Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 02 Eylül 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 02 Eylül 2019 17:30

03 Eylül 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

03 Eylül 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Salda Gölü’nü ziyaret etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ihale edilen Salda Gölü’nü ziyaret eden Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un eşliğinde Salda Gölü Beyaz Adaları’nı inceledi. 

 

Gölün kıyısında oluşturulan alanda düzenlemeleri inceleyen Emine Erdoğan, Lisinia Doğa Proje ve Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’nde bir süredir tedavi altında bulunan pelikanın sağlık durumu hakkında merkez sorumlusu Öztürk Sarıca’dan bilgi aldı ve daha sonra pelikanı göle bıraktı. Salda Gölü Beyaz Adalar bölgesini gezen Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakan Kurum, Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Dünya Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen de eşlik etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Salda Gölü ve buraya yapılacak olan millet bahçesi hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da yapılan düzenlemelerden ötürü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u tebrik etti. 

Herkese gelip  Salda Gölü’nü görmesini tavsiye eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan; 

“Salda Gölü’nü herkesin gelip, görmesini tavsiye ediyorum. Ama bize ilk denildiğinde bize böyle bir şeyler söylemediler. Söylediler ki burası bakanlık eliyle işte bu hale getirilecek. Ben de bakana bunu bildirdim. Dedi ki böyle bir şey yok. İsterseniz sizi davet ediyorum. Salda Gölü’ne bire bir gelin, birlikte gezelim. Önceki halini ve sonraki halini size göstermek istiyorum dedi. Gerçekten gördüm ve mutmain oldum. Bütün halkımızında mutmain olmasını tavsiye ediyorum. O halden bu hale gelişini, girişiminden ötürü bakanımızı tebrik ediyorum. İnşallah buranın bittikten sonraki halini de sizlerle gelip, görme imkanımız olur diye düşünüyorum.”dedi.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ;

“Bakanlığımızın yapmış olduğu projeyi yerinde görmek, incelemek için Emine Erdoğan Salda’ya geldi. Hem Beyaz Adalar bölgesinde hem de Yeşilova bölgesindeki düzenlemelerimize ilişkin kendisine bilgi arz ettik ve onunda projemize ilişkin fikirlerini aldık. Sağ olsun her zaman çevre projelerine destek oldular. Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde her şehrimizde  millet bahçesinden düzenli depolama tesisleriden atık su arıtma tesislerine kadar vatandaşımızın hizmet kaltesini artıracak birçok projeyi geliştiriyoruz. Özel çevre koruma bölgelerini 2023 nüfusumuzun %17’si olacak şekilde hazırlıyoruz. Doğal alanlarımızı da koruyacak projelere geliştiriyoruz. Bize verilen emanetleri gelecek nesillere aktarmak için buradayız. Bu projeyi sizlerle paylaşmış oluyoruz. 14 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımızın onayıyla Salda Bölgesi’ndeki göl yüzeyi 44 kilometrekare. 44 kilometrekareyi artırarak 95 kilometrekareyi biz özel çevre koruma bölgesi ilan ettik. Yine daha önce 5998 hektar olan sit alanımızı yaklaşık 1,5 kat artırarak 8500 hektara çıkadık. Amacımız bu bölgede yapılaşmaya hiçbir şekilde müsade etmemek. O yüzden özel çevre koruma bölgesini geniş bir alanda ilan ettik. Bu alandaki tüm mimar hareketini de yine takip ediyor olacağız. 

Biz niye böyle bir projeye başladık? 

Daha önceki beyaz kumsal dediğimiz alana kadar araçlarımız giriyorlardı ve vatandaşımızı orada araçlar içerisinde ihtiyaçlarını gidermek suretiyle yine bu bölgede hem araçların hem de ihtiyaçlarını giderecek bir alanın olmaması sebebiyle vatandaşımız buraya kadar giriyordu. Sorasında biz buraya Valiligimiz eliyle bir düzenleme yaptık. Proje öncesinde bulunduğumuz alanı arkasındaz daha önce çöplerin toplanmadığı yine etrafa dağıldığı bir haldeyken bugün tertemiz, çöplerin düzenli olarak alındığı bir duruma geldi. Yine bakanılğımızın vidanjör ile buradaki atık suların toplandığı bir hale dönüştürdük ve proje sonrasında bundan daha iyi bir hale çevireceğimiz bir düzenleme olacak.

Hiçbir şekilde burayı betonlaştırmayacağız, asfaltlaştırmayacağız. Doğal malzemelerle çivi dahi kullanmamak üzere sadece araçların düzenli bir şekilde parkların yapabildiği ve insanlarımızın geldiğinde burada huzurlu, mutlu bir şekilde Salda’mızın doğal güzelliklerini izleyebildikleri, koruyarak gelecek nesillere aktarabilecekleri bir proje dışında hiçbir şey yapmayacağız. Yapılmasına da müsade etmeyeceğiz.”değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Eylül 2019 17:22

Kıyametin Kopmadığı Tek Yer: ŞİRİNCE

KIYAMETİN KOPMADIĞI TEK YER: ŞİRİNCE

Daha önceleri bir Rum köyü olan Şirince, taş döşemesi sokakları, şirin küçük dükkanları,  meşhur kum da kahvesi, uçsuz bucaksız yamaçlara doğru uzaman zeytin ağaçları, mis gibi Ege havası, dört tarafınızı sarmış üzüm asmaları ve şarap tutkunları için leziz şaraplarıyla adeta 50li’li yıllardan kalma bir kent. Sevgili dostlar, bu küçük ama çok şirin köyü gelin hep birlikte adım adım gezelim. ŞİRİNCE KÖYÜ’NÜN ADININ DUYULMASI

Daha önceleri pek bilinmeyen Şirince, 21 Aralık 2012 yılında kıyametin kopmayacağı tek yer adıyla tüm Dünya basının gündeminde yer aldı.Tom Cruse dahil birçok ünlü ismin akın ettiği Şirince adını tüm Dünyaya bu şekilde duyurdu.  Efsane aslında Maya takvimine dayanıyordu. MÖ büyük bir medeniyet kurmuş olan Mayalar, bölgedeki Maden Dağı’nı M harfiyle simgelemişlerdi. Maya takvimine göre dünyadaki yaşam 21 Aralık 2012 tarihinde kıyametin kopması ile son bulacaktı. Efsaneye göre dünyadaki sadece iki yerden kurtuluş mümkün olacaktı. Bunlardan biri Fransa’da yer alan Bugarach ile İzmir ilimiz sınırları içerisinde yer alan Şirince Köyü’ndeki Maden Dağı. 

ŞİRİNCE’DE KIYAMET KOPMADI AMA ..

Mayaları M şekliyle simgelediğine inanılan Maden Dağına, efsaneye göre Hz. Nuh’un gemisi Nuh Tufanından sonra oturmuştu. Kıyametin kopacağına inanılan 21 Aralık 2012 tarihinde de kurtulmak isteyen insanlar için aynı geminin yine Şirince’de Maden Dağı’nda ortaya çıkması bekleniyordu. Söz konusu tarihte her ne kadar kıyamet kopmasa da yerli ve yabancı birçok ünlü Şirince’ye geldi ve Şirince’nin namı tüm dünyaya böylelikle yayılmış oldu. 

ŞİRİNCE’DE GEZİLECEK YERLER: ŞİRİNCE ÇARŞISI

Tüm gün aktif olan Şirince Çarşısı, köye gelen yerli yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yer. Kafeler, çeşitli giyim vs satışı yapan mağazaların yanında fast food tarzında yiyecek satan dükkanlarda bulunuyor. Hediyelik eşya dükkanlarının çoğunlukta olduğu çarşı da sevdiklerinize küçük şirin hediyeler almayı unutmayın.

SAİNT JOHN BAPTİST KİLİSESİ

Geçtiğimiz yıllarda restorasyon çalışmalarıyla yeniden ziyaretçileriyle buluşan kiliseye, yerel halk ve turistler büyük ilgi ve önem veriyor. Giriş kapısında Meryem Ana Heykeli’nin bulunduğu havuz, adeta bir dilek havuzu haline gelmiş durumdadır. Nitekim kiliseye gelen turistler havuza bozuk para atıp dileklerde bulunuyorlar. Bunun yanında özellikle büyük ve güzel bir bahçesi bulunan kiliseyi fotoğraflamayı da unutmayalım.

ESKİ OKUL ARTIK TARİH KOKAN BİR MÜZE: ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP MÜZESİ 

Şimdilerde bir şarap evi olan eski okul binasının bir kısmı şuan müze haline getirilmiş durumda bulunuyor. Eski bir Osmanlı mektebi olan Taş Mektep Müzesi, hala haftanın yedi günü ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Müzeyi gezdikten sonra biraz dinlenip soluklanmak için Artemis Şarapevi’nde oturup Şirince’nin meşhur şaraplarını yudumlayan insanlara rastlayabilirsiniz.

BİR ZAMANLARIN HAYAL EVLERİYDİ: NİŞANYAN EVLERİ 

Hayallerindeki evleri inşa etmek isteyen Nişanyan ve Tönbekici’nin el ele verip yaptıkları Nişanyan Evleri, şimdilerde köye gelen ziyaretçilerin konaklama yeri olarak kullanılıyor. Bu  arada Nişanyan adı da evi inşa eden iki arkadaştan birinin soyadından gelmektedir. Aynı zamanda işletmesini de bu iki kardeş halen sürdürmekteler. Şirince’de konaklamak isterseniz sizin için iyi bir alternatif olabilir. Benden söylemesi. 

 HODRİ MEYDAN KULESİ

Sevan Nişanyan’ın sistem ve tabularla olan mücadelesinin simgesi olan Hodri Meydan Kilisesi on iki metredir. Ve Nişanyan evlerinin bulunduğu yerdedir. Yapıldığı günden bu yana romantik evlilik teklifleri gibi birçok özel ana şahit olmuştur. Ayrıca manzarasıyla da göz dolduran kule, gerçekten görülmeye değer. 

NESİN MATEMATİK KÖYÜ

Aziz Nesin Vakfı’nın kurduğu Nesin Matematik Köyü, her yıl yurt içi ve yurt dışından yüzlerce matematik severi bir araya topluyor. Matematik Köyü’nde büyük bir amfi ve kütüphane bulunuyor. Ayrıca 20 dönüm arazi üzerine kurulan köy de oldukça büyük bir yemekhanede öğrencilere ve hocalara hizmet veriyor. Bu gibi yerler bağışlarla ayakta kaldığı için hayırsever insanların destekleriyle gelişiyor ve geliştikçe de büyüyor. Aynı şekilde hizmet veren Felsefe Köyü de Matematik Köyü’nün hemen ilerisinde eğitim veriyor. 

ŞİRİNCE YAPILACAK AKTİVİTELER

MEŞHUR ŞİRİNCE KUMDA KAHVESİ  

Şirince Köyü denilince akla gelen lezzetlerden biri de Şirince ile özdeşleşmiş olan kumda kahve. Isıtılan kum üzerinde cezveye konulan kahvenin ısınıp köpürmesiyle olan kumda kahvenin lezzetine doyamayacaksınız. Şirince’deki kumda kahve kafelerinden birine gidip bu enfes ötesi lezzeti tadabilirsiniz. 

ŞİRİNCE’NİN ŞARAP SEVERLER İÇİN MEŞHUR ŞARAPLARI

Büyük oranda meyve kullanılarak yapılan Şirince şaraplarında alkol seviyesinin oldukça düşük olduğu belirtilmektedir. Şirince’de şarap severlerin ücretsiz tadım yapabileceği birçok mekan bulunmaktadır.

ŞİRİNCE’DE NE YENİR?

Şirince’de bulunan kafeler, genellikle fast food tarzında yemekler sunuyor müşterilerine. Bunun yanında yerel halkın yaptığı gözleme ve et türünde yemeklerde bulunuyor. Afiyet olsun. 

ŞİRİNCE’YE NASIL GİDİLİR? 

Günümüzde artık İzmir Selçuk’un bir mahallesi olan Şirince’ye ulaşım ilçeden kalkan dolmuşlarla sağlanıyor. Bununla birlikte kendi münferit aracınız ile de buram buram zeytin ağaçlarının kokusunu çeke çeke, doğanın göz alıcı güzelliğini seyreyleye seyreyleye Şirince’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İzmir merkeze yaklaşık 85 km, bağlı bulunduğu Selçuk’a ise yaklaşık 10 km mesafede bulunan Şirince’ye ulaşım çok kolay. 

ŞİRİNCE’YE MUTLAKA GİDİN

Sevgili okurlarım Şirince’yi aslında ne satırlara, ne gönüllere sığdırmak mümkün değil. Güzel İzmir’imizin ve Selçuk ilçemizin çok sayıda yerli yabancı turisti ağırladığı doyumsuz güzellikte şirin mi şirin, huzurlu mu huzurlu, keyifli mi keyifli Şirince köyü, özellikle bahar aylarının gelmesiyle birlikte ziyaretçi akınına uğruyor. Keyifli vakit geçirmek, doğa ile adeta bütünleşmek, huzuru iliklerinize kadar hissetmek, Ege’nin tertemiz, oksijen dolu havasını içinize doyasıya çekmek istiyorsanız, buyurun şirin köyümüz Şirince’ye gelin, hep seyahatte kalın..

Cemile DÜKEN

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Eylül 2019 17:19

Yeni Gün’ün 66. Yaşı kutlu olsun

Yeni Gün Gazetesi 66. Yaşında. 1 Eylül 1954 tarihinde Burdur’da yayın hayatına başlayan Yeri Gün Gazetesi dün itibariyle 66. Yılına girdi.

İlimizde objektif gazetecilik, hür yorum anlaşıyla 66 yıldır var olan, kardeş gazetemiz Yeni Gün Gazetesi’nin 66. Yılını kutluyor, daha nice yıllara aynı azim ve kararlılıkla ulaşmasını diliyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Eylül 2019 17:19

Yeni adli yıl törenle açıldı

Yeni adli yıl Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Törende İstiklal Marşının okunup saygı duruşunda bulunulmasından sonra törenle açıldı. 

 

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Yeni Adli Yıl açılışı töreninde, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan ve Baro Başkanı Ramazan Gedik Atatürk Anıtına çelenk sundular.  Törene Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Baro Başkanı Av. Ramazan Gedik’in yanısıra Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşan Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik 2019-2020 adli yılının hayırlı ve adil bir yıl olması dileğinde bulundu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partili üyesi Atam Gülcü bir internet haber sitesinde kendisi ile ilgili yapılmış olan habere ilişkin yazılı basın açıklaması yaparak, olaya ilişkin bilgi ve belgelerin tarafına, siyasi ve ticari itibarına zarar verecek şekilde kullanılmasına olanak sağlayan ve belgeleri ilgili olmayan kişilere hukuka aykırı bir şekilde veren kişi ve kurumlar hakkında da hukuki yollara başvuracağını duyurdu;

 

02/09/2019 günü bir internet haber sitesinde şahsım ile ilgili yapılmış olan, amacının habercilik olmadığı açıkça anlaşılan sözde haber ile ilgili kamuoyuna açıklama yapma gereği duyulmuştur. 

Haber sitesinde belirtildiği gibi kaçak içki operasyonuna muhatap olmuş değilim. Ancak söz konusu soruşturma kapsamında emniyet güçleri tarafından bir soruşturma yapıldığını olaydan sonra öğrendim.

Olayda ismi geçen kişiyi hiçbir şekilde tanımadığımı emniyet görevlilerine de beyan etmiş bulunmaktayım.   Olaya konu ürün, tarafıma ait işletmede temizlik ve dezenfektan işlerinde kullanılmak üzere alınmak istenmiştir.  Söz konusu haberde belirtildiği gibi 85 litre içki alınması veya kaçak içki alınması gibi bir durum da söz konusu değil ve tamamen yalandır.  Söz konusu ürün işyerimde olmadığım bir tarihte teslim edilmek için getirildiği sırada emniyet güçleri tarafından işlem yapıldığını daha sonra öğrenmiş bulunmaktayım. Olaydan sonra ismini öğrendiğim kişinin “ürüne ilişkin satış belgesi olmaması” sebebiyle ilgili idari işlem yapılmıştır. Buna ilişkin ilgili birimlere de gerekli bilgi ve belgeler tarafımca aktarılmıştır. 

Ayrıca hakkımda uygulanmış olan ceza ,idari bir para cezası olup, bu cezaya da  itiraz edilmiş , konuya ilişkin hukuki süreç devam  etmektedir.  Bilindiği gibi idari para cezası idari bir işlem olup, bir suçun delili değildir. Kaldı ki trafik cezası da bir idari para cezasıdır. Bu noktada olaya ilişkin bilgi ve belgelerin tarafıma, siyasi ve ticari itibarıma zarar verecek şekilde kullanılmasına olanak sağlayan ve belgeleri ilgili olmayan kişilere hukuka aykırı bir şekilde veren kişi ve kurumalar hakkında da hukuki yollara başvuracağımı kamuoyuna bildiririm.  

Ancak bu vesileyle şunu belirtmek isterim ki; yerel seçimler öncesinden günümüze benzer haberler yapmak suretiyle Burdur Belediyesi , Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz  ve mensubu bulunduğumuz Cumhuriyet Halk Partisine zarar verme amacını taşıdığını her daim belli eden malum haber sitesinin yaptığı haberin içeriği ve amacı yine aynıdır.  

Masa başında yapılan haberlere ve siyasi hesaplara prim vermeyeceğimi,  tarafıma desteğini iki dönemdir esirgemeyen Burdur Halkına hizmet etmeye devam edeceğimi kamuoyuna saygıyla arz ederim.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Eylül 2019 17:19

BAKA Yönetimi Antalya'da toplandı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu, Ağustos ayı olağan toplantısını Antalya Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığındaki BAKA Yönetim Kurulu’nun toplantısına; Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Hasan Şıldak, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ile BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler’in katıldığı açıklandı;

BAKA Yönetim Kurulu üyeleri, toplantı öncesinde Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Antalya Valiliği’ndeki toplantının açılışında BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Bildiğiniz gibi il valilerinin dönüşümlü başkanlık yaptığı bir yapımız var. Bu ay itibariyle dönem başkanlığı Antalya Valiliği’nde, inşallah önümüzdeki bir yıl deruhte etmeye çalışacağız. Bizden önce Isparta Valimiz başkan idi, kendilerine çok teşekkür ediyoruz hizmetleri dolayısıyla. Verimli bir yıl geçirdik seneye de inşallah Burdur’a biz devretmiş olacağız” dedi. 

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler’in göreve başladığını belirten Vali Karaloğlu, “Yeni Genel Sekreterimiz Volkan Bey de göreve başladı, kendisine hayırlı olsun diyoruz. Kendisi tecrübeli bir arkadaşımız daha önce ajanslarda çalışmış, DAP İdaresi Başkanlığı’nda uzun süre Başkan Yardımcılığı yapmış ve bu işleri Türkiye’de iyi bilen arkadaşlarımızdan, kendisine başarılar diliyoruz” diye konuştu. BAKA Yönetim Kurulu’nun gündem maddeleriyle ilgili de bilgi veren Vali Karaloğlu, kurum içi 3 yeni yönerge ile İnterfresh Yaş Sebze Meyve Fuarı ve 10. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’e katılım konusunun da ele alınacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Yine Burdur’un turizmle ilgili 3 ayrı maddesi var. Özellikle Turizm Stratejisi Belgesi ve eylem planıyla ilgili bir kararımız olacak. Son dönemde Isparta Burdur turizm destinasyonunda çok güzel gelişmeler var. Sayın Valilerimizin ellerine sağlık. Bu sene gerçekten hem Isparta’daki gül lavanta hem Burdur’daki Salda Gölü birleşti ve güzel bir destinasyon oldu. Demek ki birşeyler yapınca karşılığı oluyor. Biz 3 senedir belki her toplantıda Ajansta bunları konuştuk şimdi meyvelerini toplamaya başladık. Önümüzdeki dönemde Ajans olarak bireysel başvurulardan daha çok toplumun genelini ilgilendiren projelere ağırlık vermeyi planlıyoruz. İnşallah önümüzde dönem toplantılarda bu ve benzeri işleri yapmaya devam edeceğiz.”

Ağustos ayı olağan toplantısı, gündem maddelerinin görüşülerek BAKA Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanmasının ardından sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 02 Eylül 2019 17:19

Satranç Şampiyonları ödüllerini aldı

Burdur Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde düzenlenen 5. Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nın yapılan ödül töreni ile sona erdiği açıklandı; 

2018-2019 Sezonu programı kapsamında, Burdur Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu’nun Burdur Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çekmek amacıyla “Göl yoksa Burdur’da yok” sloganıyla düzenlenen Burdur Gölü Uluslararası 5. Açık Satranç Turnuvası ödül töreni ile sonlandı. Bahçeşehir Koleji’nde 6 gün boyunca devam eden turnuvanın ödül töreninde Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve TSF Başkanı Gülkız Tulay yaptıkları konuşmaların ardından hakem ve sporculara ödüllerini verdiler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yaptığı konuşmada satrancın, çocukların bilişsel gelişimimdeki önemine dikkat çekerek, “Yapılan sınavlarda satranç oynayan çocuklarımızın, satranca gönül veren sporcularımızın düşünce gücünü paralel olarak geliştirmesinden dolayı iyi okulları, üniversiteleri kazandıklarını sevinerek öğrendim. Bu da bizler için çok önemlidir. Türkiye’nin şu anda en çok lisanslı sporcusuna sahip federasyon olan satrancın, daha çok kitlelere sevdirilmesi ulaştırılması anlamında da bizler yerel yönetimler olarak daha fazla gayret ve çaba sarf etmek zorundayız.” Dedi. 

Burdur’un turizm açısından da son günlerde kazandığı ivmeye vurgu yapan Başkan Ercengiz, “Gerek lavanta tarlaları gerek Salda Gölü, gerekse tarihi değerleri ile daha çok ön plana çıkardığımız dönemde farklı bir gözle baktığımıza inanıyorum. Burdur bundan sonraki süreçte Türkiye’de gezilip görülmesi gereken yerler arasında hızla yükselecek ve hak ettiği yere gelecektir. Gayretimiz de bu yöndedir. Tabii ki siz değerli sporcularımızın katkılarıyla. Gerçekten kadim bir kentteyiz. Çağdaş bir kentteyiz. İnsanımızın özgürce yaşayabildiği, kadının çocuğun, yaşlının güven içerisinde yaşayabildiği ve iyi bir kent yapısının oluşturulduğu bir kentteyiz. Bugün eğitim kon usunda üstüne koyarak giden Bahçeşehir Koleji, her geçen gün büyüyen hem öğretmen kadrosu, hem de öğrenci potansiyeli ile Burdur’umuzun adını yine eğitimde hak ettiği yerlere getirmek için gayret gösteriyorlar. Ben 6 gün boyunca tüm koşullara rağmen turnuvamıza katılan sporcularımıza, ailelerine ve bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eğitim İş Burdur Şubesi Başkanı Erkan Putgul Dünya Banış Günü’nde yazılı basın açıklaması yaparak; Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünya dileğinde bulundu;

Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan II. Dünya Paylaşım Savaşı’nda 50 milyonun üzerinde insan ölmüş, kentler harabeye dönmüş, atom bombaları kullanılmış, tüm dünya kan ve gözyaşına boğulmuştur. Bu korkunç savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde de küresel emperyalizm saldırganlığını bütün vahşetiyle sürdürmekte, dünyanın birçok ülkesinde sömürü ağlarını genişletmek için kan ve gözyaşı dökmektedir.

Savaş ve çatışma ile birlikte, insan yaşamını hiçe sayan, toplumda korku, yılgınlık, çaresizlik duygusu uyandırmayı amaçlayan ve masum insanları hedef alan ‘terör’ de, özlemini duyduğumuz barış ortamının önündeki en büyük engellerdendir.

Bugün milyonlarca insan açlıkla karşı karşıyayken, bu insanlara yardım eli uzatmak yerine, kaynakların silahlanmaya ve savaşlara ayrılması, insanlığın en büyük çelişkisidir. Sonu getirilemeyen çatışmalar, terör ve şiddet, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.

Ortadoğu’nun ekonomik kaynaklarını kontrol etmeye yönelen emperyalist güçler, bu amacı gerçekleştirmek için Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmiştir. AKP iktidarı da bu saldırgan savaşta ne yazık ki emperyalistlerin safında yer almıştır.

Dünyanın ilk antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşını yaparak tüm mazlum uluslara bağımsızlık kapılarını açan Türkiye’nin, bugün mazlum uluslara silah doğrultanlarla aynı safta yer alan bir siyasal iktidar tarafından yönetiliyor olması ülkemiz için büyük bir utanç nedenidir.

Türk ulusu, emperyalizme karşı verdiği kurtuluş mücadelesinde savaşın ne kadar korkunç olduğunu, yıkımını, kan ve gözyaşını çok yakından ve derinden yaşamıştır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.” diyerek, savaşın insanlık için yıkım ve felaket olduğunu belirtmiştir. “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle de ülkemizde ve tüm dünyada barışın yaşanması gerektiğini vurgulamıştır.

Eğitim-İş olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde sürmekte olan savaş, şiddet ve terör eylemlerini nefretle kınıyor, lanetliyoruz.

Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle, tüm halkımızın ve dünya halklarının Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection