Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 21 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 21 Ağustos 2019 15:47

22 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

22 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 21 Ağustos 2019 15:47

8 Milyon bütçeyle otogarı yeniledik

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz  8 milyon bütçeyle yenilenen otogarın onarım çalışmalarını gazetemize değerlendirdi.  

 

Geçtiğimiz günlerde tadilat ve onarım çalışmaları biten otogar Burdur halkının hizmetine sunuldu.180 iş günü boyunca yapılan çalışmalar sonucunda otogarın izolasyon ve yalıtım problemleri giderildi. Aşağı katta bulunan tuvaletler, lavabolar, çay ocağı ve restorant giriş katına taşınarak daha kullanılışlı ve ulaşilabilir hale getirildi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, otogar esnafının ve vatandaşların yapılan tadilat konusunda geri dönüşlerinin olumlu olduğunu ve bu durumunda onlar için sevindirici olduğunu belirtti.

Ayrıca alt kattaki boş alanın ilerleyen süreçte talep olması halinde farklı fonksiyonlarda değerlendirileceğini söyledi. Yapılan düzenlemeler neticesinde garajın günlük kullanımında herhangi bir aksaklık olmadığını, izolasyon sorunlarının giderildiğini ve geri bildirimlerinde oldukça düzgün bir yapıya dönüştürüldüğü noktasında olduğunu aktardı.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, otogar tadilat çalışmaları hakkında gazetemize yaptığı açıklamada;

“Öncelikle 2013 yılından itibaren kullanıma açılan ve 2014’te bazı sorunlarla gündeme gelen sürekli Burdur kamuoyunu meşgul eden ve yasal sürecini tamamladıktan sonra onarımına başladığımız, fonksiyon değişikliğine gittiğimiz Burdur Otogarı artık Burdur halkının beğenisine sunulmuştur. Öncelikle sorunları tespit edip, sorunların üzerinden ince, titiz bir çalışmayla nitelikli ekiplerimizle Burdur Otogarı’nın nelere ihtiyacı olduğunu vatandaşımızın Burdur Otogarı’ndan beklentisini değerlendirip, ardından da çalışmalarımızı başlattık. Müteahhit firma tarafından 180 iş gününde tamamlanarak Burdur Belediyesi’ne dolayısıyla Burdur halkının kullanımına sunulan Burdur Otogarı’nda izolasyon yalıtım problemlerini giderdik. Özellikle 2 katlı olması nedeniyle bazı alanlara ulaşımın vatandaş tarafından zor olduğu ifade edildiği ve gözlenildiği yerlerde tuvaletlerin, lavoboların, çay ocağının, restoranın ulaşılabilir bir noktaya getirilmesi ve garajda bir fonksiyon değişikliğine gidilerek garajımızın daha kullanışlı hale dönüştürüldüğü, belli alanların boşaltılarak yeniden farklı forksiyonlar yüklenerek değerlendirilmesini ve kamuya ait bu alanların maksimum verim alınabilmesi için düzenlemeye gittik. Bu düzenlemenin ardından şu anda günlük kullanımda herhangi bir aksaklık yaşanmadığını, izolasyon sorunlarının giderildiğini, oradaki vatandaşımızın geri bildirimlerinde oldukça düzgün bir yapıya dönüştürüldüğü şeklinde olduğunu sevinerek bildirmek istiyoruz. 

Aşağı kata başka bir fonksiyon yükleyeceğiz. Şu anda orayı talep olması halinde ayrı bir maksatla kiralama yoluna gideceğiz. Bu alanıda bu şekilde değerlendirmeyi düşünüyoruz.”bilgisi verdi.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 21 Ağustos 2019 15:47

Salda Gölü ihalesi iptal edilmeli

Milletvekili Mehmet Göker yaptığı yazılı açıklamada, Isparta İdare Mahkemesi’nin 19 Ağustos 2019 tarihinde Salda Gölü’nde Millet Bahçesi projesinin iptali için açılan davayı yetki yönünden reddederek, dava dosyasının Ankara İdare Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdiğine dikkat çekerek; “Salda Gölünün üzerindeki kara bulutlar dağılmamıştır. 

 

Aksine AKP iktidarlarının kişiye, kuruma, adrese teslim işlere yönelik 200 kez üzerinde değişiklik yaptıkları Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuatlardan faydalanarak amaca ulaşmak için mazeret yolları aranmaktadır. Ancak buna ne biz ne Burdurlular ne de ülkemizde yaşayan çevre dostu halkımız müsaade etmeyecektir. ihalenin bir an önce iptal edilmesi ve Salda’nın doğal güzellikleriyle yaşaması hepimizin yararına olacaktır.” Dedi.

 Bilindiği üzere Salda Gölü’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait Sosyal Donatıları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi hakkındaki ihalesi, Yeşilova sakini 5 kişi tarafından yargıya taşınmış ve 31 Temmuz’da yapılan ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istenen davayla ilgili Isparta İdare Mahkemesi ara karar vermişti. Söz konusu karara göre Isparta İdare Mahkemesi 5 gün içinde proje ve ihaleyle ilgili tüm belgeleri istemişti.

Bakanlık 08 Ağustos 2019 tarihli bir savunma dilekçesinde Doğal Sit Alanı statüsünün kabul edilmesiyle birlikte Özel Çevre Koruma alanı ilan edilmesinin sit alanından daha fazla koruma sağladığını beyan etmiştir. Ancak bir alanın koruma bölge kurulunca sit olarak ilan edilmesi, bu alanda yapılacak olan her ölçekteki plân uygulamasını durdurmakta iken, Özel Çevre Koruma Alanı içerisine alınması ile birlikte Özel Çevre Koruma Bölgelerinde İmar planları yapılmasını mümkün hale getirmektedir. Dolayısıyla her iki statünün sözde karşılaştırması gerçeği yansıtmamakta olup, TOKİ tarafından alanın yüksek korumalı statüsü yok sayılmaktadır.

Bir diğer husus, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun ilgili maddesinin kısa kesildiği alandır. Kanunun bahsi geçen ilgili maddesi yani 68/c maddesi "2985 sayılı Toplu Konut Kanunu kapsamındaki projelerde, 5 inci maddenin beşinci ve altıncı fıkraları, 62 nci maddenin (a) ve (b) bentleri ile (c) bendindeki kamulaştırma, mülkiyet, arsa temini, imar işlemleri ve uygulama projesine ilişkin şartlar aranmaksızın ihaleye çıkılabilir. Ancak, ÇED raporu zorunluluğu bulunan hallerde sözleşme imzalanmadan önce bu raporun alınması zorunludur." şeklindedir. ÇED raporu alınması gereken bu alanda bu maddenin uygulanması mümkün değilken, TOKİ kanunda işine yaramayan maddeye dilekçesinde yer vermemiştir. ÇED Gerekli Değildir Kararı veya ÇED Olumlu raporları alınmadan burada çivi çakılamayacağını onlar da bilmektedir.

Isparta İdare Mahkemesi 19 Ağustos 2019 tarihinde verdiği bir kararla Salda Gölü'nde Millet Bahçesi projesinin iptali için açılan davayı yetki yönünden reddederek, dava dosyasının Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine karar vermiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından Isparta İdare Mahkemesine gönderilen yazının dilinin ve teknik detayının tamamen inşaat dili, olduğu açıktır. Söz konusu yazıda atıfta bulunulan gerek 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun muhtelif maddeleri gerekse 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu kapsamındaki muhtelif maddelere ve ÇED Raporu ve İmar işleri ile ilgili hükümlere sığınıldığı görülmektedir.

Burdur özelinde ve ülkemiz genelinde büyük tepkilere neden olan Salda Gölü ihalesi 20 gün önce İstanbul adresli TOKİ bünyesinde yapılmıştır. Görülmektedir ki bu geçen süre zarfında toplumda var olan Salda duyarlılığı ve direnci kırılmak bir yana dursun artarak devam etmektedir.

Söz konusu dava dosyalarına gönderilen bu tür açıklamalar bize, kafasına Salda Gölünden ve çevresinden rant sağlamayı koymuş olanların süreci uzatarak amaçlarına ulaşmayı hedeflediklerini göstermektedir.

TOKİ tarafından Isparta İdare Mahkemesine gönderilen bu açıklamadan anlaşılacağı üzere Salda Gölünün üzerindeki kara bulutlar dağılmamıştır. Aksine AKP iktidarlarının kişiye, kuruma, adrese teslim işlere yönelik 200 kez üzerinde değişiklik yaptıkları Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuatlardan faydalanarak amaca ulaşmak için mazeret yolları aranmaktadır.

Ancak buna ne biz ne Burdurlular ne de ülkemizde yaşayan çevre dostu halkımız müsaade etmeyecektir. 

Son söz olarak şunu belirtmeliyim ki ihalenin bir an önce iptal edilmesi ve Salda’nın doğal güzellikleriyle yaşaması hepimizin yararına olacaktır.

Saygılarımla…

Yayınlandığı Kategori Arşiv
No Internet Connection