Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 09 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Salı, 09 Temmuz 2019 14:46

09 Temmuz 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

09 Temmuz 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

10 Temmuz 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin ilerleyen günlerde ihalesinin yapılacağının haberini verdi.  

 

Avrupa Yatırım Bankası Kentsel Altyapı Projesi kapsamında finanse edilen Burdur Merkez Burdur Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaat yapımı İhalesinde sona gelindiği bilgisini veren  Başkan Ercengiz, “Müjdesini verdiğim bu dev yatırım Burdur’umuza hayırlı olsun.”  Dileğinde bulundu;

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle hazırlanan proje için İller Bankası ile görüşmelere başlamış ve Burdur (Merkez) Atıksu Arıtma Tesisi kesin projesi hazırlanması işi 2014 yılı sonlarında İller Bankası tarafından proje yapımına başlamıştı. Burdur Atık su Arıtma Tesisi Fizibilite Raporu 20.04.2016 tarihinde hazırlanmış, fizibilite Raporu ile başvurularak Avrupa Yatırım Bankası’ndan 11milyon 500 bin Avro kredi anlaşması yapıldı. İller Bankası tarafından Atıksu Arıtma Tesisi projesi tamamlanarak onaylanmış ve Burdur Belediyesi 18.11.2016 tarihinde teslim edilmişti.  Yapılan çalışmalar sonucunda Avrupa Yatırım Bankası’ndan gelen ihaleye çıkılabilir onayı ile dokümanlar hazırlanarak, 11 Temmuz 2019’da Uluslararası ilana çıkılarak,15 Temmuz saha ziyareti ve 29 Ağustos 2019 günü saat:10.30’da ihalesinin yapılacağı belirtildi.  

Başkan Ercengiz yaptığı açıklamada; ”Haziran 2016 tarihinde İller Bankası Genel Müdürlüğünde, Avrupa Yatırım Bankası Temsilcileriyle ortaklaşa imzaladığımız 11 milyon 500 bin Avro karşılığı Burdur’a yapılması planlanan ileri biyolojik arıtma tesisi yatırımı , İller bankası ve Avrupa Yatırım Bankası İhale tarihi belli oldu. 3 yıllık süren çabamız, müşavir firmaların yaptığı çalışmalar, Antalya Bölge Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü Dış Yatırım Daire Başkanlığı bürokratlarının gösterdiği çabalarla ve Burdur Belediyemizin Çevre Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların neticesinde, İhale tarihini belirlemiş bulunuyoruz.” Dedi.  

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İHALESİNİ YAPACAĞIZ

Burdur’un en büyük sorunlarından birisi olan Atıksu Arıtma Tesisinin çalışmalarını 2014- 2019 dönemi görev süresince defalarca çalıştıklarını belirten Başkan Ercengiz, arıtma, tesisi proses çalışmalarını yaparak bunun üzerinden ihtiyaç listesini belirleyip, İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası işbirliği ile bu projeyi gerçekleştirmenin sözünü vermiştik. Bugün tamamen İller Bankası’nın, Avrupa Yatırım Bankası’nın ve Burdur Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü ve sonuna geldiğimiz proje artık hayata geçiriliyor. Önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağımız ve yapım işine başlayacağımız İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisiyle hem atık su çamurundan enerji üretecek, hem de Kuyruk suyundaki deşarj edilen su, uygun olduğu taktirde tarımsal amaçlı sulamada kullanılabilecek.” Değerlendirmesi yaptı;

 BU KONU, SİYASETE MALZEME EDİLECEK BİR KONU DEĞİL

Yıllardır büyük bir ciddiyet ve disiplinle takip ederek sonuçlandırdıkları İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin, AKP Milletvekilleri tarafından siyasete malzeme olarak kullanılmasına ve kendi çabaları gibi halkı kandırmaya çalışmalarına tepki gösteren Başkan Ercengiz,”Bu görevi ifa ederken, bugüne kadar hiçbir zaman bu görevleri bir siyasi çıkar veya siyasi menfaate döndürmeye çalışmadık. Gördüğünüz üzere bugün basında çıkan haberlerde bu işte bugüne kadar hiçbir katkısı bulunmayan Sayın AKP Milletvekillerinin sanki bu işin takipçisi olmuş, bu işi çözmüş gibi haber yaptırmalarını da halkımızın taktirine bırakıyoruz. Eğer bu konuda gerçekten çok mahirdiyse Sayın Vekillerimiz, 2016 yılından bu yana neden müdahale edip, bu işi çözmediler? Kendi mecrasında akan, İller Bankası’nın ihale yöntemiyle, Avrupa Yatırım Bankası arasındaki uyuşmazlık neticesinde bekletildiğimiz bize ifade edilen bu yatırım çabalarımızla çözülmüştür. Bu gerekçeyle de aradan geçen süre içerisinde, biz hem işimizin iyi takipçisi olduk, hem de gerekli düzenlemeleri yaptık. Bu konu, siyasete malzeme edilecek. bir konu değildir. İçme suyunda projesinde yapılan kurnazlık burada yapılmaya çalışılıyor zaten birkaç önce müjdesini vereceğimi ilan ettiğim yatırımdan haberdar olanlar yine rol çalma derdine düşmüştür, emekleri geçtiyse de görgümüz gereği kendilerine teşekkür ederim bu dev yatırım da Burdur’umuza hayırlı olsun.” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in tadilatına devam edilen şehirlerarası otobüs terminalini incelemesi hususunda açıklama yapıldı;

 

Burdur Belediyesi Şehirler Arası Otobüs Terminali’ni inceleyen Başkan Ercengiz, esnaf ve vatandaşlarla görüşerek sorunlarını dinledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “Daha öncesinde birçok sorunla boğuştuğumuz Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yenileme ve onarım çalışmalarının sonuna geldik. Bugün geçici kabul komisyonumuz ile birlikte yüklenici firma tarafından 6 ay ve ilave 2 ay süreyle talep ettiği işlerle birlikte 8 ay sonunda tamamlanan garajımızın geçici kabulünü yapacağız. Önceki dönemde birçok sorunu vardı. Buradaki mevcut hem esnaf arkadaşlarımızın hem de garajı kullanan yolcularımızın dışarıdan gördüğü eksiklikler ile bizim tespit ettiğimiz eksiklikler ve sıkıntılar giderilerek daha işlevsel ve fonksiyonel hale getirerek Burdur halkımızın hizmetine sunacağız. 

YAKLAŞIK 8 MİLYON TL’lik MALİYETLE BURDUR HALKIMIZA KAZANDIRIYORUZ.

Özellikle uzun süre duraklamanın yapılmadığı Burdur Otobüs Terminalinde yolcuların hizmete ulaşabilmesi ile ilgili sıkıntıları vardı. Bunları da değerlendirerek yeniden projelendirdik ve  8 ay süren bir çalışma neticesinde, yaklaşık 8 Milyon TL’lik bir maliyetle Burdur halkımıza kazandırıyoruz. Sözlerimizin arkasındayız ve sözlerimizi tutuyoruz. Garajı onaracağımızı ve Burdur’umuza yakışır bir hale getireceğimizi söylemiştik. Yüklenici firmamıza, Kontrolör arkadaşlarımıza ve burada emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Tabi ki hizmet veren esnaf arkadaşlarımıza da bir teşekkür borcumuz var 5-6 yıldır hizmet üretiyorlar. Bizden fazla onlar birçok sıkıntıyı onlar bizden çok yaşadılar sabırla beklediler bakımların ve onarımların yapılması için bugün inşallah bütün sıkıntıları giderilmiş bir otogarı hizmete sunuyoruz. Bundan sonra inşallah Burdur’umuz daha güzel hizmetleri üretecektir. Burdur’umuza hayırlı olsun” dedi.

Otogar esnafları da Başkan Ercengiz’e yapılan hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 09 Temmuz 2019 14:46

Arıtma kendi enerjisini üretecek

Başkan Ercengiz Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu, inceleme sonrasında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı açıklamada “Öncelikle 2014 Ağustos ayı meclisinde aldığımız karar ile Burdur’a yapılması planlanan İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin yaklaşık 4-5 yıldır süren çabamızın karşılığını bugünlerde almış bulunuyoruz. Yaptığımız çalışmalarda 2016 yılında İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası aracılığı ile 11 milyon 500 Avro’ya kadar kredi kullanma imkânı sunan sözleşmeye imza atmıştık. Biz de projeye uygun çalışmalarımızı yaptık. 

KENDİ ENERJİSİNİ KENDİSİ ÜRETEN TESİS

Yeni yapılacak İleri Biyolojik Artıma Tesisi ile 150 bin metrekare alanda arıttığımız evsel atığın önümüzdeki süreçte 30 bin metrekare alanda arıtılarak, kuyruk suyundan ve atık su çamurundan elde edilecek sistemle bir enerji üretim tesisini de Burdur’umuza kazandırmış olacağız. Bu atık su çamurundan elde edilen enerji en azından bu alanda kullanılan enerjiye karşılık gelecek miktarda olacak. Kendi enerjisini kendisi üreten bir tesis ile Burdur’umuzu buluşturmuş olacağız. Hedefimiz kuyruk suyu diye adlandırdığımız atık su arıtmanın göle deşarjı olan suyu eğer kullanılabilecek bir nitelikte su olursa tarımsal amaçlı kullanılmasını hedefliyoruz. Kullanılmaması durumunda göle deşarj edeceğimiz atık suyunun şu anda %85 oranın da arıtıldığı ve deşarj edildiği ancak yeni tesisimizle bu rakamın %98’lere kadar ulaşacağının da müjdesini vermek istiyorum. Burdur’umuza böyle bir tesisin en az 2050 yılına kadar hizmet etmesi planlanıyor. 

YAPTIĞIMIZ İŞLERDE ISRARCIYIZ, KARARLIYIZ

Başkan Ercengiz” Yaptığımız işlerde ısrarcıyız, kararlıyız emin adımlarla yürüyoruz. Bazen yavaş ilerliyor ama yaptığımız işinde sonucunda Burdur’umuza uzun yıllar hizmet edeceğini düşünüyoruz. Burdur’umuza hayırlı olsun dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 09 Temmuz 2019 13:42

'Şehit ateşi' yaktı

'Şehit ateşi' yaktı
Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile Kuzey Irak'ta askeri araca teröristlerce düzenlenen saldırı sonucu,
Çeltikçi ilçesine bağlı Bağsaray Köyü'nden sözleşmeli Piyade Uzman Onbaşı Hüseyin Mertoğlu'nun şehit düştüğü bilgisi verildi.
Şehitin acı haberi, Bağsaray köyünde oturan ailesine verildi.
Çeltikçi Belediyesi'nden acı haber ile ilgili olarak paylaşımda bulunularak "Kuzey Irak'ın Avaşin Besyan Keri Dağı'ndan, 34. Hudut Tugayı 5. Hudut Tabur Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan, güvenlik güçlerimize atılan güdümlü füzenin patlaması sonucu, Bağsaray Kasabamız'dan kahraman askerimiz P. Uzm. Onb. Hüseyin Mertoğlu şehit olmuştur Ruhu şad olsun Mekanları cennet olsun." Denildi. Şehidimiz P. Uzm. Onb. Hüseyin Mertoğlu'na Allah'tan rahmet, acılı ailesine başsağlığı dileriz.
Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 09 Temmuz 2019 13:00

Beklenen spor salonu yapılıyor

Nene Hatun Caddesi’nde yapımı sürmekte olan kapalı spor salonu tamamlama çalışmaları hızla devam ediyor. 

Geçtiğimiz aylarda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanarak hizmete giren Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nun ardından, Spor salonunun yapımının tamamlanmasıyla ilimizin bir ihtiyacı daha karşılanmış olacak. Yapımı devam eden Nene Hatun Caddesi’ndeki kapalı spor salonu ile İlimizde sporu geliştirmek, spora ilgiyi arttırmak, her yaştan bireyi spora teşvik etmek amaçlanıyor. 

Edinilen bilgiye göre; inşaatın kısa bir süre içerisinde tamamlanacağı ve tesisin Mart ayı itibari ile  hizmete gireceği ön görülüyor. Spor salonu, yapımı tamamlandığında 3 bin kişilik kapasiteye sahip olacak. Tesiste başlıca olarak; basketbol, voleybol, hentbol sahaları, box ve fitness salonları yer alacak. Yapımının tamamlanmasının ardından içerisinde çeşitli diğer salon sporu alanlarını da barındırabileceği öngörülüyor. Her yaştan ve her kesimden bireye hizmet verecek olan spor kompleksinin; Ulusal ve Uluslararası müsabakaların yapılabileceği standlarda olacağı bilgisi edinildi. Ulusal ve uluslararası turnuvalarda çok yönlü olarak kullanılacak salon, şehir merkezindeki tek spor kompleksi olacak.

Ulusal ve Uluslararası düzeyde dereceye giren sporcular ve antrenörleri için Valilik’te düzenlenen törende yaptığı konuşmada; inşaa halindeki spor salonuna ilişkin de açıklama yapan Vali Hasan Şıldak;

“Yapımı süren kapalı spor salonumuzda incelemeler yaptık. Bu tesisler çok kısa zamanda ilimizde hizmete girecek. Hem spor anlamında hem kültür sanat anlamında, sosyal etkinlikler anlamında buraların hizmete girmesiyle çok daha iyi imkanlara kavuşacağız.” Sözleriyle spor salonunun son durumuna ilişkin bilgi vermişti.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet

Merhaba dostlar

Burdur Merkeze bağlı Kayaaltı köyünde bir köy kütüphanesi oluşturmaya çalışıyoruz. Yerimizi belirledik, düzenlemelere başladık. Kütüphane herkese hitap edecek ama en çok öğrenim çağındaki çocuklarımıza. Bu amaçla ilkokul çağı dahil her tür kitap ve dil-sınav hazırlık-ders anlatım tarzı öğretim cd’lerine ihtiyacımız var. Destek verirseniz seviniriz.

Not1: Kargoya vermeden veya elden getirmeden önce küçük bir not kağıdına isim adres bilgilerinizi yazarsanız çok mutlu oluruz.

Not2: Sayfanızda paylaşırsanız seviniriz.

Teşekkürler

İletişim ve kargo adresleri

1. Kayaaltı Köyü Muhtarlığı Kayaaltı-Merkez-Burdur

2. Uğur Aflay Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği Merkez-Burdur

3. Ulaş Sağlam Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Polikliniği Merkez-Burdur

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

 

İlimizde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlattığı ‘Sosyal Çalışma Programı’ndan yararlanalanacak 138 üniversite öğrencisi kura ile belirlendi.

 

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı başvuru sonuçları açıklandı. Şehrimizden de çok sayıda üniversite öğrencisinin başvuruda bulunduğu programa öğrenciler, merkezi kura ile seçildi. Burdur’da 138 öğrenci SÇP kapsamında kamu kurumlarında çalışmaya hak kazandı. Başvuru sonuçları www.iskur.gov.tr adresi üzerinden online olarak ilan edildi. Öğrenciler önceki gün itibariyle; doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması,
 kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi
 alanlarında çalışmaya başladı.

 

Sosyal Çalışma Programına dahil olan öğrenciler; 3 ay süre ile haftada 3 gün olmak üzere kamu kurumlarında çalışacak. Çalıştıkları süre boyunca öğrencilerin, SGK primleri gün bazında ödenecek, bu süre emeklilik süresinden sayılacak. Öğrenciler, programa katılım sağladıkları her gün için 67,36 TL ödeme alacak.

 

Bu yaz ilki düzenlenen sosyal çalışma programına yalnızca, yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim almakta olan lisans, ön lisans ve uzaktan eğitim öğrencileri katılabildi. Uzmanlar bunun sebebini; devam zorunluluğu 
olmayan açık öğretim fakülteleri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, çalışma sıkıntısının olmaması ve bu öğrencilerin hali hazırdaki diğer programlardan da faydalanabildikleri şeklinde açıklıyor.

 

Edinilen bilgiye göre; programa katılım için, öğrencinin öğrencilik kaydının aktif statüde
 olması yeterli olurken, öğrenciliği sona eren katılımcılar programdan çıkarılacak.

 

Ayrıca edinilen bilgilere göre; program dolayısıyla katılımcıların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilmeyecek. Katılımcılar, yüklenicinin onayı olması kaydıyla 5 güne kadar mazeret göstererek ücretsiz izin alabilecek.
 Sosyal Çalışma Programına katılan bir öğrencinin programdan geçerli bir sebep göstererek ayrılması mümkün. Geçerli bir nedeni olmaksızın Sosyal Çalışma Programına devam etmeyen öğrencilere Sosyal Çalışma Programı dâhil İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve programlara 24 ay süreyle katılamama yaptırımı uygulanmakta. Bir öğrencinin, öğrencilik dönemi boyunca Sosyal Çalışma Programından toplam 3 ay (90 gün) yararlanma hakkı bulunmakta.


 

Uzmanlara göre, Sosyal Çalışma Programı başarılı ancak yetersiz ve geliştirilmesi gereken bir girişim. Uzmanlar; SÇP ile, gençlere hem çalışma disiplini kazandırmanın hem de sosyal sorumluluk bilinci aşılamanın amaçlandığını ancak öğrencilerin mesleki gelişimlerine herhangi bir katkı sağlanmadığını belirtiyor. Bu yaz ilki gerçekleştirilen programa, bölüm ayrımı bulunmaksızın bütün öğrenciler başvurdu. Yani bir tıp öğrencisi kütüphanelerde ya da matematik öğrencisi kültürel mirasın korunması alanlarında çalışabilmekte. Bu nedenle uzmanlar; Sosyal Çalışma Programı’nın bu haliyle yalnızca, öğrencilerin yaz aylarında harçlıklarını çıkarmasına yarayacağı görüşünde.

 

Mine Kaya

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

 

Burdur Veteriner hekimleri Odası, ‘Sığırlarda rektovaginal Yöntemle Suni Tohumlama Kursu’ dün itibariyle, Veteriner Hekimleri Odasında başladı. 20 kursiyer kapasiteli kurs, hafta boyunca sürecek.

Burdur VHO’da yapılan teorik eğitim ile başlayan kursa; Afyon, Ankara, Antalya, Çanakkale, Muğla, İstanbul, Kayseri, İzmir, Denizli, Uşak, Adana, Aydın, Niğde, Çorum, Tekirdağ ve ilimizden veteriner hekimler dahil oldu. Kurs; Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kasım Üstüner, Veteriner Hekim Ömer Çevik, Prof. Dr. Ayhan Ata, Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Güngör ve Dr. Öğr. Üyesi Muhammmet Enes İnanç tarafından verilen eğitimle başladı. Eğitimin teorik bölümü Veteriner Hekimleri Oda’sında, pratik bölümü ise Güçbirliği Kombinası başta olmak üzere belli çiftliklerde uygulamalı olarak bu 5 gün içerisinde yapılacak.

Verilmekte olan eğitime ilişkin yaptığı açıklamada, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kasım Üstüner;

“Bu kursumuzda; ülkemizin değişik illerinden genç meslektaşlarımızı odamızda, Burdur’umuzda görmekten mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. İlk defa bu denli kapsamlı bir kursda birlikte olmaktan da ayrıca onur duyuyoruz. Yaptığımız iş ne kadar büyük olursa olsun eğer yüksek bir amaca hizmet etmiyorsa asla büyük sayılamaz. Biz veteriner hekimler, yüksek bir amaca hizmet eden bir mesleğin mensuplarıyız.

 Geçen hafta; zoonoz (hayvanlardan insanlara geçen) hastalıkları günüydü. Halk sağlığı anlamında zoonoz hastalıklarla mücadelede veteriner hekimlerin emeği yadsınamaz. Her ne kadar 24 Ocak 1980 ekonomi kararlarından sonra Neo-liberal serbest piyasa ve pazar ekonomisinin uygulanmaya konmasından bu yana veteriner hekimlik mesleğine kan kaybettirilmeye çalışılmış olsada, böyle bir sonuçla karşılaşmış olmamıza rağmen veteriner hekimlerin; toplumda, halk sağlığında, hayvan sağlığında ve beslenmemizdeki önemini hiç kimse yadsıyamaz. Bu anlamda özellikle son yıllarda 5 Milyar Dolar’ı geçen ithalat uygulamalarının çok doğru olmadığını, ülke hayvancılığının biz veteriner hekimleri ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini bu vesileyle iletmek isterim. 2010 yılında 15 bin besi hayvanı ithalatıyla başlayan süreç, 2018 yılının ilk 10 ayında 1 Milyon 16 bin baş besi hayvanı ithalatı ve bir o kadar et ithalatı, damızlık hayvan ithalatıyla ülkemiz son yıllarda 5 Milyar Dolar’ın üzerindeki bir parayı yurt dışına aktarmıştır. Burada biz veteriner hekimleri odası olarak bu uygulamanın yanlışlığını başta Sayın Tarım ve Orman Bakanı’mız olmak üzere yaptığımız her toplantıda dile getirdik ve buna devam ediyoruz. Biz bize yeteriz geçmiş yıllarda olduğu gibi. Yeterki doğru hayvancılık politikaları uygulanabilsin.

Veteriner Hekimlik, sorunlara çözüm üretme mesleğidir

Bu anlamda da biz veteriner hekimlere düşen sorumluluk sadece mesleki uygulamalarla geçimimizi sağlamak değil, ülkenin aydın insanları olarak, hayvancılık sektöründe, mesleğimizde, ülkemizde yaşanan sorunlara çözüm üretme noktasında da ülkenin aydın insanları olarak kafa yormak çözüm üretmek zorunda olduğumuzu genç meslektaşlarımıza hatırlatmak isterim. Veteriner hekimlik mesleği, dertlere derman bulmak mesleği olduğu gibi sorunlara çözüm üretme mesleğidir. Her kursda her vesileyle tekrarladığım bir cümleyi ve meslek büyüğümüz milli şair Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha burdan rahmetle anmak istiyorum. Yazdığı İstiklal Marşı’nda; “Korkma!” demiş. ‘Korkma’ kelimesi üzerine kitaplar yazılmış ve böyle bir İstiklal Marşı’nı yazan meslek büyüğüne sahip olmaktan mutluyuz. Onlarca sayabileceğimiz meslek büyüklerimiz var. Bunların ufkumuzu açması anlamında -ben sadece sözleri daha fazla uzatmamak adına- Mehmet Akif Ersoy’la yetineceğim. Daha niceleri var. Düzenlemiş olduğumuz kursun; genç meslektaşlarımıza ve ülke hayvancılığına yararlar getirmesini diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” Açıklaması yaptı.

Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir kurs hazılığında olduklarını dile getiren Prof. Dr. Ayhan Ata, yaptığı açıklamada;

“Meslektaşlarımız ve mesleğimiz adına organize edilen kurslardan ve ihtiyacımız olan bu kursu uluslararası düzeyde bilgi beceri ve donanımla düzenlemekten dolayı mutluyuz. Ben yaklaşık olarak 20 yıldır Burdur’da çalışmaktayım ve bu sürede herhalde 30’a yakın suni tohumlama kursu düzenledik. Ülkemizin büyük baş hayvan yetiştiriciliğinde suni tohumlama hizmetlerinin uluslararası düzeyde yapılabilecek hale gelmesinde, yaptığımız katkılardan dolayı da ayrıca mutluyuz. Anabilim dalı olarak da çalışmalarımızı uluslararası düzeyde yapmaya çalışıyoruz.

Ulusal bir merkez olma yolunda...

Bu kursun akabinde 18-19 Temmuz 2019 tarihlerinde Türkiye’de ilk defa olacak 1. Tavşan modelinde spermin taze ve dondurularak saklanması ve klosaytömetik yöntemle spermotolojik muayene analizi kursunu ilk defa açacağız ve böylece, özetle sperma konusunda ve spermanın objektif muayeneleri konusunda ulusal bir merkez olma yolunda ilerliyoruz. Amacımız bunu uluslararası bir hale getirebilmek. Burdur’da veteriner hekimlek ve suni tohumlama hizmetlerini önce ulusal düzeyde sonra da uluslararası hale getirilebilmesi için çok önem verdiğimiz bu kursların bundan sonra da anabilim dalı olarak yasalar ve yönetmeliklerin bize verdiği yetkiler çerçevesinde devam ettirerek her yıl yeniden düzenlemeye çalışacağız. Mümkün olursa bundan sonra da diğer yardımcı üreme tekniklerindeki ve diğer hayvan türlerindeki eğitim alan arkadaşlarımızın öncülüğünde; köpeklerde suni tohumlama kursları, olursa koyun, keçi ve arılarda suni tohumlama kursları, üreme teknikleri ya da embriyo transfer kursları gibi kursları da kısa sürede burada düzenlemeye çalışıcağız.” Dedi.

Mine Kaya

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection