Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 10 Eylül 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

MACERA VE EFSANEVİ BİR YAŞAM MERKEZİ: GİLİNDİRE MAĞARASI - AYNALI GÖL 

Efsanelerde yer alan korsanların mekanı olmuş mağaraya, Aynalı Göl’e hoş geldiniz. Heyecan ve macera tutkunları için dolu dizgin, muntazam ve tam kapasite, nefes kesen bir yolculuktan bahsediyorum. Bugün sizleri, Mersin ilimizin, Aydıncık ilçesinde, tadına doyamayacağınız, farklı bir gezintide, rüzgarın yönüne göre açmış olduğumuz yelkenlerimizi, liman şehrimizin Akdeniz’e bakan gizemli penceresi olan Gilindire Mağarası’nda (Aynalı Göl) demirleyeceğiz. 

MASMAVİ DENİZİN AYDINCIK’TA FARK YARATTIĞI: GİLİNDİRE MAĞARASI 

Mersin,  Aydıncık’ta harikulade bir doğa harikasını görmeye geldik. Asırlar öncesinde yaşamış olan korsanların efsunlu mekanındaki gizemini keşfetmeye geldik. Gözlerinize inanamayacak kadar muhteşem ve tadına doyamayacağınıza inandığım bir lezzete sahip bu gezi kervanında, benimle beraber, efsaneyi tekrar yaşamaya hazır mısınız? Bu yolculukta beni yalnız bırakmadığınız için şimdiden teşekkür ederim. Akdeniz’in mavi sularına bakan teras manzaralı estetikle gözlerimizi dolduran mucizevi, büyüleyici efektlerin hakim olduğu görsellikle bütünleşen, doyumsuz deniz manzarası apayrı bir yer tutar.

GİLİNDİRE MAĞARASI - AYNALI GÖL HAKKINDA BİRAZ BAHSEDELİM

Mersin ili, Aydıncık ilçesinin yaklaşık 7,5 km güneydoğusunda Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında yer alan mağaradır. Mağarayı, 1999 yılında iki avcı Cafer UĞRAN ile Kutlay GÜLYAVUZ, saklanan bir kirpiyi ararken bulurlar. Mağaranın turizm açısından değerlendirilebilir bulunması sonuucnda bu eşsiz güzellik, 2013 yılında ‘’Gilindire Mağarası Tabiat Anıtı’’ olarak tescillenir.

AKDENİZ’İN PARLAYAN YILDIZI: AYNALI GÖL

550 adımda aşağıya inilmekte olan mağarada, kamera çekimi ve sigara kullanımı gibi durumların yasak olduğunun bilinmesi uyulması gereken önemli kurallar arasındadır. Bu başyapıt, gizli kalmış tarihin derinliklerindeki cennettir.

BURAM BURAM TARİH KOKAN VE TURİZM CENNETİ AKDENİZ’DE BİR İNCİ: AYNALI GÖL 

Aynalı Göl, bölgeye, kültür ve tabiat varlıkları ile turizm açısından değer katan ve ayrıca stratejik önem arz eden bir mağaradır. Diğer önemli bir husus ise Aynalı Göl’ün doğal tabiat anıtı olmasıdır.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GİLİNDİRE MAĞARASI’NDA KARSTİK ŞEKİLLERİN SÜSLEDİĞİ MOTİFLERDEN KESİTLER

Aynalı Göl veya namı diğer Gilindire Mağarası, adeta bir iç mimar tarafından sanat dehası olarak, tarihin estetikle buluştuğu, usta bir mimar marifetiyle özenle dizayn edilmiştir. Aynalı Göl Mağarası’nda farklı bir dokunuş, farklı bir tasarımla büyüleyici bir güzellik hakimdir. Aynalı Göl veya namı diğer Gilindire Mağarası her bir adımda sizleri apayrı bir aleme götüren, sanki geçmişe yolculukta bir zaman makinesidir. Ufkunuzun sınırlarını ve hayal dünyanızı zirve yaptıran tam anlamıyla dolu bir serüvendir.

 GEZİ MÜPTELASI OLAN DOSTLARA AÇILAN KAPIDAN İÇERDE, COĞRAFİ FAKTÖRLERİN BAŞ AKTÖR OLDUĞU AYNALI GÖL’DEYİZ !

Aynalı Göl veya namı diğer Gilindire Mağarası’nda birbirinden güzel ve etkileyici coğrafi özelliklerle karşılaşmaktayız. Bunlardan sarkıtlar ve dikitler hakkında da coğrafya bilgimizi de tazeleyerek, kısaca bahsedecek olursak; kalkerli arazilerde oluşan, karstik şekillerdir.  Bu tür mağaralarda,  sarkıtlar ve dikitlerin oluşumunda, yukarıdan damlayan suların içindeki kalsiyum karbonat (kireçtaşı) olduğu bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. 

İŞTE BU COĞRAFYADA SARKIT VE DİKİTLERİN OLUŞUM ŞEKİLLERİNE KANITLAR BURADA

Su damlarken içinde bulunan kalsiyum karbonat (kireçtaşının) bir kısmı, yukarıda, bir kısmını da aşağıda birikir. Yukarıda biriken kısmına sarkıt, aşağıda biriken kısmına da dikit adı verilir.

BERRAKLIĞIN DENİZLE BULUŞTUĞU DÜNYANIN 8. HARİKASI DOĞAL TABİAT ANITI: AYNALI GÖL 

Gilindire Mağarası’nda, son nokta da bulunan Aynalı Göl’ün, ayrı bir etkileyici güzelliğe sahip olmasını bırakın buraya dünyanın 8. harikası diyebiliriz. Şeffaflığın pırıltısında, Akdeniz’e açılan pencere olan Gilindire Mağarası’nın derinliklerinde ender rastlanan berrak bir incidir, Aynalı Göl.

İŞTE AKDENİZ, İŞTE AYNALI GÖL, MAĞARANIN AKDENİZ’E AÇILAN SAKLI KALMIŞ PENCERESİ

Akdeniz ile Aynalı Göl’ü şöyle bir kıyaslarsak, Akdeniz ile eşit seviyede yer alan Aynalı Göl’ün ilk 10 metresinin tatlı, sonrasında ise tuzlu su olması ise apayrı bir doğa mucizesidir. Gizemin tarihle kucaklaştığı, ilçede turizmin odağı olmuş saklı kalmış bir cennettir, Aynalı Göl. 

ESTETİĞİN TARİHLE BÜTÜNLEŞTİĞİ BİR CAZİBE MERKEZİ VE KORSANLARIN SON DURAĞI OLAN GİLİNDİRE MAĞARASI’NA YELKEN AÇIN

Aynalı Göl’e, varıncaya kadar ki yaşadığımız gezintide cezbedici motiflerle, ince ince işlenmiş çeşitli figürler, bizi sanki zaman makinesinde geçmişe yolculuk yaptıran görsel efektlerin estetiği, hiç şüphesiz bu gezi serüveninde bir anda kendimizi farklı bir alemde hissetmemize katkı sağlıyor. 

Yoksa siz daha gitmediniz mi? Haydi daha ne duruyorsunuz, o halde hemen, şimdi, mutlaka estetiğin tarihle bütünleştiği bir cazibe merkezi ve korsanların son durağı olan Gilindire Mağarası’na yelken açın, hep seyahatte kalın, Hoşça kalın, dostça kalın, sağlıcakla.

Facebook, Instagram, Youtube, Twitter: Dr. Murat Ak Seyahat

Beytullah ÖZEL

Yayınlandığı Kategori Manşet

Toplu taşıma araçlarına zam talebi, Belediye Meclisi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda görüşülmüştü. Fiyat tarifelerindeki artış talebi oy çokluğuyla kabul edilmişti. Zamlı tarife 1 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlandı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, toplu taşıma ücretlerine zam yapılması konusunda gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan Ercengiz, artan maliyetler dolayısıyla toplu taşıma araçlarına zam yapıldığının altını çizdi. 

Belediye Meclisi’nde alınan kararın ardından Özel Halk Otobüsleri fiyatlarına yapılan zam sonrası; şehir içi indi bindi kartla 2.50 TL – kartsız 3 TL, üniversite öğrencisi kartla 2.25 TL – kartsız 2.75 TL, ilköğretim ve lise öğrencisi kartla 1.50 TL – kartsız 2 TL, Askeriye Köyü, Gökçebağ, Çendik, Yaka ve Kampüs kartla 3.25 TL – kartsız 3.50 TL, Salı pazarından Necati Bey Mahallesi ve Değirmenler Mahallesi kartla 2.75 TL – kartsız 3.25 TL oldu. Yeni Sanayi-itfaiye durakları arasında uygulanan ring, talep olmadığı gerekçesiyle kaldırıldı. 65 yaş üzeri vatandaşlar, %40 ve üzeri engelli vatandaşlar ve engelli vatandaşa refakatçı bir kişinin ücretsiz olarak seyehat edebilme hakkı ise devam ediyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, toplu taşıma araçlarına yaplan zamlara ilişkin yaptığı açıklamada;

“Halk Otobüsleri tarafından talep edilen fiyat artışının %50’sinde bıraktık biz bu artışı. Enfazla yıllık akaryakıt fiyat artışı kadar bir artışta bırakmaya gayret ettik. Şöyle ki Burdur Halk Otobüsleri Kooperatifi bu hizmeti Burdur’da tek başına sürdüren bir kuruluş. Onlarında ayakta kalması lazım. Onlarında işini sürdürebilmesi lazım. Zaman zaman eleştiri getirenler farklı yerlerle Burdur’u kıyaslıyorlar ama şöyle de bir teklifimiz var, eğer bu konuda samimi iseler ve yetkileri var ise halk otobüslerinin ya da toplu taşıma araçlarının akaryakıtlarındaki vergiyi kaldırsınlar, biz toplu taşıma ücretini 1 liraya çekelim. Bu istenildikten sonra yapılabilecek bir şey.” değerlendirmesi yaptı.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

11 Eylül 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 10 Eylül 2019 14:40

CHP 96 yaşına girdi

CHP, 96. kuruluş yıldönümü, CHP İl Başkanlığı önünde düzenlenen kokteylde çoşkuyla kutlandı. 

CHP, 96 yaşına girdi. CHP’nin, 96. kuruluş yıldönümü yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan etkinlikler CHP İl başkanlığı önünde düzenlenen kokteylle sona erdi. CHP’liler partilerinin 96. yıldönümlerinde organize ettiklerikleri kokteylde pasta kestiler. Partii binası önünde düzenlenen programa CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve partililer katıldılar.   

Cumhuriyet’in ilk partisi CHP 96. yaşına girdi. CHP, 9 Eylül 1923 yılında Halk Fırkası adıyla kuruldu. Daha sonra 1935 yılında yapılan kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923’te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 96 yıldır Türk siyasetindeki varlığını sürdürüyor.

Dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923’ten 1950’ye kadar aralıksız iktidarda kaldı. CHP, 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynadı.

Bülent Ecevit’in genel başkanlığı döneminde, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi de diğer siyasi partilerle birlikte kapatıldı. Parti daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak kuruluşunun 69’uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992’de tekrar açıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 10 Eylül 2019 14:40

Burdur Sanat Tiyatrosu kapanmasın!

2013 yılında üç arkadaş tarafından kurulan Burdur Sanat Tiyatrosu, zorluklarla mücadele ederek şehirde tiyatro kültürünü yaşatmaya çalışıyor. 

 

6 sezondur sanatsal faaliyetlerini sürdüren Burdur Sanat Tiyatrosu, son dönemdeki ekonomik sıkıntılardan dolayı kapanma riskiyle karşı karşıya geldi.

Tek gelir kaynaklarının bilet satışları ile kurslar olduğunu belirten Burdur Sanat Tiyatrosu kurucularından İlker Görkem; “Burdur Sanat Tiyatrosu zorluklarla mücadele ediyor. Özellikle yaz döneminde oyun oynayamıyoruz. Sahnelerin kiraları belimizi büküyor! Biz belki Burdur’dan şöyle bir talepte bulunabiliriz; Burdur da tiyatronun devam etmesi için Burdur’un büyüklerinin, Burdur’lu iş adamlarının tiyatromuza destek vermelerini ve bize bazı konularda maddi  ve manevi anlamda arka çıkmalarını, bizi rahatlatmalarını isteriz. Böyle olursa biz daha iyi tiyatro yapabiliriz. Çünkü gerçekten sanatsal bir faaliyette bulunabilmek için kafanızın rahat olması lazım. Bizim kafamız hiç rahat olmuyor. Ya kira, ya fatura, ya salon.... bunlar gerçekten çok zor şeyler. 6 sezon sonunda belki ilk defa kapanmayı düşündük. Bilmiyorum belki bu aralar böyle bir hamlede bulunabiliriz. İstemiyoruz ama biraz buna zorlanıyoruz diyebilirim. O yüzden destek istiyoruz.” Çağrısında bulundu.

‘Yiyin Efendiler’ sahnelenecek

Burdur Sanat Tiyatrosu, kış kursunda 100-110, yaz kursunda ise yaklaşık 50 öğrenciye hizmet veriyor. Tiyatro bünyesinde, atölyeler ve oyun çalışmaları yapılıyor. 2019 yaz döneminde tiyatro atölyelerine katılan öğrenciler, hazırladıkları “Kursuna Bak” isimli oyunlarını 14, 15 Eylül tarihlerinde Ferhan Şensoy Sahnesi’nde sergileyecekler.

Burdur Sanat Tiyatrosu’nda yeni dönem çalışmaları da başladı. Ekim ayında açılacak olan yeni sezonun ilk oyunu ‘Yiyin Efendiler’ isimli politik güldürü sahnelenecek.

Burdur Sanat Tiyatrosu kurucularından BST Yönetmeni İlker Görkem gazetemize yaptığı açıklamada;

“Biz ilk başta, kişi yetişkin olsun çocuk olsun farketmeksizin drama dersi veriyoruz. çünkü kişi öncelikle kendisini tanımalı. Mesela, tiyatromuza çekingen çocuklar, toplumdan kendisini soyutlamış çocuklar da çok geliyor. Onları ancak drama kanalıyla, drama sayesinde açabiliyoruz. Sonrasında ise tiyatro çalışmaları başlıyor. 

Tiyatromuzda atölyeler, 5,6 yaş grubuyla başlayıp 18 yaşa kadar gidiyor. Ama İki üç sezon boyunca yetişkin atölyesi de yaptık. 65 yaşlarında emekli öğretmenin de, görme engeli olan bir abimizin de tiyatromuzda sahne tozu yuttuğunu söyleyebilirim. Güzel çalışmalardı. Onlardan bizimle devam edip, bizim az kadromuza katılan öğretmen arkadaşlarımız da oldu. Tiyatroya da tabiki her sanat dalında olduğu gibi erken yaşlarda başlanırsa daha iyi olur. Böylece katkısı daha büyük olacaktır. Çünkü oldukça komplike bir iş. Kişi, hem sesini kontrol etmeyi bilecek hem güzel konuşacak hem jest ve mimiklerini iyi kullanacak hemde zihinsel çalışmalarını yapacak. O yüzden ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Ama tabi dediğim gibi yetişkin kursunda 60 yaşına gelip de hiç tiyatro yapmamış, tiyatro içinde ukte kalmış kişileri de biz sahneye çıkarttık. 

Atölyelerimize bir çocuğumuz üç buçuk yaşında katılmıştı. Başlangıçda abisinin yanında gelip gidiyordu. Sonra çocuk kendisini rahat hissedip çalışmalara gerçekten katılmak istedi ve katıldı. Oyun da oynadı. Çocuğumuz 6 yaşına geldiği zaman üç oyun oynamıştı ve halen de devam eder. Şu anda 1. Sınıfa başladı. Arkadaşları arasında dört, beş oyun oynadığını söyleyebilen bir durumda. Bence bu çok hoş. 

Salon kiraları belimizi büküyor

Biz, amatör bakış açısıyla biraz da gönlümüzü ortaya koyarak perdemizi açıyoruz. Turneler yapıyoruz. Geçen sene Gölhisar’da ‘Kuvayi Milliye’yi oynadık. Daha önceki yıllar; Muğla, Bartın, Isparta ve İzmir’de oynadık. Yani Burdur gibi küçük bir yerden olabildiğince dışarıya açılmaya çalışıyoruz. Bunun için tiyatroda neler yapabileceğimiz sorusunu sorarak ilerlemeye çalışıyoruz. 

Oyunlarımızı son yıllarda genellikle Burdur Sanat Tiyatrosu binasında bulunan Ferhan Şensoy Sahnesi’nde sergiliyoruz. Ferhan Şensoy Sahnesi, 50 kişilik bir cep sahne. Onu kendi imkanlarımızla ve daha da önemlisi bize ön ayak olan Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Duygulu sayesinde sponsor bularak yaptık. Küçük bir sahne olduğu için her oyunda 50 kişiye ulaşabiliyoruz. Şehrin de alışık olmadığı bir sahne tipi olduğu için biraz zorluk çektik. Onun dışında eğer kirası belimizi bükmeyecekse üniversitenin salonunu alıyoruz. Ancak bu da bizi zorluyor çünkü gecelik 2 bin lira gibi bir kira ücreti var. Bir alternatifimiz de öğretmen evinin salonu ancak orası da teknik imkanlar açısından sıkıntılı olduğu için genellikle MAKÜ’nün sahnesini ya da kendi sahnemizi tercih ediyoruz.

Ekim ayında ‘Yiyin Efendiler’i, salon eğer boş olursa ayın ilk haftasında iki sahne olarak oynayacağız. Net tarihi yakında belli olcak. Yaz kursuna katılan çocukların oyunu ise 14-15 Eylül’de Ferhan Şensoy Sahnesi’nde (kendi sahnemizde) olacak. 

Tiyatro biletleri, Burdur Sanat Tiyatrosu’ndan veya gişeden edinilebiliyor. Biletler; yetişkin için 20, öğrenci için 15 TL. Oyunlarımız ücretli çünkü tiyatronun tek gelir kaynağı oyunlarda satılan biletler. Bunlar da olmadığı zaman tiyatroyu kapatmak durumunda kalırız. Onun dışında başka bir gelir kaynağımız yok.

Ya tiyatroyla kazanırım ya da aç kalırım

Benim tiyatro serüvenim okulda başladı. Çok asosyal bir çocuktum; içine kapanık ve çok utangaçtım. Tiyatronun ne olduğunu bilmeden belki bu bana iyi gelir diye düşünüp okuldaki tiyatro çalışmalarına katıldım. İyi geldi. Bütün dertleri bütün o psikolojik problemleri çözüyor diyemem ama bana iyi geldiği kesin. Ama bunun ötesinde de iyi çalışmak gerekiyor biraz hırsda vardı bende yani daha iyisi olacak daha iyisini yapacağım diye gece gündüz okuyup yazmaya çalıştım. Ve çok şükür bu günlere kadar geldik. Faal olarak yaklaşık 15 yıldır tiyatro yapıyorum ve başka bir iş yapma ihtimali hiç aklımdan geçmedi. Hala öyle. Bununla kazanırsam kazanırım kazanamazsam aç kalırım çok önemli değil. Benimki biraz idealist bir bakış açısı. 

Burdur’un büyüklerinin, Burdur’lu iş adamlarının tiyatromuza destek vermelerini ve bazı konularda maddi  ve manevi anlamda bize arka çıkmalarını, bizi rahatlatmalarını isteriz. Böyle olursa biz daha iyi tiyatro yapabiliriz. Çünkü sanatsal bir faaliyette bulunabilmek için kafanızın rahat olması lazım. Bizim kafamız hiç rahat olmuyor. Ya kira, ya fatura, ya salon.... bunlar gerçekten çok zor şeyler. 6 sezon sonunda belki ilk defa kapanmayı düşündük. Bilmiyorum belki bu aralar böyle bir hamlede bulunabiliriz. İstemiyoruz ama biraz buna zorlanıyoruz diyebilirim. O yüzden destek istiyoruz.” Dedi.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection