Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 05 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

06 Temmuz 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Milletvekili Mehmet Göker yazılı basın açıklamasında; Burdur Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesinin 21 Aralık 2018 tarihinde yapıldığını,  söz konusu ihaleye Türkiye’den çeşitli firmaların katıldığını ve bu firmalardan Akay İnşaat’ın ihaleyi kazandığını hatırlatarak;

 

ihaleyi alan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı’nın “900 günden önce hizmete açacağız” dediği hastane inşaatında, yerel seçimlerin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen çivi dahi çakılmamasının soru işareti yarattığını belirtti;

 Bilindiği üzere uzun zamandır yapımı merakla beklenen Burdur Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesi 21 Aralık 2018 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu ihaleye Türkiye’den çeşitli firmalar katılmış ve bu firmalardan Akay İnşaat ihaleyi kazanmıştır. 

Yapılacak olan Hastanenin 475 yatak kapasiteli, 120 tane tek yataklı, 10 tane süit, 80 tane 2 kişilik tuvaletli, banyolu ve televizyonlu odalara sahip, 14 ameliyathane, 115 poliklinik, 256 kapalı, 495 açık otopark kapasiteli olacağı haberleri tüm Burdur basınında yer almıştır.

31 Mart Yerel seçimlerinden yalnızca birkaç gün önce yapımına hemen başlanacağı söylenen hastane inşaatına hala başlanmamış olması Burdur kamuoyunda da merak konusu olmaktadır.  Yeni Hastane projesinin toplam tutarının 230 Milyon 040 Bin lira olduğu ve 19 Şubat 2019 tarihli resmi gazete de yayınlanan Sağlık Bakanlığı yatırımları kapsamında Burdur Devlet Hastanesi için ilk ödenek olarak 25 Milyon lira ayrıldığı da tüm kamuoyunun malumudur. 

İhalesi aylar öncesinde yapılan, Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrılan ve seçimlerden önce yapımına hemen başlanacağı belirtilen hastane inşaatına hala başlanmamış olması ve ne zaman başlanacağının bilmemesi Burdur halkı tarafından da merak edilmektedir.

Öte yandan, ihaleyi alan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı’nın “900 günden önce hizmete açacağız” dediği hastane inşaatında yerel seçimlerin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen çivi dahi çakılmaması da herkesin kafasında soru işareti oluşmasına neden olmaktadır.

Bu koşullar altında Burdur Devlet Hastanesi’nin akıbeti hakkında yetkililerden bilgi almak Burdur’da yaşayan tüm halkımızın beklentisidir.

Kamuoyuna saygılarımla…

Yayınlandığı Kategori Manşet

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Burdur’da yurtdışı döviz bedelli askerlik uygulamasının Genel Kurmay Başkanlığınca değerlendirmeye alındığına yönelik yazılı açıklama yaptı;

 

Burdur ekonomisinin yeni bir ivme kazanması için yapılan çalışmalardan biri de yurtdışı döviz bedelli askerlik hizmetinin ildeki askeri kışlada yapılması olmuştu. Burdur’da, yurtdışı döviz bedelli askerliğin yeniden uygulaması için sivil toplum örgütleriyle birlikte ortak imzalı deklarasyon yayınlanmış, ilgili talep Genel Kurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına ve AK Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Katip Üyesi Bayram Özçelik’e gönderilmişti. Burdur Ak Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik de talebin takipçisi olacağını belirtmiş; AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur’la birlikte bu talep için etkin çalışmalar ve görüşmelerde bulunup, konuyu Milli Savunma Bakanlığı gündemine taşımıştı. 

TALEP, PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞINA İLETİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Burdur’un bu talebine ilişkin “49888089- 120.01.04-228405” sayılı gelen cevapta, talebin alındığı, incelendiği ve değerlendirilmek üzere Genel Kurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanlığına iletildiği bildirildi.  

BAŞKAN YUSUF KEYİK’TEN ÖZEL TEŞEKKÜR

Burdur’un menfaatine olan ve Burdur ekonomisine ivme kazandıracak her bir çalışmanın takipçisi olacaklarını belirten Başkan Yusuf KEYİK: “Bizler Burdur ekonomisinin ivme kazanması, Burdur esnaflarının ticaret hacimlerinin büyümesi ve daha vizyonel hizmetlerin sunulması adına sivil toplum örgütleriyle birlikte ortak bir açıklama yapmıştık. Açıklamamız Milli Savunma Bakanlığı gündeminde yer aldı. 

Bu çalışmalarımızın ardından Milli Savunma Bakanlığı Genel Kurmay Başkanlığı Personel Başkanlığından yurtdışı döviz bedelli askerlik hakkında cevap yazısı geldi. Yazıda: Burdur’daki sivil toplum örgütlerinin ortak imzayla isteklerinin değerlendirilmek üzere Personel Daire Başkanlığına iletildiği bildirildi. Personel Daire Başkanlığının yapacağı değerlendirmenin ardından uygun bulunursa Burdur’da yeniden yurt dışı döviz bedelli askerlik hizmeti verilmeye başlanacak. Şahsım ve Yönetim Kurulum adına bu çalışmamızda bizlerden desteğini esirgemeyen başta Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur olmak üzere; Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Güzdüzalp, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, KÖY-KOOP Önceki Dönem Birlik Başkanı Yakup Yıldız, Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Burdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Burdur Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Serkan Vurgun ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’e ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi ve Burdur Yoga Merkezi iş birliği ile Yogayı halkla buluşturmak ve yaygınlaştırmak için, ücretsiz Yoga Seansları başlatılacağı açıklandı;

 

Burdur Belediyesi,  hem vatandaşların iyi ve kaliteli vakit geçirmesi, hem de her yaştan insanın spor yapması ve her türlü sporun ulaşılabilir olması amacıyla, birbirinden farklı etkinliklerine bir yenisi daha ekledi. Son dönemlerin en popüler spor aktivitelerinden olan yogayı, sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Her yaş gurubu vatandaşın katılabileceği ve ücretsiz yararlanacağı Yoga Seansı’nın ilki 8 Temmuz 2019 Pazartesi günü Sabah 07.00 Nurhan Çiftçibaşı Parkı’nda başlıyor. Burdur’da eğitim veren Yoga Eğitmeni Atiye Bozok eşliğinde yapılacak olan ücretsiz Yoga Seansları, 8 Temmuz-  10 Ağustos tarihleri arasında Burdur Belediyesi’nin belirleyeceği tesislerde, Sabah 07.00 saatlerinde yapılması planlandı. 

Konuya İlişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Zaman zaman aile, iş ve ev ortamında sıkıntılı zamanlar geçirebiliyoruz. Stresten arınarak kendisiyle, çevresiyle, ailesiyle, çocuklarıyla daha sağlıklı ilişkiler kurmak isteyen herkese, yoga yapmalarını öneriyorum. Biz bu sporu vatandaşımızla buluşturmak için böyle bir işbirliğinde bulunduk. Ücretsiz Yoga Seanslarına tüm halkımız davetlidir. ” diye konuştu.

Yoga Eğitmeni Atiye Bozok ise Vatandaşların fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlama ihtiyaçlarını, yoga ile tanışarak giderebileceklerine vurgu yaparak, “Bir beden eğitimi olan yoganın kalp sağlığından, zihin sağlığına, sindirim sisteminden, stresi yenmeye kadar pek çok yararı var. 7’den 77’ye herkesin severek yapabileceği yoga hem beden gelişimine, hem de hastalıkların tedavisine önemli katkılar sağlıyor. Yoga, sadece belli bir yaş grubu için değil, herkes için önemli ve yararlı bir spor.” şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak, Aziziye Köyü’ne ziyarette bulunarak vatandaşlarla buluşmasına ilişkin açıklama yapıldı; 

 

Açıklamada Vali Şıldak’ın “Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi” kapsamında yürütülen alan çalışmalarına katıldığı ve köy sakinleri ile bir araya gelerek hasbihal ettiği, vatandaşların köyle ilgili istek ve taleplerini dinlediği bilgisi yer aldı;

Vali Şıldak  ziyaretinin devamında İlimizin zengin kültürel mirasını tanıtmak, korumak ve gelecek kuşaklara taşımak amacıyla Valilik tarafından başlatılan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yürütücülüğünde, Mehmet Aktif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğünün akademik destekleri ile sürdürülen “Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi” kapsamında Aziziye köyünde devam eden alan çalışmalarına katıldı.

Ziyareti sırasında Vali Şıldak’a Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Hüseyin Dalğar, İl Jandarma Komutanı V. J. Alb. Mehmet Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç eşlik etti.

Vali Şıldak, Aziziye Köyünde vatandaşla buluşmasının başında yaptığı konuşmada; “Aziziye, Burdur’un belkide en özel köylerinden biri. Halk kültürü anlamında, yörük kültürünün Merkezi burası, Yörük Kültürünün başkenti diyorum. Aziziye’de bugün Valiliğimiz tarafından başlatılan Üniversitemiz ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinesinde devam eden proje kapsamında görev alan ekip bütün Burdur’u taradılar. Sağ olsunlar proje ekibi köy köy, ilçe ilçe dolaştılar, bütün görüntülerini ve kayıtlarını tuttular.

Halk Kültürümüzü oluşturan bütün unsurları derlemeye çalıştılar. Yemeklerimiz, gelenek göreneklerimiz, kıyafetlerimiz, halkoyunlarımız müziğimiz yani bizi biz yapan bütün değerlerimizi yaşatmak için, kalıcı kılmak için değerli bir çalışma kıldılar.

Bu çalışma Türkiye’de çok az şehirde yapılan bir çalışmadır. 10 hafta, haftada 2 gün olmak üzere köylerimizi adım adım dolaşıp, o değerlerimizi kayıt altına aldılar. Son çalışmayı burada yapıyorlar.

Bende onlara katılmak istedim biraz sonra da sizlerle burada konuştuk, talep ve isteklerinizi not ettikten sonra oraya beraber geçeceğiz. Yapılan çalışmayı gelecek kuşaklara kalıcı olarak intikal ettirebilmek için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının da desteklediği, Üniversitemizin böyle değerli kadrosunun ve yine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün değerli çalışanlarının iştiraki ile bu çalışma ortaya konuldu. Sizlerin de katkısı büyük bu çalışmada. Aziziye önemli bir yer tutacak sizleri de tebrik ediyor ve tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Sosyal Yardımlaşma Vakfı kömür dağıtıyor
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kömür dağıtımına başladı. İhtiyaç sahibi ailelere Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nca kömür yardımı yapılmakta.
3 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına ilişkin karar gereğince 2019 yılında kömür dağıtımına başlandı;
3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu uyarınca her il ve ilçede kurulu bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca aynı kanunda yer alan muhtaçlık kriterine göre uygun olarak yardımdan faydalanabilecek aileler belirlenir.
Her il ve ilçede dağıtımı yapılacak kömür miktarı; birinci fıkra hükümlerine göre ortaya çıman aile sayılan, bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değeri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenir.
Kömür Yardımı Nedir?
Kömür yardımı, muhtaç, ihtiyaç sahibi, kimsesiz, yoksul insanların kış aylarında başını sokacak bir evleri varsa en azından üşümelerini engellemek amacıyla verilen erzak yardımlarından biri olan yakacak yardımıdır.
Kömür Yardımı Kime Verilir?
Kime verilir sorusu da üst kısımdaki yazı da belirttiğimiz gibi muhtaç, ihtiyaç sahibi, kimsesiz, yoksul diye tanımladığımız herkese verilmektedir.
Kömür Yardımı Nasıl Alınır?
Genel de belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile araştırılıp incelenerek sonuca varılınca veriliyor. Bundan dolayı kendi almak isteyen ihtiyaç sahipleri de başvuruda bulunmak zorunda kalıyor.
Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection