Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 05 Eylül 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Belediyesi, ilimizde, çevreyi kirletip, doğanın dengesini bozan mermer atıklarına ilişkin çözüm geliştirdi.

 

Burdur Belediyesince; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı’ndan, Kışla Mahallesi’nde bir alanın inert atık sahası olarak kullanılması konusunda izin alındı. Proje uygulamaya koyulduğunda, Burdur mücavir alan sınırları içerisinde faaliyet gösteren mermer işletmecilerinin atıkları, belediye tarafından gösterilen alanlara atılabilecek. Mermer işletmelerinin atıklarından ton başına alınacak ücretin belirlenmesi için, Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında görüşme açıldı.

Mermer işletmelerinin, imalat, kesim artığı ve mermer işleme esnasında ortaya çıkan atıklarının, çökertme havuzlarında biriken tortuları, şimdiye değin belirlenen alanlara dökülüyordu. Ancak o alanların dolması ve atıkların çevre köylerin tarım sahalarına ve hayvancılığa olumsuz etki etmesi nedeniyle, Mermer işletmelerinin atıklarını dökecek yer bulamaması ve atıkların çevre kirliliği yaratacak şekilde berteraf  edilmesi sorunu yaşanıyordu.

Burdur Belediyesince; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı’ndan, Kışla Mahallesi’nde bir alanine, inert atık sahası olarak kullanılması konusunda izin alınıp, Projenin uygulamaya koyulmasıyla,  Burdur mücavir alan sınırları içerisinde faaliyet gösteren mermer işletmecilerinin atıklarının, belediye tarafından gösterilen alanlara atılabilmesi için, Mermer atıklarından ton başına alınacak ücretin belirlenmesi konusunda Belediye Meclisinde, fikir ayrılıkları oluştu. Tartışmalar yaşandı. Başkan Ercengizin; Mermer işletmelerinin atıklarından,  kamyon başına 60 lira alınması önerisi karşısında, Ak Partili Belediye Meclis üyeleri, konuyu tartışma ortamına alıp, fiyatın 40 hatta 30 liraya çekilmesini isteyerek, adeta Burdur Belediyesi’nin çevreci girişimine köstek oldular.

Burdur Belediye Meclisi’nin Eylül ayı oturumunda, gündemin 6 maddesinde yer alan “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı’ndan, inert atık sahası olarak izin alınan, Burdur Merkez Kışla Mahallesi’nde bulunan Alana, Burdur mücavir alan sınırları içerisinde faaliyet gösteren mermer işletmecilerinin atıkları, belediye tarafından gösterilen alanlara atılabilecek. Mermer işletmelerinin atıklarından ton başına alınacak ücretin belirlenmesi” konusu görüşmeleri tamamlandıktan sonra , Burdur Belediyesine ödenecek kamyon başına mermer atığı ücreti, Ak Partili Belediye Meclisi Üyelerinin muhalefetine karşın,  CHP’li meclisi üyelerinin oylarıyla  60 lira  olarak belirlendi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 05 Eylül 2019 16:15

06 Eylül 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

06 Eylül 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
No Internet Connection