Burdur Gazetesi

Burdur Gazetesi

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com

20 Haziran 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Burdur Belediyesi ekipleri, kent merkezinde etkili olan ani ve kuvvetli yağış sonucu meydana gelen sel afetinde teyakkuza geçerek, hummalı bir çalışma sergiledi.  

Burdur Belediyesi’nden yapalın konuya dair açıklamada; Meydana gelen doğal afetlerde de il merkezindeki vatandaşların yardımına koşan Burdur Belediyesi’nin,  geniş araç filosu ve 24 saat hizmet veren Acil Müdahale ekipleri ile hem yağış öncesi tedbirlerini aldığı, hem de su baskınları sırasında vatandaşı yalnız bırakmadığı, yürütülen çalışmalarda,  meydana gelen hasarların,  alınan tedbirlerle minimuma indirilerek,  vatandaş mağduriyetinin en kısa sürede giderildiği bilgisi verildi; 

Burdur’da 17.06.2019 günü saat: 17.00 sıralarında başlayan ani ve aşırı yağmur,  İl Merkezi Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler Mahallelerinde su baskınlarına sebep oldu. Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, metrekareye düşen yağış miktarı Şehir Merkezinde 15 Kg, Bahçeşehir Koleji civarında 20 kg, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde 29 kg olarak tespit edildi.    

Şiddetli yağmurun başlamasının hemen ardından Burdur Belediyesi, su taşkınları ve sel baskınlarından etkilenecek bölgelerde,  ilgili birimlere ait tüm ekipleri müdahale etmeleri için hazır bulundurdu. Burdur İtfaiye Müdürlüğü Burdur Merkez Mahallelerinde meydana gelen su baskınlarına 9 araç ve 44 personeli ile 22 ev ve ev eklentilerine müdahale de bulunurken, Su İşleri Müdürlüğü 40 personel, 3 kepçe 2 kanalizasyon aracı ve 1 çekim aracı ile 20 bina ve kanalizasyon hatlarına  ve sökülen borulara müdahale etti. Temizlik İşleri ise yağış uyarısının hemen ardından, 15 araç  ve 60 personeli ile  35 Mahallede bulunan su giderleri, drenaj ve logar temizliklerini tamamladılar. Sel baskını yaşanan yerlerde 2 araç, 2 süpürge makinesi, 1 çöp taksi ve 15 personel ile meydana gelen hasar çalışmalarının ardından, taşkına maruz kalan mahallelerde ve sokaklarda çevre temizliklerine hız kesmeden devam ediyorlar.  

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, ani ve sağanak yağışın başlamasının hemen ardından tüm ekipleri görev başına çağırdıklarını belirterek, “Medyada gelen taşkınlar özellikle güney ve güneydoğu cephemizdeki tepelerden taşan yoğun çamurlu taşkınların, şehir içerisinde ıslah edilmiş dere çaplarının, bu taşkınları alamamasından kaynaklıdır.  Taşan çamurlu su yollarda ve Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla,  Aydınlıkevler Mahallelerinde sıkıntıya sebep olmuştur. Taşkınlar oluşmadan tüm belediye kadrolarımızı, operatör kamyon ve iş makinelerimizi tekrar göreve çağırdık. Yağıştan kısa bir süre sonra ekiplerimiz tamamen sahadaydı ve müdahaleye başladık. Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler Mahallelerinde, kot seviye düşüklüğünden kaynaklı, özellikle müstakil hanelere su girildiği görüldü.  İtfaiye ekiplerimiz de borulardaki su tahliye işlemlerini anında gerçekleştirdiler. Vatandaşımızın hep yanında olduk. Herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur. Vatandaşımızın ciddi anlamda bir maddi kaybı söz konusu değildir.” Dedi

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekili seçildi

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bursa’da düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. meclis olağan toplantısına katıldı. 

Bursa’da düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısına 63 kentten Belediye Başkanları katıldılar.  Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısında yapılan seçimlerde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği başkanlığına seçilirken, Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekilliklerine ise  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer getirildi. 

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 31. Meclis Olağan Toplantısı

- Birlik başkanlığına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş getirildi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin 31. Meclis Olağan Toplantısı’nda başkanlığa seçildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kentteki bir otelde gerçekleştirilen toplantıda kullanılan 162 oydan 143’ünü alan Aktaş, birliğin dördüncü başkanı oldu.

Aktaş, 63 kentten toplantıya katılarak kendisine birlik başkanlığı görevini layık gören meclis üyelerine teşekkür etti.

Bursa’nın Sağlıklı Kentler Birliği hareketindeki bilgi, birikim ve tecrübelerini bundan sonraki çalışmalara yansıtarak, devraldıkları bayrağı daha da yukarılara taşıma gayretinde olacaklarını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

“Bizler inanıyoruz ki sağlıklı şehir, sağlık ve sağlığı ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eşitsizliklerin azaltıldığı, temiz ve güvenli bir şehirdir. Sağlıklı şehir, kentte yaşayanların beslenme, su, barınak, iş, güvenliği gibi temel gereksinimlerinin karşılandığı bir şehirdir. Sağlıklı şehir, herkese ulaşabilen, optimum düzeyde halk sağlığı ve sağlık bakımı ile herkese sağlık sunan bir şehirdir. Sağlıklı şehir, yaşanabilir kent inşa etmek için bütün dinamiklerin ortak hareketinin yanında ulusal ve uluslararası çalışmaları takip eden katılımcı bir şehirdir. Sağlıklı şehir, toplumsal memnuniyetin sağlandığı çağdaş bir kent için fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir. Bizler, birlik başkanlığı görevini yürüttüğümüz süre zarfında sağlıklı şehir hareketinin ülkemizin farklı şehirlerine taşınması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Toplantıda ayrıca, yılda iki kez gerçekleştirilen olağan meclis toplantılarının ikincisinin bu yıl ekim ayında Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yapılmasına karar verildi.

Rize’nin Fındıklı, Antalya’nın Muratpaşa ve Tekirdağ’ın Süleymanpaşa belediyelerinin yeni üye olarak kabul edildiği toplantıda, 4 üye belediyenin ayrılması konusu reddedildi.

Sağlıklı Kentler Birliği başkan vekilliklerine ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer getirildi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve yönetim kurulu üyeleri, Babalar Günü’nde Huzurevi’ni ziyaret etti. Huzurevi sakinlerini Babalar Günü’nde yalnız bırakmayan CHP Kadın Kolları Başkanı Gezer ve yönetim kurulu üyeleri, huzurevi sakinlerinin Babalar Günü’nü kutladı. Berberoğlu Huzurevi’nde kalan bütün yaşlılarla tek tek ilgilenip, hal hatır sordular.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Ercengiz;

“Babalar Günü etkniliği kapsamında Huzurevi’nde kalan sakinlerimizi ziyaret ettik. Onlarla bire bir ilgilenerek hal hatır sorduk. Babalar günlerini kutlayıp, bir ihtiyaçları olup olmadığını sorduk. Ellerinden öptük. Onların sadece özel günlerde değil, her zaman yanlarında olduğumuzu söyledik. Tüm babaların babalar günü kutlu olsun.” dedi.

ÖTV indiriminden faydalanmak için 2 haftadan az bir süre kaldı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayı itibariyle enflasyonla mücadele kapsamında konut, mobilya, beyaz eşya ve otomobilde ÖTV ve KDV indirimine gidilmişti.

İndirim 31 Aralık 2018’e kadar sürmüştü. Yoğun talep üzerine indirimler önce 31 Mart’a, daha sonrada Cumhurbaşkanı kararıyla 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Yeni bir değişiklik olmaması halinde indirim bu ayla birlikte son bulacak. İndirimler kapsamında beyaz eşyada yüzde 6.7’lik ÖTV 30 Haziran’a kadar sıfır olarak uygulanıyor.

Kısa bir süre sonra bitecek olan indirimle ilgili gazetemize açıklama yapan Özata Aş. Yetkilisi Esra Özata; 

“Avantajlı fiyatlardan ürün almak ve bu fırsattan faydalanmak için son günlere giriyoruz. Halkımızın genel olarak teveccüh gösterdiği uygulama 30 Haziran’da bitecek. Bu anlamda  önümüzdeki aylarda oluşacak ihtiyaçları bu ay sonuna kadar almak tüketicilerimizin faydasına olacaktır.” Dedi. 

ÖTV indirimi, vatandaşa sunulan %6.7’lik bir oranla, yapılan zamlara rağmen fayda sağladı. Bu indirimle birlikte esnafın alış fiyatları düştü. Bu da müşteriye yansıdı. Ama tüm bunlara rağmen doların etkisi ve dalgalanmalardan gelen zamlardan kaçamadıklarını belirten Özata; “Piyasada bir rahatlama olup olmadığı tartışılır. Zamlardan etkilendik indirimlerden de etkilendik evet ama bu kritik durumlarda şirketimizin yaptığı kampanyaları müşterilerimiz daha çok değerlendirdi.” Bilgisi verdi.  

Esra Özata, ÖTV indiriminin bitim noktalarında indirimin daha çok talep gördüğünü ve müşterilerin bundan faydalanmak istedini vurguladı ve “Ayın sonuna doğru, son dakikalarda ötv indirimine talepte de -tıpkı diğer kampanyalarda olduğu gibi- artış gözleniyor. İndirimin uzatılması söz konusu olabilir. Biliyorsunuz önümüzde bir seçim var ve hala dalgalanan bir fiyat var, piyasamız hala çok açılmış değil, yaz sezonu geliyor evet işlerimizin hızlanacağı bir döneme giriyoruz ama indirim uzatılırsa bu, hem halkımız hem bizim adımıza faydalı olur diye düşünüyorum. İndirim bittiğinde %7lik daha fazla bir fiyat ürünlerin üzerine yansıyacak ve bizde etkileneceğiz.” Dedi.

Mine Kaya

19 Haziran 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Önceki gün il genelinde başlayan aşırı yağışlar sel baskınlarına yol açtı. Valilikten yağışlarla oluşan sel baskınlarına dair açıklamada;  17.06.2019 günü saat: 17.00 sıralarında başlayan ani ve aşırı yağmurun, il merkezinde Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler mahalleleri olmak üzere, toplam 5 mahallede 12 ev, 3 evin eklentisi, bahçesi ve bodrum katında su baskınlarına yol açtığı belirtildi. 

 

Açıklamada, Necatibey Mahallesi’nde 10 adet küçükbaş hayvanın mahsur kaldığı, ayrıca, Ağlasun İlçesi Çamlıdere - Yumrutaş Köyleri arasındaki yolun dere taşması sonucu yol hasar gördüğü, Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, İlde metrekareye düşen yağış miktarının, Şehir Merkezinde 15 Kg, Bahçeşehir Koleji civarında 20 kg, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde 29 kg olduğu ifade edilerek, aşırı yağış nedeniyle yaşanan olumsuzluklara karşı yapılan müdahaleler hakkında bilgi verildi;

Burdur Belediyesi ve İtfaiye ekipleri tarafından 9 araç ve 44 personel, AFAD İl Müdürlüğü tarafından 2 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.

Karayolları 134. Şube Şefliği tarafından Burdur - Antalya Karayolu Büğdüz kavşağı ve Kurna Köyü kavşağında yağış sebebiyle menfezden yol üzerine taşan selin getirdiği çamur tabaka 3 araç ve 9 personelin çalışmaları ile temizlenerek yol trafiğe açıldı.  

İl Özel İdaresi tarafından Ağlasun İlçesi Çamlıdere – Yumrutaş Köyleri arasındaki yolda meydana gelen dere taşması neticesinde zarar gören yola 4 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.  

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından da 2 araç ve 3 personel ile saha taraması yapılmış olup 18.06.2019 günü araziye çıkılarak hasar tespiti yapılacak. 

Meydana gelen aşırı yağış sonucunda ilgili kuruluşlar, gerçekleştirilen koordinasyon sonucunda hızlı ve etkili şekilde olaylara müdahalede bulunmuştur. İlimizde başkaca bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Ancak, meteorolojik verilere göre ani sağanak yağışların önümüzdeki günlerde de devam edeceği değerlendirildiğinden vatandaşlarımızın duyarlı olmasında fayda bulunmakta.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 35 mahalle muhtarı ile  bir araya gelerek toplantı yaptı;  

 

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Say, Hasan Duygulu ve mahalle muhtarları katıldı. Toplantıda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediyenin çalışmaları hakkında muhtarları bilgilendirdi.  Vatandaşların mahalle muhtarlarından talep ettikleri çalışmaların değerlendirilmesinin yanı sıra, mahallelerde yapılması planlanan çalışmalar hakkında da görüşmeler yapıldı. 

 Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Burdur  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, icra faaliyetlerinin yoğun olduğu bir dönemde olduklarına dikkat çekerek,  35 mahallemizde, yurttaşımızın taleplerinin de arttığı bir dönemdeyiz. Özellikle park, bahçe, ot temizliği, kaldırım çalışmaları ve bu süreç içersinde yeni açılan yolların asfaltlanması, yeni park talepleri, yeni alanların yaratılması konusunda talepler devam edecek arkadaşlar. Burada tecrübeli muhtarlarımız var, onlar da yakinen takip ediyor. Özellikle Bozkurt Mahallemizde TOKİ ile başlattığımız çalışmada, yıkım çalışmaları hızla ilerliyor ve önümüzdeki günlerde inşallah orada temel atmayla birlikte Burdur’da toplu konut alanında 2. Büyük hamlenin yapılacak olduğunu ve devam edeceğini hep birlikte göreceğiz. İnşallah bir aksama olmadan, vatandaşa verilen söz tutularak, hem vatandaşın haklarının korunması, hem de orada kentsel dönüşümün şehrimizde yaratacağı olumlu katkıları takip edip paylaşacağız. Değerli Muhtarlarım, “Biz planladığımız şekilde yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ama mağduriyetin söz konusu olduğu yerlerde de,  bu mağduriyeti giderebilmek için ekstra çalışıp, bunları gidermeye çalışacağız” demiştik.  Çok şükür o günden bu güne de, verdiğimiz sözleri bu anlamda sizleri mahcup etmeyecek şekilde tuttuğumuza inanıyorum.” Dedi. 

İŞ-KUR’dan hiç personel alamadık. Gelmedi, gönderilmedi.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İŞ- KUR’un Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında personel temin etmemesi sonucu yapılan yatırımlarda yaşanan gecikmelere dikkat çekerek, “35 Mahalle muhtarımızdan gelen talepleri değerlendirirken, İŞ-KUR üzerinden personel eksiğimizi tamamlayabiliyorduk. Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan,  kurumumuzun ihtiyacı olan uygun rakamda işçiyi  İŞ-KUR üzerinden bünyemize alıp, müdürlüklerimizde uygun olan alanlara istihdam ederek çalıştırıyorduk. Maalesef bu yıl Burdur Belediyesi olarak Yararına Çalışma Programı’ndan hiç personel alamadık. Gelmedi, gönderilmedi.  Bunun nedenlerini oturup burada konuşacak değiliz, konuşmaya da gerek yok. Mahalle muhtarlarımızın da bu konuda hem bilgisi, hem öngörüsü mevcut.  Derdimiz siyaset yapmak değil, hizmet üretmek. Ama hizmet üretirken de, biz 35 mahallemizde hakkaniyetli davranmaya, elimizden gelen gayreti gösterirken de bu kentte yaşayan 90 bin insanın da bir takım şeylere gayri siyasi hakları olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarımızı yaparken ve  vatandaşımıza hizmet üretirken, Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan gelecek olan personele  bizim de hakkımız olduğunu düşünüyorum. Yurttaşım adına ve Burdur Halkı adına konuşuyorum, Toplum Yararına Çalışma Programıyla temin edilecek personelin de bize verilmesini beklerdik açıkçası. Bunu da hizmet alanında muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda ve dolayısıyla  vatandaşımızın taleplerine cevap verebilmek adına daha uygun olacağını düşünüyorduk.  Bu konudaki sitemimizi de basın aracılığı ile duyurduk. Bir takım karşılıklar geldi, ama ben Belediye Başkanı olarak tatmin olmadım. Çünkü okulların açık olmadığı bir dönemde Milli Eğitim’e tahsis edilen ve Toplum Yararına Çalışma Programı adı  altında gönderilen İŞ -KUR Personelinin hangi alanda çalıştırılacağını ben merak ediyorum açıkcası.” Şeklinde sitem etti.

 

Bu günde dahil olmak üzere, önümüzdeki perşembe ve cumartesi günleri il genelinde sağanak yağış bekleniyor.

Meteorolojiden edindiğimiz bilgiye göre, bu gün akşam saatlerine doğru önce yağmur, sonra gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

20 Haziran Perşembe günü ise hava kapalı, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

21 Haziran Cuma günü havanın daha sıcak ve yağışsız olacağı tahmin ediliyor.

22 Haziran cumartesi günü de yine ilde bazı bölgelerde gök gürültülü sağanak yağış beklenmekte.

18 Haziran 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

No Internet Connection