Haberler - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, mahalle toplantılarına kaldığı yerden devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen mahalle toplantılarına, Yeni, Yenice, Cemil ve Dere Mahalleleri ile devam edildi. Başkanı   konuşmada; “Eğer DSİ Bölge Müdürlüğü Burdur’la ilgili içme suyu ve arıtma tesisini kısa vadede yapmayı düşünmüyorsa, Burdur Belediyesi olarak nitelikli içme suyunu Burdur halkımıza biz kazandıralım”  dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Pazar günü gerçekleştirdiği mahalle toplantısında Yeni, Yenice, Cemil ve Dere Mahalleleri  sakinleri ile bir araya geldi. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akkaya, CHP Merkez İlçe aşkanı Sıkıka Gül Oğuzkan  CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Onur Karakaya da toplantıya katıldılar.  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, mahalle sakinleri tarafından hazırlanan sevgi dolu afişlerle karşılandı. Düzenlenen toplantıda beş yıl boyunca yapılan yatırım ve hizmetler hakkında mahalle sakinlerini bilgilendirerek “yaptıklarımızı anlatacağız, yapamadıklarımızın hesabını vereceğiz” diyerek gerçekleştirilemeyen projelerin sebeplerini de açıkladı. 

Son günlerde gündem konusu olan nitelikli içme suyu hakkında da vatandaşı bilgilendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı konuşmada “2015 yılında Sayın Bakan Veysel Eroğlu’nu ziyaret ettik. O zaman seçimden önce söz vermişti Burdur’a,  içme suyu sorununu çözeceğiz demişti. Sözünü hatırlattık ve kendisi de sözünün arkasında durmaya kararlıydı.  2015 yılında DSİ 18. Bölge Müdürlüğü  ile Burdur Belediyesi adına imza attık. Bu işi yapacak, bitireceklerdi. Çeşmeden nitelikli su aktığı günden itibaren,  Burdur halkı olarak biz de DSİ Bölge Müdürlüğü’ne uzun vadeli düşük faizli bir borçlanma ile bu borcumuzu ödeyecektik. Pompalar değişti, İsale hattı  değişti ve depomuzun bir tanesi yapıldı. Ağustos ayında ekonomik çalkalanma başladı ve DSİ yatırımı öteledi, çalışmaları  durdurdu.  Şimdi Buradan söylemek istiyorum, DSİ 18. Genel Müdürlüğü ile de yazışacağız. Eğer DSİ Burdur’la ilgili içme suyu ve arıtma tesisini kısa vadede yapmayı düşünmüyorsa, bugüne kadar yaptığı işleri bize teslim etsin. Biz teşekkürümüzü edelim, borçlanmamızı yapalım ve arıtma, yumuşatma tesisimizi Burdur Belediyesi olarak en kısa zamanda yapacağımız ihalelerimizle biz yapalım.  Burdur’umuzun nitelikli içme suyunu Burdur Halkımıza, kazandıralım. Bunun başka yolu kalmadı.” Şeklinde konuştu.  

Tekrar Belediye Başkanlığına seçilmesi durumda da yapacağı projeler ve yatırımlar hakkında da mahalle sakinlerine bilgi vererek, bölgede bulunan Demokrasi Parkı’nın da adına yakışacak şekilde tekrar düzenleneceğini belirten Başkan Ercengiz konuşmasını Biz Memleketin parasını çarçur etmeye değil, yine memleketimizin insanına kullanmaya geldik.” Sözleriyle tamamladı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

 Bakibey Konağı, Çelikbaşlar Evi, Taşoda, Mısırlılar Evi, Piribaşlar Evi Burdur Şehir Mimarisinin iyi korunmuş, başarılı örnekleridir. Ancak; Burdur Şehir Mimarisinin özelliklerini yansıtan önemli ve güzel örnekler, bu yapılardan ibaret değildir. 

Şehrimizde hala ayakta kalmış, öyle güzel şehir mimarisi örneği yapılar var ki; estetik görüntüleri, mimari yapıları ile  dikkat çekiyorlar.

Bu evlerden bir tanesi, Sakarya Caddesi,Turan Caddesi, Hamamcı Sokak ve Onur Sokak’ın kesişme noktasında, beş yol kavşağında bulunuyor. Turan Caddesi; Üçdibek Mahallesi ile Sakarya Mahallesi arasında sınır oluşturuyor.

Yıllara meydan okuyarak ayakta kalan ve hala kullanılan bu bina, 50-60 yıl öncesi düşünüldüğünde, bir mimarlık yaratıcılık harikası. Binayı tasarlayıp yapanlar, alanı çok güzel ve nizami bir şekilde kullanmışlar. İkinci kat çıkmasını da zamanın taşıtlarının yolda dönmesine, ilerlemesine engel olmayacak tarzda yerleştirmişler. İkinci kat çıkmalarının altına yerleştirilen dirsekler, hem ikinci katı taşımakta, hemde binaya bir tarz bir görsel güzellik katmakta. 

Aradan geçen yıllara rağmen durup incelendiğinde bina hala çok güzel, hala değerli, başarılı bir Cumhuriyet Mimarisi örneği.

Büyük çoğunluğu Ulucami etrafında olup koruma statüsünde bulunan bu evlerin çoğu, ne yazık ki gözden çıkarılmış vaziyettedir. Burdur Mimarisinin başarılı örnekleri olan bu evlerin bazılarının, yaratılacak bazı formüllerle onarılıp aslına uygun restore edilmesi, bunların geleceğe taşınması, gelecek kuşaklara armağan edilmesi hususunda, güzel bir çalışma olacaktır.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Binlerce yıllık tarihi, el değmemiş doğal güzellikleri ile Anadolu’nun büyüleyici bir köşesi olan İlimizde, Burdur Müzesi ve ören yerlerine ziyarette bulunan kişi sayılarında yıllar itibariyle artışlar devam ediyor. 2018 yılı rakamları ise bu artışı teyit ediyor.

2016, 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin ziyaretçi sayıları incelendiğinde;

Burdur Müzesini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 13.961, 2017 yılında 17.295 iken bu sayı 2018 yılında 21.634’e ulaşmıştır.

Sagalassos Antik Kentini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 29.952, 2017 yılında 35.727 iken 2018 yılında 51.045 olmuştur.

İnsuyu Mağarasını 2016 yılında 49.731 kişi ziyaret etmiştir. 2017 yılında tadilat nedeniyle kapalı olan mağara, 2018 yılı Nisan ayı itibariyle tekrar ziyarete açılmıştır. 2018 yılında 9 aylık süre içerisinde ise 86.892 ziyaretçiyi ağırlamıştır.

Kibyra Antik Kentini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 10.686, 2017 yılında 6.441, 2018 yılında 8.840 olmuştur.

Ziyaretçi sayısı artış oranlarına baktığımızda ise;

Burdur Müzesi 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 25, 2016 yılına oranla % 55, Sagalassos Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 42,87, 2016 yılına oranla 70, İnsuyu Mağarası ziyaretçi sayısı 2018 yılında 2016 yılına oranla % 74 (2017 yılı ziyarete kapalı), Kibyra Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 37,24 arttığı görülmektedir.

 Vali Hasan Şıldak, ziyaretçi sayılarındaki artışın İlimiz için memnuniyet verici olduğunu ifade ederek; “tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahip Burdur’un turizm pazarından hak ettiği payı alması için gereken adımları kararlılıkla atacaklarını” ifade etti.

Devam eden çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Vali Hasan Şıldak; “Sagalassos gibi, İlimizin Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Kibyra Antik Kenti’nde devam ziyaretçi karşılama ve tanıtım merkezinin yapımının tamamlanmasının ardından “hızlı atların ve kahraman savaşçıların şehri” olarak anılan Kibrya’yı ziyaret eden kişi sayısında da belirgin şekilde artış olacağını düşünüyorum.

Yeşilova İlçemizde yer alan eşsiz turkuazın tonlarıyla, Dünyanın en berrak göllerinden biri olan, Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü bu yıl 500 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Ayrıca Gölle aynı adı taşıyan beyaz, yeşil ve mavinin iç içe olduğu Salda Kayak Merkezi de kış turizminin bölgedeki yeni adresi olma yolunda ilerliyor. Amacımız ayrı bir önem verdiğimiz Salda Gölü ve Kayak Merkezinde devam eden ve planladığımız çalışmalarla birlikte 12 ay turizmdir.

İlimizin bundan sonraki temel gelişim alanlarının en güçlüsü turizm olacaktır. Son üç yılın rakamları da bunu ortaya koyuyor. İlgili bakanlıklarımızla birlikte bu alanlarda etkili projeler geliştiriyoruz ve Hükümetimizin bütün desteğini alıyoruz. Temel hedefimiz, tarihi ve doğal mirasımızı koruyarak sahip olduğumuz bu eşsiz potansiyeli turizme kazandırmak, gelen ziyaretçilerimize yeterli ve kaliteli hizmet sunabilmektir.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Tazelenme Üniversitesi’nin misyonu, yaşlılıkta bilgi, beceri ve yeteneklerin korunmasını; yenilerin kazanılmasını sağlayarak, kaliteli ve başarılı yaşlanmanın temelini atmaktır.

Eğitim modeli gönüllülük esasına dayalıdır. Tazelenme Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın önderliğinde geliştirilmiş bir sosyal sorumluluk projesidir.

Tazelenme Üniversitesi 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi itibariyle;

1. Akdeniz Üniversitesi

2. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi

3. Alanya Hamdullah Emin Paşa(HEP) Üniversitesi

4. Ege Üniversitesi

5. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

6. Girne Üniversitesi

7. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkelerinde gerçekleşitirilmektedir.

Tüm yerleşkelerde, ev sahibi üniversiteler sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde gönüllü olarak kapılarını açmakta; verilen eğitim tamamen ücretsiz olup, ders veren öğretim üyeleri yine gönüllülük esasıyla görev almaktadırlar. 50+ Tazelenme Üniversitesi’nin yerleşkelerinde bir yandan teorik derslerle yaşam boyu öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanırken öte yandan uygulamalı derslerle öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanımaktadır. Yerleşkelerde öğrenim gören genç kuşakların 50+ Tazelenme Üniversitesi öğrencileriyle aynı ortamda buluşması, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanması, eğitimin hedefleri arasında yer almaktadır.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’de “Kente Yönelen Üniversite” söyleminden hareketle bünyesinde Tazelenme Üniversitesi faaliyetlerine başlamaktadır. 22.02.2019 Cuma günü saat 15.00’te Rektörlük Senato Toplantı Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın açılış dersini vermesiyle ilk adım atılacaktır.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi Belediye Fen İşleri ekiplerince yapılan çalışmalarla gelişmeye devam ediyor.

Son yıllarda evler ve işyerleriyle ticari bir alan olan Zeki Burdurlu Caddesi, alternatif olma yolunda hızla ilerliyor. 

Özellikle inşaat malzemeleri satan işyerleri ve kargocuların bulunduğu cadde olması ve alanda bulunan ev sayılarının da artmasıyla vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. 

Belediye Fen İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüklerinin yaptığı asfalt, kavşak, orta kaldırım ve yeşillendirme çalışmaları caddeye Belediye’nin verdiği önemi de artırıyor.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burdur Cumhuriyet  Meydanı’nda düzenlenen mitingte halka hitap etti. Mitingte, Burdur’a yapılan yatırım hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Burdur 31 Mart’ta Cumhur ittifakının yanında yer alarak ülkesine sahip çıkacaktır. Son 16 yılda Burdur’a 9 kattrilyon yatırım yaptık. Eğitimde 1100 adet yeni derslik inşa ettik. Bugün Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ni şehrimize biz kazandırdık. 1900 kişi kapasiteli 2 adet yurt açıyoruz. Burdur, Bucak, Gölhisar’a gençlik merkezleri, spor salonları, yüzme havuzu gibi sosyal tesisler yaptık. Devlet hastanesi yanındaki 40 bin metrelik bir alana Burdur Millet Bahçesi’ni yapacağız” dedi. 

Burdur ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik etti. Coşkulu bir kalabalıkla karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Burdur’daki mitinginin ardından Isparta’ya geçti. 

Tarihinde görülmemiş hizmetlerle Burdur’u geliştirdiklerini, kalkındırdıklarını, ileriye taşıdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

“Buradan çok farklı bir müjde veriyorum. Salda Gölü’nü çevre koruma bölgesi olarak ilan ediyor, kıyısında da 300 bin metrekarelik bir millet bahçesi oluşturuyoruz. Sağlıkta 9’u hastane olmak üzere toplam 19 tane sağlık tesisi kazandırdık. 9 sağlık tesisinin yapımı ve ihale süreci devam ediyor. Bunlardan biride 475 yataklı Burdur Devlet Hastanesidir. Eğitim araştırma hastanesi haline dönüştürmeyi planladığımız bu projenin inşaatına yakında başlıyoruz.  Toki vasıtasıyla toplamda 2661 konut projesini hayata geçirdik. Şimdi yine TOKİ ile Burdur Bozkurt Mahallesinin kentsel dönüşüm projesinin ihalesi yapıldı, Nisan’da inşaate başlıyoruz. Necati Bey projesinin ihalesi de yakında yapılıyor. 

31 adet Ata yadigarı eserimizi restore ettik

Ecdaddan devraldığımızı gelecek nesillere taşıyacağız dedik. Merkezdeki Hocabali Hamamı’nın restorasyonu devam ediyor. Ulaşımda Burdur-Tefenni-Çavdır yolunu ve Burdur-Kemer ayrımı Yeşilova yolunu bu yıl, Isparta-Burdur yolunu ise seneye tamamlıyoruz. Toplam 3 kat trilyon lira bedeli olan Isparta-Dereboğazı-Antalya yolundaki çalışmalar sürüyor. Burdur-Gümüşgün yolu arasındaki demiryolu hattını sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Antalya-Isparta-Burdur-Afyon-Eskişehir hızlı tren projemizle ile ilgili etüd proje çalışmalarını bu yıl tamamlıyoruz. Afyon-Denizli-Isparta-Burdur demiryolu hattını yerli, milli yazılımla sinyalli hale getiriyoruz. İnşası süren bu projenin çalışmalarını 2 yıla kadar bitiriyoruz. 

Laf değil iş yapıyoruz

Burdur’’da 14 baraj ve 1 gölet inşa ettik.  7 baraj ve 1 göletin yapımı da devam ediyor. Sulama projeleriyle 238 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık, yapımı süren tesislerle 32 bin dekar zirai alanı daha sulamaya açacağız. Burdur Gölü’nü takviye etmek için Büyük Menderes Nehri kaynaklarından su vereceğiz. Böylece ülkemizin tabiat kaynaklarından olan Burdur Gölü’ndeki su çekilmesini telafi edeceğiz.  Burdur şehir merkezine içme suyu temin edeceğimiz projelerimizi hazırladık. Biz hatları yeniledik ancak belediye şebekeyi yenilemeği için vatandaşımız suyu içemiyor. Burdur’un içme suyu, trafik, yol, otopark sorununu çözemeyen bu zihniyeti 31 Mart’ta tasfiye edeceğinize ben inanıyorum.  Burdurlu çiftçimize 1,1 kat trilyon lira tarımsal destek, girişimcilerimize 1,5 kattrilyon lira yatırım desteği sağladık. Şehrimize bir de teknopark kurduk. Burdur’da 19 bin iş yerine toplam 181 milyon lira tutarında SGK prim teşviği verdik. Sağladığımız desteklerle Burdur’da 6507 yeni istihdam oluşturduk. Burdur’da Toros Gaz’ın hizmetleriyle ilgili şikayetler oluyor. Burdur’da doğalgazla ilgili aksaklıkların bir arada çözülmesini özellikle temenni ediyorum. Aksi takdirde milletimizi üzeni bizde üzeriz. 

Tanzim çadırlarını genişletiyoruz

Patlıcan, patates, soğanla üzdüler. Bizde anında tanzim satış çadırları kurduk. Tanzim satışları genişletiyoruz. Seçim sonrası bu mantık devam ederse bu işi 81 vilayetin tamamında uygulamaya koyacağız. 

Terör örgütüne bugün olmazsa yarın mutlaka ağır bir darbe vuracağız

Söz verildiği gibi Münbiç’in bir an önce teröristlerden temizlenip yerel halka bırakılmasını bekliyoruz. Bu bölgede ancak Türkiye’yi karşısına değil yanına alanlar kazanır.

Münbiç ve Fırat’ın doğusunu terör örgütünden temizlediğimizde milyonlarca Suriyelinin güvenle evlerine döneceğini biliyoruz. Türkiye sınırlarının dibinde bir terör oluşumuna göz yummayacağız. Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız. Gönül ister ki bu mücadeleyi müttefiklerimizle beraber verelim.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Geçtiğimiz Cumartesi günü açılışı yapılan Kitap Fuarı’na genç, yaşlı her kesimden ilgi büyük. 25 Şubat’a kadar açık kalacak olan festivalde Türkiye’nin birbirinden ünlü yazarları Burdurlularla buluşuyor. 

Burdur Belediyesi Konferans ve  Sergi Salonu’ndaki Kitap Fuarı’nda 15 Şubat’ta Murat Tavlı, 17 Şubat’ta Ayşegül Dede ve Necati Demirci’nin katılımlarıyla söyleşi düzenlendi. 25 Şubat’a kadar sürecek olan etkinlikler 19 Şubat’ta Nilgün Bodur, 20 Şubat İrfan Değirmenci, 22 Şubat İsmail Saymaz, 23 Şubat İbrahim Özbay, Şermin Yaşar, 24 Şubat’ta Bilal Sami Gökdemir, Kahraman Tazeoğlu, Yelda Kırçavul ve Sinan Yağmur’un katılımlarıyla renklenecek.

Sabah 10.00’dan akşam 23.30’a kadar açık olan Kitap Fuarı’nda birçok kitapevi stand açarak kitapseverlere kitaplarını tanıtma ve satış yapabilme imkanı buldular.

Özellikle öğrencilerin ilgisini çektiği kitap fuarında birbirinden farklı yerli ve yabancı yazarların kitapları yer alıyor. Fuarı ziyarete gelen öğrenciler istedikleri kitapları uygun fiyata bulabilme fırsatını da yakaladılar.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Burdur Boksunun Babası Bağrıyanık; Burdur’a 3 şampiyonluk getireceğiz - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Milli Takımlar ve Burdur Boks Takımları antrenörü Merdane Bağnıyanık, Türkiye Boks Federasyonu’nun yıllık  Faaliyet programinda yer alan  ve 11-17 Mart 2019 Tarihlerinde Bilecik’de  yapılacak, Yıldızlar Türkiye Boks Şampiyonası’na katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor

Boksörler; Haftada 6 gün,  Milli Takımlar ve Burdur Boks Takımları Antrenörü Merdane Bağrıyanık gözetiminde yapılan antrenmanlarla şampiyonaya hazırlanıyorlar.

 Burdur Makü Spor kulübü Lisanslı Sporcuları 50 kiloda Ahmet Faruk kılınç, 60 Kiloda, Hikmet Topal, 71 kiloda  Musa Yükcü,  Antalyalı Boksörlerle yaptıkları Özel Antrenman maçlarındaki ferformansları ile  formda olduklarını gösterdiler.

Burdur Boksunun Babası  Antrenör Merdane Bağrıyanık antrenmen esnasında gazetemize yaptığı açıklamada; “Bu yıl Burdurumuza  üç Türkiye Sampiyonluğu  getireceğiz. Buna bütün kalbimle inaniyorum. Çünkü bu evlatlarımız, Burdur’un 60 yıldan beri oluşturduğu en iyi kadrosudur. Bende bu yüzden antrenörleri olarak çok mutluyum. Çalısmalarımız aralıksız devam edecek. Bizlere desteklerini esirgemeyen Makü Spor kulübü Baskanımız Mustafa Kılınç,  Gençlik Spor il Müdürümüz Orhan Kamerkaya ve Burdur Spor lisesi Müdürü Feti Bulut’a çok teşekkür ediyoruz. Basarılarımızda en büyük pay sahibi olanlar onlardır” dedi.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Ege Eczacıları Danışma Kurulu Toplantısı , Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e destek vermek için Burdur’da gerçekleştirildi. 

Ege Eczacıları Danışma Kurulu Toplantısını yapmak üzere Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti ve  Bölge Eczacı Odaları Başkanları Burdur’da bir araya gelerek belediye başkanlığına tekrar aday olan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e destek verdi. Düzenlenen toplantıya Muğla, Çanakkale, Afyon, Denizli, Kütahya, Balıkesir, Manisa, Uşak, Isparta, İzmir, Aydın, Eskişehir, Bursa olmak 14 farklı ilin eczacı odaları başkanları ve Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Yöneticileri katıldılar. 

Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “beş yıl önce olduğu gibi meslektaşlarımla, bir meslek örgütü ve dayanışması bilinci ile seçim öncesi bu programla bir araya geldiğimiz için her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. Biz hakikaten her ne kadar sıkıntılar yaşayarak bu günlere gelmiş olsak da iyi bir örgütüz. Kendi içimizde dayanışmayı güçlü tutmuş, kendi içimizdeki dayanışmanın  sonucunda her kim olursa olsun bizden birisi olsun diyebilmiş bir anlayışıyla bugün burada merkezdeki meslektaşlarımın ve ilçedeki meslektaşlarımın desteği ile bir beş yıla daha talip olarak yeniden aday oldum. Tabi beş yıl içeresinde zor bir dönemi yaşadık siyaseten. Beş yılda yedinci seçimi yaşıyoruz ve bir darbe girişimi gördük. Ülkenin altının üstüne getirildiği bir dönemi yaşadık. Ama biz hizmet odaklı bir anlayış içeresinde görevlerimizi yerine getirmeye çalıştık. Bana, Eczacılık mesleğimin verdiği en önemli katkı buydu. Kazanç odaklı değil hizmet odaklı bir mesleği ifa eden meslek grubuyuz. Bizler Eczacıyız ve temelinde iyi şeyler yapmayı standart edinmiş insanlarız. Mesleğimin ve meslek örgütümün bana verdiği terbiyeyle, bu noktada hakikaten belli bir disiplini, saygıyı, sevgiyi, as, üst ilişkisini bu örgütte öğrendim. gerçekten Türk Eczacıları Birliği bu anlamda bize çok büyük katkılar verdi. Ben katıldığınız, destek verdiğiniz ve bana en azından bir meslektaş olarak güç verdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum Bizler Eczacıyız ve temelinde iyi şeyler yapmayı standart edinmiş insanlarız.” Şeklinde konuştu 

Toplantıya katılan eczacı oda başkanları Ali Orkun Ercengiz’in kazanacağına yürekten inandıklarını ve güvendiklerini belirterek meslek örgütü içinde de son derece disiplinli, çalışkan, aldığı işi başarıyla bugüne kadar getirmiş olan arkadaşlarının bu işten de başarıyla, alnının akıyla çıkacağına inandıklarına vurgu yaptılar.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İlimiz sporcularından Burdur Spor Lisesi Öğrencisi Ali Sait Balcı Okul Sporları Judo Şampiyonası’nda Türkiye 2.’si oldu.

16-17 Şubat tarihleri arasında Ordu’da yapılan Okul Sporları Türkiye Şampiyonası yapıldı. Şampiyonada mücadele eden ilimiz sporcularından Burdur Spor Lisesi öğrencisi Ali Sait Balcı Türkiye 2.’liğine hak kazandı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yarışlı Köyü Muhtarı İsmail Gün, 31 Mart Yerel Seçimleri için başvuru yaparak yeniden aday oldu.

2014 yılı yerel seçimlerinde seçilerek, 5 yıldır muhtarlık yapmakta olan 46 yaşındaki çiftçi İsmail Gün, göreve süresince köyüne hizmet ederek, köylülerinin takdirini ve desteğini kazandı.

Muhtar adayı Gün, 5 yıllık görev süresi içinde yaptığı çalışmalar hakkında  gazetemize yaptığı açıklamada, “5 yıl gibi kısa sayılabilecek sürede köylülerimin desteğiyle pek çok iş başardık” dedi.

Görev süresince köyün ihtiyaçlarının büyük bölümünü giderdiklerini ifade eden İsmail Gün;  göreve geldiğimizden bu yana  konferans salonumuzun ve ağır tonajlı araçların tartıldığı kantarı yaptık, Değirmen Çayı’nda 800 metre boru döşemesi yaptık, köy içine 900 metre parke döşedik, Halı saha yaptık, Yayla Suyunu Kızıl Burun’dan okul bahçesine indirdik, su deposunu fayansla kapladık, Muhtarlık binasının tadilatını yaptık, okul binalarının sıva ve boyası yapıldı, Ana sınıfını zeminine laminant döşemesi yapıldı, Camiye abdest alma alanı ve tuvalet yapıldı, sağlık ocağının onarım ve bakımı yapıldı, okul bahçesine depo yapıldı, kantar yolu asfaltlanarak toz ve çamurdan kurtuldu, okul bahçesine çocuk parkı yapılıp fitness aletleri yerleştirildi, cenaze aracına morg sistemi yapıldı, içme suyunun dörtte üçü yenilendi, yarım kalan kanalizasyonun 3000 metrelik bölümü yapıldı, köye kamera sistemi kuruldu, kantar binasına elektrik paneli takıldı, mezarlığa giriş kapısı yapıldı, 40 adet çöp konteyneri köy içine yerleştirildi, otobüs bekleyenler için durak yapıldı, yangın tankerinin bakımı yapıldı, Tekke Mahallesi’ndeki su deposu fayansla kaplandı, Tekke Mahallesi’ndeki depodan  havuza boru döşendi, Cami yanına büz döşendi, fosseptik çukurundan aşağıya 300 metre büz döşendi, Tekke Mahallesi ve Höyük Mahallesi’ne hoparlörlerle ses sistemi kuruldu” bilgisi vererek, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde yeniden göreve getirilmesi halinde köye turşu ve salça fabrikası, düğün salonu yapımını gerçekleştireceğini, yapımı süren okulun tamamlanmasını sağlayacağını,  saniyede 80 litre su gelen kaynağın suları ile gölet yapımını gerçekleştirmeyi planladığını, gölet yapımı için projenin hazırlandığını, zemin etütlerinin yapıldığını sadece ihaleye çıkarılmasının beklendiğini, yapılacak göletle birlikte regületör sistemiyle pompa istasyonunun da kurulacağını vurguladı.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Kitap Festivali, Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen açılış töreniyle ziyaretçilerine kapılarını açtı. 25 Şubat  tarihine kadar açık kalacak olan festivalde Türkiye’nin birçok ünlü yazarı Burdurlularla buluşacak. Kitap Fuarı açılış törenineBelediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca 14 ilden Eczacılar Odası Başkanları açılışa katılarak Başkan Ercengiz’e destek verdiler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Kitap Festivali açılış töreninde yaptığı açıklamasında;

“Biz belediyeciliği sadece yol yapan, asfalt döken, kaldırım yapan, parklar yapan bir belediyecilk olarak görmeyeceğimizi en başında söylemiştik. İstanbul’da ne varsa Burdur’da da o olmalı, Ankara’da ne yaşanıyorsa Burdur’a da onu getirebilmeliyiz demiştim. Biz bu yıl yeni bir etkinlikle daha da büyüterek Kitap Fuar’ımızı Burdur halkının hizmetine sunuyoruz. Spordan, sanata, bilimin birçok alanında yaptığımız çalışmalarla Burdur halkının farklı bir belediyecilik anlayışını en azından bu kısa dönem içerisinde neler yapabileceğimizi  göstermeye çalıştık.

Tabii ki hemşehrilerimizin daha da fazlasının istemesi elbette hakkıdır diyerek her geçen gün hedefimizi bir tık öteye götürmeye çalışıyoruz. Fuarımızın içeresinde bu yıl daha da profesyonelce hazırladığımız birçok yayınevinin katılımıyla okumaya teşvik etmeye çalıştığımız özellikle sevgili gençlerimizin hazır bilgiden uzaklaşıp, yeniden kitap okuma alışkanlığının kazandırabilmek için çocuklarımızı bu fuarlarda daha çok kitap alan, bu fuarlardan aldığı kitaplardan daha çok okuyan hale getirmek zorundayız. Bu bizim görevimizi. bizde bu zorunluluğun farkında olarak bugün kitap fuarımızın açılışını yapacak ve 10 gün boyunca Türkiye’nin birçok ünlü yazarını sizlerle buluşturacağız. İnanıyorum ki Burdur halkı bizim yaptığımız etkinliklere verdiği değer gibi kitap fuarını da hak ettiği değeri verecektir. Çünkü okumayan bir ulus, okumayan bir nesil  tarihten dersini çıkarmayan ve tarihten dersini çıkartamadığı için tarihi tekerrürden ibaret sanan bir şekilde yetişmeye devam edecektir. Biz dersimizi çıkartacağız ve Ulu Önder Atatürk’ün bize öğütlediği ve o çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartabilmenin yollarını gösterdiği başta Nutuk olmak üzere bize önerilen tüm kitaplarımızı  gençlerimize ulaştıracağız. Fuarımızın hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Sit alanı ilan edilen Ulu Cami etrafındaki bazı eski yapılar yıkılma tehlikesi içinde. İçinde oturulmayan, terkedilmiş, sahipleri tarafından onarılmayıp, yıkıntı haline gelen bu eski  ahşap yapılar etrafları için tehlike oluşturabiliyor.

 

Sakarya Mahallesi, Kasapoğlu Camisi yakınlarında, yola cepheli eski bir ev, yıkıntı haline gelip, çevre için tehlike oluşturunca, Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yıkıntı önünü dubalarla çevirerek önlem aldılar. Yapının tehlike arzeden bölümleri yıkıldı.

Ulu cami etrafında sit alanı olarak koruma altında bulunan bölgedeki evlerin önemli bölümü, terkedilmiş vaziyette. Bu terk edilmiş evlerin bazıları da yıkılmaya yüz tutmuş durumda.

Koruma altında görünen bu evlerin çoğunun mali değeri çok düşük. Üstelik, tamir ve onarımlarının yapılması da bazı proserlere uyulmayı gerektiriyor. Bu nedenlerle  bu evler, gözden çıkarılmış, yıkılmaya terk edilmiş virane görünümündeler.

Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Hemşehrimiz Yard. Doç Seda Tolacı Şimşek’inde içinde yer aldığı çalışmalar bize bu konuda önemli bilgi veriyor.

3.3.1. Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresi arazi kullanımı 

Kentsel sit alanı ile yakın çevresi olarak belirlenen çalışma alanı içerisinde 9 mahalle yer almaktadır. Bunlar Burç, Çeşmedamı, İnönü, Konak, Özgür, Pazar, Sakarya, Sinan ve Üçdibek mahalleridir. Sit alanı içinde ise sadece Pazar ve Çeşmedamı mahallerinin büyük kısmı ile Üçdibek mahallesinin küçük bir kısmı yer almaktadır. 

Burdur Koruma amaçlı İmar Planı analiz çalışması kapsamında, arazi kullanım durumu analiz edildiğinde verilerin halihazır haritalara aktarılması sonucunda elde edilen alansal değerlere bakıldığında bölgenin %33’lük bölümünde konut kullanımı yer alırken, %22’lik bölümünde ise ticaret alanı bulunmaktadır. Toplam 339596,67 m2 olan planlama alanı içerisinde yollar yaklaşık %40’lık bir alanı kaplamaktadır. Ulaşım ağının çalışma alanı içerisinde büyük bir orana sahip olmasının en büyük nedeni parsel boyutlarının çok küçük olmasıdır. 

3.3.2. Mülkiyet durumu- sahiplilik 

Çalışma alanında yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen mülkiyet verilerine göre kentsel sit alanı ve yakın çevresinde mülkiyet dokusunun büyük çoğunluğu %92.12 oranıyla özel mülkiyete oluşturmaktadır. Belediye mülkiyetindeki yapılar toplam içinde %4.34 oranı ile ikinci sırada gelmektedir. 

Alandaki Vakıf mülkiyetindeki yapılar genellikle camilerdir. İlköğretim okulunun mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne aittir. Alandaki diğer yapıların mülkiyetleri de Hazine, İl Özel idaresi, Resmi Kurum, Türk Hava Kurumu, Vakıf ve Derneklere aittir. 

3.3.3. Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları 

Ulu Camii ve yakın çevresi Antalya Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan 28.01.1992 tarih ve 1278 sayılı kararla Kentsel- Ticari Sit Alanı olarak tescil edilmiştir. Bu kararla birlikte planlama alanı içinde ve dışında olmak üzere sivil mimarlık örnekleri ve anıtsal yapılar tescillenmiştir. 

Çalışma alanının büyük bir bölümü kapsayan kentsel sit alanı ve yakın çevresinde alanın özgün mimarisi ile büyük bir kısmı korunarak günümüze ulaşabilmiştir. Etkileme geçiş alanı olarak tanımlanan bölgede ağırlıklı olarak konut, az miktarda ticaret yapıları bulunmaktadır. Tek katlı birkaç ticaret yapısı dışında iki ve üç katlı konutların yoğun olduğu bölge geniş yapı adalarından oluşmaktadır. Çalışma alanında 15 adet Taşınmaz Kültür varlığı bulunmaktadır. 

3.3.4. Yapım tekniği- strüktür- malzeme 

Çalışma alanında 1360 adet yapının %63.46’sının yığma yapılardan oluştuğu görülmektedir. Burdur geleneksel konutlarında ilke olarak taş duvarlı bir bodrum yada zemin kat üzerine inşa edilmişlerdir. Yaşama katlarının yer aldığı üst katlarda ahşap iskelet çatkı arasında kerpiç dolgu kullanılmıştır. Dönem olarak geç olan bazı yapılarda ise dolgu malzemesi olarak tuğlaya rastlanmıştır. Yapılar genellikle kırma çatı ve alaturka kiremit ile örtülmüşlerdir 

Yığma sistem, alandaki sivil mimarlık örneklerinin çoğunluğunun yapım tekniğidir. Genelde zemin kat yaklaşık 80 cm. kalınlığında duvar, üst kat duvarlar ise ahşap karkas araları genelde kerpiç dolguludur. Zemin kat duvarlarının sıralı moloz taş, kesme taş olan örnekleri de mevcuttur. 

Çalışma alanı içerisinde değerlendirilen 1360 adet yapının 577 tanesinin (%42.43) 2 katlı, 421 tanesinin (%30.96) tek katlı olduğu görülmektedir. Alandaki 3 katlı yapıların sayısı ise 117 adet olup toplam yapı sayısının %8.60’ını oluşturmaktadır. Alanda 4, 5 ve 6 katlı yapılar da mevcut olup bunların geneli yeni yapılaşmış alanlardadır. 

3.4. Burdur Kenti ve Kentsel Sit Alanında Deprem Afeti 

Burdur iline ait depremlerle ilgili bilgiler 16. yy.’dan başlanarak rastlanabilmektedir. Bütün depremlerden sonra aynı yerde yapılaşmanın devam ettiği görülmektedir. Kentin önceki kentsel doku düzenini sürdürdüğü anlaşılmaktadır. Bilinen en belirgin değişikliğin 1914 depreminden sonra Ulu Cami çevresindeki tüm sokakların arastada birleştirildiği şeklindedir. 

Burdur ilinin deprem haritasından da görüldüğü üzere çok az bir alan haricindeki tüm ilçe merkezleri birinci derece deprem riski altındadır 

Burdur ili ve yakın çevresinde, 1950 yılından günümüze kadar olan deprem kayıtları incelendiğinde, büyüklüğü 4 ve üzerinde olan 162 adet deprem kaydedilmiştir (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi, 2015). Bu depremlerden en büyüğü; 12 Mayıs 1971 yılında Bayındır-Yeşilova mevkiinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem olup, 26 kişi Burdur il merkezinde olmak üzere (Akt; Hepdeniz ve Soyaslan, 2015; Erinç vd., 1971) toplam 57 kişi hayatını kaybetmiş, 1162 ev ise yıkılmıştır. 

5 Ekim 1914 tarihli depremin kent yerleşimi ve konut yapıları üzerine etkisi deprem yol açtığı fiziksel hasar ve çok sayıda can kaybı ile Burdur’un sosyo-kültürel gelişiminin yanı sıra fiziksel gelişimini de önemli ölçüde etkilenmiştir. Yerleşimin, sahip olduğu yapısal peyzajı %90 oranla yitirdiği bu afette, bazı mahalleler tamamen harap olmuştur. Kentin kısa sürede ve planlı bir şekilde onarılmasının sağlanabilmesi için çeşitli imar çalışmaları başlatılmıştır. Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinde 1914 depremi ve sonrasında yaşanan yangın ile bu alanda 300’e yakın bina ve iş yerinin harap olmasıyla ticari alan eski aktifliğini kaybetmeye başlamıştır (Burdur Belediyesi Çalışma Raporu, 1992). Bu durumdan sonra toplumun bu bölgede yerleşme ve yaşama istediği de zamanla azalmıştır. Böylece günümüz kent dokusunun bulunduğu tepenin dışında da yeni ticari aksların oluşması ile yeni yerleşim alanlarında mimari anlamda gelişmeler başlamıştır (Tolacı ve Beyhan, 2015). 

1971 depremi Burdur kent merkezinde en çok iki bölgeyi etkilemiştir. Bunlardan bir tanesi gölün güneybatı köşesinde yer alan ova ve taraçalardır. Diğer bölge ise, Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresidir (Tolacı ve Beyhan, 2015). 

3.5. Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinin deprem afet risk durumu 

Çalışma alanı olan Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinde yerleşim dokusu özellikleri ve potansiyel risk unsurları belirlenmiştir. 

3.5.1. Kullanım açısından riskler 

Tehlike yaratabilecek kullanımlar olarak toplam alanın %9.16’sını kapsayan Harabe niteliğindeki yapılar ve çalışma alanı sınırına yakın bölgede, Özgür mahallesinde bulunan benzin istasyonu, İnönü mahallesinde bulunana depolama alanları ve Sakarya mahallesindeki fabrika alanı afet sonrasında ikincil afet tehlikelerini tetikleyecek ve çalışma alnını da etkileyecektir. 

Özgür, Çeşmedamı, Burç, Konak mahallerinde ticari kullanımlı yapılar, Pazar mahallesinde karma kullanımlı yapılar, (Ticaret, konut, hizmet, konut+ ticaret gibi) Üçdibek ve Sakarya Mahallelerinde ise konut kullanımlı yapılar bulunmaktadır. 

Çalışma alanı içerisinde 1 adet lise, 1 adet ilköğretim, 14 adet dini tesis, 9 adet resmi kurum, 3 adet sosyo- kültürel alan bulunmaktadır. Bu kullanımlar toplanma alanı olarak deprem sonrasında önemli risk alanları olarak belirlenmiştir. 

3.5.2. Yerleşim dokusu açısından riskler 

Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinde tarihi yapıların yoğunlukta bir bölge olması nedeniyle tüm alan risk altındadır. Alan içerisinde %63.46 oranında yığma yapı, %23.68 oranında betonarme yapılar bulunmaktadır. Betonarme olmayan yapıların geleneksel tekniklerle yapılmış olması ve koruma sürecinin yeterli olmaması nedeniyle ikincil tehlikelerin görülme durumu oldukça yüksektir. Özellikle ahşap malzemelerin kullanılıyor olması ve Burdur eski kent yerleşiminde görülmüş olan yangın tehlikesi dikkate alınacak derecede önemlidir.

Kentsel Sit alanının merkezinde olan Ulu Cami ilk yapımında ahşap sistem ile düzenlenmiş zaman içerisinde çıkan yangınlardan dolayı yeniden yapımı sağlanmıştır. 

Çalışma alanında 4 adet 6 katlı, 21 adet 5 katlı, 41 adet 4 katlı betonarme yapı. 117 adet 3 katlı, 577 adet 2 katlı geleneksel sistemlerle yapılmış yapı vardır. Yüksek katlı yapılar sit alanı içerisinde bulunmamakla birlikte (kentsel sit alanının yakın çevresi) etkileme geçiş alanında olup çevrelerinde bulunan tescilli veya tescile önerilebilecek tarihi yapılar için tehdit oluşturmaktadır. 

Yapı kalitesi olarak değerlendirildiğinde alanda 17 adet harabe bulunmaktadır. Kötü durumda olan yapılar 229 adet, orta durumda olan yapılar ise 587 adettir. Kentsel sit alanı ve etkileme geçiş alanı içerisindeki tescilli yapıların içerisinde yapı durumunun özgün haline yakın olan yani iyi durumdaki yapılar diğer bir yandan afet durumunda yıkılma tehlikesi altındadır. Alanın bütününde en çok bitişik nizam ve iki katlı yapılaşma görülmektedir 

Kentsel Sit alanının merkezinde olan Ulu cami ilk yapımında ahşap sistem ile düzenlenmiş zaman 

içerisinde çıkan yangınlardan dolayı yeniden yapımı sağlanmıştır. 

Burdur Kentsel sit alanı ve yakın çevresinde ulaşım altyapısı olarak dar sokaklar ve çıkmaz sokaklarla tehlike riski oldukça yüksektir. Özellikle konut alanları içerisinde bulunan fabrika ve ticaret alanlarında sokakların dar olması önemli can kayıplarına neden olabilecektir 

Yerleşim alanının morfolojik olarak eğimli bir alanda konumlanmış olması bazı konut alanlarına ve özellikle ticaret alanlarına erişimin merdivenlerle ve dik yokuşlarla olması ulaşım altyapının afet için düzenlenmesinde olumsuz bir etkendir 

Çalışma alanı içerisinde enerji nakil hatları, su, kanalizasyon vb. altyapı durumu koruma alanı içerisinde olması nedeniyle eski ve ikincil tehlike olan yangın tehlikesini tetikleyebilecek durumdadır. Ayrıca Afet sonrasında alanın tahliye edilmesi ve gerekli yardımların götürülmesine engel teşkil edecektir. Çalışma alanı içerisinde yeterli yeşil alan (park) bulunmamaktadır.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Burdur’un seçmen sayısı belli oldu. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde 199 bin 90 kişi 752 sandıkta oy kullanacak.

Merkezde 273 sandıkta 77 bin 228 seçmen sandığa gidecek. İlçelere göre seçmen dağılımında;

 Ağlasun’da 28 sandıkta 6 bin 894, Altınyayla’da 17 sandıkta 4 bin 522, Bucak’ta 179 sandıkta 48 bin 133, Çavdır’da 40 sandıkta 10 bin 230, Çeltikçi’de 18 sandıkta 4 bin 540, Gölhisar’da 59 sandıkta 16 bin 681, Karamanlı’da 28 sandıkta 6 bin 451, Kemer’de 13 sandıkta 2 bin 761, Tefenni’de 36 sandıkta 8 bin 407, Yeşilova’da 61 sandıkta 13 bin 243 seçmen oy kullanacak.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

CHP Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut ve il teşkilatıyla birlikte ilçe ziyaretleri kapsamında Yeşilova ve Karamanlı’yı  ziyaret ettiler.

Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut, İlçe Başkanı Ferdi Ay, Belediye Başkan Adayı Mümtaz Şenel, Teşkilat ve Yeşilovalı vatandaşlarla bir araya gelerek Yeşilova Seçim Bürosunu açtılar.

Seçim bürosu açılışında konuşma yapan CHP İl Başkanı İzzet Akbulut;

“Açmış olduğumuz seçim bürosu öncelikle partimize, Yeşilovamıza, aday çıkarmayıp bugün Mümtaz Şenel’i destekleyen İyi Parti’ye, gönüllerde kuracak olduğumuz ittifak için her ne kadar Ak Partili her ne kadar MHP’li olsada bugün gönlü bizlerle olan tüm Yeşilovalılara hayırlı olsun diyorum. Bugün yine aramızda eski ilçe başkanları ve belediye başkanlığına aday olmuş isimlerde burada. Onlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir olmasını gerektiğini, birlikte olmasını gerektirdiğini bizlere gösterdi. Ayrıca onlara da teşekkür etmek isitiyorum. Bu birlikteliği 31 Mart’a kadar devam ettireceğiz. Allah’ın izniyle tekrar altıoklu şanlı bayrağımızı Yeşilova Belediye’mizin burçlarına dikeceğiz.” deyip vatandaşları selamladı.

Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut ve teşkilat mensupları Yeşilova Seçim bürosu açılışı sonrası Karamanlı Belediye Başkan Adayı Turgut Yasa ile birlikte pazarda saha çalışmalarına eşlik ettiler.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Cumartesi günlerinde Uzay Çatı altına kurulan 2. el araba pazarı bu hafta hareketsiz geçti. Dolar ve eurodaki dalganlamalar nedeniyle araba pazarı durgun bir gün geçirdi.

Özellikle son günlerde yaşanan pahalılık araba pazarında da etkili oldu. Çoğu zaman olduğu gibi pazarda satışa çıkarılan araç var ancak  satış çok az. 2.el araba pazarında satışlar istenilen düzeyde geçmedi.

Her hafta cumartesi günü Burdur Belediyesi Halk Pazarı satış yapılan araba pazarı yerinde bu haftaki satışlar durgun. Havaların ısınmasıyla birlikte satışların hızlanması tahmin ediliyor.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yap Sat sistemiyle hızla süren betonlaşma oluklaraltı’na kadar uzandı. Artık Oluklaraltı’ndaki, önleri, arka cepheleri bahçeli ağaçlı evler yıkılıyor. Yıkılan evlerin arsaları üzerinden bahçesiz, ağaçsız beton yığınları yükselecek.

Oluklaraltı’nda 37 yıldır faaliyette olan Oluklaraltı Büfe’nin sahibi Sedat Tenekeci, dükkanının önünde, kendi yeşil alanını yaratmış.

Beton zeminin yanında oluşturduğu toprak alanda bir iki küçük ağaç yetiştirmiş. Onların yanına pek çok değişik çiçek dikmiş. İlkbaharla birlikte bu çiçekler, dükkanın önünü şenlendirip, renklendiriyor. Bunların yanında, yavru iken büfeye sığınmış bir kedisi’de var Sedat Tenekecinin. Yeşil gözlü, simsiyah çok sevimli bir kedi. Adı da Karaoğlan.Gündüzleri dükkanın önündeki mukavva kutunun içine kıvrılıp şekerleme yapıyor. Canı sıkılırsa sokağa çıkıp dolaşıp tekrar yuvasına dönüyor.

Akşam, dükkan kapandığında ise, Sedat Tenekeci’nin özene bezene hazırladığı,  geceyi geçireceği diğer yuvasına geçiyor.

Oluklaraltı’nda, dile kolay 37 yıldır halka hizmet veriyor Oluklaraltı Büfe. Büfenin sahibi Sedat Tenekeci, aslen bu çevrede doğup büyümüş. Yıllardır da Oluklaraltı ahalisi ile yakın markaj diyaloğ içinde. Müşterilerini tanıyor, onlarla dertleşip sohbet ediyor. Yeri geldiğinde onlara öneriler sunuyor. Çoğu zaman büfeciden ziyade, görmüş, geçirmiş bir bilge olarak onlarla deneyimlerini paylaşıp yol gösterici oluyor.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)
CHP Kadın Kolları Başkanı Gezer; Seçim sürecini geniş katılımlı kadromuzla yürütüyoruz - 3.0 out of 5 based on 1 vote

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, il ve ilçe ziyaretleriyle seçim çalışmalarına hızla devam ediyor.

CHP Kadın Kolları Başkanlığı  yönetim kurulu üyeleriyle sahada çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kapı kapı, esnaf esnaf gezen CHP Kadın Kolları yönetim kurulu üyelerinin en önemli hedefi gönül almak, vatandaşı dinlemek. 

İlimizin çeşitli mahallelerinde ziyaretlerde bulunan Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer çalışmalarla ilgili yaptığı konuşmasında;

 “Seçim çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Tüm ilçelerimizde mahalle mahalle ve köy köy gezerek çalınmadık kapı bırakmadan ziyaretlerimiz devam edecek. Gönüllere dokunarak yerel seçimler hakkında bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Yaşlılarımızın hayır duasını alıyoruz. İlimizdeki CHP Belediyeciliğinin, ne kadar olumlu ve başarılı olduğunu vatandaşların memnuniyetinden görüyoruz. Belediye Başkanı Ali orkun Ercengiz 5 yıl boyunca başarılı çalışmalara imza attı. Bizde Kadın Kolları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımız aralıksız devam ediyoruz. Kadın Kolları olarak halkımızı dinlemeyi ve çalışmalarımızı onlara anlatmayı hedefliyoruz. Belediye Başkanı’mız Ali Orkun Ercengiz’le birlikte mahalle toplantılarına da katılım sağlıyoruz. 

Ev ziyaretlerimizin yanı sıra esnaf ziyaretlerini de ağırlık veriyoruz. Her gün bir mahallede çalışma düzenleyip esnaf arkadaşlarımıza hayırlı işler diliyoruz. 

Dileriz ki, halkımızdan aldığımız destekler ile yerel seçimlerde Burdur yine CHP Belediyeciliğini tercih eder. Çalışmalarımızı bu yönde 31 Mart’a kadar ara vermeden sürdüreceğiz. Biz inanıyoruz ki Burdur yoluna Ali Orkun Ercengiz ile devam edecek. Her zaman dediğimiz gibi halkın sesi olacağız. CHP Kadroları olarak bütün enerjimiz, inancımız ve heyecanımızla durmadan, yılmadan çalışacağız. dedi. 

Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, esnaf ve ev ziyaretlerden duyulan memnuniyetlerin kendilerine güç verdiğini de aktardı. Yapılan çalışmaların ve ziyaretlerin her zaman devam edeceğini ve her daim halkın yanında olduklarını vurguladı.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Halkbilimci, Yöre Türkülerimizin Büyük Ustası Üstad Hamit Çine, ölümünün 1. yıldönümünde kabri başında anıldı.

 

Üstüd Hamit Çine’nin kızları Yasemin Çine Sanul-Nilüfer Çine Yelbuğa ve Çiğdem Çine tarafından, Asri Mezarlıkta merhumun kabri başında düzenlenen anmaya, merhumun yakınları, dostları sevenleri katıldılar.

Merhumun çiçeklere bezenmiş kabri başında düzenlenen anma esnasında dualar okundu.

Ulucami’de kılınan Cuma Namazı öncesi ve sonrasında, merhumun hayrına lokma dökülüp dağıtıldı. Araştırmaları ile Burdur Folklorunu belegelendirip yaşatan, derlemeleri ve besteleriyle Teke Yöresi Türküleri’ni ülkeye maleden, sazıyla sözüyle, türküleriyle ve değerli kişiliğiyle tarihe geçen Üstad Hamit Çine’yi saygıyla anıyoruz.

Burdur Gazetesi

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahısların deşifresi ve yakalanmasına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında;

İkametinde hint keneviri yetiştirdiği ve elde ettiği esrar maddesini İlimizde sattığı yönünde istihbari bilgiler elde edilen A.A.T. isimli şüpheli şahsa ait ikamette yapılan aramada; saksılara ekilmiş vaziyette 4 kök hint keneviri, toplam 6 fişek halinde 7,31 gram esrar maddesi, 3,38 gram kenevir tohumu, 1 adet uyuşturucu içiminde kullanılan ve şaşal tabir edilen aparat ile kenevir bitkilerinin yetiştirilmesinde kullanılan kablo düzeneği ele geçirildiği açıklandı.

İkamette bulunan A.A.T., A.G. ve B.C. isimli şahıslar hakkında “Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti”, “Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak”, “Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanuna Muhalefet” suçları kapsamında adli işlemlere başlanılmıştır.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen diğer bir operasyonda; üzerlerinde 0,15 ve 0,16 gram eroin maddeleriyle birlikte yakalanan şüpheli iki şahsa “Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak” suçu kapsamında işlem yapılmıştır.

Devam eden çalışmalarda işlem yapılan iki şüpheli şahsın bahse konu maddeleri V.K. isimli şahıstan satın aldıkları tespit edilmesi üzerine V.K. isimli şahsa ait ikamette 13.02.2019 günü arama yapılmıştır. Yapılan aramada kullanımı kontrole tabi 41 adet uyuşturucu içerikli hap ile 47 fişek halinde toplam 4,69 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir. V.K. isimli şüpheli şahıs yapılan işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından “Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti” suçundan tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

Güvenlik güçlerimiz tarafından İlimiz genelinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Festivali Konferans ve Sergi Merkezi’nde başladı.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen Kitap Festivali 15 – 25 Şubat tarihleri arasında tanınmış yazarları okuyucularıyla buluşturuyor.

15 Şubat Murat Tavlı, 17 Şubat Ayşegül Dede, Necati Demirci, 19 Şubat Nilgün Bodur, 20 Şubat İrfan Değirmenci , 22 Şubat İsmail Saymaz, 23 Şubat İbrahim Özbay, Şermin Yaşar, 24 Şubat Bilal Sami Gökdemir,  Kahraman Tazeoğlu, Yelda Kırçavul ve Sinan Yağmur’un katılımlarıyla renklenecek olan festival Sabah saat 10:00’dan,  akşam saat 23:30’a kadar etkinliklerini sürdürecek.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)