Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 04 Eylül 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 04 Eylül 2019 16:58

05 Eylül 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

05 Eylül 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 04 Eylül 2019 16:57

“Hayata Tutunanlara” BUTSO desteği

BUTSO’dan yapılan yazılı açıklama ile yönetim kurulunun, Burdur Valiliğinin başlattığı “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesine destek verdiği belirtildi;

 

Vali Hasan Şıldak ve BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesi kapsamında işbirliği protokolü imzaladı. 

Valilik toplantı salonundaki işbirliği için imza törenine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile BUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri İzzet Geçer ve Orhan Çiçek de katıldılar. 

PROJE İLE TOPLUMA KAZANDIRILMASI

Vali Hasan Şıldak işbirliği protokolünün imzalanması esnasında yaptığı açıklamada  “İlimizde bir süredir uygulamakta olduğumuz uyuşturucuyla mücadelemizin bugün ikinci bir aşamasını hep birlikte gerçekleştirmiş oluyoruz. Burada öncelikle projenin şu ana kadar yürütülmesinde emeği geçen çaba sarf eden herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mutluyuz çünkü bu işe başlarken ilimizde sosyal bir proje olarak her ne kadar ilimiz küçük bir nüfusa sahip olsa da çağımızda yer alan bağımlılık derecesine varan ve insanları sağlığından eden uyuşturucu terörünün küçük de olsa yansımaları ilimizde mevcuttu. Bunu tabi ki biliyoruz. Bunu bir proje şemsiyesi altında sistemli bir çalışmayla kendi gayretlerimizle ve İŞKUR desteğiyle belirli bir aşamaya getirdik. Bugün itibarıyla projemiz kapsamında önemli bir sayıya ulaştık. 69’u uyuşturucu, 6’sı da alkol bağımlısı olmak üzere 75 gencimizle bir irtibat kuruyoruz. Bunların bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı projemizin dışına çıkmışlar. Kimi il dışına göç sebebiyle, kiminin ulaşılamama gibi sorunları var ama biz şu anda önemli bir kitleyle devam ediyoruz”  Dedi ve uyuşturucu batağına saplanmış insanların elinden tutup sürekli destek sağlayarak topluma kazandırılması misyonunda olduklarını vurguladı.

Vali Hasan Şıldak, BUTSO Yönetim Kurulu ile birlikte daha önceden mutabık kalınan esaslar üzerine bir protokol imzalayarak iş dünyasından da destek aldıklarını belirtti.

HEPİMİZİN ÇOCUKLARI BU RİSKİ TAŞIYOR

 BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik yaptığı konuşmada; “BUTSO olarak böyle bir projenin içerisinde yer almamızdan dolayı duyduğumuz memnuniyeti de ifade etmek istiyorum. Böyle bir sosyal sorumluluk projesi içerisinde olmamız bizleri mutlu etti. Hep birlikte olursak bu projeyi hayata geçirebileceğimizi düşünüyoruz. Bu manada da ilgili şirket yöneticileri ile zaten iletişime geçtik. Bazılarından geri dönüşler bile oldu. Şu anda bu süreci sıkıntısız geçireceğimize inanıyoruz çünkü hepimiz bu gök kubbenin altında yaşıyoruz. Çocuklar da bizim çocuklarımız. Bugün burada toplanan kişilerin çocukları da şu veya bu şekilde bugün uyuşturucu batağına bulaşabilirdi, bu risk her zaman olduğu için konuya böyle bakmamız lazım. Bu insanları sahiplenmemiz, hayata kazandırmamız gerekir. Çünkü dışarıda oldukları zaman kendilerine zarar verme riskleri daha yüksekken bu proje ile en azından bu zararın önüne geçmiş de oluyoruz. Bu vesile ile projede emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bizler BUTSO Yönetim Kurulu olarak bu proje için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İş insanlarımızın da bize destek olacağı inancındayım” dedi. 

İşbirliği toplantısının ilerleyen bölümlerinde projenin içeriği, sorumlulukları ve işleyiş seyri hakkında detaylar verildi. Toplantının sonunda da işbirliği protokolü imzalandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eylül ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. 

Toplantıda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi’nin Ağustos ayı içerisinde yaptığı faaliyetler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.  Meclis gündemine geçmeden önce gündem dışı konuşan Başkan Ercengiz, geçtiğimiz günlerde gündemde yer alan Burdur Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partili üyesi Atam Gülcü‘yle ilgili bir internet haber sitesinde yayınlanan habere ilişkin açıklama yaptı. 

Olaya ilişkin bilgi ve belgelerin tarafına, siyasi ve ticari itibarına zarar verecek şekilde kullanılmasına olanak sağlayan internet sitesi haberinin doğru olmadığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

 “Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde Burdur gündemini meşgul eden ve siyaseti de bu işe alet ederek siyasetinde gündemi yapılmaya çalışılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir yerel medya haber sitesinin doğru olmayan, yanıltıcı bilgilerle belediye meclis üyesi arkadaşımızın ve dolayısıyla bağlantı kurularak bizlerin itibarını yerle yeksan etmeye çalışan bir anlayışı şiddetle kınıyorum. Öncelik haberin doğru olmadığını bu haberin içeriğiyle ilgili gerek tekzip haklarını Atam Gülcü arkadaşımızın kullanacağını ve bunu bağlantılandırarak Burdur Belediyesi’ne ait tesislerde de sanki kaçak içki satılıyormuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılmasından son derece rahatsız olduğumu ifade etmek isterim.  Şikayet gerekçe gösterilerek Tarım İl Müdürlüğü tarafından Burdur Belediyesi’ne ait tesislerde kaçak içki arama operasyonu yapılmıştır. 

Bizler sorumluluk taşıyan insanlarız

“Bizler ticareti itibara değişecek insanlar değiliz. Özellikle devletin itibarını da hiçbir ticarete değişmeyiz. Yaptığımız işlerin tamamı yasaldır. Gerekli incelemeler yapılmıştır. Burdur Belediyesi’ne ait hiçbir sosyal tesiste bırakın kaçak içkiyi, kaçak eti, faturasız herhangi bir işin yapılması mümkün değildir. Bir itibar indirgemesi ya da itibarı yerle yeksan edilmesi çabası içerisine girilmesi Sayın Atam Gülcü’nün bugüne kadar vergi kaçırmaktan bile bi haber olan insanın, Burdur’da vergi rekortmeni olan bir insanın, 25 litre alkolle kaçakçı olmasını kimse aklına getiremez. Eğer bu işlerin arkasından siyaset çıkacak olursa bu son derece ayıptır. Yapacağımız işlere siyaseten eleştiriler getirilebilir, yaptığımız icraatlarla ilgili birtakım suçlamalar getirilebilir, bunlarla ilgili müracatlar yapılabilir ama idari para cezasına çarptırılmış ve itirazı da yapılmış bir konunun sanki hukuki süreç tamamlanmış ve suçun paydaşıymış gibi gösterilmiş olması manidardır. Ben burada basın mensubu arkadaşlarımızı mesleğini düzgün yapanları bir kenara koyarak, sorumluluğa davet ediyorum. İnsanların itibarını bu kadar çabuk harcayamazsınız. Bugün içimizden herhangi birimize yapılan yarın başka birisine yapılabilir. Lütfen bu konuda birimize yapılan kötülük, bizim keyifli hale gelmemezi sağlamaz. Kötülük eninde sonunda mutlaka hepimizi bulacaktır. Bizim yapacağımız açıklamalar vatandaşın gözü önündedir. Saklı gizli bir şey yoktur. Bu dava sonuçlandığında da bu haberleri yaptıranlar utanacaktır, insan içine de çıkamayacaktır. Açıkça ifade edeyim.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi yağlı güreş geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz gazetemize değerlendirdi.

 17 Ağustos’ta yapılan Yağlı Pehlivan Güreşlere ilgilinin her geçen yıl arttığını vurgulayan Başkan Ercengiz, gelecek yıl için yapılacak organizasyon için hazırlıkların şimdiden başladığını söyledi. Bu yıl daha fazla seyirci kapasitesini ve sporcu katılımına ulaşan Burdur Belediyesi 2.Yağlı Pehlivan Güreşleri finalini Başpehlivan Ali Gürbüz ve Orhan Okulu yaptı. Başpehlivan Ali Gürbüz’ün kazandığı organizasyona ilişikin açıklama yapan Başkan Ercengiz, birlik ve beraberlik vurgusunun yapıldığını iletti. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Burdur Belediyesi 2. Yağlı Pehlivan Güreşleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Burdur Belediyesi Yağlı Güreşlerinin bu yıl ikincisini düzenledik. Oldukça yoğun pehlivan, başpehlivan ve izleyici katılımıyla bölgenin bir anda dikkat çeken yağlı güreşlerinden birisi oldu. Katılımcıların yanı sıra bir nevi Kırkpınar’ır rövanşı niteliğinde Ali Gürbüz ve Orhan Okulu’nun final yapmış olması vatandaşların ilgisini daha da fazla çekti. Geçen yıl ilkini yaptığımızda söz vermiştik. Daha da büyüteceğimizi söylemiştik. Bu yıl organizasyonumuzu daha da  büyüttük. Daha fazla sayıda güreşçiyi davet ettik. Daha fazla seyirci kapasitesine ulaştık ve bölgemizin belediye başkanları, milletvekilleri, yöre halkımızın yoğun katılımıyla yaklaşık 10 saat süren güreşler, büyük bir beğeni topladı. Geri bildirimleri de bu yönde. Biz gerçekten çok mutlu olduk. Hatta geçtiğimiz aylarda mecliste yağlı güreşlerlerin gerekliliği konusunda bir tartışmaya mahal verilmişti. Özellikle Ak Partili meclis üyesi arkadaşlarım yani bu bütçenin çok olduğunu ve böyle bir şeye gerek olmadığını ifade etmişlerdi. Keşke o alana gelip, görselerdi ve o alanda olsalardı da o bütçenin böyle bir etkinliğe Ata sporuna sahip çıkan Burdur Belediyesi’nin harcadığı bütçenin gerek olup, omdağını kendi gözleriyle görselerdi. Tabi biz davetimizi açık yaptık. Tüm siyasilere, tüm ilimiz protokolüne bizim halka açık ve ücretsiz olan bu etkinliğimize bizim kimseyi ayrıştıran ya da ötekileştiren bir söylemimizde tüm etkinlik boyunca olmadı. Birlik beraberliğe vurgu yaptık. Teke Yöresi’nin başkentine yakışan bir organizasyonu otaya koyabulmenin gururunu yaşadığımız ifade ettik. Geleneksel hale getireceğimiz bu yağlı güreşlerin de Burdur’un tanıtım anlamında çok büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz ifade ettik. 

Güreşçi sayısı arttı

Sonuç olarak baktığımızda o alanda görmemiz gereken bazı şeyler daha vardı. Bölgemizin güreşmek için gelen gençlerinin geçen yıldan bu yana sayısının arttığını ve bazı branşlarda tabela yaptıklarını, kürsüye çıktıkların hatta birincilik kazandıklarını büyük bir keyifle gördük, onurla gururla izledik. Biz spora, sanata, kültüre her türlü etkinliğe sahip çıkan bir anlayış içerisindeyiz. Bugün Burdur’da yapılan etkinlikere elmayla armutu karıştıran bir anlayışla konsere ne gerek vardı, güreşe ne gerek vardı ya da tiyatroya ne gerek vardı diyenlere en güzel cevabı alanı dolduran çok değerli Burdur halkı, çevre illerden gelen yurttaşlarımız vermiş oldu. İnsan bir organizma ıalark sadece hayatın organizma gerekliliklerini yerine getirmez. Duygularını, düşüncelerini ve insan olmanın gereği olan birtakım faaliyetleri de yapması gerekir. Bunların en başında spor, sanat, kültür etkinlikleri de vardır. Bunları hiç gözardı etmemek gerekir. O gün o alanda eğlenen, keyif alan halkımızın mutluluğu bizim için en büyük kazançtır. Kaldı ki o belirlenen bütçenin bir kısmı da büyük bir bölümü de ağalık satışından elde edilecek gelirle karşılanacaktır. Ağalık satışında destek veren İşadamı Baki Varol’a, güreşlere katkı veren hem de bu yıl ağalık ihalesine girmeden Burdur Belediyesi’ne katkı vereceğini ifade eden Ticaet ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik’e ve ağalık ihalesine girip ihaleyi almasada benimde çorbada tuzum olsun diyen Antalya’da yaşayan İşadamı Mehmet Güngör’e teşekkür etmek istiyorum. 

Gelecek yıl için farklı bir planlamamız var

 Onu da söylemek istiyorum. Tarihini hemen hemen şimdiden belirleyip, Eylül’ün ilk haftasında yapmayı planlıyoruz. Birde gelecek yıl ağalık ihalesi yerine Burdurlu işadamlarımızın, Burdurlu esnafımızın, sanayicimizin kısacası Burdur’da bu işe emek vermek isteyen kim varsa herkesin içinde olacağı bir organizasyonla , gönlünden kopan katkılarla daha büyük bir bütçeyi eğer sağlayabilirsek güreşlerimizi daha dü büyütüp, daha da isim yapan bir hale getireceğiz.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 04 Eylül 2019 16:25

Elektrik kesintisi

Valilikten; Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından yerleşim yerlerinde düzenlenecek planlı elektrik kesintileri hakkında açıklama yapılarak kamuoyu bilgilendirildi;

1-06 Eylül 2019 Cuma günü 10.00 ile 13.00 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Yeşilova ilçesine bağlı; Horoz ve Karaköy Köyleri, Güney Köyünde bulunan tarımsal sulama aboneleri, Denizli ili; Acıpayam ilçesine bağlı; Kurtlar Köyü ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler, 

2-08 Eylül 2019 Pazar günü 09.30 ile 15.30 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Yeşilova ilçesine bağlı; Başkuyu ve Çeltek Köyleri ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler, 

3-10 Eylül 2019 Salı günü 09.30 ile 15.30 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Yeşilova ilçesine bağlı; Çaltepe Köyü ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler,

4- 09 Eylül 2019 Pazartesi günü 09.30 ile 15.30 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Tefenni ilçesinde; Esentepe Mahallesi’nin Hüyük mevkiisi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler,

5- 05 Eylül 2019 Perşembe günü 09.00 ile 15.00 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Bayındır Köyü, 

6-06 Eylül 2019 Cuma günü 09.00 ile 12.00 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Bayındır Köyü, 

7-06 Eylül 2019 Cuma günü 14.00 ile 17.00 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Aziziye Köyü’nün Okul yanı mevkiisi, 

8-07 Eylül 2019 Cumartesi günü 09.00 ile 15.00 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Taşkapı Köyü’nün Hizar mevkiisi etkilenecektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection