Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 11 Eylül 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 11 Eylül 2019 15:21

Küçük esnaf dükkan kapatıyor

Şehrin merkezi caddelerinde yer alan bazı iş yerleri kapandı.

 

Kapanan iş yerleri arasında başlıca olarak gıda ve giyim üzerine olanlar yer aldı. Dükkanlar boş kaldı. Kapanan mağaza ve dükkanların kimisi gerekçe göstermeksizin kepenk indirirken kimisi de camlarına kiralık ilanı astı.

Küçük esnaf işletmelerinin birbiri ardına dükkanlarını kapatması, piyasadaki hareketliliğin düşüşüne ve ekonomik sıkıntılara bağlanıyor. Esnaf, son zamanlarda durgunluğun arttığını ve satışların azaldığını söylüyor.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 11 Eylül 2019 15:21

Birlik ve beraberlik için aşure

Burdur Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara aşure dağıttı. 

Geleneksel hale getirilen Muharrem Ayı aşure dağıtımı etkinliği her yıl olduğu gibi bu yıl da Burdur Belediyesi’nce organize edildi.

Aşure dağıtımı, dün öğlen saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan standda yapıldı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de vatandaşlara aşure dağıttı. Yapımında 40 çeşit hububat, bakliyat, baharat, meyve gibi gıdaların kullanıldığı aşure vatandaşlara ikram edildi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz aşure dağıtımı sırasında yaptığı açıklamada;

“Muharrem ayındayız. Aşure gününde aşure dağıtıyoruz. Bu bizim felsefemizde bizim inancımızda özel bir gün. İnsanların mutlaka ve mutlaka birlik, beraberlik, yardım, dayanışma ve paylaşma kültürünü sürdürebildiği ve yüzyıllardır devam ettirdiği bir gelenek. Biz de bu geleneği sürdürebilmek için Burdur Belediyesi olarak bu gün, içerisinde 40’ın üzerinde besin maddesinin bulunduğu aşuremizi yaparak halkımıza dağıtıp, bu birlik, beraberliği ve birlikte yaşama kültürünü sürdürmek istedik. Her yıl olduğu gibi geleneksel hale getirdiğimiz aşure günü etkinliğimizde halkımıza aşure dağıtıyoruz. Allah kabul etsin.” Dedi  

Aşure dağıtımı etkinliğine; CHP Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve vatandaşlar katıldı.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 11 Eylül 2019 15:21

12 Eylül 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

12 Eylül 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Aziziye Köyü Muhtarlığı, İl Özel İdaresi katkıları ve köy bütçesiyle, köye sulama havuzu yaptırdı.

Köy içinde tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılacak havuz, 500 dönümlük bir alanı sulayabilecek. Dağdan gelen sular, bu havuzda depolanarak suyun borular aracılığıyla bahçelere tahliye edilmesiyle kullanılacak.

Sulama havuzunda yüzülemez

180 ton su alma kapasitesi olan sulama havuzuna, köyün çocuklarının izinsiz bir şekilde yüzme amaçlı girdiğini belirten Muhtar Ali Kozak çocukları havuza girmemeleri konusunda uyardı. Muhtar Kozak, bir çocuğun hayatının milyonlardan da değerli olduğunu, bu yüzden gerekli tedbirler alınarak havuzun etrafının tel örgü ile kapatılacağını söyledi ve sulama amaçlı yapılan bu havuza girmenin çok tehlikeli olduğu üzerinde durdu. 

Aziziye Köyü Muhtarı Ali Kozak sulama havuzuna ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada;

“Köy içindeki bahçeleri sulama amaçlı bir havuz yaptık. Boruyla aktarılacak olan su damlama sulama ve yağmurlama sistemiyle kullanılacak. Köyün su sorunu sıfır olacak. Bu havuzun maaliyeti yaklaşık 27 ila 28 bin lirayı buldu. Bunu köyün kendi bütçesinden yaptık birazını özel idareden aldık; demir, çimento... üstünü de biz takviye ettik, usta parasını kendimiz verdik ve yaptık. Yapmış olduğumuz havuz, yaklaşık 500 dönüm kadar bir alanı sulayacak. Bunun suyu dağdan, yayladan tamamen doğal olarak kendiliğinden geliyor. Biz de bu suyu burada depolayarak bahçeleri sulayacağız. Ağaçlarımızı, fidanlarımızı sulayacağız. Buradaki asıl amaç esasında su kaybını önlemekti. Çünkü havuz yapılmadan önce aşağı mahalleye inesiye su kalmıyordu. Şimdi su, buradan çıktığı gibi aşağı mahalleye inecek. Suyu kapalı sistem boruyla götüreceğiz. Oradan da damlama sulama ve yağmurlama sistemi yapılacak. Bu havuz 180 ton kadar su alıyor. Gelen suyun hepsini kullandığımız zaman 1 saat içinde havuz dolar. Ama suyun azalma ihtimalini de hesap etmek gerekli. Mesela su yarıya düştüğünde, akşamdan sabaha kadar dolar. Ondan sonra da kullanıma açılabilir. Burada sulama genellikle geceleri yapılır.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak’ın, Valilik’ce  Uyuşturucu İle Mücadele kapsamında uygulanan “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesine dahil olarak tedavi ve rehabilite süreçlerini kararlı bir şekilde sürdüren vatandaşlar ve aileleriyle bir araya gelmesine dair açıklama yapıldı;

İl Sağlık Müdürlüğü Ek Binasında düzenlenen programa Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Hasan Güven, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, İl Müftü V. Yüksel Güzel, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Murat Yarar, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevinç Sütlü, projede yer alan doktorlar, uzmanlar, personeller, vatandaşlarımız ve aileleri katıldı.

Vali Şıldak, yakından ilgilendiği Ailelerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Hayata tutunma adına adım atan, kararlı bir şekilde iradesini ortaya koyan bütün gençlerimizi kutladığını belirten Vali Şıldak, başta aileleri olmak üzere bizlere, İlimize umut olduklarını, bağımlılıktan kurtulma adına birçok gencimize örnek olduklarını belirterek kendilerine teşekkür etti.

İnsanlığı tehdit eden en önemli sorunların başında gelen uyuşturucu terörü ile mücadele etmek adına Valilik olarak başlattığımız projenin bu aşamaya gelmesinden, bugün burada bulunan ailelerimizin sevincinden, yüzlerinin gülmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Şıldak, bir kişi bile önemlidir diye çıktığımız bu yolda gençlerimizin ve ailelerinin uyuşturucu felaketinden kurtulmalarının sevincini hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.

Böyle bir projeyi İlimizde başlatarak bataklığın içinde bulunan kendilerinin ellerinden tutan Vali Hasan Şıldak ve proje içerisinde görev alan, destek veren bütün kurum yönetici ve personellerine teşekkür eden aileler, huzurlu bir aile olmanın sevinicini ve farklılığını yaşadıklarını belirttiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection