Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 06 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 06 Temmuz 2019 15:30

08 Temmuz 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

08 Temmuz 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Fetö firarisi Mehmet Kaplan çıkarıldığı mahkemede serbest bırakıldı. Fetö firarisi Mehmet  Hilal 25 Temmuz 2016 günü Isparta’da yapılan FETÖ operasyonunda gözaltına alınmış ama  daha sonra nedense  serbest bırakılmıştı. Üstelik hakkında yurtdışı yasağıda konulmamıştı. Serbest bırakılan Mehmet Hilal’in, oğlu AK Parti Eski Gençlik Kolları Başkanı Enes Hilal ile birlikte yurt dışına kaçtığı haberleri basında yer aldı.

 

Fetö firarisi Mehmet Hilal yurt dışından ülkeye kaçak giriş yaparken yakalandı.

Burdur’da Ağır Cezada yargılanan Mehmet Hilal serbest bırakıldı. Fetö’cü olmakla suçlanan Mehmet Hilal’in itiriafco olduğu iddia edilmekte.Basında konuya ilişkin daha önce haberler yer almıştı;

Türkiye’nin ünlü gıda markalarından Köfteci Ramiz’in Enes Hilal’in işletmeciliğinde açılışı yapılmış ve Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan da dualarla yapılan açılış törenine katılmıştı. Açılış sonrası misafirlere Köfteci Ramiz’in eşsiz lezzetleri sunulmuştu.

Enes Hilal, AKP Burdur Gençlik Kolları Başkanı’ydı. 27 Şubat 2014 günü bir sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Babası Mehmet Hilal, Burdur’da Fethullah Gülen Cemaatine yakınlığıyla tanınıyordu. Hilal’in Cemaat-AKP kavgasından dolayı istifa ettiği söyleniyordu. Hilal, sadece gençlik kolları başkanlığından değil AKP’den de istifa etmişti

25 Temmuz 2016 günü Isparta’da yapılan FETÖ operasyonunda Mehmet Hilal gözaltına alındı, fakat daha sonra serbest bırakıldı. Hakkında yurtdışı yasağı konulmadı. Şimdi Mehmet Hilal ve oğlu Enes Hilal firarda. Yurtdışına kaçtıkları sanılıyor. Bu kişilere kaçma fırsatının kimler tarafından ve nasıl verildiği anlaşılamadı.

Burdur’da FETÖ’cüler bir bir kaçırılıyor

28.6.2017 13:13

HİKMET ÇİÇEK

Burdur’un yerel gazetelerinden Bomba 15, 2 Nisan 2016 günlü nüshasında “Burdur Türkiye’nin ünlü markalarından Köfteci Ramiz Plus’la tanıştı” haberini veriyordu. Türkiye’nin ünlü gıda markalarından Köfteci Ramiz’in Enes Hilal’in işletmeciliğinde açılışı yapılmış ve Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan da dualarla yapılan açılış törenine katılmıştı. Açılış sonrası misafirlere Köfteci Ramiz’in eşsiz lezzetleri sunulmuştu.

Enes Hilal, AKP Burdur Gençlik Kolları Başkanı’ydı. 27 Şubat 2014 günü bir sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Babası Mehmet Hilal, Burdur’da Fethullah Gülen Cemaatine yakınlığıyla tanınıyordu. Hilal’in Cemaat-AKP kavgasından dolayı istifa ettiği söyleniyordu. Hilal, sadece gençlik kolları başkanlığından değil AKP’den de istifa etmişti.

25 Temmuz 2016 günü Isparta’da yapılan FETÖ operasyonunda Mehmet Hilal gözaltına alındı, fakat daha sonra serbest bırakıldı. Hakkında yurtdışı yasağı konulmadı. Şimdi Mehmet Hilal ve oğlu Enes Hilal firarda. Yurtdışına kaçtıkları sanılıyor. Bu kişilere kaçma fırsatının kimler tarafından ve nasıl verildiği anlaşılamadı.

Aydınlık Gazetesi

FETÖCÜ Baba-oğul halen daha bulunamadı

Ispartalı İşadamı Mehmet Hilal 25 Temmuz 2016 günü Isparta’da yapılan FETÖ Operasyonunda gözaltına alındı. Fakat daha sonra serbest bırakıldı. Oğlu Enes Hilal’de FETÖ’den firarı olarak aranıyor. Yurtdışına kaçtıkları sanılıyor. Bu kişilere kaçma fırsatının kimler tarafından verildiği anlaşılamadı.

Oğlu Enes Hilal Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı’ydı. 27 Şubat 2014 günü bir sosyal paylaşım sitesinde yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Babası Mehmet Hilal, Burdur’da Fethullah Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla tanınıyordu. Hilal’in Cemaat-AKP kavgasından dolayı istifa ettiği söyleniyordu. Hilal, sadece gençlik kolları başkanlığından değil AKP’den de istifa etmişti.

Ispartalı İşadamı Mehmet Hilal 25 Temmuz 2016 günü Isparta’da yapılan FETÖ operasyonunda gözaltına alındı. Fakat daha sonra serbest bırakıldı. Hakkında yurtdışı yasağı konulmadı. Şimdi Mehmet Hilal ve oğlu Enes Hilal firarda. Yurtdışına kaçtıkları sanılıyor. Bu kişilere kaçma fırsatının kimler tarafından ve nasıl verildiği anlaşılamadı.  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 06 Temmuz 2019 15:23

Köprübaşı daha da şenlenecek

Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Köprübaşı’nda yeni düzenlemeye gidiyor.

 

Köprübaşı’nda yapılan çalışma ile cafe ve  taksi durağının arasında kalan bölüm ağaçlandırılıp yeşillendirilecek, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz düzenlemelere dair gazetemize yaptığı açıklamada, yapılan çalışmalara rağmen, Köprübaşı’nda yapılan cafe  ile taksi durağı arasındaki bölümün atıl ve vatandaşın kullanımı açısından beklenenin gerisinde kaldığını ifade ederek; Köprübaşı’nda yaptığımız çay kenarı, çay üstü ve kavşak çalışmalarıyla genel olarak başarı sağladık.

Burdur Çayı kıyılarını ve üstünü kullanıma açarak, vatandaşlarımızın bu alanda dinlenip vakit geçirmesini sağladık. Ancak; Köprübaşı ile Çümbüşlü Köprüsü arasındaki bölümde kafe ile taksi durağı arasının yeterince kullanılamadığını gördük. Başlattığımız çalışma ile bu alanı yeşillendirip ağaçlandıracağız. Oturma gurupları ile vatandaşın kullanımına sunacağız. Ayrıca yine bu bölümde, vatandaşın kaldırımları daha kolay ve daha güvenli kullanımını sağlayacağız. Yapacağımız çalışma ile bu alan halka açık, halka hizmet veren bir alan olacak. Çalışmalar tamamlandığında Köprübaşı daha da şenlenecek.

Bu düzenlemenin tamamlanması ile Köprübaşı’nda yaptığımız çalışma bir bütün olarak daha etkin kullanılır hale gelecek. Köprübaşı’nın önceki hali göz önüne getirildiğinde, çay düzenlemesi, fıskiyeler, oturma grupları ve diğer düzenlemelerle, kıyısından geçilip gidilen çay boyunu, özellikle gelinip oturulup dinlenilen bir hale getirdik. Vatandaşlarımız bu çalışmadan duydukları memnuniyeti her vesile ile dile getiriyorlar. Bizde bundan büyük bir memnuniyet ve mutluluk duyuyoruz” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 06 Temmuz 2019 15:21

İhracatta Cumhuriyet tarihi rekoru

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, 2019 yılı ilk altı aylık dış ticaret rakamlarıyla cumhuriyet tarihinde rekor kırıldığına dikkat çeken açıklama yaptı; 

 

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Türkiye’nin ve Burdur’un 2019 yılı Haziran ayı dış ticaret hacmi hakkında yaptığı değerlendirmede, Burdur’da yıllara göre genel toplamda artış, aylık bazda ise düşüş gözlemlendiğini belirtti. Dış Ticaret tablolarının değerlendirmesinde Yıllık olarak Haziran ve Ağustos aylarında düşüş yaşandığını, bunun 2019 yılında da geçerli olduğunu belirten Başkan Yusuf Keyik, “Mayıs ayındaki ihracat artışlarından sonra yıllar bazında gerek iller ve gerekse ulusal bazda dış ticaret hacminde azalma olmasını öngörmüştük. Nitekim Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı rakamlara göre de bu beklentimiz maalesef gerçekleşti. Haziran ayında dini bayramlarımızdan olan Ramazan Bayramını idrak ederken, 9 günlük tatilin olması ülkemizin ve ilimizin dış ticaret rakamlarını olumsuz etkiledi. Bayramdan sonraki hızlı artış ise Temmuz ayındaki dış ticaret hacmimizi büyütecektir” dedi. 

Açıklanan TİM verilerinde ulusal dış ticarette küçülme yaşandığına dikkat çeken Başkan Yusuf KEYİK; “Türkiye’nin haziran ayında yaptığı ihracat Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 14,9 azalarak 11 milyar 597 milyon dolara geriledi.  İhracatımız, Özel Ticaret Sistemi’ne (ÖTS) göre ise de yüzde 14,2 azalışla 11 milyar 89 milyon dolara inmişti.

2018 yılında haziran ve ağustos ayları hariç tüm aylarda aylık ihracat rekorları kırıldığını unutmamalıyız. Son 3 yıldır Ramazan Bayramı haziran ayına isabet ediyor. Buradan hareketle aylık ihracat rakamları üzerinde takvim etkisinden söz etmek mümkün. Nitekim yılbaşından bu yana haftalık ortalama 3,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirmişken, 3-9 Haziran haftasında ihracatımız 381 milyon dolarda kaldı. Hesaplamalarımıza göre Haziran’da takvim etkisinden arındırılmış yapısal artış yüzde 8 düzeyinde. Haziranda, dokuz günlük uzun bayram tatili nedeniyle, daha az iş gününde, daha yüksek günlük performansla ihracat gerçekleştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Burdur’un ihracat rakamlarını da açıklayan Başkan Yusuf KEYİK: “TİM verilerine göre ilimizde 1- 30 Haziran 2019 tarihleri arasındaki ihracat rakamımız 12 milyon 391 bin dolar oldu. Geçen yılın verilerine göre yaklaşık 4 milyon dolarlık bir düşüş yaşandı. İlimizin 2019 yılı ilk altı ayındaki dış ticaret hacmi ise 88 milyon 711 bin 071 dolardır.” dedi.

KEYİK: “2019 dış ticaret açığındaki hızlı düşüş, dış finansman ihtiyacını azaltarak ekonomiye stratejik bir katkı sundu. Sayın Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da vurguladığı üzere; küresel ekonomide, özellikle de en önemli ihracat pazarı olan Avro Bölgesi’nde büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar olmasına karşın, ihracatımız yılın ilk yarısında yüzde 2,18 artışla 88,2 milyar dolara ulaştı ve Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Unutmamalıyız ki dünyadaki pazarlarda ve küresel ticaretteki tüm olumsuzluklara rağmen ülkemiz ve ilimiz ihracat rakamları rekorlar kırarak artmaktadır. Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz’den yılın ilk yarısında 921 milyon 455 bin 278 dolarlık ihracat gerçekleşti. Batı Akdeniz’den en fazla ihracatı geçmiş yıllarda olduğu gibi Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapıldı. Almanya bu dönemde en fazla ihracat yapılan ikinci olma özelliğini elde etti. Çin’de yaşanan daralmaya rağmen Rusya’ya yapılan ihracatta yüzde 17,31 oranında artış yaşandı. Bölgemizden gerçekleşen ihracatta en fazla artışın yaşandığı ülke Özbekistan oldu. Özbekistan’a yüzde 78,26 oranında artışla 52.5 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Bizler BUTSO olarak Temmuz ayında ise ihracatta yine rekorlar kırarak üst seviyelerde dış ticaret yapacağımızı bekliyoruz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 06 Temmuz 2019 15:21

Kayıp kedi aranıyor!

7 Haziran’da Burdur Merkez kavşağında kaza esnasında kaybolan kedi aranıyor.

Kazazede ulaştırdığı bir mesaj ile kedisinin bulunması için gazetemiz aracalığıyla vatandaşlardan yardım istiyor.

Kediyi görenler 0532 607 61 66 numaralı telefondan Buse Sena Karataş’a ulaşıp yardımcı olabilirler;

Merhaba 

7 Haziran günü Burdur Merkez Kavşağında gerçekleşen trafik kazasında siyah renkteki polo aracın sahibiydim. Kazada en büyük hasarı alan arabaydım.. Aracımın içinde kaza öncesinde kedim vardı fakat kazanın şokuyla arabadan kaçtı ve gitti. Burdur’a kaza sonrası yeniden geldim ve bölgeye baktım fakat tek başıma yeterli bir arama gerçekleştiremedim. 

Kedim acıktığında eminim ki insan olan bir yere gitmiştir. 

Lütfen yalvarırım kedimin bulunması için bana bir yol göstericilik yapın 

Facebook’tan ilan çıktım ama tabii yeterli olmadı. Bir de Burdur’lu tanıdıklarımın sayısı çok az olduğundan herhangi bir destek alamadım. 

İnsanlık namına size yalvarırım kedimin bulunması için bana yardım edin

Şimdiden çok teşekkür ederim....

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısının 2. oturumunda Başkan Ercengiz’e, yapılması planlanan yağlı güreş organizasyonu protokolünün imzalanması konusunda yetki verilmesi istendi. 

 

Yetki verilmesi konusunda söz alan AKP Belediye Meclis Üyesi Fatıma Küçükkaplan yetki verilmesine karşı çıkarak,“Güreşin ata sporumuz olduğu doğrudur.Yaklaşık 658 yıldır Kırkpınar güreşleri yapılmakta. Bunun yanında Burdur’umuzun ilçesi olan Altınyayla’da da bu güreşler yapılıyor. Bizce güreşe harcanacak parayı ve enerjimizi başka bir şeye harcasak. Mesela benim çevremde güreşe ilgi duyan yok. Biz Burdur olarak başka öne çıkan organizasyonlar yapsak bu enerjimizi ve bedeli oraya harcasak.”dedi. 

Başkan Ercengiz, Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Fatıma Küçükkaplan’ın açıklamasına cevaben, varsa bir öneriniz onu konuşalım. Peki Fatıma Hanım ne yapmamızı önerirsiniz? sorusunu yöneltti. Ak Partili  Belediye Meclis Üyesi Adem Çakıcı’da, “Fatıma Hanım’ın açıklamalarından ve çekincelerinden ata sporumuza karşı olduğumuz algısı oluşmasın” sözleriyle görüş belirtti.

 Başkan Ercengiz konuya ilişkin kapsamlı bir açıklama yaparak, “Yapacağımız bu organizasyon Burdur’umuza büyük bir katkı sağlayacak. Geçen sene ilkini yaptığımız organizasyonun ardından Burdur güreş konusunda adından çokca söz ettirdi. Komşu illerden ilimize bir çok seyirci geldi.  İcabında bir restaurantta yemek yediler , bir otelde kaldılar , esnafımızdan alışveriş ettiler. İnanın bu organizasyonun Burdur’a katma değeri çok yüksek.” değerlendirmesinde bulundu. Yapılan konuşmaların ardından Başkan Ercengiz’e, yapılması planlanan yağlı güreş organizasyonu protokolünün imzalanması konusu oylandı. Ak Partili Belediye Meclis üyelerinin ret oylarına karşı verilen 16 evet oyuyla Başkan Ercengiz’e yetki verildi.

 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un seçim çalışmaları esnasında bazı pehlivanlar şehre gelip, Başkan Adayı Kurt’la birlikte şehri gezerek seçim çalışmalarına destek vermişlerdi.

  Yine seçim öncesinde Ak Parti  Belediye Başkan Adayı Kurt, “Belediye seçimlerinden sonra da güreş olsun, her türlü spora destek vereceğimizin sözünü veriyoruz. Allah izin verdiği takdirde yaza doğru Burdur’da güzel bir organizasyon yaparız. açıklamasında bulunmuştu.  

 Ak Partili  Milletvekili Bayram Özçelik’in “Deniz Başkanımızla kültürel etkinlikler, yağlı güreşler ve Burdur’un tanıtan bütün organizasyonlar en önde olacak şekilde vaat etmek için güzel bir organizasyon gerçekleştirdik.” sözleriyle Başkan Adayı Kurt’un güreş organizasyonu vaadlerine destek vermişti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, geçtiğimiz hafta sonu yapılan Burdur Köy Kooperatifleri Birliği (KÖY-KOOP) Genel Kurulu’nun ardından, yönetim listesi belirlendiğini belirttiği  açıklamasında Yönetim Kurulu Başkanının ise ilk yapılacak olan toplantıda, belirlenmesi kararının alındığını, yapılan ilk yönetim kurulu toplantısının ardından, Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanlığına Osman Bütüner, Başkan Yardımcılığına Hulusi Özbakan, Muhasip Üyeliğe Mesut Yurtseven, Yönetim Kurulu Üyeliklerinde ise Nurettin Durmaz ile Yakup Yıldız’ın yer aldığın belirtti;

Seçilen yönetimi tebrik eden Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, yeni bir yönetim ve düşünce tarzı ile eski yönetimden kaynaklanan hataların, tekrar yaşanmaması temennisinde bulunarak, mevcut yönetimin önünde uzun bir süreç olduğunu, bu süreci en iyi şekilde yönetebilmek içinse Köy-Koop’un sahiplenilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Burdur Köy-Koop Genel Kurul’u, geçtiğimiz hafta sonu Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilmiş, Genel Kurula, 245 ortak kooperatiften 83 kooperatif üst birlik temsilcisi katılmıştı. Yeni dönemde görev yapacak olan Köy-Koop Yönetim Kurulu, Genel Kurula katılan delegelerin oylarıyla belirlenerek, yönetim kurulu oluşturulmuştu.

Yapılan Genel Kurulun ardından, Köy-Koop Yönetimi ilk toplantısını gerçekleştirerek, görev Yönetim Kurulu Başkanı ve görev dağılımını belirledi. Buna göre Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanlığına Kemer Merkez Sulama Kooperatifi Başkanı Osman Bütüner, Başkan Yardımcılığına İlyas Sulama Kooperatifi Başkanı Hulusi Özbakan, Muhasip Üyeliğe Yassıgüme Sulama Kooperatifi Başkanı Mesut Yurtseven, Yönetim Kurulu Üyeliklerinde ise Karapınar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nurettin Durmaz ile Yakup Yıldız yer aldı.

Yeni yönetimi tebrik eden Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Köy-Koop yönetim kurulunun ciddi anlamda değiştiğini, genç ve dinamik bir yapıdan oluştuğunu belirterek, “Köy-Koop’un içende bulunduğu ekonomik durum, yönetimsel hatalardan dolayı kaynaklanmıştır. Yeni bir yönetim ve düşünce tarzı ile eski yönetimden kaynaklanan hatalar, inşallah tekrar yaşanmaz. Şu anki mevcut yönetimin önünde uzun bir süreç var. Ve bu süreci en iyi şekilde yönetebilmek için Köy-Koop’un sahiplenilmeye ihtiyacı var. İlimizdeki kooperatiflerimizle, meslek odalarımızla, sivil toplum örgütlerimizle ve diğer yerel dinamiklerimizin birlikteliği ile Köy-Koop, içinde bulunduğu şu anki durumdan kurtulacaktır. Çünkü güç birliği yapıldığı takdirde, üstesinden gelinemeyecek bir sorun yoktur ve Burdur bunu başaracaktır” şeklinde konuştu.

30 Haziran’dan önce yapılan istişare toplantısında, genel kurula tek güç tek yumruk olarak çıkmak istediklerini aktaran Başkan Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Ve nitekim de öyle oldu. Tek bir liste halinde Köy-Koop genel kurulu tamamlandı. Genel Kurul’daki birlikteliği devam ettirmek istiyorsak, 252 kooperatif ile Köy-Koop’u, yaşatmalıyız. Çünkü Köy-Koop başımızın tacı, kooperatiflerimizin çatısıdır. Kooperatifçilik günümüzde kazanç kapısı olarak görülüyor. Aslına bakarsak durum öyle değil. Kooperatifçilik kazanç kapısından ziyade bir güç kapısıdır. El ele verirsek, Köy-Koop’u hep birlikte yaşatırız. Yönetime seçilen arkadaşlarımız fedakarlıktan kaçınmadan, menfaat beklemeden köylümüzün örgütlü gücü, toprak emekçilerinin koruyucu kalkanı Köy-Koop için elini taşın altına koyarak birliktelik sağlamışlardır. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi Köy-Koop gerçek kooperatifçilerin elinde ilerlemeli, hizmetlerine devam etmelidir. Bu amaçla, Köy-Koop Başkanlığına seçilen Osman Bütüner’e ve yönetim kurulunu tebrik ediyor, Ticaret Borsası olarak işbirliğine hazır olduğumuzu ifade ediyorum.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 06 Temmuz 2019 15:21

Belediyeden hastalara “Hasta Yatağı”

Burdur Belediyesi, evde tedavi gören hastalara, tedavi süreci boyunca kullanmak üzere hasta yatağı hizmeti veriyor.

Sosyal belediyecilik hizmetlerinde çığır açan Burdur Belediyesi’nin, evlerinde yatakta tedavi gören hastaların, tedavi sürecini kolaylaştırmak amacıyla ortopedik hasta yatağı yardımlarını başlatacağı yapılan açıklam ile duyuruldu;

Konuyla ilgili açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “Yeni ameliyat olmuş, yatakta dinlenmesi gereken ve hareket kısıtlaması olan hastaların, hasta bakımında yakınlarının işini kolaylaştırmak amacıyla, geçici süre hastalara motorlu hasta yatağı hizmeti vermeyi planladık. Bu durumda olan hastalarımızın ve hasta yakınlarımızın, Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne müracaat ederek, bu yatakları alabilecekleri müjdesini vermek istiyoruz. İhtiyaç sahibi her vatandaşımızın, kolaylıkla bizimle irtibata geçip, bu yataklardan yararlanmasını sağlayacağız.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 06 Temmuz 2019 15:21

Çayda sel temizliği

Şehirde, mevsim normallerinin çok üstünde yağan yağmurların, çayın Köprübaşı’nın altındaki bölümlere verdiği hasarlar gideriliyor. Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, çay zeminini dolduran çamur ve taşları temizleme çalışması yapıyor.

Dünyada ve ülkemizde olduğu gibi ilimizde de küresel ısınmanın olumsuz etkileri yaşanmakta. Haziran ayında şehre yağan dolu ve yağmurlar herkesi şaşırtıp endişelendirdi. Mevsim normallerinin çok üstünde olan yağışlarla, bazı bölgelerde seller oluştu. Gelen sellerle şehir içinde bazı evleri su bastı, Çaydan gelen sel sular çay duvarların aşıp yollara taştı. Köylerde ekili alanlar, ahırlar, evler sel suları altında kaldı.

Burdur Çayını doldurup taşan sel suları çaya toprak, taş, ve diğer atıkları taşıdı. Çayın Köprübaşı altındaki bölümde taban selin getirdiği çamurla kaplandı. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yoğun bir çalışma ile sel sularının çaya taşıdığı çamuru temizleyerek hasarı gidermeye çalışıyorlar.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection