Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Belediyesi ekipleri, kent merkezinde etkili olan ani ve kuvvetli yağış sonucu meydana gelen sel afetinde teyakkuza geçerek, hummalı bir çalışma sergiledi.  

Burdur Belediyesi’nden yapalın konuya dair açıklamada; Meydana gelen doğal afetlerde de il merkezindeki vatandaşların yardımına koşan Burdur Belediyesi’nin,  geniş araç filosu ve 24 saat hizmet veren Acil Müdahale ekipleri ile hem yağış öncesi tedbirlerini aldığı, hem de su baskınları sırasında vatandaşı yalnız bırakmadığı, yürütülen çalışmalarda,  meydana gelen hasarların,  alınan tedbirlerle minimuma indirilerek,  vatandaş mağduriyetinin en kısa sürede giderildiği bilgisi verildi; 

Burdur’da 17.06.2019 günü saat: 17.00 sıralarında başlayan ani ve aşırı yağmur,  İl Merkezi Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler Mahallelerinde su baskınlarına sebep oldu. Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, metrekareye düşen yağış miktarı Şehir Merkezinde 15 Kg, Bahçeşehir Koleji civarında 20 kg, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde 29 kg olarak tespit edildi.    

Şiddetli yağmurun başlamasının hemen ardından Burdur Belediyesi, su taşkınları ve sel baskınlarından etkilenecek bölgelerde,  ilgili birimlere ait tüm ekipleri müdahale etmeleri için hazır bulundurdu. Burdur İtfaiye Müdürlüğü Burdur Merkez Mahallelerinde meydana gelen su baskınlarına 9 araç ve 44 personeli ile 22 ev ve ev eklentilerine müdahale de bulunurken, Su İşleri Müdürlüğü 40 personel, 3 kepçe 2 kanalizasyon aracı ve 1 çekim aracı ile 20 bina ve kanalizasyon hatlarına  ve sökülen borulara müdahale etti. Temizlik İşleri ise yağış uyarısının hemen ardından, 15 araç  ve 60 personeli ile  35 Mahallede bulunan su giderleri, drenaj ve logar temizliklerini tamamladılar. Sel baskını yaşanan yerlerde 2 araç, 2 süpürge makinesi, 1 çöp taksi ve 15 personel ile meydana gelen hasar çalışmalarının ardından, taşkına maruz kalan mahallelerde ve sokaklarda çevre temizliklerine hız kesmeden devam ediyorlar.  

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, ani ve sağanak yağışın başlamasının hemen ardından tüm ekipleri görev başına çağırdıklarını belirterek, “Medyada gelen taşkınlar özellikle güney ve güneydoğu cephemizdeki tepelerden taşan yoğun çamurlu taşkınların, şehir içerisinde ıslah edilmiş dere çaplarının, bu taşkınları alamamasından kaynaklıdır.  Taşan çamurlu su yollarda ve Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla,  Aydınlıkevler Mahallelerinde sıkıntıya sebep olmuştur. Taşkınlar oluşmadan tüm belediye kadrolarımızı, operatör kamyon ve iş makinelerimizi tekrar göreve çağırdık. Yağıştan kısa bir süre sonra ekiplerimiz tamamen sahadaydı ve müdahaleye başladık. Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler Mahallelerinde, kot seviye düşüklüğünden kaynaklı, özellikle müstakil hanelere su girildiği görüldü.  İtfaiye ekiplerimiz de borulardaki su tahliye işlemlerini anında gerçekleştirdiler. Vatandaşımızın hep yanında olduk. Herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur. Vatandaşımızın ciddi anlamda bir maddi kaybı söz konusu değildir.” Dedi

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekili seçildi

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bursa’da düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. meclis olağan toplantısına katıldı. 

Bursa’da düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısına 63 kentten Belediye Başkanları katıldılar.  Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısında yapılan seçimlerde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği başkanlığına seçilirken, Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekilliklerine ise  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer getirildi. 

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısı

- Birlik başkanlığına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş getirildi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin 31. Meclis Olağan Toplantısı’nda başkanlığa seçildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kentteki bir otelde gerçekleştirilen toplantıda kullanılan 162 oydan 143’ünü alan Aktaş, birliğin dördüncü başkanı oldu.

Aktaş, 63 kentten toplantıya katılarak kendisine birlik başkanlığı görevini layık gören meclis üyelerine teşekkür etti.

Bursa’nın Sağlıklı Kentler Birliği hareketindeki bilgi, birikim ve tecrübelerini bundan sonraki çalışmalara yansıtarak, devraldıkları bayrağı daha da yukarılara taşıma gayretinde olacaklarını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

“Bizler inanıyoruz ki sağlıklı şehir, sağlık ve sağlığı ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eşitsizliklerin azaltıldığı, temiz ve güvenli bir şehirdir. Sağlıklı şehir, kentte yaşayanların beslenme, su, barınak, iş, güvenliği gibi temel gereksinimlerinin karşılandığı bir şehirdir. Sağlıklı şehir, herkese ulaşabilen, optimum düzeyde halk sağlığı ve sağlık bakımı ile herkese sağlık sunan bir şehirdir. Sağlıklı şehir, yaşanabilir kent inşa etmek için bütün dinamiklerin ortak hareketinin yanında ulusal ve uluslararası çalışmaları takip eden katılımcı bir şehirdir. Sağlıklı şehir, toplumsal memnuniyetin sağlandığı çağdaş bir kent için fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir. Bizler, birlik başkanlığı görevini yürüttüğümüz süre zarfında sağlıklı şehir hareketinin ülkemizin farklı şehirlerine taşınması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Toplantıda ayrıca, yılda iki kez gerçekleştirilen olağan meclis toplantılarının ikincisinin bu yıl ekim ayında Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yapılmasına karar verildi.

Rize’nin Fındıklı, Antalya’nın Muratpaşa ve Tekirdağ’ın Süleymanpaşa belediyelerinin yeni üye olarak kabul edildiği toplantıda, 4 üye belediyenin ayrılması konusu reddedildi.

Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekilliklerine ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer getirildi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve yönetim kurulu üyeleri, Babalar Günü’nde Huzurevi’ni ziyaret etti. Huzurevi sakinlerini Babalar Günü’nde yalnız bırakmayan CHP Kadın Kolları Başkanı Gezer ve yönetim kurulu üyeleri, huzurevi sakinlerinin Babalar Günü’nü kutladı. Berberoğlu Huzurevi’nde kalan bütün yaşlılarla tek tek ilgilenip, hal hatır sordular.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Ercengiz;

“Babalar Günü etkniliği kapsamında Huzurevi’nde kalan sakinlerimizi ziyaret ettik. Onlarla bire bir ilgilenerek hal hatır sorduk. Babalar günlerini kutlayıp, bir ihtiyaçları olup olmadığını sorduk. Ellerinden öptük. Onların sadece özel günlerde değil, her zaman yanlarında olduğumuzu söyledik. Tüm babaların babalar günü kutlu olsun.” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

ÖTV indiriminden faydalanmak için 2 haftadan az bir süre kaldı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayı itibariyle enflasyonla mücadele kapsamında konut, mobilya, beyaz eşya ve otomobilde ÖTV ve KDV indirimine gidilmişti.

İndirim 31 Aralık 2018’e kadar sürmüştü. Yoğun talep üzerine indirimler önce 31 Mart’a, daha sonrada Cumhurbaşkanı kararıyla 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Yeni bir değişiklik olmaması halinde indirim bu ayla birlikte son bulacak. İndirimler kapsamında beyaz eşyada yüzde 6.7’lik ÖTV 30 Haziran’a kadar sıfır olarak uygulanıyor.

Kısa bir süre sonra bitecek olan indirimle ilgili gazetemize açıklama yapan Özata Aş. Yetkilisi Esra Özata; 

“Avantajlı fiyatlardan ürün almak ve bu fırsattan faydalanmak için son günlere giriyoruz. Halkımızın genel olarak teveccüh gösterdiği uygulama 30 Haziran’da bitecek. Bu anlamda  önümüzdeki aylarda oluşacak ihtiyaçları bu ay sonuna kadar almak tüketicilerimizin faydasına olacaktır.” Dedi. 

ÖTV indirimi, vatandaşa sunulan %6.7’lik bir oranla, yapılan zamlara rağmen fayda sağladı. Bu indirimle birlikte esnafın alış fiyatları düştü. Bu da müşteriye yansıdı. Ama tüm bunlara rağmen doların etkisi ve dalgalanmalardan gelen zamlardan kaçamadıklarını belirten Özata; “Piyasada bir rahatlama olup olmadığı tartışılır. Zamlardan etkilendik indirimlerden de etkilendik evet ama bu kritik durumlarda şirketimizin yaptığı kampanyaları müşterilerimiz daha çok değerlendirdi.” Bilgisi verdi.  

Esra Özata, ÖTV indiriminin bitim noktalarında indirimin daha çok talep gördüğünü ve müşterilerin bundan faydalanmak istedini vurguladı ve “Ayın sonuna doğru, son dakikalarda ötv indirimine talepte de -tıpkı diğer kampanyalarda olduğu gibi- artış gözleniyor. İndirimin uzatılması söz konusu olabilir. Biliyorsunuz önümüzde bir seçim var ve hala dalgalanan bir fiyat var, piyasamız hala çok açılmış değil, yaz sezonu geliyor evet işlerimizin hızlanacağı bir döneme giriyoruz ama indirim uzatılırsa bu, hem halkımız hem bizim adımıza faydalı olur diye düşünüyorum. İndirim bittiğinde %7lik daha fazla bir fiyat ürünlerin üzerine yansıyacak ve bizde etkileneceğiz.” Dedi.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Önceki gün il genelinde başlayan aşırı yağışlar sel baskınlarına yol açtı. Valilikten yağışlarla oluşan sel baskınlarına dair açıklamada;  17.06.2019 günü saat: 17.00 sıralarında başlayan ani ve aşırı yağmurun, il merkezinde Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler mahalleleri olmak üzere, toplam 5 mahallede 12 ev, 3 evin eklentisi, bahçesi ve bodrum katında su baskınlarına yol açtığı belirtildi. 

 

Açıklamada, Necatibey Mahallesi’nde 10 adet küçükbaş hayvanın mahsur kaldığı, ayrıca, Ağlasun İlçesi Çamlıdere - Yumrutaş Köyleri arasındaki yolun dere taşması sonucu yol hasar gördüğü, Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, İlde metrekareye düşen yağış miktarının, Şehir Merkezinde 15 Kg, Bahçeşehir Koleji civarında 20 kg, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde 29 kg olduğu ifade edilerek, aşırı yağış nedeniyle yaşanan olumsuzluklara karşı yapılan müdahaleler hakkında bilgi verildi;

Burdur Belediyesi ve İtfaiye ekipleri tarafından 9 araç ve 44 personel, AFAD İl Müdürlüğü tarafından 2 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.

Karayolları 134. Şube Şefliği tarafından Burdur - Antalya Karayolu Büğdüz kavşağı ve Kurna Köyü kavşağında yağış sebebiyle menfezden yol üzerine taşan selin getirdiği çamur tabaka 3 araç ve 9 personelin çalışmaları ile temizlenerek yol trafiğe açıldı.  

İl Özel İdaresi tarafından Ağlasun İlçesi Çamlıdere – Yumrutaş Köyleri arasındaki yolda meydana gelen dere taşması neticesinde zarar gören yola 4 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.  

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından da 2 araç ve 3 personel ile saha taraması yapılmış olup 18.06.2019 günü araziye çıkılarak hasar tespiti yapılacak. 

Meydana gelen aşırı yağış sonucunda ilgili kuruluşlar, gerçekleştirilen koordinasyon sonucunda hızlı ve etkili şekilde olaylara müdahalede bulunmuştur. İlimizde başkaca bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Ancak, meteorolojik verilere göre ani sağanak yağışların önümüzdeki günlerde de devam edeceği değerlendirildiğinden vatandaşlarımızın duyarlı olmasında fayda bulunmakta.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 35 mahalle muhtarı ile  bir araya gelerek toplantı yaptı;  

 

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Say, Hasan Duygulu ve mahalle muhtarları katıldı. Toplantıda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediyenin çalışmaları hakkında muhtarları bilgilendirdi.  Vatandaşların mahalle muhtarlarından talep ettikleri çalışmaların değerlendirilmesinin yanı sıra, mahallelerde yapılması planlanan çalışmalar hakkında da görüşmeler yapıldı. 

 Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Burdur  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, icra faaliyetlerinin yoğun olduğu bir dönemde olduklarına dikkat çekerek,  35 mahallemizde, yurttaşımızın taleplerinin de arttığı bir dönemdeyiz. Özellikle park, bahçe, ot temizliği, kaldırım çalışmaları ve bu süreç içersinde yeni açılan yolların asfaltlanması, yeni park talepleri, yeni alanların yaratılması konusunda talepler devam edecek arkadaşlar. Burada tecrübeli muhtarlarımız var, onlar da yakinen takip ediyor. Özellikle Bozkurt Mahallemizde TOKİ ile başlattığımız çalışmada, yıkım çalışmaları hızla ilerliyor ve önümüzdeki günlerde inşallah orada temel atmayla birlikte Burdur’da toplu konut alanında 2. Büyük hamlenin yapılacak olduğunu ve devam edeceğini hep birlikte göreceğiz. İnşallah bir aksama olmadan, vatandaşa verilen söz tutularak, hem vatandaşın haklarının korunması, hem de orada kentsel dönüşümün şehrimizde yaratacağı olumlu katkıları takip edip paylaşacağız. Değerli Muhtarlarım, “Biz planladığımız şekilde yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ama mağduriyetin söz konusu olduğu yerlerde de,  bu mağduriyeti giderebilmek için ekstra çalışıp, bunları gidermeye çalışacağız” demiştik.  Çok şükür o günden bu güne de, verdiğimiz sözleri bu anlamda sizleri mahcup etmeyecek şekilde tuttuğumuza inanıyorum.” Dedi. 

İŞ-KUR’dan hiç personel alamadık. Gelmedi, gönderilmedi.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İŞ- KUR’un Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında personel temin etmemesi sonucu yapılan yatırımlarda yaşanan gecikmelere dikkat çekerek, “35 Mahalle muhtarımızdan gelen talepleri değerlendirirken, İŞ-KUR üzerinden personel eksiğimizi tamamlayabiliyorduk. Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan,  kurumumuzun ihtiyacı olan uygun rakamda işçiyi  İŞ-KUR üzerinden bünyemize alıp, müdürlüklerimizde uygun olan alanlara istihdam ederek çalıştırıyorduk. Maalesef bu yıl Burdur Belediyesi olarak Yararına Çalışma Programı’ndan hiç personel alamadık. Gelmedi, gönderilmedi.  Bunun nedenlerini oturup burada konuşacak değiliz, konuşmaya da gerek yok. Mahalle muhtarlarımızın da bu konuda hem bilgisi, hem öngörüsü mevcut.  Derdimiz siyaset yapmak değil, hizmet üretmek. Ama hizmet üretirken de, biz 35 mahallemizde hakkaniyetli davranmaya, elimizden gelen gayreti gösterirken de bu kentte yaşayan 90 bin insanın da bir takım şeylere gayri siyasi hakları olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarımızı yaparken ve  vatandaşımıza hizmet üretirken, Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan gelecek olan personele  bizim de hakkımız olduğunu düşünüyorum. Yurttaşım adına ve Burdur Halkı adına konuşuyorum, Toplum Yararına Çalışma Programıyla temin edilecek personelin de bize verilmesini beklerdik açıkçası. Bunu da hizmet alanında muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda ve dolayısıyla  vatandaşımızın taleplerine cevap verebilmek adına daha uygun olacağını düşünüyorduk.  Bu konudaki sitemimizi de basın aracılığı ile duyurduk. Bir takım karşılıklar geldi, ama ben Belediye Başkanı olarak tatmin olmadım. Çünkü okulların açık olmadığı bir dönemde Milli Eğitim’e tahsis edilen ve Toplum Yararına Çalışma Programı adı  altında gönderilen İŞ -KUR Personelinin hangi alanda çalıştırılacağını ben merak ediyorum açıkcası.” Şeklinde sitem etti.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Bu günde dahil olmak üzere, önümüzdeki perşembe ve cumartesi günleri il genelinde sağanak yağış bekleniyor.

Meteorolojiden edindiğimiz bilgiye göre, bu gün akşam saatlerine doğru önce yağmur, sonra gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

20 Haziran Perşembe günü ise hava kapalı, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

21 Haziran Cuma günü havanın daha sıcak ve yağışsız olacağı tahmin ediliyor.

22 Haziran cumartesi günü de yine ilde bazı bölgelerde gök gürültülü sağanak yağış beklenmekte.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Atlas Dergisi; Haziran sayısının 10 sayfasını Salda Gölü’nü tanıtmaya ve gölü tehdit eden tehlikelere dikkat çekmeye ayırdı.

 

Salda Gölü 185 metre derinliği ile ülkemizin en derin göllerinden. Aynı zamanda içilebilir nitelikteki suları ile dünyanın da en temiz göllerinden birisidir Salda Gölü.

Bunların yanında gölü çevreleyen beyaz kumsallarının yapısının, Mars yüzeyi ile büyük benzerlik gösterdiğini söylüyor bilim insanları.

Son birkaç yılda Salda Gölü’nü besleyen akarsuların önlerine hesapsızca göletler yapıldı. Ve ne yazık ki; artık salda gölüne ulaşabilen neredeyse hiçbir akarsu kalmamış durumda. Bu durum, Gölün sularının çekilmesine yol açtı. Göl sularının çekilmeye devam etmesi, sahildeki o beyaz kumsalın yakın zamanda yok olmasına, göle girenlerin beyaz kumlar yerine, çamurla karşılaşmasına yol açabilecek.

Gölü bekleyen bir başka tehlikede, son yıllarda Salda Gölü’ne büyük ilgi artışının olması. Salda Gölü; turizm artışı hesapları ile tesisleşmenin, yapılaşmanın artacağı bir göl değil, özenle korunup yaşatılması gereken bir göl. Bu nedenle, Salda Gölü kıyıları Millet Bahçesi yada başka hesaplarla yoğun tesisleşmeye gidilecek bir alan olarak görülmemeli. Göle gelenler göl sahilini sadece yüzmek, güneşlenmek için kullanıp, konaklama ve diğer ihtiyaçlarını gölü kirletmeyecek uzaklıkta yapılacak tesislerde gidermeliler.

Atlas Dergisi’nin Haziran sayısında; 

“Doğanbaba ve Kayadibi köyleri arasındaki bölgede yerleşim ve tatilcilere hizmet verecek yerler yok. Bu nedenle gölün diğer yarısına göre insan etkinliğine daha az maruz kalmış ve daha da temiz. Bilim insanları, göldeki hidromanyesit stromatolitleri (mikrobiyalitler) “beyaz kumsallar” Mars gezegenindeki “beyaz kaya” adı verilen oluşumlarla kıyaslayarak inceliyor. Kayaç yapısıyla Mars toprağına en yakın, hatta akraba sayılıyor… En temiz… En derinlerinden biri… 45 kilometreye yayılmış ve 185 metre derinliğe sahip Salda Gölü için başka “en”ler bulunabilir elbette… İçinde bir anda onlarca renk birbiriyle buluşup ayrışıyor. Son yıllardaki aşırı ilgiyse doğa ve insan ilişkilerinin yeniden tartışılmasına yol açıyor.” Bilgisi veriliyor;

Kristal Göl Salda

Atlas, haziran sayısında Burdur il sınırlarındaki Salda Gölü’ne gidiyor. Kristal rengi sahilleri, masmavi suları, yaban hayat açısından taşıdığı değerle Türkiye’nin en güzel göllerinden biri olan Salda, özel fotoğraflarla Atlas sayfalarında.

Atlas yazarı Tevfik Taş, gölü şöyle anlatıyor:

Camgöbeği nar çiçeği rengini çerçeveliyor. Gölde renkleniyor gece göğü vişne çürüğü, mercan rengi… Su yeşili kuşatıyor onları; dolunay lila… Ay ışığı bitimsizcesine bir şafak veriyor göle… Bilim insanlarının Salda’yı Mars’ın toprağıyla kıyaslamaları geliyor aklıma. Kalubelaya, yani ilksel yaşam formlarına ve çevre koşullarına ilişkin inceleme yapanların bir kısmı “denetleyici aktör” dedikleri jeobiyolojik faktörleri anlama çabasını, yalnızca Yerküre’deki yaşamla sınırlamıyor. Bizi Yerküre’nin ötesine, evrenin başka köşelerine bakmaya da davet ediyor: M. J Russell, J. K Ingham, V Zedef, Maktav, F Sunar, A. J Hall ve A. E Fallick, tam yirmi yıl önce Salda ve Mars kayaç yapısını incelemeye başlamış. Bizim “lüle taşı” dediğimiz beyazlığın ötesinde Salda’nın yapısıyla, Mars’ın kabuk yapısının benzerliklerinden yola çıkarak, şimdilerde o çok yapılan “Mars’ta hayat var mı?” tartışmasını da bir başka aşamaya taşıyorlar: “Buradaki hidromanyezit içerikli stromatolitlerin Mars’taki karbonat içerikli kayaçlarla benzerlik sergiliyor… Dahası bunu bu açıklıkta dünyanın pek az yerinde izleyebiliyoruz” diyorlar.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

1868 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda her türlü koşulda insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hizmetlerinde hiçbir çıkar gözetmeyen Türk Kızılayı, ülkemizin en köklü ve güçlü yardım kuruluşudur. 143 yıldır insan onurunun korunması amacıyla, gönüllü olarak çalışmalar yürüten Türk Kızılayı, günümüze kadar yüz binlerce aileye yardım eli uzattı ve uzatmaya da devam ediyor. Türk Kızılayı kuruluş felsefesi gereği dünyanın neresinde olunursa olsun ihtiyaç sahiplerine yardım için özveriyle çalışmakta ve bu gücünü de Kızılay üyelerinden, gönüllülerden ve yardımsever Türk halkından almaktadır.

Türk Kızılayı Burdur Şubesi, gazeteciler ve MAKÜ Kızılay Topluluğu üyeleri ile  kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Burdur’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya, Türkiye’de ve Burdur’da Kızılay üyesi olmanın ve yönetiminde bulunmanın gönül işi olduğunu ve gönüllülük esasına göre çalışıldığını ifade etti. Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda da et ve deri bağışı toplayacak olan Türk Kızılayı Burdur Şubesi yöneticileri tüm Burdurluları yardıma davet ediyor.  

Türk Kızılayı Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya göreve geldikten sonra 500’ün üzerinde ihtiyaç sahibine ulaşıldığını belirterek;

“Görevimize bundan 8 ay önce başladık. Aktif ve yoğun bir şekilde Ramazan ayını da geçirdik. Bizler Türk Kızılayı’nın gayesini, hedefini Türkiye’de olduğu gibi Burdur’da da ihtiyaç sahipleri kişilere maddi ve manevi destek verebilmek adına gönüllü vatandaşlarız. Kızılay’da gönüllülük esasına göre çalışan bir kurumdur. 1868’den bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nden önce kurulmuş. Osmanlı’da yaralı askerlere yardım cemiyeti olarak kurulmuş. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Ataürk döneminde de ismi Türk Kızılayı Cemiyeti ve Türk kızılayı Derneği olarak değiştirilmiş ve güncellenmeştir. Şu an Türk Kızılayı Derneği olarak geçer.”dedi. 

Türk Kızılayı Burdur Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kuş Türk Kızılayı’nın büyüyen bir aile olarak devam edeceğini ifade ederek;

“Bilindiği üzere 1868’den beri Kızılay şu anda Türkiye’nin her yerinde ve dünyanın her noktasında ihtiyaç sahibi bireylere ulaşmaktadır. Ancak malumunuz bu çalışmalarının büyük bir kısmını fiziki olarak sürdürmektedir. Yani biz bugün  Burdur’dayız, Tefenni’deyiz, Bucak’tayız. Yarın Yemen’deyiz, Bosna’dayız. Dünyanın her bir yerinde. Ama bu dünyanın her yerinde aynı anda olabilmeyi de insan kaynaklarımıza borçluyuz. İnsan kaynaklarımızdan kastımız bizim tacımız gönüllülerimiz. Gönüllülerimiz sayesinde şu an dünyanın her yerinde aynı anda bulunabiliyoruz. O nedenle biz insan kaynaklarını büyüterek yolumuza devam edeceğiz. Bugün aramızda genç gönüllülerimiz, yöneticilerimiz var. Onlarla beraber buraya geldik. Tabi Kızılay ailesi, sürekli büyüyen bir ailedir. Belki seneye salonlara da sığmayacağız. Çok büyük bir aile olmaya devam edeceğiz Burdur’da. Ben tekrar baştacımız gönüllülerimize, basın mensuplarına hoşgeldin diyerek ve burdan bir kez daha başta Burdur olmak üzere Türk halkının yardımlarını Türk Kızılayı çatısı altında yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

2018-2019 eğitim öğretim döneminin bugün itibariyle sona ermesiyle birlikte, tüm yurtta olduğu gibi İl genelinde de öğrenciler karne heyecanı yaşadılar.

Konuya dair açıklamada; Vali Şıldak’ın, eşiyle birlikte Kayış ve Çine Köyü’nde katıldığı törenlerde öğrencilerin karne sevinçlerini paylaştığı, Veliler, muhtarlar, Milli Eğitim ve okul yöneticileri, öğretmenler ve basın mensupları ile birlikte öğrencilere karnelerini dağıtan Vali Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak’ın, karne alan bütün öğrencileri kutlayarak, sağlık ve huzur içinde mutlu tatiller diledikleri belirtildi;

Vali Hasan Şıldak Çine köyünde Karne dağıtım töreninin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “2018-2019 eğitim öğretim döneminin bugün sonuna geldik. Hayırlısı ile ilimizde de çok verimli geçen bir de eğitim dönemini tamamlamış oluyoruz. Bugün bizde iki şirin köyümüzde karne dağıtım törenlerine katılarak çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, velilerimizin heyecanına ortak olmak istedik. Önce Kayış Köyümüzde orada eğitime açık olan ilkokulumuzda, orta okulumuzda çocuklarımızla buluştuk, karnelerini verdik. Şimdide ilimizin çok şirin köyü Çine’deyiz. Çine köyümüzde velilerimizle birlikte, öğretmenlerimizle birlikte, çocuklarımızın karnelerini verdik. Yarıyıl tatili eğitim öğretim döneminde iki köyümüzde karne dağıtım törenine katılmıştık. Köylerimizde de çok istekli gayretli kadrolarımızla, gerek yöneticilerimiz gerek öğretmenlerimizin çok gayretli çalışmaları ile çok üst seviyede eğitim faaliyeti yürütülüyor. Bunu görmekten, bu heyecanı yaşamaktan büyük mutluluk duydum. Bugün iki okulumuzdaki eğitim kadromuzda yine son derece başarı istekli arkadaşlarımızdan oluşuyor. Zaten okullarımıza girdiğimizde, okullarımızın tertip düzeni oradaki çocuklarımızın yüzündeki gülümseme bize her şeyi anlatıyor. Bu vesileyle çok mutlu olduk.

İlimizde toplam 255 okulumuzda, 5 bin 83 öğretmenimizle, yaklaşık 43 bin öğrencimiz bugün karnelerini almış oldular. İlk ve orta öğretimdeki bütün öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olsun diyoruz. Velilerimize hayırlı olsun diyoruz. Öğrencilerimize dinlenecekleri, kendilerini yeni eğitim dönemine hazırlayacakları sağlıklı bir yaz tatili temenni ediyorum ve inanıyorum ki elimizdeki imkanlarla bunu sonuna kadar kullanarak önümüzdeki yıl ki eğitim sezonumuza çok daha iyi hazırlanacağız.

Yine başarılı daha başarılı bir sezonu Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde bütün eğitim kadromuzla gerçekleştireceğiz. Burdur eğitimde başarılı bir il, bu başarıyı daha üst seviyelere taşımakta bizim görevimiz ve her şeyden önemlisi velilerimizin çok büyük desteği ilgisi alakası var. Velilerimiz bu desteği sürdürdükçe okul aile birliklerimiz destek oldukça okul yönetimlerimizde o enerjiyi bütün öğretmenlerimize yaydıkça biz çok daha iyi hedefleri ileri hedefleri düşünüyoruz” dedi.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılının sona ermesiyle yaz tatiline giren çocuklara karne hediyesi olarak eğlence parkı oluşturuyor. 

Burdur Belediyesi’nce düzenlenen Geleneksel Karne Hediyesi,  bu yıl da Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştiriliyor. 17 – 20 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan etkinliklerde sabah saat 11:00’dan, akşam saat 22:00’a  kadar  ücretsiz eğlence hizmeti verilecek. 

Düzenlenecek olan eğlence parkında  Şişme oyun gurupları, masal çadırı, masal kahramanları, akrobatlar, palyaçolar, gösteriler, yarışmalar ve yüz boyama etkinlikleri ile  çocuklar doyasıya eğlenecek.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur yaptıkları ortak açıklamada;  “TKDK Burdur İl Koordinatörlüğümüze, 23 adet proje hazırlanarak sunulmuş olup, bu projelerle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyükşehirlerini geride bırakılmıştır. Bu projelerle İlimize 71 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde etmiştir” Dediler;

 

TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünün IPARD II 5. Çağrı döneminde gayretli çalışmalarından bahseden Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğümüz, 16 Şubat 2019 tarihinde itibari ile IPARD II 5. Çağrı tanıtım faaliyetleri kapsamında tüm Burdur genelinde tanıtım çalışmaları gerçekleştirmişti. Bu yapılan çalışmalar sonrası TKDK şimdi de Burdur’a 71 milyonluk dev yatırımları vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için kolları sıvadı” ifadelerini kullandılar. 

KIRSAL KALKINMADA, BURDUR’A ASLAN PAYI 

Yapılan çalışmalar sonrasında 23 Projede 71 Milyonluk yatırımın gerçekleşeceğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünün IPARD II 5. Çağrıya çıktığı 16 Şubat 2019 tarihinden bu yana TKDK Burdur İl Koordinatörlüğümüze, 23 adet proje hazırlanarak sunulmuş olup, bu projelerle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyükşehirlerini geride bırakılmıştır. Bu projelerle İlimize 71 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde etmiştir” açıklamasında bulundular.

“FARKLI ALANLARDA YENİ İŞLETMELERE İMKAN SAĞLANIYOR”

TKDK’nın her zaman yatırımcının yanında olduğunu belirten Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “TKDK ile yatırımcılarımızın atacağı ilk imzalar sonrasında Burdur’a 71 Milyon TL yatırımın gerçekleşecek olup, söz konusu miktarın da 31 Milyon Lirasının karşılıksız verilecektir. Destekleme alan projeler“Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” sektörlerini içermektedir. Proje hazırlayan destek alacak olan İlçelerimiz ise Burdur Merkez de dahil olmak üzere; Kemer, Tefenni, Yeşilova, Karamanlı, ve Bucak ilçeleridir. Destekleme kapsamında hazırlanan projelerde Süt inekçiliği, besi hayvancılığı, küçükbaş(koyun) süt ve et üretimi, süt işleme(süt tozu üretimi), dondurma üretimi, meyve-sebze kurutma, soğuk hava deposu ve özellikle bölgemizdeki açığı kapatmaya yönelik büyük önem arz eden hindi üretimi projeleri yer alıyor” şeklinde belirttiler. 

“2012 KURULAN TKDK’DAN 368 PROJE HİBE ALDI”

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın Burdur İl Koordinatörlüğünün 2012 yılında kurulduğunu belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ AK Parti Hükümetlerimizin Kırsal Kalkınmayı desteklemek amacıyla, kurduğu bu kurumu 2012 yılında 42 ille birlikte kurulmasını sağladık. 2013 yılından şu ana kadar başvurulardan 368 proje ile sözleşme imzaladı. Ödemesi biten proje sayısı ise 335’tir. Bu projelerin proje bedeli 190 milyon TL olup, toplam yatırıma 109 milyon TL hibesi bulunmaktadır. TKDK tarafından 83,1 milyon liranın ödemesi tamamlandı. Son proje çağrı döneminde alınan projelerin, uygun bulunup sözleşme imzalanırsa toplam yatırım 260 Milyon TL’ye ulaşacaktır. TKDK tarafından ödenecek olan hibe ise toplamda 140 Milyon TL’ye ulaşacaktır” sözlerine yer verdiler.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Yasin Uğur’un Yeni Askeralma Kanunu Teklifi Hakkında TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap etmesi hususunda açıklama yapıldı;

 

Milletvekili Uğur yaptığı konuşmada;  ‘‘Vatani görevini henüz tamamlamamış olan çok değerli gençlerimiz ve silahaltındaki er ve erbaşlar tarafından çok yakından takip edilen, Yeni Askeralma Kanunu Teklifinin; Milli, Manevi ve Mesleki Değerler ön planda tutularak,  Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacını ve gençlerimizin beklentisini karşılayacak şekilde hazırlandığını, çok net bir şekilde ifade edebilirim.  

1927’den bu yana ülkemizde uygulamada olan 1111 sayılı Askerlik kanunumuzu; yeni “AskerAlma Kanunu Teklifi” ile kapsamlı bir şekilde değiştiriyoruz.

Amacımız; hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizin profesyonelleşerek gücünü artırması, hem de gençlerimizin gelecek planlarını daha rahat yapmalarını sağlamaktır. 

İnşallah en kısa sürede yeni askeralma kanunu çıkararak aziz milletimizin bu beklentisini de karşılayacağız.

Yeni Askerlik Sisteminin, net bir şekilde anlaşılması için kısaca özetleyecek olursak;

BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR. HER YIL BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI BEKLENTİSİ ORTADAN KALKIYOR.

Zorunlu hizmet süresi erbaş ve erler için 6 aya düşürülüyor. Bu durum Yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 aydır. Er ve erbaşlardan istekli olanlar, disiplin amirleri tarafından uygun görülmesi halinde, 2. 6 aylık dönemde, 2000 tl maaş alarak, 6 ay daha askerlik hizmetine devam edebiliyorlar.

Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Her yıl bedelli askerlik çıkacak mı beklentisi ortadan kalkıyor. Bedelli askerlik için ödenecek ücret, 1 asteğmen maaşının 6 katı olarak belirlendi.

Dövizle askerlikte ise, bu bedel 4500 Euro olarak belirlenmiş olup, uzaktan eğitim ile askerlik hizmetini tamamlayabiliyorlar.

1 ay temel eğitim herkes için zorunlu hale getiriliyor. Bedelli askerlikten faydalananlarda bu 1 aylık temel eğitimi alıyorlar.

Askerlik çağı 20 yaşında başlıyor. Bedelli askerlikten faydalanmak için erteleme yaş sınırı, lise mezunlarında 22, meslek liselerinde 25, meslek yüksekokullarında ve lisans mezunlarında 28, yüksek lisans da 32, doktora, tıp ve sporcularda ise erteleme yaşı 35 dir.  

Yine, yeni sistemde ilk defa Meslek yüksekokulu mezunlarına yedek ast subay olarak vatani görevini yapma imkânı veriliyor. Mevcut yasada meslek yüksekokul mezunları ilkokul mezunları ile aynı şartlarda değerlendiriliyordu. Bu yüzden gençlerimiz kısa dönem askerlikten faydalanabilmek için kendi mesleklerinden vazgeçerek, mutlaka 4 yıllık bir fakülte bitirmenin derdine düşüyorlardı.    

Şimdi yedek astsubaylık tercihinde bulunarak, 2 ay temel eğitiminin ardından 10 ay astsubay maaşı alarak vatani görevlerini yapabilecekler.

Ayrıca vatani görevini tamamladıktan hemen sonra; askeriye de kalmak isteyenlere, uzman erbaş, astsubay ve subay alımları için sınav tam notunun %20 sine kadar ilave puan, meslek lisesi mezunları ve yüksekokul mezunları için ise %25 e kadar ilave puan verilebilecek.  Bunun amacı, Türk Silahlı kuvvetlerimizin,  personel alımında 1 yıl süre ile eğittiği ve yatırım yaptığı insan gücünü muhafaza ederek, kaynakların en etkin şekilde kullanmak istemesindendir.

Değerli milletvekilleri;

Yeni askerlik sisteminin ülkemize ekonomik yönden herhangi bir yükü de bulunmamaktadır. Er ve erbaşlara ödenen harçlık, yedek ast subay ve yedek subaylara ödenen maaş; bedelli askerlik ve dövizle askerlikten elde edilen gelir ile karşılanmaktadır. Yani Sistem kendi döngüsünü sağlamaktadır.

Yeni yasa teklifinde, Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlar, bedelli askerlikten faydalanmazlar ancak; Yasa çıktıktan sonra bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olan kişilerden istekli olanlar, 1 defaya mahsus olmak üzere ilk başvuru döneminde bedelli askerlikten yararlanabilecekler. 

Öğretmenler ve doktorlar, bağlı bulundukları bakanlıkların ihtiyaçları göz ününde bulundurularak, 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından, kendi görevlerini yapıp, maaşlarını da kendi bakanlıklarından alarak vatani görevlerini tamamlamış olacaklar.

 Çok değerli milletvekilleri, Yeni sistemin güzelliklerinden biri de, personelin önünün açık olması. 

ASKERİYEYE ERBAŞ OLARAK GİREN BİRİNİN, UZMAN ERBAŞLIĞA, ASTSUBAYLIĞA, SUBAYLIĞA HATTA GENERALLİĞE KADAR YÜKSELME ŞANSI VAR.

Gerekli şartları yerine getirmek koşulu ile askeriyeye Erbaş olarak giren birinin, uzman erbaşlığa, astsubaylığa, subaylığa hatta generalliğe kadar yükselme şansı var. 

Değerli milletvekilleri göründüğü üzere, Yeni askerlik sistemi çok daha büyük bir özen, ayrıntı ve dikkat ile hazırlanmış bir çalışmadır.  Burada, çok önemli bir değişim, dönüşüm ve gelişme içerisindeyiz. 

Bu yasa teklifi, İnşallah Genel Kurlumuzda oylanarak kabul edikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayı ile yürürlüğe girecek. 

Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, silahaltındaki er ve erbaşlardan, 6 ayını tamamlayanlar tezkerelerini alarak, terhis edilecekler. 

Yeni askerlik kanununun, Vatanımıza ve Milletimize Hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu Saygıyla Selamlıyorum’’ dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İl genelinde son 1 hafta içinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle, İl Merkezi ve İlçelere bağlı bazı köylerde, tarım alanları başta olmak üzere, köy yolları ve Büğdüz Köyü’de bazı evler ve eklentilerinde su baskınları yaşanmasına ilişkin valilikten açıklama yapıldı;

 

Açıklamada yaşanan su baskınları ile ilgili, valiliğin koordinasyonu altında İl Özel İdaresi, AFAD İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, etkilenen bölgelerde gerekli müdahale ve hasar tespit çalışmalarının hızlı bir şekilde yapıldığı belirtildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, en az % 30 zarar gördüğü beyan edilen Tefenni, Kemer ve Merkez İlçelerinde ilgili teknik personelce yerinde hasar tespit çalışması yürütülmüştür.

· Tefenni İlçesi Yeşilköy’de 137 üreticiye ait 4.000 dekarlık meyve bahçesinin (Elma, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Şeftali ve Armut) % 30 ile % 80 arası hasar gördüğü,

· Tefenni İlçesi Başpınar Köyünde 50 üreticiye ait 500 dekarlık meyve bahçesinin (Elma, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Şeftali ve Armut) % 30 ile % 80 arası hasar gördüğü,

·Kemer İlçesi Akören Köyünde 100 çiftçiye ait 1.500 dekarlık tarla ürününün (Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Mısır, Haşhaş) % 40 oranında hasar gördüğü,

· Kemer İlçesi Elmacık Köyünde 100 çiftçiye ait 2.000 dekarlık tarla ürününün (Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Mısır, Şeker Pancarı) % 40 oranında hasar gördüğü,

· Merkez İlçe Büğdüz Köyünde 602 üreticiye ait 2.394 dekarlık tarla ürününün (Yonca, Mısır, Arpa, Çavdar, Yulaf, Muhtelif Sebze) % 30 ile % 70 arası hasar gördüğü tespit edilmiştir.

İl Özel İdaresi tarafından aşırı yağıştan etkilenen köy yolları ile ilgili yapılan çalışmalarda;

· Merkez İlçemiz Büğdüz Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (Büğdüz-Kökez Yolları) 3 gün süre ile 1 adet greyder, 1 adet kanal kazıcı, 2 adet kamyon ve 4 personel ile müdahale edilmiş, kapanan yol satıhı şarampoller açılmıştır.

· Merkez İlçemiz Kozluca-Erikli Köyleri arasında ulaşımı sağlayan yolda meydana gelen su baskınına 1 adet greyder, 1 adet kanal kazıcı ile müdahale edilmiş, kapanan şarampoller açılmış, dolarak çalışmaz hale gelen sanat yapıları yenilenmiştir.

· Tefenni İlçemiz Beyköyde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi ile müdahale edilmiştir.

· Tefenni İlçemiz Ece Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi ile müdahale edilmiştir.

· Tefenni İlçemiz Sazak Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi (greyder) ile müdahale edilmiştir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma ekipleri tarafından Büğdüz Köyünde yapılan çalışmada;

· Aşırı yağıştan etkilenen bazı ev ve eklentilerde çamur ve su pompaları ile tahliye işlemi gerçekleştirilmiştir.

· İlgili teknik personel tarafından yaşanan su baskınları ile ilgili hasar tespitleri yapılmıştır.

Aşırı yağışlar nedeniyle, İl Merkezi ve bazı İlçelerimizde yaşanan su baskınları ile ilgili ilk andan itibaren gelen ihbarlar sorumlu kurumlarımız tarafından değerlendirilerek, yaşanan olaylara hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Ayrıca yapılan hasar tespit çalışmaları İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından bağlı olduğu Bakanlığa, İl AFAD Müdürlüğümüz tarafından AFAD Başkanlığına bildirilmiştir.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP Merkez İlçe Örgütü Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’na destek için İstanbul’a gitti.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu için çalışmalarına Ümraniye’de başladı. Merkez İlçe Örgütü ve Ekrem İmamoğlu gönüllüleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim kampanyası için Ümraniye’de bir araya gelerek İmamoğlu’na 23 Haziran’da yapılacak seçimde İstanbul halkından destek vermelerini istediler.

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na destek için İstanbul’a gittiklerini ifade eden CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan;

“YSK’nın İstanbul kararı Türkiye demokrasi tarihine yargı darbesi olarak geçecektir. Biz inanıyoruz ki İstanbul halkı Ekrem İmamoğlu’nu tekrar seçecek ve demokrasinin gereği yerine getirilmiş olacak. CHP Merkez İlçe Örgütü olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için Ümraniye’de seçim çalışmalarımızı yürütüyoruz. İstanbul’da yaşayan Burdurlu vatandaşlarımızdan Ekrem İmamoğlu için destek istiyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin İmamoğlu.” dedi. 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Şubat ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Başkan Ali Orkun Ercengiz, Meclis toplantısında geçtiğimiz mayıs ayında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Mayıs ayı çalışmalarının açıklanmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde yer alan 8 madde görüşülerek karara bağlandı.

 Belediye Meclis Toplantısının birinci gündem maddesinin gereği olarak Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne  5 adet asil, 5adet yedek üye seçildi. 

Toplantı gündeminin ikinci maddesini görüşülmesinde de içme suyu fiyatlandırma tarife belirleme komisyonuna Mesut Özcan, Çağan Türkan ve Cihat Çavuşoğlu seçildiler.

Burdur Belediyesi Belediye Meclisi’nin yeni dönemini üçüncü toplantısında toplantı Burdur merkez güreş alanı organizasyonu ve yapılacak olan protokolü imzalama yetkisi oy çokluğuyla Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e verildi. Belediye Meclisi toplantısı diğer gündem maddelerini görüşülmesiyle devam etti. 

 Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz belediye meclisi toplantısında yaptığı konuşmasında;

“Sabah birinci oturumda buluştuk. Çiftçi Mallarının Korunması hakkında kanun gereğince yapılması gereken olağan seçimi mevcut 17 meclis üyesi arkadışımızla birlikte gerçekleştirdik. Orada da hem Çiftçi Koruma Malları meclis üyelerini hem de Murakabe Heyeti’nin belirlenmesini sağladık. Biz aslında aslında bir tarım toplumuyuz. Her ne kadar sanayileşmeyi özümseyip, benimsemiş olsakta tarımdan asla vazgeçecek konumda değiliz. Artan nüfusumuzla genç çalışanın yüksek olduğu ve münbit topraklarının oldukça sayısal olarak fazla olduğu bir coğrafyada yaşayan ülke olarak tarımdan asla vazgeçmemeliyiz. Çünkü tarım insanın olmazsa olmazı. Var olduğu  günden beri tarımın önemini bilip, fark edip, hissedip, buradan gelişe toplumlara bakıldığı zaman bizim kendi kendine yetebilen 7. ülke konumundan bugün mısırı, buğdayı, pirinci ithal eden duruma gelmiş olmamızı irdelememiz gerekir. Bu konuda da gereken önemleri gayri siyasi düşünerek tüm toplumun paydaşları ve her kesimin sahip çıkacağı bir anlayışla toprakların işlenilmesi ve gelecek kuşaklara en azından kendi kendine yetebilme adına gayretlerimizin olması gerekir.”dedi.  

Burdur Belediyesi’nce geçtiğimiz ay içerisinde yapılan çalışmaların özetini aktaran Başkan Ercengiz;

“Park Bahçeler Müdürlüğü’nden gelen aylık çalışma raporumuzda Yardımsevenler Okulu’nun oyun grubunun tadilatları ve yenileme çalışmaları yapıldı. Park ve mezarlıklarımız bayrama hazır hale getirildi. Bedesten, Karasenir ve Zafer Parkı’nın oyun grubu çevresinde korkulukları yapılarak çocukların güvenli bir alanda oyun oynama imkanı sağlandı. Emek Mahallesi 22049 Sokak’taki parkın yapısal çalışması tamamlandı. Şirinevler Mahallase 39. Sokak’taki parkın yapısal çalışmalarına başlanıldı. Aile mezarlığı refüjüne gül dikimi sağlandı. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda havuz ve sert zemin bakımları tamamlandı. Alanlara 50 bin adet çalı grubu dikimi yapıldı. Sera alanında 1,5 milyon adet bitki ve çalının bakımı yapıldı. Sera alanında üretim için 110 bin adet kadifa tohum ekimi yapıldı. Sera alanlarındaki bitki ve çalı grubunun ilaçlama, gübreleme işlemleri tamamlandı. Düzenli olarak park ve refüj temizleri de devam ediyor. 

Fen İşleri Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalarda; Şehiriçi muhtelif yerlerde sıck asfalt ve yama çalışmaları devam etti. Geçtiğimiz ayda Gönül Sofralarımızda vatandaşlarımızla bir araya geldik. Yağmur nedeniyle birkaç mahallemezide yapamamıza rağmen 40 bir yurttaşımızla gönül sofralarımızda iftarımızı gerçekleştirdik. Ramazan etkinlikleri kapsamında yaptığımız halk konserleri ve etkinliklerimize devam ettik. STK, meslek odası, oda başkanları, muhtarlarla iftar yemeğinde bir araya geldik. Belediye personelimizle de iftar yemeği yaptık. Kadir Gecesi’nde 4 bin kişilik kandil simidimizi hem esnafımıza hem de yurttaşımıza ulaştırdık. Gönülden gönüle mağazamızda mobil uygulama ile ihtiyaç sahibi vatandaşalarımızın evlerine, mahallerine, sokaklarına ulaşarak orada gelemeyen, çekinen ya da haberdar olmayan yurttaşımızın gönülden gönüle mağazamıza ulaşmasını sağladık. 19 Mayıs’ta gençlik yürüyüşümüzü gerçekleştirerek konserimize katıldık. Kültar turları kapsamımızda ablalarımızın, teyzelerimizin çokta beğeniyle talep ettiği Çanakkale ve Konya gezimizi gerçekleştirdik. Engeliler Haftası’nda engelli çocuklarımız ve aileleriyle iftar yemeğinde bir araya geldik. Anneler Günü matinesinde annelerimizle bir araya geldik. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda da işçi personelimizle düzenlediğimiz öğle yemeğinin ardından işçilerimizle birlikte yürüdük. Bu arada DSİ tarafından daha önce protokole bağladığımız ve yapımı DSİ tarafından gerçekleştirilecek olan 5 bin metreküplük Atatürk Mahallesi su deposu yapım işine başlanılıyor. 21 Haziran’da arıtma yumuşatma tesisimizin ihalesi yapılacak. İnşallah Burdur içme suyu sorununu da kökten çözmüş olacak. Otogarın yapım işinde artık sona gelindi. Otogarımız bundan sonra en iyi şekilde sorun çıkarmayacak hale getirilerek halkımızın kullanımına uygun noktada teslim alacağımız şekle getirildi. Önümüzdeki günlerde de son rütuşları yapıldıktan sonra da zannediyorum ki bu ayın sonuna kadar çalışmalar bitecek. 

Pazartesi günü ihalesi yapılan Bedesten Çarşısı’nın yenileme işi önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılarak hem izolasyonu hem çatı tadilatı yapılıp, işlevsel hale getirilecek.” bilgisi verdi.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

‘Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘Yaz Şenliği’ Gazi Atatürk Stadyumunda yapıldı. Müzik dinletisi, zeybek gösterisi, halat çekme ve bisiklet dağıtımı gibi çok sayıda eğlenceli etkinliğin yer aldığı şenlikte başrolü özel öğrenciler oynadı. Sahneye çıkmanın heyecanı ve sevincini birarada deneyimleyen öğrenciler; öğretmenleri, aileleri ve çok sayıda misafirle birlikte güzel anlar yaşadı. 

Bol aktivite ve coşkuyla gerçekleştirilen ‘Yaz Şenliği’ etkinliğinde konuşma yapan Vali Hasan Şıldak;

“Bu gün burada protokol kuralları geçerli değil. Herkes serbest, rahat olsun. Burası bir şenlik havasında bir şenliğe şölene sahne olsun istiyoruz. Çünkü biz hep beraberiz, birlikteyiz. Burada bulunan bütün insanlarımız toplumumuzun  bütün katmanlarını temsil ediyor. Ve devletimizin en sıcak şekilde kucakladığı herkes burada. Bu faliyetleri anlamlı kılan sizlersiniz. ‘Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’ dedik çünkü en başta devletimizin başı olan Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın bir süredir ülkemiz genelinde uygulamasına öncülük ettiği gönül elçileri projesinin etkili ve kapsamlı şekilde ilimizde yürütülmesini amaçlayan bu proje gerçekten amacına ulaştı. Katkı sağlayan bütün kurumlarımıza bütün kurum çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bütün çalışmalar, faaliyetler bir hedefi varsa ve bu hedef gerçekten önemseniyorsa, hedefe sıkı bir şekilde sarılınıyorsa ve samimiyet varsa o hedefe ulaşıyor. Başarı yakalanıyor. Tabi bütün amaçlarımıza ulaştığımızı söyleyemeyiz. Ama çok güzel çalışmaların olduğu bu projemizin bileşenlerini oluşturan 6 başlık altında yürüttüğümüz çok güzel etkinlikler ve faaliyetler oldu. En güzel, en mutlu eden husus ise çocuklarımızın, yaşlı insanlarımızın, tecrübeli insanlarımızın ailelerimizin gözlerinde gördüğümüz sevinç pırıltısı ve bir elin onlara uzanıyor oluşundaki mutluluk anı, bize her türlü yorgunluğu her türlü sıkıntıyı unutturuyor.

Bu gün burada; özel çocuklarımız, bir takım engellerinden dolayı hayatı doya doya yaşayamayan ama o engelleri de sınırsız bir şekilde yaşamak isteyen, duygularında düşüncelerinde heyecan olan coşku olan çocuklarımız, gençlerimiz var. Onların her türlü meşakkete katlanan anneleri babaları var. Yaşlılarımız, ulu çınarlarımız var. Bizi biz yapan bizi var eden bizi ayakta tutan o değerlerimiz var. Evde eğitim hizmeti alan çocuklarımız ve aileleri var. Koruma ve bakım altına alınma ihtiyacı olan ve devletin şefkatli elleriyle sahiplenilmiş çocuklarımız var. Tabiki aziz şehitlerimizin değerli hatırası aileleri, gazilerimiz ve onların değerli aileleri var. Bütün bu insanlarımız aynı zamanda burada bulunan bütün okullarımızdan gelen öğrenci gruplarıyla, bizlerle sizlerle ve yine toplumumuzun onlara destek olan kesimleriyle bu gün burada bütünleşiyoruz. Devletimiz, izlediği uygulamalar yaptığı faaliyetlerle gerçekten sosyal devlet olmanın tam olarak hakkını vermektedir. Bilhassa aile ve sosyal hizmetler bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalar, milli eğitim bakanlığının, sağlık bakanlığının çalışmaları, illere ilçelere bütün kılcal damarlara kadar nüfuz etmiş olan bu çalışmalar valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız uhdesindeki titiz uygulamalarla birebir insanlarımıza ulaşıyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız bu insanlarımızı her daim kucaklıyor. Onların üzerine titriyor. Bu gün çok güzel gösteriler hazırladılar arkadaşlarımız. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma, destek veren şenliğin gerçekleşmesinde emeği olan başta vali yardımcımız, aile sosyal hizmetler müdürlüğümüz, milli eğitim müdürlüğümüz, gençlik ve spor müdürlüğümüz, üniversitemiz, diğer bütün kurum ve kuruluşlar, katkı veren ve emek sarf eden bütün personelimize yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Bucak’tan gelen misafirlerimiz var onlara da teşekkür ediyorum. 

Projemizin içinde yıl sonunda böyle bir şenlik tertip etmek vardı. Yağmursuz bir günü seçebilmek için kılı kırk yardık saaatini bile son anda belirledik. Bereketli yağmurlu günlerdeyiz Allah daha da arttırsın ve şuna inanıyoruz toplumumuz her kesimiyle her alanda birlik bütünlük içinde oldukça Cumhuriyet’imizin değerlerine milli ve manevi değerlerimize, bir birimize sahip çıktıkça ayakta kalmaya daha güçlü bir Türkiye için emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Burada bulunan herkes birbirine iyi baksın lütfen. Bu kesimler, insanlarımız bizlerce desteklenmeye devam ettikçe  biz onları kucakladıkça onlardan güç almaya devam edeceğiz. Devlet olarak çok daha güçlü ayakta kalacağız. Şenliğimiz hayırlı uğurlu olsun. Bol eğlenceli olsun. Çocuklarımıza sahneyi bırakacağız ve bu güzel havada çimlerin üzerinde güzel gösteriler izleyeceğiz. Hepinize iyi seyirler diliyor, çocuklarımıza da kolay gelsin diyorum. Başarılar diliyorum. Onları gözlerinden öpüyor kucaklıyorum.” Açıklamasında bulundu.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Atatürk ilke ve inkılâplarına sıkıca bağlanmak ve bu ilke ve inkılaplarının sonusuza kadar yaşatılması amacıyla 19 Mayıs 1989’da kurulan Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye’de ve yurtdışında birçok şubesi olan bir sivil toplum kuruluşu. Dernek, ilimizde de1994 yılından bu yana yaşatılmakta ve faaliyetlerini sürdürmekte. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas gazetemize yaptığı açıklamasında, “ADD, Atatürk devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunların çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inanarak kuruldu. Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunmak ve onlara bekçilik yapma zorundayız.” dedi. Atatürkçü Düşünce Derneği ilimizde 26 Haziran 1994 tarihinden bu yana varlığını sürdürmekte. 276 üyeye sahip olan Atatürkçü Düşünce Derneği her platformda Atatürk’ün ilke ve devrimlerini anlatmakta ve bu doğrultudaki görüşlerini savunmakta.

Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan genel kurulla başkanlığa seçilen Ümran Minas Atatürkçü Düşünce Derneği’nin savunduğu görüşleri ve politikaları, yapılan ve yapılması planlanan faaliyetleri gazetemize açıklayarak, yönetim kurulu üyelerini tanıttı.

2010 yılından bu yana ADD’nin aktif üyesi olduğunu belirten Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas açıklamasında;

“2017 yılında Salih Kepenek Başkanlığında derneğin yönetim kurulunda görev aldım. 2019’da da derneğin başkanlığına seçildim. Yönetim kurulunda; Murat Onaran, Hakan Açar, Nihat Ülkü, Nurcan Baran, İbrahim Onur ve Hüseyin Kaya yer alıyor. Göreve geldiğimizde ilk olarak üye sayısının artırılmasıyla ilgili çalışmaya ağırlık verdik. Kısa sürede 20 üye kaydı daha yaptık.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte öğrencilerin memleketlerine gitmesinden sonra da çalışmalarımızı yeni dönemde daha aktif şekilde ilerleteceğiz. Ama yaz aylarında Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ve Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümlerinin başında, belirtilen konularla ilgili yazılarla gündemde kalmayı amaçlıyoruz.” bilgisi verdi.

Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan nesiller yetişmeli

İlerleyen süreçlerde yapmayı planladığı etkinliklere ilişkin değerlendirme yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas;

“30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe etkinliğinde yer almayı planlıyoruz. Eylül ayından itibaren okulların açılmasıyla birlikte önceliğimiz öğrencilere burs sağlamak olacak. Buna yönelik şimdiden gönüllü bağışçılarımızla irtibat kurmaktayız. 

Yine bir diğer çalışmamızda 14 Haziran’da ilimizde yapacağımız eşgüdüm toplantısına yönelik Burdur ADD ev sahipliğinde Genel Başkanımız Hüseyin Emre Altınışık’ın katılımıyla Isparta-Burdur şubeleri ve tüm Atatürkçü dostlarımızla gelecek günlerde yapacaklarımızı planlayacağız. Aynı gün toplantının devamında da sürpriz bir ismin konferansını düzenleyeceğiz.” dedi.

Demokrasi ayaklar altında

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak izledikleri politikayı ve gündeme dair açıklamalarda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Minas; 

“İktidarın ülkemize yaşattığı zor bir dönemden geçiyoruz. Atatürk’ün bıraktığı manevi değerler hoyratça harcanmakta; en son yaşanan İstanbul seçiminin iptali ile de hepimiz gördük ki demokrasi ayaklar altına alındı. Tüm bu zorbalığın, bağnazlığın karşısında biz, Atatürkçü Düşünce Derneği olarak dimdik durmaya, her platformda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerini herkese anlatmaya; Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan nesiller yetişmesine son nefesimize kadar katkı koymaya devam edeceğiz. 

Burdur Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; yapacağımız tüm çalışma ve etkinliklerde tüm gönül dostlarımızın desteğini omuzlarımızda hissetmek istiyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte 31 Mart yerel seçim sürecini, sonrasını ve Cumhur İttifakı’nın Burdur’daki uyumu konularına ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. 

 

31 Mart yerel seçimlerinde Burdur’da 15 yerleşim yerinde kıyasıya bir belediye başkanlığı seçimi yarışı heyecanı yaşandı. Burdur’da 1 şehir merkezi, 10 ilçe merkezi ile 4 belde de belediye başkanlığı seçimleri yapıldı. Burdur ve Yeşilova’yı CHP kazanırken, iktidar partisi Ak Parti Bucak ve Gölhisar gibi büyük ilçeler olmak üzere; Karamanlı, Ağlasun, Altınyayla, Kemer ilçeleriyle birlikte toplam 6 yeri kazanırken, ilçe ve beldelerde en büyük çıkışı MHP gerçekleştirdi. MHP Tefenni, Çeltikçi ve Çavdır ilçeleri ile Söğüt, Yusufça ve Kızılkaya beldelerini kazandı. Bucak Kocaaliler Beldesi’ni ise İyi Parti kazandı. MHP Türkiye genelinde ise 1 büyükşehir, 10 il belediyesi ve 181 ilçe belediyesini almayı başardı.

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, sahada yaptığı seçim çalışmaları boyunca seçmenin en büyük sıkıntısının ekonomi olduğunu özellikle tarımla uğraşan kırsal kesimin girdi fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ekip dikmekte zorlandıklarını ifade ettiklerini belirtti. 14 seçim bölgesinde yapılan seçim sonuçlarına göre 6 belde başkanlığını kazanarak hedeflerine ulaştıklarını vurgulayan MHP İl Başkanı Ökte, 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan seçiminde Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanacağını söyledi.

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte Cumhur İttifakı’nın Burdur’daki uyumu konusuna ilişkin yaptığı açıklamada;

“Cumhur İttifakı, iki liderimizin yapmış olduğu anlaşmadan sonra bilhassa 31 Mart’ta yapılan seçimlerde başlayan bir birliktelik şu anda sakin bir yekilde gitmektedir. 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul’daki büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde yine genel başkanımızın talimatları doğrultusunda Cumhur İttifakı’na yakışır bir şekilde bu haftasonu 6 belde başkanlarımızla beraber İstanbul’a Burdur teşkilatı olarak bizde katılıyoruz. Her ilin başkanlarıyla Türkiye nüfus bazında Burdurluların İstanbul’da hemşehrisi bulunduğu için genel başkanımız her seferinde Burdur’u gündeme getirmiştir. Bu gündem sırasında bizde belli çalışmalar doğrultusunda İstanbul’daki Burdurlular Derneği hemşehrimizi ve diğer hemşehrimizi ulaşarak ayın 15’inde toplu bir vaziyette toplantı yapacağız. Burada Cumhur İttifakı’nı ve Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım adına İstanbul’dan hemşehrilerimizden oy isteyeceğiz. Genel başkanımızın il başkanları toplantısında, İstanbul’daki hemşehrilerimize ulaşabilmemiz için sınıf, okul, asker, iş, mahalle arkadaşlığı şeklinde 7 maddde çıkardı. Bu maddelere bağlı olarak bizler İstanbul’a giderek ulaşabildiğimiz son noktaya kadar ulaşıp, ikna edebildiğimiz hemşehrileri ikna ederek Cumhur İttifakı’nı Allah’ın izniyle 23 Haziran’da zafere ulaştıracağız.

MHP’nin önceliği devletin bekası

“Burdur merkezde piyasada iki muhatabın haricinde bir sürü laflar var. Bu laflar iki tarafı birbirine tutuşturmak için yapılan bir organize iş. Ama hedeflerine uluşamayacaklar. Çünkü arada bir sıkıntıda olsa biz genel başkanımızın ve genel merkezimizin talimatları doğrultusunda kurumsal bir siyasi partiyiz. Onun için genel başkanımızın verdiği talimatlar doğrultusunda biz tabanda il başkanları olarak anlaşmak zorundayız. Onun için 23 Haziran’a kadar ortaklaşa bir programda yapabiliriz İstanbul’da. 23 Haziran sonra her iki lider tahminim görüşme yaparak ileriki süreçte genel başkanın demiş olduğu gibi Cumhur İttifakı’nın devam edeceği kanısındayım ben de.” sözleriyle Cumhur İttifakı birlikteliğinin ileride de devam edeceği düşüncesinde olduğunu söyledi.  

MHP’nin kuruluş amacı ülkücülük ve milliyetçilik olduğunu ifade eden MHP İl Başkanı Hikmet Ökte;

“Bizimde bir fikir partisi olarak asla olmazsa olmazlarımız vardır. Genel Başkanımız geçtiğimiz günlerde açıklamada bulundu. Lazistan ve Kürdistan şeklinde açıklama yapan adayın karşılığında cevap verdi. Asla Türkiye’de Lazistan ve Kürdistan yoktur. ‘Olmaması içinde MHP ve ülkücü hareket her zaman karışısında dik duracaktır’ şeklinde genel başkanımız sert bir açıklamada bulundu. Ülkücü hareketin felsefesinde önce genel başkanımızın felsefesi vardır. 1997 süreci başlarında önce ülküm ve milletim sonra partim ve ben düsturuyla hep toplum karşısına çıkmıştır. Bizde aynı bu şekilde devam ediyoruz. MHP’nin önceliği devletin ve milletin birlik ve beraberliği, bekasıdır. 

MHP’nin her zaman iktidar olmasa bile yıllarca 50 yıllık bir geçmişi olan siyasi parti her zaman iktidarda muktedirliği vardır. Her siyasi partinin hedefi kendi başına iktidar olmak ama birinci şartımız ülkenin bekası. Birlik ve beraberlikle Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta durması. Diğer siyasi partierden Türk milliyetçiliği ve ülkücülerin ayrıcalığı bu olması lazım.

Kırsal kesim sıkıntıda

Yerelde belediyede biz genel başkanımızın vermiş olduğu talimat doğrultusunda iki lider anlaştıktan sonra adayımızı çektik. Yine bir sürü sansasyonlar oldu. Bizde Cumhur İttifakı adayı için çalıştık. Takdiri ilahi nasip etmedi. Ama bu aradaki sünepeler grubu her iki siyasi partiyi birbirine katmak için mücadelesini yaptılar. Biz her zaman alnımızın akıyla sokağa çıktık. Çıkmaya da devam edeceğiz. 

Seçim çalışmaları boyunca genellikle ekonomi ön plandaydı. Her gittiğimiz yerde Burdur bilhassa tarım ve hayvancılık üzerinde geçimini sağladığı için yemlerin ve gübrelerin pahalı olduğu konusunda sıkıntılar gündeme geldi. Yerelde bu siyaset ekonomi arkada gözükse de bu ekonomi sıkıntılarında dünya globalinde gelişen olaylardan dolayı damgasını vurdu. Ama genelde insanlarda bir bıkkınlık vardı ve yeni bir ekip oluşmasını istediler. Bizde bu 14 seçim bölgesindeki adaylarımızla yeni vizyon yeni hareket katacak, çalışkan, dürüst ve davasına, ilçelerine ve beldelerine sahip çıkacak adaylar bularak hedefimize ulaştık. Bundan dolayı da Burdur halkına çok çok teşekkür ederim. 

24 Haziran mahalli idareler seçimindeki aday adaylığından başlayan süreçte biz tüm seçim bölgelerimizde adaylarımızı oluştururken sevilen, sayılan halkta rehabet olan adaylar üzerinde anketler yaparak bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalar doğrultusunda da Burdur’umuzda 50 yıllık bir mazisi bulunan MHP’nin görmediği bir belediye başkanlığı aldık.”dedi ve seçim çalışmaları boyunca destek veren herkese teşekkür etti.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Burdur Belediyesi ve SDÜ Akademisyenlerinden Doç. Mustafa Genç ortaklığıyla alaca dokuma kilimleri projesi hayata geçiriliyor.

1 Temmuz’dan itibaren başlayacak olan çalışmalarla birlikte toplamda 40 kadına istihdam imkanı da yaratılacak. Tarihi ve kültürel değerlerimizden olan ve 250 yıllık bir geçmişi olan alaca dokumalarının devamı sayılabilecek alaca kilim dokumaları ev teksitili ve turistik eşya olarakta kullanılabilecek. Bu proje sayesinde unutulmaya yüz tutumuş alaca kilimleri dokumacılığı da yaşatılacak.   

Konuyla ilgili Belediye Meclisi’nde açıklama yapan Başkan Ercengiz, unutulmaya yüz tutmuş al yazma kilimleri projesi hakkında bilgi verdi. Belediye meclisine ek gündem maddesi olarak eklenen al yazma kilimleri projesinin 1 Temmuz’da uygulamaya sokulacağını açıkladı. 

Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu Belediye Meclisi’nde al yazma kilimleri için Süleyman Demirel Üniversitesi’yle işbirliği protokolü yapıldığını belirterek;

“Burdur Belediyesi, Süleyman Demirel Üniveristesi’yle uzunca bir süredir çalışma yürüttü. Proje Burdur’un unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarından kilimin yeniden gün yüzüne çıkarılması konusu. Bunun için kapsamlı çalışmaya ihtiyaç vardı. Alaca dokumaları bu projenin alt yapısını oluşturması ve köylerimizde yaygın bir şekilde yer alması nedeniyle bizde bu yüzyıllardır devam eden günümüze kadar taşınan al yazma kilimlerinin bir projeyle tanıtılması. Buna yönelik yapılacak araştırma ve sonuç çalışmalarıyla eğitim programları ve bunun sonucunda da istihdamın sağlanması konusunda bir proje hazırlamak istedik. Bu projeyi üniversiteyle şöyle kurguladık. Bu proje genç kız ve kadınlarımızın yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını, al yazma kilimlerinin üretilmesini, gelir sahibi olmalarını projede çalışanları meslek sahibi yaparak ekonomik kazancın sağlanması ve böylece istihdamla beraber kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının geliştirilmesi yönünde atılacak önemli bir proje. Burada geleneksel el sanatlarından olan bu ürünümüzün ev tekstili olarak evlerde, turistik eşya olarakta değişik alanlarda kullanıma sunulması ve bunlardan elde edilecek gelirinde bu üretime katkı koyması hedefleniyor. SDÜ akademisyenlerinden Doç. Mustafa Genç’le ortak çalışma yürüterek alaca dokumalrda usta öğretici olan arkadaşlarımızdan üç kişiyi eğiterek aynı zamanda çöp boyası eğitimi de verecek. Kilim desen ve motiflerin araştırılmasını sağlayacak. Bununla beraber bir eğitim kitapçığını da hazırlayacak. Bununla beraber projenin toplam süresi 8 ay olacak. 1 Temmuz’dan itibaren bu çalışma başlamış olacak. İlk iki ayda usta eğiticilerin eğitimi ve küp boyası eğitimi başlayacak. Daha sonra takip eden 6 aylık süreçte de ilk eğitimlerin verilmesi sağlanacak. Bu projeyle toplam 40 tane genç kadın ve kızımızın kilimle buluşması gerçekleşecek. Böylelikle onlarda istihdama kazandırıacak.” dedi.

Hatice Dursun  

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

BUTSO’dan yapılan açıklamada 2019 Mayıs ayında ihracatta artış olduğu bilgisi verildi;

 

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, 2019 yılı Mayıs ayında ihracatta artış olduğunu belirtti.

Nisan ayına göre %41,4’lük bir artış olduğunu vurgulayan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Keyik: “Ekonomik dalgalanmalar ve dünya ticaret hayatındaki olumsuzluklar nedeniyle bu yıl 2018’e göre daha alt seviyelerde olan ihracat rakamlarımızın en kısa sürede artacağını öngörmüştük. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre doğru bir tespitte bulunduğumuz ortaya çıktı. 2019 yılı Nisan ayındaki yaptığımız ihracat 16 milyon 674 bin dolar olurken Mayıs ayı ihracat rakamlarımız 23 milyon 579 bin dolara ulaştı. %41,4’lük artışla bir önceki ihracat rakamlarımızı 6 milyon 905 bin dolar artırdık” dedi. 

Bir önceki yılın aynı ayına göre karşılaştırmada da bulunan Başkan Keyik: “2018 yılı Mayıs ayı ihracatımız 19 milyon 255 bin dolarken, bu yıl 23 milyon 579 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Geçen yılın aynı ayına göre %22,45’lik sağlanan artış ticaret ve sanayi hayatımızda fazladan üretim ve ilave istihdam olarak ekonomimize fayda sağlamaktadır.” Dedi ve en alttan en üste istihdam sağlayanlara, çalışanlara, yorulanlara, üretenlere ve ürünlerini özellikle dış ticarette pazarlayanlara teşekkür etti.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)
No Internet Connection