emekliye ayrılan Mehmet Taraşlı dede oldu.

Ayşe-Mehmet çiftinin kızı Esra kız bebek dünyaya getirdi.

Sultan-Mustafa Aşkar Çiftinin oğulları baba Terzi Şafak  ve Ayşe-Mehmet Çiftinin kızları anne Esra Aşkar çiftini kutluyor, İkra bebeğe sağlıklı, mutlu uzun ömür diliyoruz.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Salı Pazarı’nda vatandaşlara ve pazar esnafına çorba dağıttı. Vatandaşlara ve pazar esnafına yapılan çorba ikramının ardından, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan ve il yönetim kurulu üyeleriyle birlikte pazar esnafına hayırlı işler dileyerek, onların sorunlarını ve taleplerini dinledi. Vatandaşlarda Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e yaptığı sıcacık çorba ikramından dolayı teşekkür ettiler.

Belediye Başkanı Ali Orkun ercengiz Salı Pazarı’nda yaptığı çorba ikramı sonrasında yaptığı açıklamasında;

“Burdur Belediyesi olarak geleneksel hale getirmeye çalıştığımız, her soğuk Salı Pazarı’nda, kimi gün sıcak süt, kimi gün sıcak çorba dağıtımıyla esnafımızın ve vatandaşımızın içini ısıtmaya çalıştık. Bugün yine Salı Pazarı’ndayız. Vatandaşımıza sıcak çorba getirdik. Vatandaşımızın soğuk kış gününde Burdur Belediyesi’nin, Burdur halkının, üreticinin ve buradaki esnaf arkadaşların yanında olduğunu hissettirmeye çalıştık. Afiyet olsun. Vatandaşımız keyifle içebilir.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Emniyet kemeri sinyalini engelleyen, ‘Türk icadı’ ve ‘Türk tokası’ olarak bilinen aparatı üreten, satan ve araçlarında bulunduranlara karşı Antalya’da ‘Ölümle tokalaşma’ sloganıyla kampanya başlatıldı.

Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Emniyet Müdürlüğü, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin iş birliğinde başlatılan kampanya kapsamında; emniyet kemeri sinyalini susturan tokayı kullanan, üreten ve satanlar cezalandırılacak. Kampanyada çocuklar ise ebeveynleri ve yakınlarına ait araçlarda gördükleri bu tokaları toplayıp, emniyet birimlerine teslim ettikleri takdirde ödüllendirilecek.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, sosyal medyada ‘Ölümle tokalaşma’ hashtag’iyle bu kampanyaya destek verilmesini çağrısında bulundu. Tokaları getiren öğrencilere ise içinde sinema bileti de olan çeşitli ödüller verileceği açıklaması yapıldı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Ak Parti İl Başkanlığı’nın organizasyonuyla, pazar esnafı ve vatandaşlara Salı Pazarı’nda çorba ikram edildi. Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve diğer il yönetim kurulu üyeleriyle beraber yapılan çorba ikramıyla vatandaşların ve pazar esnafının içi ısıtıldı. 

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, çorba ikramını Belediye Başkanı Adayı Deniz Kurt’la beraber ikram ettiklerini belirterek;

“Yerel seçimler yaklaşıyor. Bu seçimler üzerine bizimde çalışmalarımız yoğunlaşıyor. Vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerlerde görüşüp onlarla hasbihal etmek istiyor ve sorunlarını dinlemeye çalışıyoruz. Bugünde güzel oldu. Deniz Kurt başkanımızla birlikte çorba ikramımızla vatandaşların gönüllerini ısıttık. İnşallah yerel seçimleri de büyük bir zaferle kazanır, belediyemizi Ak Belediyeciliğe çevirip, büyük yatırımlara Burdur’umuza kazandırırız.”dedi. 

Ak Parti Belediye Başşkan Adayı Deniz Kurt;

“Bu soğuk Salı Pazarı’nda vatandaşlarımızın içini biraz olsun ısıtabilmek amacıyla çorba ikramında bulunduk. Geçen hafta da buradaydık. Bu haftada vatandaşlarımızın yanındayız. Yine her zaman dediğimiz gibi sadece seçim döneminde değil, vatandaşımızın her zaman yanında olduğumuzu hissettirmek için uğraşıyoruz. Vatandaşımızın içini ısıtabildiysek bizim için ne mutlu.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

17 -22 Aralık 2018 tarihleri arasında, Balıkesir’de yapılacak olan büyük erkekler Turkiye Boks Şampiyonası’nda  MAKÜ’yü 54 kiloda Adem Furkan Avcı temsil edecek.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Ögrencisi, Fenerbahçe Spor Klübü boksörü, 2 kez Avrupa Şampiyonu Adem Furkan Avci Turkiye Boks Şampiyonası’na  64 kilogramda MAKÜ’yü  temsilen katılacak.

2020 Olimpiyatlarına katılabilmek icin, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda derece yaparak, olimpiyat vizesi alma mücadelesi verecek.

Burdur Boksu’nun Babası Antrenör Merdane Bağrıyanık gazetemize yaptığı açıklamada;

“A Milli Takımda ögrencim olan Adem Furkan Avcı’yı  günde cift antrenmanla müsabakaya hazırladık. Aynı zamanda kendi antrenönü Deniz Tahincioglu tarafindan, Antalya’da 10 gunluk 2’li kamptada, performansını artırıcı antrenmanlar uygulandı. Sporcunun performansı moral ve motivasyonu ust seviyede.  Burdur MAKÜ’ye,  Türkiye Şampiyonluğu getireceğinden hiç kuşkumuz yok. Bizlere maddi manevl desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Hasan Şıldak, MAKÜ Rektörümüz Adem Korkmaz, Rektor Yardımcımız Mehmet Karaca, MAKÜ Spor Klübü Baskanımız Mustafa Kılıç ve Spor Daire Baskanımız Mehmet Şimsek, Genclik Spor İl Müdürümüz Orhan Kemerkaya, Burdur Boksu’nun Hamisi Burdur Spor Lisesi Mudürümüz Fethi Bulut’a gösterdikleri ilgi ve bize duydukları güven için teşekkür ediyorum. 2019 yılında  birçok kez Türkiye Şampiyonluklarını ilimize kazandırarak, Burdur Boksu’nun varlığını ve iddiasını kanıtlayacağız.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)
İyi Parti’den EYT’ye destek - 1.0 out of 5 based on 1 vote

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği üyelerinin Bucak’a gelerek, İyi Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez’i ziyaret ettikleri açıklandı;

Bilindiği gibi İYİ Parti’nin, TBMM Genel Kurulu’nda “emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)” ile ilgili, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin doğrudan gündeme alınması önergesi AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez de EYT Derneği üyeleri ile yaşanan sıkıntılar hakkında görüş alışverişinde bulundu.EYT mağdurlarının yanlarında olduklarını ifade eden Başkan Sönmez, emeklilikte yaşa takılanların haklarının verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Verdiğiniz mücadele bir hak mücadelesidir. 3-5 oy meselesi değildir. Benzeri görülmemiş bir mücadele vermektesiniz. Sizin mücadeleniz son dönemlerin en dinamik sivil toplum mücadelesi haline gelmiştir. Hak verilmez, alınır. İYİ Parti olarak hep sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sözümüzün ve kanun teklifimizin arkasındayız. Bu sorunu çözecek adım kimden gelirse gelsin destekleyeceğiz. Emeklilik haklarınızın teslim edilmesi iade edilmesi için sizinle beraberiz. Mücadelenizi destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Başkan Safa Sönmez,”Biz millete ne söz verdiysek İYİ Parti olarak arkasında duracağımızı her fırsatta söylüyoruz. Emeklilikte yaşa takılanların siyasete kurban edilmesine büyük bir üzüntüyle yaklaşıyorum. Onlar umutlarını kaybetmesinler. İYİ Parti var. Onların hakkını ve hukukunu sonuna kadar savunacak siyasi irade TBMM’de görev başında” dedi. 

Dernek üyeleri ile bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu belirten Sönmez, bundan sonraki süreçte de EYT mağdurlarına destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Çevreyi koruma amacı yayınlanan kanun gereğince; Plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25  kuruştan satılacak.

Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı  satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayanlara bin 250 lira ceza verilecek. Aynı araç standartlara aykırı emisyona neden oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak. Kanuna göre 1 Haziran 2019’dan itibaren yeni imar planlarında bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olarak yer alacak. 

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine  yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna gereği, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve  giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması,  depozito uygulaması, kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması gibi  mekanizmalar kullanılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla  belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını 1 Ocak 2021 tarihinden  itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları depozito  uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.

Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre  kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya  veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek.

Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon aracılığıyla belirlenecek  ve her yıl için güncellenecek. Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı  tutarının yüzde 20 fazlası idari para cezası uygulanacak.

Depozito uygulanmadan yıllık piyasaya sürülen ambalaj için piyasaya  sürenlere ton başına 100 lira, plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen  satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10  lira idari para cezası verilecek.

Kanunla birlikte üretici, ithalatçı ve piyasaya sürenlerin bireysel  olarak atık toplama faaliyetlerini yapabilmeleri için  yetkilendirilmiş kuruluş  oluşturma yükümlülüğü zorunlu olmaktan çıkarıldı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in babası, vefatından önce Yenigün Gazetesi’nin imtiyaz sahibi, Burdur Basınının duayen isimlerinden Muharrem Tuncel ölümünün 1. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Geçtiğimiz yıl geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Muharrem Tuncel için mezarı başında anma töreni düzenlendi. Üstad, duayen Muharrem Tuncel, çalışanlarının hak ve hukukunu gözeten, çalışanlarının onu patron olarak değil, bir aile büyüğü gibi gördükleri, demokrat, çalışkan, kültürlü, aydın inandığı değerleri sonuna kadar savunan mücadeleci bir insan, işine sevdalı bir gazeteci olarak biliniyordu. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz anma töreninde yaptığı açıklamasında;

“Sevgili Muharrem Amca’yı kaybedeli 1 yıl oldu. Zaman hızla geçiyor. Geçen yıl umulmadık bir anda kaybettik Muharrem Amca’yı. Bu her fani için bir gerçekte ölüm. Sonuçta yaşamın başlangıcından sonuna kadar giden yolda iyi bir insan olabilmek, vakit dolduğunda da arkamızda bıraktığımız en iyi miras iyi bir isim, iyi bir insan olarak anılabilmek olduğunu düşünüyorum. Muharrem Tuncel’de böyle bir insandı. Değişen dünya içerisinde bu küçük işletmesine sahip çıkıp, mesleğine saygı gösteren ve mesleğinin saygınlığının hiç yitirmeden mesleğini yapmak için adeta iş yerinde yatan bir gazeteciydi. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun. Bazen insan yaşamda birleştiremediklerini ölümde birleştirir. Kalabalık bir cenazesinin ardından onu seven dostları, ona saygı duyan insanlar bizler bugü bir araya geldik. İnşallah yattığı yerde de rahattır. Mekanı cennet olsun. Seven dostları olarak bizler ona bir kez daha hakkımızı helal edelim. Ondan da bize hakkını helal etmesini isteyelim.”dedi.  

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, babası merhum Muharrem Tuncel’in anma törenindeki açıklamasında;

“Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nde 3 yıldır görev yapmaktayım. Bu sürede vefayı öne çıkarmayı çalışıyoruz. Vefa günümüz modern değerlerin başında geliyor. Ama biz ısrarla Burdur Basınını ve bizi buraya getiren büyüklerimizi hep anmaya ve anlamaya çalışıyoruz. Çünkü bu gün burada gazetecilik yapabiliyorsak, bu faaliyetlerimizi sürdürebiliyorsak meslek büyüklerimiz sayesinde gerçekleştirdik. İşte bu değerlerden birisi de Muharrem Tuncel. Umuyorum ki babam şu an ki manzaradan çok mutlu. Çünkü yine her zaman olduğu gibi Burdur’un geniş kesimlerini bir araya getirdi. Bundan sonra da cemiyetimiz, yaşayan değerleri korumaya ve muhafaza etmeye devam edecek.”dedi ve katılan herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Araçlar sürüye çarptı 6 domuz telef oldu - 2.0 out of 5 based on 1 vote

Burdur-Isparta yolunda, yolun karşısına geçmeye çalışan domuz sürüsüne araçlar çarptı. Meydana gelen trafik kazasında 6 domuz telef oldu.

Burdur-Isparta yolunda, yolun karşısına geçmeye çalışan domuz sürüsüne araçlar çarptı. Meydana gelen trafik kazasında 6 domuz telef oldu.

Edinilen bilgiye göre Kaza, merkeze bağlı Çerçin köyü yakınlarında meydana geldi. 3 aracın karıştığı kazada araçlarda maddi hasar meydana gelirken, ölen yada yaralanan olmadı. Kazanın ardından trafik kısa süreli trafiğe kapatılıren, telef olan domuzların yolun kenarına alınmasıyla trafik yeniden açıldı.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Burdur Ticaret Borsası’nın (BTB), hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin sorunlarına çözüm bulabilmek adına, ilgili kurum müdürleri, üretici birlikleri, sektör temsilcileri ve Burdur Milletvekillerini bir araya getirerek, sektörün sorunlarını kapsamlı bir şekilde masaya yatırmasına dair açıklama yapıldı;

Toplantı sonrasında ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri, Milletvekilleri aracılığı ile Ankara’da ilgili bakanlıklara aktarılacak. 

Burdur Ticaret Borsası Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıya AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Köy-Koop Başkanı Yakup Yıldız, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Burdur Pancar Kooperatifi Temsilcisi İlhami Değerli, Gölhisar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kahraman Arlı, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mesut Bilgiç, Güçbirliği Temsilcisi Şevket Aksöz ve Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi katıldı. 

Toplantının açış konuşmasını yapan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Değerli Milletvekillerimiz ve sektör temsilcilerimiz ile birlikte hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlarımız ve çözüm önerilerimizi belirlemek adına bir araya geldik. Bizlerin bu tür görevlerde olmasının tek bir amacı var, o da üreticisine sahip çıkmak, onların sorunlarına çözüm bulmaktır” dedi. 

Burdur’un süt şehri olduğunu aktaran Borsa Başkanı Gündüzalp, “Bizlerin öncelikle kimyasal kalitemizi arttırmamız lazım. İğdeli örneğinde olduğu gibi merkezi sağım projelerine hız vermemiz gerek. Merkezi sağım tesisleri çoğaldığında, çiğ süt kalitesi yükselecek. Kalite yükseldiğinde Burdur üreticisi süt pazarlama konusunda, hiçbir sıkıntı çekmeyecek. Burdur olarak marka oluşturmalıyız. Ankara-Antalya ve Muğla gibi yol güzergahlarında otantik satış reyonları oluşturarak, kendi ürettiğimiz ürünlerimizi ön plana çıkarmalıyız. Hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm yolları konusunda, toplantımızın verimli geçmesini temenni ediyorum ” şeklinde konuştu. 

Yaklaşık iki saat süren toplantıda, sektörle ilgili olan et, süt, kaba yem, damızlık teşviki, örgüt sorunu, teşvik sistemi, koruyucu hekimlik, üniversite işbirliği ve sürdürebilirlik gibi pek çok sorun kayıt altına alınırken, Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından toplantı raporu oluşturulması karara bağlandı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Gölhisar’da yapılan  2. Etap TOKİ konutları kura çekilişleri, Gölhisar Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının ortak düzenlediği tören ile gerçekleşti. 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Burdur’un Gölhisar İlçesi, Yusufça Beldesi ve Ulucami  Mahallesi’nde inşa edilen 309 konutun hak sahipleri çekilen kura ile belirlendi. 

Mehmet Akif Ersoy Konferans Salon’unda yapılan konut belirleme kura çekimi töreninde bilgilendirmelerde bulunan TOKİ yetkilisi Arzu Baştürk, Gölhisar Belediyesi ile yapılan işbirliğiyle ilçe halkının konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik geliştirilen projede 309 adet konut yer aldığını belirtti. 

Arzu Baştürk yaptığı açıklamada; “ iki ayrı mevkide devam eden inşaatlar %75 seviyelerine gelmiştir. Bu proje Yusufça Belde ’sinde 154 adet ve Ulucami Mahalle’sinde 155 adet konuttan oluşmaktadır” dedi.

2014 yılından bu tarafa Gölhisar’ın 30-40 yılına hitap eden çalışmalar yürüttüklerini belirten Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural, yaptığı konuşmada, “2. Etap TOKİ projemizi yoğun çalışmalar neticesinde hayata geçirdik ve şükürler olsun bugün kura çekimini yapıyoruz. Bu dönemde yapılan tüm bu projelerin hayata geçirilmesinde emekleri ve destekleri olan herkese şükranlarımı sunarım” dedi. 

Burdur Ak Parti Milletvekili Yasin Uğur, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının birçok ilde ve ilçede güzel çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Milletvekili Uğur, “alt gelir ve orta gelir grubuna hitap eden bu tür eserler her zaman milletimiz ile buluşmaya devam edecektir” dedi.

Burdur Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, hükümetimiz ile birlikte 2002 yılından bu tarafa 800-900 bin civarında konut yaptıklarını söyledi. 

Milletvekili Bayram Özçelik, “Ülkemizde şu anda Gölhisar’daki TOKİ inşaatı gibi 3600 civarında şantiye bulunmaktadır. Bundan sonraki hedefimiz ise, ülkemizde 2023 yılına kadar  500 bin konut daha yapmaktır. Burdur ve ilçelerinde bu süreçte birçok vatandaşımızı TOKİ ile birlikte ev sahibi yaptık” dedi. 

Burdur Valisi Hasan Şıldak, ülkemizde son 16 yılda toplumun her alanına sirayet eden çok önemli hizmetlerin olduğunu belirtti.  

Burdur Valisi Hasan Şıldak konuşmasının devamında, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tüm yurtta şehirlerimizi, ilçelerimizi adeta yeniden kurdu. BU süreçte ilimizde de TOKİ tarafından gerçekleştirilen birçok projede neticelendirildi. Bugün burada kura çekilişine katılan tüm vatandaşlarımızın yeni konutlarında güle güle oturmalarını temenni ediyorum.  Ayrıca yakın bir zaman önce Gölhisar ilçemizde yakılmaya başlanan doğalgazda ilçe halkına hayırlı uğurlu olsun. Tüm bu hizmetler en baştan Devletimizin başı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin talimatları doğrultusunda yürüyen hizmet kervanının sizlere uzanan çok güzel tezahürleridir” dedi. 

Protokol konuşmalarının ardından, Gölhisar Müftüsü Fahri Başar’ın yapmış olduğu dua ile birlikte,  törene katılan protokol üyeleri kura çekilişini başlattılar.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay, çiftçiye şeker pancarını direk fabrikaya getirin denildiğine işaret edip, “peki siz Elmalı’da, Gölhisar İbecik’teki bir çiftçinizi mali imkanı olmayan bir çiftçinizi direk fabrikaya pancarınızı getirin dediğiniz zaman belki bu yıl pancarım heder olmasın, emeğime yazık olmasın diyerek getirebilir. Ama önümüzdeki yıl bu fabrikalarda pancar ektirecek kişi ararsınız” uyarısında bulundu.  

Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Mustafa Onay, Burdur Şeker Fabrikası’nın şeker pancarı kampanyası, pancar üreticilerinin teslimi, şeker fabrikası özelleştirme süreci hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Şeker fabrikasının özelleştirilmesi hususundaki endişelerini belirten Başkan Onay, Şeker fabrikaları devredilecekse model olarak ABD, Almanya, Fransa, Rusya gibi ülkülerdeki şeker özelleştirmelerindeki modelin nasıl olduğunu gözlemlemeli eğer bunu yapmayıpta özel firmalara bu şeker fabrikaları devrediliği zaman, özellikle pancar ekicilerini hasatlarını kaldırıp bu pancarları direk olarak fabrikaya getirmelerini istediğinildiği zaman burada rekolte düşüşü yaşanacağı konusundaki kaygılarını dile getirdi. 12 Ekim’de başlayan şeker pancarı kampanyasının 2-3 Ocak’ta sona ereceğini söyleyen Şeker İş Sendikası Başkanı Onay, ihaleye giren Erser Sterk Şirketi’nin uzatma tarihinin 25 Aralık’ta biteceğini açıkladı.   

 Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay Burdur Şeter Fabrikası’nın şeker pancarı kampanya süreci hakkında bilgi vererek;

“Ben öncelikle Burdur’umuzun görsel ve yazılı medyasının Burdur Şeker Fabrikası’yla ilgili duyarlılıklarını kutluyorum. Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum ve bunu borç olarak kabil ediyorum. Çünkü özelleştirme arefesinden bugüne geldiğimizde hem yazılı hem de görsel medyada hiçbir zaman bir şikayetim olmadı. Hepsini çağıracağımız ve röportaj yapacağımız zaman gece gündüz demeden bize yardımcı oldular.  Bu vesileyle tüm basınımıza teşekkür ederim. 

Bilirdiği üzere Burdur Şeker Fabrikamız 2018-2019 kampanyasını devredilecek miydi, devredilmiş miydi, ne zaman devredilecek, satıldı, gidiyor, elveda Burdur’a diye söylemlerle kampanyamızı sevinerek söylüyorum Türk Şeker olarak çalıştırmaya devam ettik. 12 Ekim 2018 tarihinde başlamış olan pancarın şekere yolculuğu takriben 2-3 Ocak 2019 tarihinde sona erecek. Bu arada bu üretim döneminde emeği geçen tüm emekçi kardeşlerimizi, memur arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Ciddi bir iş kazası olmadı. Bu yıl 6 il, 26 ilçe ve 151 köyde ekim yapıldı. 4183 çiftçiyle ekim sözleşmesi imzalandı ve bunun karşılığında da 420 bin ton pancar işleyecek Burdur Şeker Fabrikamız. Bu 420 bin ton pancar karşılığında da takriben 56 bin ton şeker elde edilecek. İnşallah bu son kampanyamız olmaz. Bu ileriki zamanlarda da yeni yeni kampanyalarla ulaşmak istiyoruz Burdur Şeker çalışanları olarak.

Özelleşitirilen 14 fabrikanın 13 tanesi ihalesi yapıldı. Şubat ayında ihaleye çıkıldı. Mayıs ayında satıcı firmalar belirlendi ve kamanyaya gireceğimiz dönemlere kadar 10 fabrikanın devri yapıldı. Burdur, Ilgın ve Yozgat Şeker Fabrikaları’nın devirleri gerçekletirilmedi. Alıcı firmalar  teknik şartnameye göre bir uzatma verilmesi gerekirken, üçüncü defa ek süre istemleriyle  bugüne gelindi. Biz Burdur Şeker Fabrikası olarak Türk Şeker kültürüyle, çiftçimizle şeker fabrikasını o kültürle yürütmeye devam ettik. Dolayısıyla kamuoyunu yansıyan çiftçilerimizde herhangi bir getirme veya pancar konusunda herhangi bir problemleri olmadı. Temenni ediyoruz ki devletin çalıştırmış olduğu fabrikaların tamamaında olmadı. Şu anda çiftçi adına Burdur Şeker Fabrikamız’da kayda değer bir problem gerçekleşmedi.

Bilindiği üzere Şeker Fabrikası ihle süreci tamamlandıktan sonra bizim revizyon dönemi içerisinde işçilerimizin 68 adedinin emekli olacağı kesinleşti. 69 işçimizde diğer fabrikalara naakil talepleri vardı. 95 işçimizde Burdur’da ve ilçelerinde diğer kamu kurumu kuruluşlarında çalıştırılmak üzere 4B statüsüne geçmek üzere müracatta bulundular. Şu anda şeker kampanyımızı 239 örgütlü sendikalı işçimizle, 47 memurumuzla, 540 taşeronumuzla ve 69 görevlimizle halihazırda şeker istihdam kampanyımız devam ettirmekteyiz şu anda. Türk Şeker Genel Müdürlüğü’nün şöyle bir talimatı vardı. Fabrika devredilmediği sürece biraz önce emekli nakil ve 4B’yi istemiş olan arkadaşlarımızın fabrikalarını terketmemeleri telkininde bulunulmamıştı.”dedi.

İhaleye giren Erser Sterk Şirketi’nin devralması hususundaki süreci anlatan Şeker İş Sendikası Başkanı Onay;

“Normalde Mayıs ayında ihalesi tamamlandı. İhaleyi kazanan firmanın şartnamesine göre 1 defa ek süre talep etmesi gerekirken, üçüncü defa uzatmaya gidildi. Üçüncü uzatmanın tarihi de 25 Aralık 2018 tarıhında süresi doluyor. Özelleştirme İdaresi şartnamede bir defa uygun gördüğü bir uzatma süresini üçüncü defa uzatabiliyorsa artık bunun bir sonunun olmadığını düşünüyoruz. Burada şartnamenini yazılan hükümlerinin hiçbir şekilde uyulmadığını görüyoruz. Bununla ilgili Şeker İş Sendikası olarak hukuki yollara da başvuruyoruz ama şu ana kadar herhangi bir sonuç alamadık. 25 Aralık 2018 bizim için çok önemli bir tarih. 25 Aralık 2018’de zaten kampanya süremiz bitmiyor. Kampanyamız devam etmekte. Siz o tarihte fabikayı devrettim derseniz bugüne kadar devredilmiş olan 10 şeker fabrikasını da bugün devretmişsiniz yarın işçilerimize gidin arkadaş biz sizin iş akdinizi feshettik, artık işe gelmeyin demişlerdir. Şimdi burada iş akdimizi feshederlerse eğer biz demek ki 26 Aralık 2018 tarihinde işegelmeyeceğiz anlamına gelir. Ama bu şeker fabrikasının 24 saat hiç durmadan çalışması, eğer böyle bir karar alınırsa eğer bu şeker fabrikası ileriki dönemlerde çalışamaz.  

Bizim Şeker İş Sendikası olarak alıcı firmayla herhangi bir ilişkimiz yok. Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü,’yle, Şeker İş Sendikası Genel Müdürlüğü’yle iletişim halindeyiz, Şirketin şu ana kadar Burdur Şeker Fabrikası’yla ilgili ciddi bir alma girişiminde bulunduğunu şu ana kadar görmedik. Bunu neden böyle söyledik? Diğer devredilen 10 fabrikada şunları gördük? Alıcı firmaların şekerde çalışan mühendisleri günlerce belki de aylarca fabriksanın başında durdular. İşletmeyi, ziraatı, personeli gördüler. Yani şeker şirketinni çalışma kriterlerinin nasıl olduğunu izledikten sonra şeker fabrikalarını devraldılar. Ama Burdur Şeker Fabrikası’nda alıcı firma. bir defa geldi işçiler ve diğer arkadaşlarımızla bir toplantı yaptı. Ondan sonra gayriciddi kişilerle iletişim kurarark fabrikayı alma girişimlerinde bulunduğunu tahmin ediyoruz. Ama bugüne kadar bununla ilgili herhangi bir sonuç alamadık.”değerlendirmesinde bulundu. 

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinde devredilen 10 fabrikada, ulusal kanallarda bir gün olmazsa ikinci gün özellikle çiftçilerin sıkıntılarının hat safhada olduğunu görüldüğünü vurgulayan Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay;

Şeker fabrikaları devredilecekse model olarak ABD, Almanya, Fransa, Rusya gibi ülkülerdeki şeker özelleştirmelerindeki modelin nasıl olduğu gözlemlenmeli bize göre. Bunu yapmayıpta özel firmalara bu şeker fabrikalarını devrettiğiniz zaman, özellikle pancar ekicilerini hasatlarını kaldırarak bu pancarları direk olarak fabrikaya getirmelerini istediğiniz zaaman burada rekolte düşüşü kaynaklanacak. Bunu neden söyledim? 6 il, 26 ilçe ve 151 köyde pancar alımı yaptığımızı söyledik. 23 merkezimizde pancar üretimi devam ederken, pancar alımı gerçekleştiriyoruz. Bu fabrikanında günlük işleme kapasitesi 5200 ton. Yani siz buraya günlük 10000 ton getirirseniz eğer, 10 gün sonra bu fabrikada kapasitenin üzerinde pancar getirmiş olursunuz ve işlenemez bir hal alırsınız. Öyle bir planlama yapılmalı ki bu 23 toplama merkezinde özel şirket bile olsa orada pancarlarını çiftçilerden almaya devam etmelidir. Diğer özelleştirilen fabrikalarda bunun çok ciddi yapılmadığını görmekteyiz. Diyorlar ki çiftçiye direk fabrikaya getireceksin. Peki siz Elmalı’da, Gölhisar İbecik’teki bir çiftçinizi mali imkanı olmayan bir çiftçinizi drek fabrikaya pancarınızı getirin dediğiniz zaman belki bu yıl pancarım heder olmasın, emeğime yazık olmasın diyerek getirebilir. Ama önümüzdeki yıl bu fabrikalarda pancar ektirecek kişi ararsınız. Dolayısıyla şeker fabrikaları, özelleştirilirken Türk Şeker’in bugüne kadar getirmiş olduğu bu program ve planlamanın devam etmesi ülke, Burdur ekonomisine ciddi şekilde katkı sağlayacaktır.

Sorunların bir tanesi de diğer özelleştirilmiş olan fabrikalarda fire sorunu. Türk Şeker’in çalıştırmış olduğu fabrikalarda pancar kamyonunuzla veya traktörünüzle içeri girdiğiniz zaman firenizi ve pancar içesindeki şeker oranınızı hemen görebilirsiniz. Bunu görmenizde de hiçbir sakınca yoktur. Diğer firenizde ciddi bir yükseklik görüyorsanız itiraz edebilirsiniz. Şeker oranında yüzde olarak düşüklük görüyorsanız bunu da itiraz edebilirsiniz. Türk Şekre’in çalıştırmış fabrikalarda bunlara itiraz ettiğiniz zaman bir defa, iki defa daha bunlara analiz yaptırma şansınız var. Diğer fabrikalarda görüyoruz ki yüzde yirmilerin üzerinde bir fire çıkarılıyor. Bu yüzde yirmi üzerinde çıkarılan fireler çiftçinin zarar etmesine neden olan firelerdir ve tekrarının yapılıp yapılmadığını da bilemiyorsunuz. Çünkü dışarıya kapalılar. Pancar içerisindeki şeker oranınında yüzde 10’un altına düştüğü zaman veya düşürüldüğü  zaman çiftçinin kesinlikle zarar etmesine sebep olacaktır. Önümüzdeki yıl pancar ekecek çiftçi aranır diye düşünüyorum.”sözleriyle kaygılarını dile getirdi.

Şeker Fabrikalarında özelleştirme arefesinde olan bir konuda fabrikadaki işçiliğin çok yüksek olduğu ve çalıyan insanların çalışmadan ücret kazandıkları birçok defa dile getirildiğini ifada eden Şeker İş Sendikası Başkanı Onay;

 “Türkiye Şeker Fabrikalarında çalışan hem memurlar hem işçiler Türkiye4de TÜİK’in açıklamış olduğu yoksulluk sınırının altında maaş alan işçiler ve memurlardır. Bunu hangi arkadaşımız, hangi gazetecimiz isterse bizlerle irtibata geçerek aldığımız maaşları inceleyebilirler. Burada şeker fabrikaları acaba zarar mı ettiriliyor kaygısı var? Şu örneği vereyim;

Bir defa eker maliyetindeki en büyük gider kalemi pancardır. Pancar yaklaşık olarak maliyetin %60’ına tekabül eder. Burdur Şeker fabrikası doğalgazla çalışıyor. Tahminen bu yıl şu anda ödediğimiz doğalgaz ücreti 6,5 milyon lira. Hammadde oranını, enerji oranını, satın alma oranlarını da dahil ederseniz işçiliğin çok cüzi miktarlarda olduğunu göreceksiniz. Burada 239 örgütlü işçi, 47 memur var. 540 taşeron var. 69’da görevli işçi var. Görevli işçi ne rdemek? Pancar kampanyasını yıllarca yapmayan Çarşamba Şeker Fabrikası özelleşitirilmesi yaplımıyor nedense. Burdur Şeker Fabrikası özelleşitirilecek. 600 bin kotası var. Ama Çarşamba Şeker Fabrikası hiçbir kampanya yapmıyor. Onlar özelleştirilmiyor. Oradaki işçiler ve kampanyası 15 gün, 40 gün, 50 gün arasında şeker fabrikalarını kampanyaları bitti şu anda. Oradaki işçiler buraya yardım etmek üzere geliyor. 609 işçi birkaç gün içerisinde 100’e çıkacak. Bunlarında Burdur’a katıklarını düşünün. Burdur ekonomisine katkı sağlıyoryar. Bu 100 görevli işçiyi biz misafirhalerde biz misafir ediyoruz. Bizimde 40 civarında bir misafir etme kapasitemiz var. Biz Burdur’daki otellerin geneline yatmaları, ikamet etmeleri için yönlendiriyoruz. Burdur Şeker Fabrikası’nda 540 taşeron işçisi çalışıyor. Bu arkadaşlarda asgari ücretle çalışıyor. Yani Burdur Şeker Fabrikası’nı biz devrettikten sonra bu gelirlerden mahrum olunacak. Geçen yıl, 200 trilyon lira bir girdi sağlamış olan Burdur Şeker Fabrikası’nı çalıştıdığı zaman nasıl bir girdi sağlayacağını belki bilemiyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in radyoloji çalışanları için kesintisiz 90 gün Fiili Hizmet Zammı Süresi hakkında kanun teklifi verdiği açıklandı;

 Söz konusu teklif kanunlaşırsa ağır ve yıpratıcı işlerde yani doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler veya bütün diğer korpüsküler emonasyon kaynakları ile yapılan işlerde çalışanlar kesintisiz ve 90 gün süresince Fiili Hizmet Zammından yararlandırılmış olacaklar.

Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim Gerekçesi ile birlikte ektedir.

GENEL GEREKÇE

Bundan 123 yıl önce, 8 Kasım 1895 tarihinde Alman fizikçi Prof. Dr. Wilhelm Conrad ROENTGEN‘in, X-ışınlarını keşfettiği ve insanlığın hizmetine sunduğu gündür.8 Kasım 1895 yılı radyoloji biliminin doğduğu, radyasyonun, hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmaya başlandığı gündür. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada bu günü dünya radyoloji günü olarak kutlanmaktadır.Batıya göre 1896’da Fransız Fizikçi Henri Becqurel ilk olarak uranyum tuzunun görünmez ışınlar yaydığını fark etmiştir. İki sene sonra Marie Curie ve eşi Pierre Curie uranyum ile deney yaparken benzer ışınlara rastlamışlardır. Bu deneyde polonyum ve radyum oluştuğunu görmüşlerdir ve bu iki elementi ilk keşfedenler olmuşlardır. Polonyum ve özellikle radyum’un daha fazla ışın yaydıklarını gözlemişlerdir. Biz burada radyasyonun biyolojik etkilerini (zararlarını) aktarmaya çalışacağım. 

İyonlaştırıcı radyasyon, enerjinin dokuya aktarılması ile, hafif bir kızarıklıktan kansere, hatta ölüme kadar varan sonuçlara yol açmaktadır.

Radyasyonun biyolojik etkisi konusunda, radyasyonun şiddeti, tipi, verildiği süre vb. özellikler ile radyasyona maruz kalan biyolojik yapının özellikleri etkileyicidir.

Radyasyonun sağlık etkileri dozun büyüklüğüne ve vücudun ışınlanan bölgelerinin özelliklerine göre değişik zamanlarda ve farklı tiplerde ortaya çıkabilir.

Radyasyonun etkileri deterministik etkiler ve stokastik etkiler olarak sınıflandırılır.

Deterministik Etkiler

1)Ölüm

2)Cilt Yanıkları

3)Katarakt

4)Kısırlık

B.Stokastik Etkiler

Düşük dozlarda ortaya çıkması olası etkilerdir. Etkinin ortaya çıkması için bir eşik değer söz konusu değildir. Stokastik etkiler nedeniyle kanser olma olasılığının saptanmasında belirsizlikler vardır. 

Stokastik Etkiler

1)Kanserleşme Etkisi

2) Genetik Etkisi

1-Kanserleşme etkisi

Radyasyon, hemen hemen bütün dozlarda ve bütün dokulardan tümörlerin oluşmasına yol açabilir, ancak bazı tip tümörler, diğerlerine oranla daha yaygın görülürler. Genellikle sık bölünen hücrelerden oluşan doku ve organlar, bu konuda daha elverişlidirler. Radyasyonun kansere neden olduğu, genellikle deneysel hayvan çalışmaları ve bazı gözlem ve epidemiyolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkarılabilmiştir. Özellikle radyasyonla çalışanlarda daha çok meydana gelen deri kanserleri, çeşitli nedenlerle X ışını ile tedavi edilenler, tiroid tümörleri, akciğer tümörleri ve kemik tümörleri radyasyonun neden olduğu tümörler arasında en önemlileridir.

2-Genetik Etkisi

Üreme hücrelerinin ışınlanmasıyla ilişkili olan genetik etkiler, daha sonraki kuşaklarda çok önemsiz etkilerden, ölüme neden olabilecek anormalliklere kadar değişebilir. Tam olarak, etki mekanizması bilinmemektedir. Tüm bunlara ek olarak, sindirim ve solunum yolu ile vücuda giren bazı radyoaktif maddelerin de sağlığa önemli ölçüde zararlı etkileri vardır. 

         Bu değerlendirmeler ışığında;

           Resmi Gazetenin 16 Temmuz 2013 tarih ve 28709 sayısında yayınlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan “Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat Veya Daha Az Çalışması Gereken İşler Hakkındaki Yönetmeliğin’’ ‘‘ İkinci Bölüm’’ başlıklı ‘‘Genel Hükümler’’ alt başlıklı ‘‘Günde azami yedi buçuk saat çalışılabilecek işler’’ başlıklı 4. Maddenin 1. Fıkrasının (1) Bir çalışanın günde ancak yedi buçuk saat çalıştırılabileceği işler aşağıda belirtilmiştir. ‘‘Ö’’ bendinde;

‘‘ö) Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işler:

• 19/4/1937 tarihli ve 3153 sayılı Radiyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanunun  Ek 1 inci maddesinde  yer alan hükümler saklı kalmak kaydıyla doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler, veya bütün diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan işler.’’ Maddesinde Radyoloji çalışanlarının ağır ve riskli iş grubunda sayılmasına rağmen Fiili Hizmet Zammı Süresi kesintisiz 90 gün olarak uygulanması gerekirken ne yazık ki uygulanmamaktadır.

5510 sayılı ‘‘SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’’ nun ‘‘Fiilî hizmet süresi zammı’’ başlıklı 40.) Maddesi şu şekildedir;

‘‘MADDE 40- (Değişik: 17/4/2008-5754/25 md.)  

Aşağıda belirtilen işyerlerinde ve işlerde 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için karşılarında gösterilen gün sayıları, fiilî hizmet süresi  zammı olarak eklenir. 360 günden eksik sürelere ait fiilî hizmet süresi zammı, 360 gün için eklenen fiilî hizmet süresi ile orantılı olarak belirlenir. Çalışmanın fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilebilmesi için, tablonun (13) ve (14) numaralı sıralarında belirtilen sigortalılar hariç sigortalının kapsamdaki işyerleri ile birlikte belirtilen işlerde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması şarttır. (Ek cümle: 10/9/2014-6552/42 md.) Tablonun (10) numaralı sırasında belirtilen sigortalıların, fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacakları dönem içinde kalan; yıllık ücretli izin, sıhhi izin, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri ile eğitim, kurs, iş öncesi ve sonrası hazırlık sürelerinde fiilen çalışma ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalma şartı aranmaz.

Aşağıdaki bentlerden birden fazlasına dahil olanlar için, en yüksek olan bentten fiilî hizmet süresi zammı uygulanır.’’ demektedir. 

Aynı durumda olan Tablonun 10. Bendinde Yeraltı İşleri çalışanları, Tablonun 13. Bendinde Türk Silâhlı Kuvvetlerinde, Jandarma Genel Komutanlığında ve Sahil GüvenlikKomutanlığında  çalışanlar, Tablonun 14. Bendinde ise Emniyet ve polis mesleğinde, Milli İstihbarat Teşkilâtında çalışanlar yer almaktadır. Tablo 10 bendinde çalışanlar kesintisiz FHZ süresi 180 gün uygulanmaktadır. Tablo 13 ve 14 bendinde çalışanlar kesintisiz 90 gün FHZ süresizden yararlanmaktadırlar. Tablo 11 bendinde Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar yer almaktadır. Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar 90 gün FHZ süresinden kesintisiz 90 uygulanması gerekirken ne yazık ki 5510 sayılı kanunun 40. maddesinde ‘‘yıllık ücretli izin, sıhhi izin, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri ile eğitim, kurs, iş öncesi ve sonrası hazırlık sürelerinde fiilen çalışma ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalma şartı aranmaktadır.’’ Ağır ve yıpratıcı işlerde yani Doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler veya bütün diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan işlerde çalışanlar Tablo 10, Tablo 13 ve Tablo 14. bendlerde belirtilenler gibi kesintisiz 90 gün FHZ süresinden yararlandırılmalıdır. Anayasamızın 10. Maddesindeki ‘‘ aynı kanuna tabi eşitler arasındaki eşitlik ilkesi’’ gereği çalışma barışının sağlanması amacıyla bu kanun teklifi verilmektedir. Bu nedenle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 40. Maddesinde değişiklik yapılması gerekmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Ağır ve yıpratıcı işlerde yani doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler veya bütün diğer korpüsküler emonasyon kaynakları ile yapılan işlerde çalışanlar tablo 10, tablo 13 ve tablo 14 bentlerde belirtilenler gibi kesintisiz ve 90 gün FHZ süresinden yararlandırılmış olacaklardır.

MADDE 2-  Radyoloji kolunda çalışanların haklarının geri alınması amaçlanmaktadır.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 40. maddesinin 3. fıkrasının son cümlesinde yer alan “Tablonun (10) numaralı sırasında belirtilen sigortalılar” ibaresi, “Tablonun (10) ve (11) numaralı sıralarında belirtilen sigortalılar” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP’de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için 212 belediye başkan adayı daha belli oldu. Yapılan açıklamaya göre 2019 31 Mart’ta yapılacak Yerel seçimlerde CHP’nin Yeşilova adayı Mümtaz Şenel, Karamanlı Adayı Turgut Yasa, Çeltikçi Adayı Ahmet Bozdağ. CHP Parti Meclisi Toplantısı sonrası Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun kesinleşen belediye başkan adaylarını açıkladı. Açıklama ile 7 büyükşehir ve 10 il dahil 212 aday daha belli oldu. CHP’de şimdiye kadar 464 belediye başkan adayı netleşti. Toplamda 8’i büyükşehir 20 il başkan adayı açıklandı. Halen belediye başkanı olan 40 isim yerlerini korudu.

Kurultay toplama sürecinde Muharrem İnce’nin yanında yer alarak imza veren Parti Meclisi üyesi Bülent Ecevit Tatlıdil’in Konya Ereğli Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesi dikkat çekti. Ardahan’da eski milletvekil Faruk Demir, Bilecik’te Semih Şahin belediye başkan adayı oldu

Büyükşehirlerde mevcut başkanlarla devam

1. Ardahan: Faruk Demir 2. Aydın Büyükşehir: Özlem Çerçioğlu (Mevcut başkan) 3. Bilecik: Semih Şahin 4. Çanakkale: Ülgür Gökhan (Mevcut başkan) 5. Çankırı: Mustafa İbişoğlu 6. Çorum: Özgür Kılıç 7. Edirne: Recep Gürkan 8. Eskişehir Büyükşehir: Yılmaz Büyükerşen (Mevcut başkan) 9. Hatay Büyükşehir: Lütfü Savaş (Mevcut başkan)10. Karaman: Emin Ege 11.Kırşehir: Selahattin Ekicioğlu 12.Malatya: Soner Gökçe 13.Mardin Büyükşehir: Süleyman Sarı 14. Muğla Büyükşehir: Osman Gürün (Mevcut başkan) 15. Sinop: Barış Ayhan 16. Tekirdağ Büyükşehir: Kadir Albayrak (Mevcut başkan).

CHP adayları

AFYON:Çobanlar: Beytullah Tota. Bayat: Hüseyin Özaktan. Yeşilçiftlik: Mehmet Ali Sakal. Dereçine: Ömer Yıldız. Emirdağ: Barış Can. Karaadilli: Hasan Damar. ADIYAMAN: Kömür: Murat Yapık. AĞRI: Hamur: Muzaffer Ademi. AKSARAY: Eşmekaya: Turgay Eşmekaya. Sarıyahşi: Eren Özdaş.Sultanhanı: Ahmet Karacaer. AMASYA: Gümüşhacıköy: Zehra Özyol (Mevcut başkan). Hamamözü: Mustafa Erge. ANKARA: Kalecik: Hamza Alper Gümüş. ANTALYA: Gazipaşa: Mehmet Ali Yılmaz. ARTVİN: Borçka: Ercan Orhan. Yusufeli: Barış Demirci. Ardanuç: Yıldırım Demir (Mevcut başkan) AYDIN: Germencik: Fuat Öndeş. Yenipazar: Mehmet Yüsran Erden. BALIKESİR: Karesi: Levent Tellioğlu. Sındırgı: Tuncay Öztürk. Gömeç: Mehmet İrem Himam. l Gönen: İbrahim Palaz. BATMAN: İkiköprü: Yalçın Kaya. Bekirhan: Hasan Sönmezsoy. Balpınar: Kemal Demir.  Yücebağ: Uğur Atalay. BİLECİK: Bozüyük: Mehmet Talat Bakkacıoğlu. Dodurga: Yusuf Yiğit. Osmaneli: Faik Üstün. Pazaryeri: İbrahim Torun. Yenipazar: Gönül Kaya. BİNGÖL: Adaklı: Şahin Işın. Solhan: Ertan Turgut. BİTLİS: Ahlat: Mazlum Şahin.Ovakışla: Faik Kartal. BOLU: Kıbrıscık: Emin Tekemen. BURDUR: Çeltikçi: Ahmet Bozdağ. Karamanlı: Turgut Yasa. Yeşilova: Mümtaz Şenel.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)